Czas suszenia drewna opałowego

Zużycia i zrównoważony i odpowiedzialny dieta dzienna wskazówki w celu zmniejszenia zużycia energii i wody, odpadów ... Jedz: przygotowania i receptur, znalezienie zdrowej żywności, sezonowe i lokalne informacje konserwatorskich żywność ...
airsp
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 50
Rejestracja: 11/05/10, 22:04

Czas suszenia drewna opałowego




przez airsp » 13/02/13, 19:19

Witam,

Planuję przechowywać moje drewno opałowe w skrzyniach takich jak tutaj: http://www.gfservices.fr/THERMOSYSTEM.asp
Drewniana paleta + spawana siatka na obrzeżach.
Masowe przechowywanie 1,5 m3.

Mieszkam w Awinionie, jak długo mam zostawić te palety na świeżym powietrzu? Pełny mistral?
Co możemy zoptymalizować:
- dach pochłaniający energię (czarny arkusz za oknem)
- wymiary zamknięte
- .....

Co najlepiej schnie?
- wiatr
- temperatura zewnętrzna

dziękuję
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 13/02/13, 20:04

Istnieją 3 główne parametry, które wpływają na szybkość parowania wody zawartej w kłodach:
- format dzienników (zwłaszcza długość, a także fakt podziału).
- wystawienie na działanie wiatru (+ czas trwania jako siła).
- ciepło (drewno wysycha głównie latem).

Myślę, że w twoim przypadku wiatr byłby bardzo sprzyjającym elementem, prawdopodobnie bardziej decydującym niż temperatura.

Jeśli możesz nadać kształt drewnu i położyć go na tych paletach przed rozpoczęciem gorącego sezonu, dobrze będzie spalić następną jesień (pamiętaj, aby przykryć górną część palet, przynajmniej przed powrotem opadów) ,
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 14/02/13, 16:11

Ahmed napisał:
- ciepło (drewno wysycha głównie latem).

.


Generalnie się zgadzamy. Pozwolisz mi nieznacznie cię poprawić:

- jest to stopień higrometrii otaczającego powietrza, który tworzy „gradient” z wilgotnością drewna

- dlatego zimne suche powietrze (to, które powoduje pęknięcia) może wysychać bardziej niż gorące wilgotne powietrze typu „przed burzą” latem!

Dlatego:

- schronienie przed deszczem, wszędzie
- efektywne cięcie i rozłupywanie zwiększy powierzchnię wymiany ciepła i zmniejszy „odległość”, na jakiej konieczne jest usuwanie wilgoci; więc to ułatwi suszenie ...
- ocieplenie powietrza w sposób „efekt cieplarniany” zawsze obniża wilgotność powietrza otoczenia i sprzyja suszeniu pod warunkiem, że powietrze jest zawsze w obiegu (zamknięta szklarnia gromadzi wilgoć i „kapie”, gdy tylko schładza) ... Taka jest zasada suszarek przemysłowych z wymuszoną wentylacją ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79394
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11077




przez Christophe » 14/02/13, 18:31

0 x
airsp
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 50
Rejestracja: 11/05/10, 22:04




przez airsp » 14/02/13, 18:47

Witam,

O ile się nie mylę, nie podaje się żadnych informacji o czasie suszenia.

Cordialement
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79394
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11077




przez Christophe » 14/02/13, 19:03

Możemy jednak przeczytać w trzecim linku o drewnie:

Nie jestem profesjonalistą od drewna, ale stary stolarz powiedział mi, że drewno wysycha średnio 1 cm grubości / rok (2 cm dla jodły).
==> Deska dębowo-bukowa o grubości 2 cm wysycha w ciągu 1 roku (1 cm z każdej strony)
==> 6 cm belka jodłowa wysycha przez 1,5 roku ...


Dlatego drewno iglaste o grubości 8 cm zajmie 2 lata do wyschnięcia (2 cm / rok po obu stronach = 2 x 2 cm / rok) ...
0 x
jean.caissepas
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 660
Rejestracja: 01/12/09, 00:20
Lokalizacja: R.alpes
x 423




przez jean.caissepas » 14/02/13, 19:19

airsp napisał:Witam,

O ile się nie mylę, nie podaje się żadnych informacji o czasie suszenia.

Cordialement


Witam,
Od dzieciństwa ścinam drewno (drewno opałowe wykonane z jesionu, kasztana, dębu, akacji, grabu ...) z ojcem, który ogrzewa swoją starą farmę za pomocą pieca i wkładki, gdy jest zimniej ( trzy kominy w domu Adobe z 1890 r.)

Zawsze mi powtarzał, że trzeba zostawić drewno na deszczu i na wietrze na co najmniej 2 lata, aby je „spłukać”. Deszcz usuwa z drewna garbniki, które zatykają rury kominowe. Wiatr szybko wysycha i zapobiega gniciu po deszczu.
Tnie go w sierpniu i kładzie ścięte drewno w suchym schronieniu.
Ponieważ ma wkładkę, używa większych kłód o średnicy od 12 do 25 cm, rozkładając większe.

Poza tym drewno, które nie jest wystarczająco suche "szkodniki" w kominku, zwłaszcza kasztan. Dlatego musisz być bardzo ostrożny, jeśli masz otwarty kominek, ponieważ żar może tryskać kilka metrów (ryzyko pożaru).

Dzięki 8 hektarom drewna udaje nam się obracać około 30 lat.

Jak powiedział mój ojciec, drewno trzy razy cię ogrzewa:
- kiedy go wycinamy i dzielimy
- kiedy to widzieliśmy
- kiedy go spalimy.
0 x
Wcześniejsze nawyki musi się zmienić,
ponieważ przyszłość nie musi umrzeć.
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 14/02/13, 19:23

@Did67: Zgadzam się z tobą, nie wspomniałem o wilgotności powietrza, aby uprościć i rzeczywiście, gorące powietrze nie jest skuteczne, gdy jest nasycone wodą ...

@ Christophe: dane dotyczące suszenia tarcicy (desek, słupków, belek itp.) nie mają zastosowania do drewna w kłodach, ponieważ suszenie przez naczynia przyspiesza proces, gdy są one krótkie (preferowana jest migracja wody z kłód wzdłużny).
Suszenie jest zatem szybsze ...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
airsp
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 50
Rejestracja: 11/05/10, 22:04




przez airsp » 14/02/13, 20:33

Witam,

Zgadzam się z tradycją oczekiwania na dwa lata.

Jednak do tej pory możliwe jest szybsze suszenie drewna, szczególnie w przypadku sztucznych suszarek, które suszą 450 sztuk w ciągu 10 dni.

Moim celem nie jest zrobienie suszarki, ale znajomość czasu suszenia.

Cordialement
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 15/02/13, 09:08

airsp napisał:Moim celem nie jest zrobienie suszarki, ale znajomość czasu suszenia.
Podsumowując: zajmuje to trochę czasu i zależy od warunków ...
Obraz
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do spożycia: "Zrównoważony odpowiedzialnej konsumpcji, porady dietetyczne i sztuczki"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 104