220 miliardów dżuli, a ja, ja i ja ...

Książki, programy telewizyjne, filmy, czasopisma lub muzyki dzielić, doradca do odkrycia ... Porozmawiaj z aktualnościami naruszające w jakikolwiek sposób econology, środowisko, energia, społeczeństwo konsumpcji (nowe przepisy lub normy) ...
freddau
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 641
Rejestracja: 19/09/05, 20:08
x 1

220 miliardów dżuli, a ja, ja i ja ...




przez freddau » 27/09/11, 15:39

Przedmowa do Atlasu na temat energii

Sierpień 2011

strona autora: www.manicore.com - skontaktuj się z autorem: jean-marc@manicore.com

***

Uwaga: ten tekst stanowi przedmowę do książki o energii, której autorem jest Yves Mathieu, specjalista od ropy naftowej, który publikuje „Atlas energii”. Poniżej zamieściłem wersję przesłaną do wydawcy w książce do wydania ... Nie wiem dokładnie, kiedy!

***

220 miliardów dżuli, a ja, ja i ja ...

220 miliardów dżuli, czyli około 60.000 2000 kWh, to obecnie energia, którą każdy Francuz zużywa średnio w ciągu jednego roku, aby umożliwić nam to, co konwencjonalnie nazywamy „stylem życia”. Nie zdajemy sobie sprawy, jak skandaliczna jest ta wartość. Dla porównania, nasz organizm w tempie 850 kalorii dziennie (energia zawarta w pożywieniu) pochłania rocznie około 60 kWh, czyli 5 razy mniej. A przede wszystkim nasz organizm może przywrócić tylko niewielki ułamek tej energii w postaci mechanicznej: od 100 do XNUMX razy mniej, w zależności od wieku i formy fizycznej.

Innymi słowy, między wysiłkiem wykonywanym codziennie przez wszystkie maszyny, które zapewniają nam komfort materialny, od tłoczni po windę, od płyt indukcyjnych po piłę do drewna, od spychacza po lampę, od przekaźnika telefonicznego po od ciężarówki do linii montażowej i to, co nasze własne mięśnie są w stanie dostarczyć, gdy są w dobrym stanie, znajdziemy współczynnik od 300 do 5000. Silnik samochodu o mocy 100 koni mechanicznych zapewnia pełną moc , taka sama siła pociągowa jak 1000 par nóg!

Ale energia jest z definicji w fizyce niczym innym jak znakiem zmiany stanu świata. Energia przejawia się, gdy następuje zmiana temperatury, prędkości, kształtu, składu chemicznego lub atomowego, w skrócie, gdy stan początkowy i stan końcowy są różne. Używanie energii lub przekształcanie środowiska jest zatem z definicji tym samym. Ropa, gaz, węgiel i, w mniejszym stopniu, drewno, hydroelektryczność i inne odnawialne źródła energii umożliwiły zatem każdemu Francuzowi pomnożenie przez 500, w rzędzie wielkości, jego zdolności do przekształcania środowiska. Oznacza to, według własnego wyboru, pomnożenie przez 500 przepływu materiału dostępnego do budowy mieszkań, fabryk, dróg i wszelkiego rodzaju maszyn, a nawet pomnożenie przez 500 - czasem znacznie więcej - szybkości wykonania lub mocy maszyn. raz zbudowany (spróbuj wprawić w ruch walcownię lub samolot pasażerski, prosząc ludzi o pedałowanie!), lub przez tę samą wielokrotność ciepła zmagazynowanego przez dom lub materiał obrobiony w fabryce.

I odwrotnie, wyobraź sobie przez chwilę, że nasz świat został nagle pozbawiony produktów ropopochodnych, elektryczności (co oznacza wyeliminowanie węgla, gazu, uranu i wodospadów) oraz gazu. Możemy wtedy mieć już zbudowaną nieograniczoną liczbę maszyn, które stają się niezdolne do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Byłby to koniec produkcji prawie wszystkich wytwarzanych produktów, telefonu, transportu (a tym samym dostarczania do miast wszystkiego, co jest tam konsumowane, w tym żywności), szpitali, banków (bo bez komputera nowoczesne banki zbankrutują w ciągu minutę), każdą czynność, gdy tylko się ściemni (ponieważ kończy się oświetlenie), łańcuch chłodniczy (a tym samym koniec przechowywania żywności przez długi czas), a gdziekolwiek się zwrócimy, nic nie mogło działać tak jak wcześniej.

Byłby to również, oczywiście, koniec środków działania policji i wojska, aby zapobiec zamieszkom, które wybuchłyby wszędzie: nie byłoby już pojazdów do transportu policji! Krótko mówiąc, bez energii świat zachodni natychmiast powraca do średniowiecza.

Jednak ta rola filaru materialnej cywilizacji, jaką pełni energia, umyka większości moich współobywateli. Dlaczego ? W przemówieniach przekazywanych przez media, nasz dostatek jest na ogół przypisywany, zgodnie z wolą, ludzkiemu geniuszowi - to wynalazki zmieniły nasze życie - lub środki ekonomiczne - promując „aktywność”, promujemy dostatek. Ale równie dobrze moglibyśmy nakłonić wszystkich do wytrącenia mózgów i wstrzyknięcia miliardów do gospodarki, nigdy nie osiągnęlibyśmy takiego samego poziomu konsumpcji bez zapasów paliw kopalnych! Maszyna bez energii nie jest już interesująca, a jeszcze lepiej, gdyby nie maszyny, które dla nas pracują, nigdy nie mielibyśmy czasu potrzebnego na badanie, rozwój i rozpowszechnianie tak masowych wyników, z których korzystamy.

Ta obfitość energii napotyka teraz dwa fizyczne ograniczenia, które w coraz większym stopniu będą prowadzić do pozornie niezrozumiałych ewolucji ekonomicznych, które jednak staną się takie, jeśli przypomnimy sobie miejsce energii w tworzeniu przepływów fizycznych, których wartość pieniężna składa się na PKB. Po pierwsze, wydobycie w czasie danego stada raz na zawsze może tylko wzrosnąć, przejść przez maksimum, a następnie spaść. To prawo matematyczne potępia roczny poziom wydobycia ropy, gazu i węgla na jeden dzień przed nieuchronnym spadkiem, a cała kwestia polega na oszacowaniu horyzontów czasowych i poziomu produkcji do maksimum, a potem.

Drugim ograniczeniem jest to, że produkt uboczny stosowania tych paliw, a mianowicie dwutlenek węgla, jest obecnie emitowany do atmosfery w takich ilościach, że doprowadzi to do poważnych zaburzeń klimatu planety, z kilkadziesiąt lat opóźnieniem. kilka tysiącleci między maksymalnymi emisjami a maksymalnymi konsekwencjami. Dlatego lepsze zrozumienie energii stało się niezbędne dla każdego, kto chce myśleć o przyszłości, nawet jeśli ta dziedzina jest pozornie tak obca dla kWh, jak system opieki zdrowotnej czy organizacja sektorów zawodowych. Mam nadzieję, że ten Atlas pomoże!
0 x
freddau
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 641
Rejestracja: 19/09/05, 20:08
x 1




przez freddau » 27/09/11, 15:39

220 miliardów dżuli

To jest ogromne
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 27/09/11, 16:37

Połowa na ogrzewanie, reszta na samochód, żywność, telewizję, przemysł itp.
Oprócz zwiększającego się CO2 jest wystarczająco dużo różnych paliw kopalnych, aby spalić cały tlen w naszej atmosferze !!

KWh nie kosztuje mniej niż 0,1 €, wystarczy, aby wspiąć się na 1 tonę na szczycie Wieży Eiffla, jak mówi citro !!!

A w tej chwili każdy m2 prostopadły do ​​pięknego słońca tego popołudnia otrzymuje 1 kWh na godzinę !! darmowa energia marnowana, gdy możemy ją odłożyć na ogrzewanie zimą gratis !!
zobacz, co działa www.dlsc.ca
https://www.econologie.com/forums/chaleur-d- ... 28-20.html
https://www.econologie.com/forums/post210892.html#210892

Nadal możemy zachować prawie darmową energię, energię słoneczną, wolną od zanieczyszczeń, wolną od CO2, lokalną, na zawsze, jeśli chcemy !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79457
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11096

Re: 220 miliardów dżuli, a ja i ja i ja ...




przez Christophe » 27/09/11, 19:12

freddau napisał:
(…) A przede wszystkim nasz organizm wie tylko, jak przywrócić niewielki ułamek tej energii w postaci mechanicznej: z Aby 5 100 razy mniej, w zależności od wieku i kondycji fizycznej.


Waw nigdy nie uwierzyłbym, że istnieje taka różnica między „wydajnością mięśni” poszczególnych osób!

Nie miał raczej na myśli: według aktywności fizycznej? : Chichot: : Chichot:
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 01/10/11, 12:20

Kilka uwag na temat tego podsumowania:

1- „Krótko mówiąc, bez energii zachodni świat natychmiast powraca do średniowiecza”.
W rzeczywistości byłoby znacznie gorzej, bo średniowiecze, choć posiadające jedynie ograniczoną dostępność energii, było zorganizowane według tego ostatniego.

2- „Ta obfitość energii napotyka teraz dwa fizyczne ograniczenia”
Do tego trzecia, rzadko dostrzegana, czyli destrukcyjna intensywność wynikająca z użycia tej ogromnej ilości energii.
Nie wiem, czy autor podkreśla to w treści pracy, ale już zauważa, że ​​cytuję:
„Ropa, gaz, węgiel i, w mniejszym stopniu, drewno, hydroelektryczność i inne odnawialne źródła energii umożliwiły zatem każdemu Francuzowi zwielokrotnienie przez 500, w rzędzie wielkości, jego zdolności do przekształcania środowiska”.
(swoją drogą, dlaczego wyklucza energię jądrową z tej listy?)
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 01/10/11, 13:56

Oprócz CO2, który w kilku procentach dusi nas w upale, najgorsze jest spalenie całego tlenu, którym oddychamy, czymś innym niż C (H2), co jest całkowicie możliwe w przypadku ropy naftowej i paliw kopalnych bez ograniczeń w ramach ziemia (ponieważ naturalne i spontaniczne składowanie podziemne przez prawie miliard lat).
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16253
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5280




przez Remundo » 01/10/11, 16:21

freddau napisał:220 miliardów dżuli

To jest ogromne

Och, powinieneś wiedzieć, że dżul to „mała” jednostka energii ...

jest to energia zawarta w masie 2 kg przy 3,6 km / h.

W jednym kilogramie benzyny jest już 35 000 000 dżuli.

Ale to w żaden sposób nie umniejsza tekstu, który, poprzez tak dużą liczbę, skutecznie kwestionuje żarłoczność energetyczną współczesnych społeczeństw.

Ponieważ nie dostaniesz komfortu bez energii. Pozostaje korzystać z możliwie najczystszej energii i unikać marnotrawstwa.
0 x
Obraz

Powrót do "Media & Aktualności: programy telewizyjne, raporty, książki, wiadomości ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 132