Turbina wiatrowa i ogrzewanie

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Turbina wiatrowa i ogrzewanie




przez Grelinette » 07/12/08, 16:42

Pomajstrowałem przy turbinie wiatrowej w moim ogrodzie, która działa dobrze (kręci się bez przerwy!). Teraz pomysł polega na połączeniu go z systemem, aby można go było do czegoś wykorzystać!

Nawiasem mówiąc, pomysł wielozadaniowej turbiny wiatrowej wydaje mi się interesujący: elektryczność, pompowanie, ogrzewanie itp. Krótko mówiąc, „turbina wiatrowa szwajcarskiego scyzoryka”!

Na razie, odkąd nadeszła zima, moim celem jest wytworzenie ciepła do ogrzania domu, ponieważ nie mam ogrzewania oprócz konwektora (2000 w!).

Pomyślałem, że tłok, który spręża powietrze jak pompka rowerowa, mógłby już wytworzyć prąd gorącego powietrza, który musiałbym tylko dostarczyć do domu (10 m dalej), albo odzyskać powietrze przechodzące przez podziemną rurę jak kanadyjska studnia. Co myślisz ?

Jeśli nie, czy ktoś ma jakieś inne pomysły na majsterkowanie przy prostym systemie napędzanym wiatrem, który może generować strumień gorącego powietrza?
0 x
Olivier22
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 178
Rejestracja: 06/11/08, 16:41
Lokalizacja: 35 / 22
x 6




przez Olivier22 » 07/12/08, 16:55

Halo
Twoja inicjatywa jest oryginalna, ale nie wydaje mi się, aby transport powietrza ogrzanego przez sprężanie przez turbinę wiatrową do Twojego domu był bardzo wydajny (straty cieplne w przewodzie + wydajność sprężania)... Aby lepiej wykorzystać ciepło sprężania, sprężanie to powinno odbywać się bezpośrednio w Twoim domu

Jeśli chcesz wykorzystać turbinę wiatrową jako jedyne źródło ciepła (a nie tylko jako pompę), transport elektryczny wydaje mi się prostszy i wydajniejszy.

Ale moim zdaniem najbardziej efektywnym sposobem z energetycznego punktu widzenia byłoby użycie tej turbiny wiatrowej jako prostej pompy ciepła, ale to zdecydowanie komplikuje sprawę, a potem nie wiem, czy wydajność byłaby dobra niezależnie od wiatru. (ktoś, kto zna się na pompach ciepła, powie ci to lepiej ode mnie)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 07/12/08, 17:58

Myślę, że powrót do projektowania układów czysto mechanicznych (jak to sobie wyobrażali „starzy”) jest dziś preferowany zwłaszcza dla prywatnego majsterkowicza.

Co więcej, niekoniecznie zgadzam się, aby zawsze brać pod uwagę argument „optymalnej wydajności”: nawet jeśli system nie jest w 100% sprawny, to gdy tylko odpowiada na moje potrzeby w sposób akceptowalny, jest to już 100% satysfakcji!

Na przykład, szukając informacji o turbinach wiatrowych, często czytam, że stare turbiny wiatrowe miały bardzo niską wydajność i przez to nie były interesujące. Jest to z pewnością prawda, z wyjątkiem tego, że zaspokajały one w 100% potrzebę, dla której zostały zaprojektowane, a nasze (indywidualne) potrzeby nie ewoluowały. W pobliżu mojego domu kilku rolników nie uległo syrenom „wydajniejszych” i zachowało swoją starą turbinę wiatrową do nawadniania swoich upraw i wygląda na to, że ostatecznie nie dokonali złego wyboru. Poza tym, gdybyśmy porzucili wszystkie systemy, które nie mają optymalnej wydajności, musielibyśmy obejść się bez wielu rzeczy… zaczynając od samochodów!

Wszystko po to, żeby powiedzieć, że mam w ogrodzie wiatrak, który pracuje nieprzerwanie od kilku miesięcy i nawet jeśli nie zużyję całej energii, to jeśli ta odrobina, którą z niej uzyskam, pozwoli mi się trochę ogrzać, to wystarczy! :D

Więc... jakieś pomysły dla mnie?... Jestem zainteresowany, nawet jeśli to jeszcze nie najlepszy z maksimum ideału idealnej optymalizacji... Chcę tylko jeszcze kilka stopni, żeby nie robić krematorium! : Chichot:
0 x
Olivier22
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 178
Rejestracja: 06/11/08, 16:41
Lokalizacja: 35 / 22
x 6




przez Olivier22 » 07/12/08, 18:07

OK, twoja perspektywa nie jest poszukiwaniem wydajności, ale prostoty! W porządku.
Mówiłem tylko o optymalizacji, ponieważ ogrzewanie wymaga dużo energii, a turbina wiatrowa daje bardzo mało.
Możesz nie być w stanie ogrzać więcej niż jednego pokoju na raz...

Więc dla mnie maksymalna prostota = elektryczna turbina wiatrowa + ogrzewanie przez efekt Joule'a
(prosty w wykonaniu, prosty w instalacji, niski poziom mechaniki, niskie koszty utrzymania)
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 07/12/08, 22:11

dobry wieczór

Mała uwaga:
To nie dlatego, że turbina wiatrowa obraca się prawidłowo, gdy jest pusta, możemy mieć nadzieję na uzyskanie użytecznej mocy, ponieważ pobieranie energii z wirnika oznacza przyłożenie do niego momentu hamującego.

Z pewnością preferowane jest bezpośrednie wykorzystywanie energii mechanicznej generowanej przez wirnik, ale także dlatego, że elektryczność jest wszechstronna, zamiast tego instalowane są generatory wiatrowe.

Ciepło z pracy mechanicznej, generalnie staramy się go unikać, ponieważ jest ono równoznaczne ze stratami. Przykład przemieszczeń z tarciem w powietrzu, na ziemi, w wodzie.
Dlaczego więc nie system cierny z częściami, które wydzielają ciepło?

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 07/12/08, 22:36

Dobry wieczór Looping

Zgadzam się z Tobą, że pusty ruch niekoniecznie będzie ciekawy, jeśli dodamy do niego system odzyskiwania energii, ale moje rozumowanie jest następujące:
Optymalizacja systemu sprowadza się do stwierdzenia, że ​​będziemy produkować jak najwięcej i tak szybko, jak to możliwe. W przypadku turbiny wiatrowej zainstalowanej w miejscu, gdzie zawsze jest lekki wiatr, powtarzam sobie, że dopóki obraca się ona w sposób ciągły, produkcja może być rozłożona w czasie, a nie skoncentrowana na krótkim okresie. Innymi słowy, musisz znaleźć sposób na tworzenie i gromadzenie niewielkiej ilości energii produkowanej przez długi czas, co ostatecznie jest równoznaczne z wyprodukowaniem dużej ilości w krótkim czasie! (trochę jak energia kinetyczna: mała masa poruszająca się z dużą prędkością ma taką samą energię jak duża masa poruszająca się z małą prędkością).

Ponadto „poświęcenie czasu” koresponduje z refleksją, która przeciwstawia się obecnemu wszechobecnemu wyścigowi do przodu, który często kończy się wpadnięciem w ścianę.

W przeciwnym razie wytwarzaj ciepło przez system tarcia z częściami, które będą wydzielać ciepło… czemu nie, ale tym razem będzie więcej sił tarcia i na pewno szybsze zużycie.

(ps: to nie ma nic wspólnego z tematem, ale "looping" to też imię jednego z moich małych kucyków!...)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gregconstruct
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1781
Rejestracja: 07/11/07, 19:55
Lokalizacja: Amay Belgia




przez Gregconstruct » 08/12/08, 11:06

Grelinette napisał:Ponadto „poświęcenie czasu” koresponduje z refleksją, która przeciwstawia się obecnemu wszechobecnemu wyścigowi do przodu, który często kończy się wpadnięciem w ścianę.


Całkowicie się z Tobą zgadzam Grinette!

Witamy w Ekonologii : Mrgreen:
0 x
Każde działanie liczy się dla naszej planety !!!
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 08/12/08, 12:48

Halo

optymalizacja systemu oznacza powiedzenie, że będziemy produkować jak najwięcej i tak szybko, jak to możliwe


Nie ma niezgodności między poszukiwaniem jak najlepszej wydajności a wydajnością w czasie trwania systemu.

Co to znaczy „jak najszybciej”?

Właściwie zaprojektowana turbina wiatrowa odzyska maksymalną energię w danym okresie i zgodnie z potencjałem wiatrowym danego miejsca.
Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić podstawowy system, który nie będzie dążył do bycia optymalnym. Ale ile kosztuje optymalizacja turbiny wiatrowej? W przypadku generatora wiatrowego jest to po prostu rysunek wirnika, który obraca się z odpowiednią prędkością dla najbardziej energetycznego średniego wiatru.
Jeśli prędkość obrotowa wirnika nie ma znaczenia, nic nie będzie kosztować (jeśli nie trochę smaru łokciowego) wyprodukowanie odpowiednich łopat zamiast używania prostych desek.

W sprawie przekształcenia części ruchu mechanicznego w ciepło zadano mi już pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi:
Kiedy mieszasz płyn, czy go podgrzewasz?

A+
0 x
Olivier22
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 178
Rejestracja: 06/11/08, 16:41
Lokalizacja: 35 / 22
x 6




przez Olivier22 » 08/12/08, 19:14

W zdecydowanej większości przypadków zarówno bardziej opłacalne, jak i bardziej ekologiczne jest poświęcenie trochę czasu na zaprojektowanie i optymalizację systemu, aby był wydajny, niż robienie najprostszej rzeczy i prawie nic z tego nie uzyskując…

Oczywiście produkowanie niewiele w ciągu długiego czasu to to samo, co produkowanie dużo w krótkim czasie, ale kto ci mówi o krótkim czasie? Ponieważ twoja turbina wiatrowa jest bardzo wietrzna, równie dobrze mogłaby produkować dużo przez cały czas, prawda?...

Pętla napisał:Kiedy mieszasz płyn, czy go podgrzewasz?
Tak.
To właśnie dzięki temu zjawisku przeprowadzono pierwsze pomiary pojemności cieplnej płynu.
Nie wiem, czy to Prandtl, Reynolds czy inny, ale jeden z tych wielkich naukowców zrobił montaż ze śmigłem mieszającym ciecz zawartą w izolowanej termicznie obudowie.
Znając moc dostarczaną do śmigła, zmierzył zmiany temperatury płynu, aby poznać pojemność cieplną.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 09/12/08, 23:10

Cóż ... cóż ... Myślę, że nie jestem gotowy na rozgrzanie turbiny wiatrowej! wąchać :płakać:

Więc a priori najlepszym sposobem wciąż jest przekształcenie energii kinetycznej wiatru w elektryczność, a następnie w ciepło przez efekt Joule'a? (w skrócie podłącz konwektor do turbiny wiatrowej)

Zniechęcające jest to, że możemy szukać nowych, prostych i skutecznych systemów... ale zawsze wracamy do tego, co już istnieje! :zmarszczyć brwi:

Czy jest jeszcze wielu genialnych badaczy, którym uda się znaleźć nowe, innowacyjne procesy lub zaktualizować stary, zapomniany system?
Ponadto, jakie jest Pana zdaniem ostatnie prawdziwe, godne uwagi odkrycie innowacyjne ostatnich lat w dziedzinie ekologii?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 207