Zmienia się klimat ... a mentalność i społeczeństwo?

Ocieplenie i zmiany klimatyczne: przyczyny, skutki, analiza ... Debata nad CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Zmienia się klimat ... a mentalność i społeczeństwo?




przez Christophe » 12/03/11, 23:14

Zmiany klimatyczne są szybsze niż mentalność

Wywiad - Socjolog ds. środowiska i ryzyka Florence Rudolf pracowała nad sposobami, w jakie społeczeństwo postrzega zagrożenie klimatyczne. „Pole” w sercu jego pracy „Klimat się zmienia… a społeczeństwo? „.

Zacznijmy od konkluzji Twojej książki: czy nasze społeczeństwo może przystosować się do konsekwencji zmian klimatycznych?

Florence Rudolf: Muszę przyznać, że w miarę eksplorowania tego terenu popadałam w coraz większą desperację.

W tym momencie?

Tak, ponieważ zmiany klimatyczne postępują w znacznie bardziej szalonym tempie niż w naszych społeczeństwach. Przypomina mi to książkę „Upadek” Jareda Diamonda, która opisuje sytuacje, w których społeczeństwa ludzkie są całkowicie przytłoczone wydarzeniami, które spowodowały.

Z pewnością, ale w przeciwieństwie do Wikingów z Grenlandii czy Majów, nasze cywilizacje są świadome tego, co się z nimi dzieje...

Istnieje ogromna liczba przemówień, lecz jest ona niewystarczająca, aby wywołać najmniejsze działanie.

Z jakich powodów?

Nieświadomie zdajemy sobie sprawę, że rozwiązanie nie wymaga małych przekształceń. Co gorsza, te fundamentalne przekształcenia trzeba będzie przeprowadzić w dość krótkim czasie. To jeszcze bardziej wzmacnia problem. Istnieje również problem siły działania.

To znaczy?

Dziś na planecie przypomina to trochę Wyspę Wielkanocną w XVI wieku, ze wszystkimi plemionami, które nie były w stanie ustanowić zarządzania wyspą. Wiemy, do czego to doprowadziło: koniec cywilizacji Pascuan.

Czy uważa Pan, że ta bierność może być konsekwencją działań sceptyków klimatycznych?

Tym, co mnie rozpacza w tej historii sceptyków, jest to, że sprawiają, że politycy i decydenci sprzeczają się o kilka stopni lub hipotetyczny wpływ słońca. Ale problemu już nie ma! Pilną potrzebą jest utworzenie programów badawczych w zakresie nowego rozwoju obszarów miejskich, transportu, gospodarki węglowej itp.

Co pokazuje ta kontrowersja?

Nagłośnienie tej kontrowersji jest jednocześnie sygnałem strachu. Jego zjadliwość jest nieco uspokajająca. Pokazuje, że ci, którzy żyli w sektorach bogatych w węgiel, czują się zagrożeni tą transformacją. Ponieważ w tej transformacji będą zwycięzcy – ci, którzy emitują niewiele gazów cieplarnianych – i przegrani, wielcy emitenci.

Jak widzimy naszą przyszłość?

Wracam z Forum świat społeczny Dakaru. Spotkałem tam klimatologów, którzy są bardzo pesymistyczni. Według nich nastąpią bardzo nagłe zmiany klimatyczne, które mogą przerosnąć zdolności adaptacyjne naszych społeczeństw. Dzieje się to już w krajach najbardziej bezbronnych. I to bardzo brutalnie. To daje mi do myślenia, że ​​to, co obserwujemy dziś w afrykańskich metropoliach, dość dobrze odzwierciedla to, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Wszystkie te naciski na wodę i ląd, wszystkie te wojny o dostęp do zasobów są zapowiedzią tego, co nas czeka. Sposób, w jaki podchodzimy do kwestii klimatycznych, jest nadal bardzo uprzejmy.


Źródło: http://www.terra-economica.info/Le-chan ... 16224.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 13/03/11, 14:50

Dobrze robisz, że poruszasz ten temat, tak naprawdę zmiany klimatyczne są trochę jak moda, która wielu ludzi już nie interesuje.
Z tego, co widzę wokół siebie, większość ludzi tak naprawdę nie przejmuje się zmianami klimatycznymi.
Obawy, choć uzasadnione, dotyczą bardziej zatrudnienia i „siły nabywczej”…

Wracając do wydarzeń w Japonii, myślę, że niestety tylko „wstrząsy” i inne katastrofy są w stanie zmienić mentalność…
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 13/03/11, 14:55

Sen-no-sen napisał:Z tego, co widzę wokół siebie, większość ludzi tak naprawdę nie przejmuje się zmianami klimatycznymi.


Zgadza się, zawsze zadziwiał mnie następujący paradoks:
a) Menfutyzm + lub - dotyczący zmian klimatycznych
b) Duża liczba odbiorców raportów pogodowych

: Chichot: : Chichot: : Chichot: : Chichot:

Sen-no-sen napisał:Wracając do wydarzeń w Japonii, myślę, że niestety tylko „wstrząsy” i inne katastrofy są w stanie zmienić mentalność…


Cóż, zbieg okoliczności, spójrz na to, co właśnie zaproponowałem: https://www.econologie.com/forums/fukushima- ... 10585.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lietseu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2327
Rejestracja: 06/04/07, 06:33
Lokalizacja: Antwerpia Belgia, Skype lietseu1
x 3




przez Lietseu » 13/03/11, 16:58

Jak powiedziałby filozof… to przed otchłanią człowiek robi krok do przodu… cześć, cześć, cześć!

Nie, dość żartów, wygląda na to, że trwa zmiana stylu życia! i że to w obliczu trudności człowiek daje z siebie wszystko.

Wierzę, że jeśli ludzie nie będą całkowicie głusi i ślepi, zobaczymy głębokie zmiany, między innymi spowodowane wydarzeniami na skalę planetarną dotyczącą naszego siedliska, tej starej, dobrej ziemi 8)

Jeśli przypadkiem to, co dzieje się w Japonii i Afryce, nie wystarczy, to możemy zwątpić w ludzką „świadomość” :płakać:

I zdecyduj się na wejście na nasze „wirtualne latające spodki” i poszukaj gdzie indziej, jeśli powietrze nie jest lepsze, a trawa bardziej zielona :? :? :?

Meow ...
0 x
Usuwając ludzkiej natury to było daleko od jego natury! Lietseu
„Moc miłości musi być silniejsza niż miłość do władzy” Współczesny Lie Tseu?
Widać wyraźnie tylko z sercem, Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu ...
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 13/03/11, 22:05

Sen-no-sen napisał:
Wracając do wydarzeń w Japonii, myślę, że niestety tylko „wstrząsy” i inne katastrofy są w stanie zmienić mentalność…

Aby uniknąć katastrofy antropogenicznej, musimy ją przewidzieć, a więc zmienić naszą mentalność, to znaczy penser .
Zmiana sądu, która wynikałaby z określonych okoliczności, jest przez nich narzucana i nie jest aktem swobodnym i twórczym; wręcz przeciwnie, myślenie zakłada wcześniejsze zbudowanie utopii...
Bertrand Méheust bardzo wątpi w naszą zdolność do zmian i przeciwnie, upiera się przy intelektualnej inercji.

Moim zdaniem dyskurs na temat zmiany mentalności (bardziej ekologiczna, bardziej ekologiczna itp.) ma na celu odwieść nas od dokonywania jak najmniejszych fundamentalnych zmian.

Kolejna uwaga, „wstrząsy” i inne katastrofy stanowią okazję do manipulowania opinią publiczną, co zostało dobrze zauważone Naomi Klein*.

*in "Strategia szoku".
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Lietseu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2327
Rejestracja: 06/04/07, 06:33
Lokalizacja: Antwerpia Belgia, Skype lietseu1
x 3




przez Lietseu » 13/03/11, 23:16

Witaj stary bracie!

Ja wciąż mam nadzieję, że strategia szoku będzie właściwa i zawsze taka była, więc poczekaj i zobacz…

Być czy nie – oto jest pytanie na dziś!

Miauczeć :?
0 x
Usuwając ludzkiej natury to było daleko od jego natury! Lietseu

„Moc miłości musi być silniejsza niż miłość do władzy” Współczesny Lie Tseu?

Widać wyraźnie tylko z sercem, Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu ...
Avatar de l'utilisateur
Napo krasnolud
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 180
Rejestracja: 04/03/10, 10:43
Lokalizacja: Gdzieś ponad tęczą




przez Napo krasnolud » 14/03/11, 10:00

Podzielę się z Tobą moim doświadczeniem zawodowym

Pracuję dla samorządu, doradzam przy nowych projektach (kontroluję to, co BE umieszczają w DCE)
przy każdym projekcie mówię im tak, jest ok... nie jest ok, to aberracja, w stylu lokalu IT, chcą zamontować klimatyzację z zupełnie nowym powietrzem (nikt w niej nie pracuje)

projekt szklarni ogrzewanych tunelem żwirowym (gabinet, który pomogliście mi złożyć, jeszcze raz dziękuję ;)), z wodą

najnowszy projekt zagospodarowania poddasza pod rampami, mówię im, że w izolacji nie można używać wełny mineralnej, przesunięcie fazowe nie jest wystarczające, latem będzie to piec, pozwolę zgadnąć co...

BE skupiają się na swoich obrotach i nie są w żaden sposób zainteresowane aspektem oszczędzania energii. Dopóki nie narzucimy im bardziej restrykcyjnych standardów, tak długo nie zrobią nic w tym kierunku.
Dodałbym nawet, że społeczności nie robią nic, aby naprawić sytuację, zainteresowane służby nie narzucają niczego BE, które robią, co im się podoba

Wkurza mnie to, że to widzę

w rzeczywistości, aby sprawy potoczyły się naprzód, konieczna jest albo katastrofa, albo dyktatura ekologiczna
0 x
Spośród wszystkich tych, którzy nie mają nic do powiedzenia, to najpiękniejsze, którzy milczą
fthanron
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 292
Rejestracja: 13/10/07, 17:56
Lokalizacja: Loir et Cher




przez fthanron » 14/03/11, 15:49

@ Ahmed

Moim zdaniem dyskurs na temat zmiany mentalności (bardziej ekologiczna, bardziej ekologiczna itp.) ma na celu odwieść nas od dokonywania jak najmniejszych fundamentalnych zmian.


Witam, jestem zainteresowany rozwinięciem tego tematu. Czy to możliwe, Ahmedzie?

Merci par Avance.

@+
0 x
Frederic
Avatar de l'utilisateur
Napo krasnolud
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 180
Rejestracja: 04/03/10, 10:43
Lokalizacja: Gdzieś ponad tęczą




przez Napo krasnolud » 15/03/11, 08:18

Nie chcę zajmować miejsca Ahmeda

ale myślę, że to, co zostało powiedziane, faktycznie odpowiada wszystkim tym działaniom leczniczym na rzecz środowiska, które mają jedynie ograniczony wpływ
faworyzują kotły kondensacyjne, panele słoneczne, pojazdy hybrydowe lub elektryczne, żarówki oświetlenia publicznego o niskim zużyciu energii itp.

z drugiej strony podstawowe problemy, z których wynikają te rozwiązania mające na celu poprawę efektywności energetycznej, takie jak: rozrost miast, pomyślne narzucanie budownictwa pasywnego, zmniejszenie o połowę oświetlenia publicznego i maksymalne ograniczenie zużycia energii elektrycznej w celu zmniejszenia liczby elektrowni jądrowych ,... są bardzo rzadko wspominane.

wtedy oczywiście połączenie tych dwóch byłoby idealne, ale jeśli zostaną rozwiązane podstawowe kwestie, rozwiązania lecznicze nie będą już tak naprawdę ważne
0 x
Spośród wszystkich tych, którzy nie mają nic do powiedzenia, to najpiękniejsze, którzy milczą
Aumicron
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 387
Rejestracja: 16/09/09, 16:43
Lokalizacja: bordeaux
x 1




przez Aumicron » 15/03/11, 10:58

Ahmed napisał:aby odwieść nas od wprowadzenia jak najmniejszej ilości istotnych zmian

Dokładnie. Przede wszystkim nie zmieniaj w żaden sposób swojego zachowania i konsumuj coraz więcej. Ale segreguj odpady ostrożnie. Żeby przyjechała ciężarówka, która zanieczyszcza jak najwięcej i je zabrała...

Dobrze widziane Napo krasnolud, zamożni kolekcjonerzy „zielonych” rozwiązań, którzy dobrze się ze sobą czują, ale nie zmienili mentalności: wciąż tyle niepotrzebnych wyjazdów, w koszulkach w środku zimy, ciągle włączone energooszczędne lampy, mięso przy wszystkich posiłkach , Telewizja 18/24, wakacje na drugim końcu świata...

Odważni mali żołnierze naszych drogich przywódców, którzy przysięgają tylko na rozwój.
0 x
Argumentować.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "zmian klimatu: CO2, ocieplenie, efekt cieplarniany ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 124