Suszarka do drewna

Zużycia i zrównoważony i odpowiedzialny dieta dzienna wskazówki w celu zmniejszenia zużycia energii i wody, odpadów ... Jedz: przygotowania i receptur, znalezienie zdrowej żywności, sezonowe i lokalne informacje konserwatorskich żywność ...
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Suszarka do drewna




przez Grelinette » 15/02/11, 23:12

Być może ten temat został już omówiony ...

To moje pytanie:

Tej zimy ścinam dużo drzew, aby usunąć krzak, i ogólnie układam kłody u podnóża drzew i używam ich w następnym roku.

Suszenie drewna jest bardzo zmienne, w zależności od klimatu, w którym drewno jest przechowywane, a kiedy biorę kłody, aby umieścić je we wkładce, zdaję sobie sprawę, że niektóre nie palą się dobrze i wytwarzają dużo dymu. Myślę, że to suszenie nie było idealne.

Pomyślałem więc o stworzeniu małej suszarki do drewna, którą mógłbym regularnie napełniać i która pozwoliłaby mi mieć suche drewno przez cały czas.

Jak to zrobić? ...

Pomyślałem na przykład o odzyskaniu dość dużego pudełka, albo metalowego zbiornika (paliwo, znajdziemy bcp), beczki, starej metalowej szafki lub starej zamrażarki hs, w której mogę przechowywać dużą ilość kłód (1 do 2 m3 lub więcej),

a następnie przyspieszyć suszenie drewna albo przez ogrzewanie słoneczne (farba czarna), albo przepuścić gorące powietrze pochodzące na przykład z mojego komina lub nawet, gdy palę duże ilości roślin, które wydzielają ogromne ciepło.

Jak to widzisz

Na przykład w przypadku kabiny, szafki lub zbiornika z bali, w których przepuszczam gorące powietrze z mojego komina, a nawet bardzo gorące (płonący zbiornik), Twoim zdaniem, w jakim stopniu długo, czy świeżo ścięte drewno znajdujące się w szafce będzie wystarczająco suche, aby dobrze się paliło?
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 16/02/11, 00:36

Ułożone na zewnątrz drewno słabo wysycha, szczególnie w mokrą zimę.
W rzeczywistości, jeśli wyschnie nieco w ciągu dnia lub w bardzo suchym mrozie, zwinie się ponownie w deszczu, a zwłaszcza przez kondensację w nocy, nawet pod plandeką !!
Oczywista obserwacja !!

Więc osusz go latem i trzymaj pod zadaszonym schronieniem (sztywny talerz i brak plandeki na drewno), aby zapobiec spadaniu kondensatu na drewno, anulując suszenie w ciągu dnia !!
Drewno w dobrze zadaszonym schronieniu jest wtedy bardzo suche.

Zobacz wartości higrometryczne drewna w funkcji T i higrometrii nałożone na ekonologię przez Christophe'a.

W przeciwnym razie idealna jest suszarka słoneczna (patrz glony w ekonologii), składająca się z prostego termicznego panelu słonecznego (szklana szklarnia) podgrzewającego powietrze za pomocą suszonego materiału i krótkiego komina zapewniającego ciąg gorącego powietrza do zrobienia Cyrkulacja.
Twoja propozycja pasuje do tego.
Na początku 2010 r. Umieściłem na ekonologii bardzo szczegółowy link pdf do statycznej suszarki do owoców na tej zasadzie.
Jeśli nie możesz go znaleźć, szukam go.

Suszenie zależy głównie od higrometrii, nawet przy chłodnej i suchej pogodzie jest dobre.
Ogrzewanie słońcem pod szkłem i cyrkulacja powietrza zmniejsza wilgotność i bardzo dobrze schnie;
Ale musimy tego uniknąć w nocy zimne powietrze kondensuje wilgoć na ścianach i drewnie, anulując suszenie.
Dlatego w nocy konieczne jest zamknięcie ciągu kominowego w ciągu dnia.

Wreszcie, jeśli pozostawimy drewno ciepłe przez kilka dni w pobliżu gorącego pieca, wyschnie bez utraty energii, ponieważ odparowana woda skrapla się w zimnych miejscach domu, przywracając utraconą energię do odparowania !!

Wiele pieców ma pudełko w piecu, aby dokończyć suszenie drewna.

Jest to nawet prosty sposób na spalanie mokrego drewna poprzez jego automatyczne suszenie (40 ° C do 60 ° C jest bardzo skuteczne) przez ciepło spalania drewna po wyschnięciu i ponowne skraplanie par odparowanych na zimnym skraplaczu, odzyskując całe ciepło parowania.
Szkoda, że ​​to skuteczne suszenie wstępne nie odbywa się często automatycznie.

Czas schnięcia zależy od średnicy, temperatury i wilgotności.
Ale biorąc pod uwagę powolną dyfuzję w drewnie, dobrze jest go rozdzielić i umieścić bardzo ciepło i sucho, na przykład 40 ° C, w pobliżu pieca lub z ogrzewaniem słonecznym pod szklanką szklarni i cyrkulacją powietrza efekt komina.
Szkło kolektora słonecznego jest lepsze niż czarny arkusz, który jest bardziej chłodzony przez powietrze zewnętrzne.
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 16/02/11, 01:06

Znalazłem suszarkę do alg i owoców:
https://www.econologie.com/forums/post164108.html#164108
et l 'szczegółowe studium prostej wydajnej suszarki słonecznej z kominem :
http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00 ... _625_0.pdf

co pozwala uniknąć błędów i opóźnień.

Kurs suszenia drewna
http://passion.bois.free.fr/le%20materi ... ois%20.htm

w przypadku mebli wszystko jest trudne, pękanie. popękana,
suszenie jednego cm rocznie !!!!
Na szczęście przy spalaniu drewna nie dbamy o zmiany, które pozwalają szybko schnąć suchym i nie wilgotnym powietrzem, co pozwala uniknąć pęknięć drewna !!!

http://www.crea-menuiserie.com/cours/sechage.php

http://fr.ekopedia.org/Chauffage_au_bois

Więcej informacji na temat mechanizmów suszenia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wood_drying
http://gabierschimeriques.free.fr/modelisme/bois.htm
http://www.chauffages-bois.fr/faire-boi ... 2f9048fa82
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 16/02/11, 09:33

Jeśli pracujesz bezpośrednio na szlifowanym drewnie lub trocinach, suszenie staje się jeszcze szybsze, ponieważ woda nie jest już blokowana przez grubość drewna.

Wygląda na to, że niektórzy używają kontrolowanej fermentacji do podgrzania stosu pokruszonego drewna, co spowoduje szybsze suszenie.

Ale do użytku domowego wyraźnie widzę zastosowanie antycznej „suszarki do kukurydzy”: „szafki” z siatki drucianej z daszkiem, umieszczonej na końcu pola. Moim zdaniem bardzo mroźna zima, a drewno jest suche.
http://www.lejsl.com/fr/votre-region/lo ... ssane.html
0 x
A bientôt!
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 16/02/11, 11:18

Dziękuję za wszystkie te odpowiedzi i porady.

Myślę, że prostym, niedrogim, praktycznym i estetycznym rozwiązaniem mogą być tego rodzaju małe metalowe szopy ogrodowe:
Obraz Obraz

Jest wystarczająco szczelny, aby umożliwić wydostawanie się wilgotnego powietrza, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo drewna.

Aby ogrzać wnętrze, zacznę od umieszczenia go w miejscu, w którym dobrze weźmie słońce i pomaluje z dachu na matową czerń, aby pochłonąć maksymalne ciepło słoneczne w słoneczne dni, nawet w zimie.

Później zobaczę, jak wykonać prosty system paneli słonecznych umieszczonych na dachu z dużym oknem zakrywającym czarne metalowe rurki, aby przyspieszyć wzrost ciepła.
Mały wentylator zasilany małym panelem fotowoltaicznym powinien umożliwiać cyrkulację gorącego powietrza.

Co sądzisz o tym rozwiązaniu?

Właśnie znalazłem ten w 139 € nowy w Rongeurama, który byłby idealny:
http://www.castorama.fr/store/Abri-en-m ... ction=jump
Ostatnio edytowane przez Grelinette 16 / 02 / 11, 11: 24, 1 edytowany raz.
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 16/02/11, 11:24

Suszarki na poddaszu w domkach są bardziej otwarte: powinieneś być w stanie zaoszczędzić na ścianach :-)

Zimno i mróz są co najmniej tak samo ważne jak ciepło do suszenia. Kontrast mrozu / ciepła jest idealny, ponieważ materiał nie cierpi z tego powodu.
0 x
A bientôt!
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 16/02/11, 12:08

U mnie drewno po prostu wysycha na zewnątrz. Musisz tylko przestrzegać następujących 2 zasad:
- Drewno nie powinno dotykać ziemi, dlatego poświęcamy niektóre kłody ułożone w 2 rzędach prostopadłych do stosu
- Drewno musi być przykryte, umożliwiając swobodny przepływ powietrza, więc wyjdź z plastikowych arkuszy! Kilka stalowych arkuszy podobnych do tacy wystarcza na wierzch stosu, upewniając się, że woda nie ścieka na drewno. Boki pozostają na wolnym powietrzu i mogą przyjmować wodę bez uciążliwości.

Drewno wycinane zimą jest przechowywane tą metodą, a następnie cięte na kłody na początku jesieni i przechowywane w suchym miejscu: poddaszu, szopie, chude do. Ważne jest, aby drewno pozostało osłonięte przed wodą i kondensacją.
Suszenie kończy się w dobrym stanie, a drewno można wykorzystać od pierwszego zimna.

Metoda suszenia stanowi jedynie połowę suszenia i konserwacji drewna.
Okres uboju jest równie ważny jak reszta.
Drewno należy ścinać od połowy grudnia do końca stycznia. Przed lub po drewno nadal zawiera sok (który kończy się opadać lub zaczyna się wspinać), co znacznie utrudnia suszenie!
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 16/02/11, 12:18

Metalowe schronienie wprowadza w błąd, ponieważ nagrzewa mniej niż szklarnia, w której światło słoneczne jest uwięzione i nagrzewa się pod oknem lub przezroczystym plastikiem (anty UV), a zwłaszcza w nocy kondensacja na zimnym metalu ponownie zwija drewno !!
Mam schronisko narzędziowe takie jak metalowy metal identyczny jak Castorama przez 15 lat i kondensacja w nocy, szczególnie wilgotna zima jest ogromna oraz niewystarczająca wentylacja w ciągu dnia do sucha i nadmierna wentylacja w nocy w celu skroplenia pary wodnej.
Wentylacja musi być regulowana w zależności od temperatury i wilgotności.
W przeciwnym razie kondensacja w nocy powoduje ponowne utratę całego suszenia w ciągu dnia. !! (z wyjątkiem bardzo zimnej pogody ze wschodu z suchym powietrzem)
Całkowicie zgadzam się z koniem, bez plandeki, ale schronienie daleko powyżej, dobrze wentylowane do minimum.

To zajmuje kolektor słoneczny, który wpuszcza ciepłe światło słoneczne jak wskazany powyżej artykuł pdf lub ten link:
http://tilz.tearfund.org/Francais/Pas+% ... olaire.htm
http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00 ... _625_0.pdf

Niezbędny, kolektor słoneczny z przezroczystym szkłem lub plastikiem skierowany w stronę słońca (w pionie 60 ° pionowo) duży obszar nad drewnem w jednej warstwie i cyrkulacja powietrza przez komin, ze słońcem i zamykana w nocy bez słońca.
Ponadto należy ustawić nachylenie nachylone pod kątem 40 °, aby umożliwić przepływ kondensacji !!
Suszenie w temperaturze 40 ° C zajmuje 12 dni wskazanych na stronie.

W zależności od montażu prędkość suszenia jest bardzo różna 12 dni w 40 ° C lub 7 dni w 50 ° C i dobra cyrkulacja powietrza bez kondensacji w nocy i 2 lata bez opieki i znowu.
Przeczytaj wszystkie linki, które umieściłem.

W miarę możliwości unikanie kondensacji ma kluczowe znaczenie w deszczowej pogodzie
W ekstremalnie zimnym i często suchym powietrzu (wiatr wschodni) suszenie jest dobre, podobne do liofilizacji, ale często gubi się w wilgotnej pogodzie, która następuje po kondensacji.
Temperatura podczas ogrzewania służy głównie do zmniejszenia wilgotności względnej powietrza do suszenia, ale jeśli ta niska wilgotność jest zimna bez ogrzewania, suszenie również będzie skuteczne.
Przeczytaj uważnie ten link i powyższą krzywą:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Point_de_ros%C3%A9e
0 x
airsp
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 50
Rejestracja: 11/05/10, 22:04




przez airsp » 18/10/11, 12:24

Bonjour à tous,

Jestem zaangażowany w realizację słonecznej suszarki do drewna opałowego.

Zrozumiałem, że komin jest potrzebny do cyrkulacji powietrza, a zatem do ewakuacji wilgoci.

Czy Twoim zdaniem jest interesujące wytwarzanie boków izolacyjnych, które będą otaczały ciepło?
Podczas gdy komin rozproszy dużą część ciepła.

Te strony wyobrażałem sobie na wełnie mineralnej między panelami drewnianymi lub mieszanką wapna i słomy: mniej izolacyjne, ale o większej bezwładności.

Czy w nocy należy zamknąć komin, aby utrzymać wilgotność wewnątrz skrzynki?

dziękuję
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 18/10/11, 13:43

Przeczytaj dokładnie linki (szczególnie .pdf) mojej odpowiedzi na ten temat forum :
https://www.econologie.com/forums/post194121.html#194121
ponieważ latem możemy suszyć drewno znacznie lepiej w temperaturze 40 ° C niż zwykle i mieć znacznie lepszą wydajność oraz znacznie mniej zanieczyszczeń, jeśli potem utrzymamy je w suchym stanie i przynajmniej w 20 ° C, ponieważ drewno częściowo pochłania wilgoć z powietrza (zwłaszcza w nocy na zewnątrz, nawet w schronisku ).

Czy w nocy należy zamknąć komin, aby utrzymać wilgotność wewnątrz skrzynki?

utrzymywać suche, nie wilgotne powietrze i dlatego zatrzymaj cyrkulację powietrza, gdy tylko zachodzi ryzyko zamoczenia i ponownego zwilżenia drewna przez kondensację wilgoci w nocy !!
Tak więc spontaniczna cyrkulacja powietrza przez komin musi być kontrolowana przez słońce, termometry i pomiar wilgotności, przez automatycznie zamykaną klapę, jeśli wchodzące powietrze (gorące lub nie) jest wilgotne.

Czy Twoim zdaniem jest interesujące wytwarzanie boków izolacyjnych, które będą otaczały ciepło?

zależy w dużej mierze od tego, czy suszysz zimą czy latem, ponieważ wymagana izolacja zależy od zewnętrznej T i mocy grzewczej, a zatem suszenie w zimie wymaga większej izolacji i opieki.
Prawdziwy test T z izolacją i bez.
Zobacz Apper i kolektory słoneczne.
0 x

Powrót do spożycia: "Zrównoważony odpowiedzialnej konsumpcji, porady dietetyczne i sztuczki"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 86