Piec do wrzącej wody

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
marto18
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 23/10/08, 22:20
Lokalizacja: jagoda

Piec do wrzącej wody




przez marto18 » 20/02/09, 11:01

Witam,

Muszę podgrzać i zagotować dużą ilość wody (ok. 300 l) i zastanawiam się jak wykorzystać do tego energię drewna.
Pierwsza refleksja na temat zastosowania kotła nie była jednoznaczna (patrz poprzedni post), trudność polegała na osiągnięciu 100°
Myślę więc o piecowym systemie bezpośredniego ogrzewania, trochę przypominającym stary żeliwny garnek ze zintegrowanym paleniskiem, do przygotowywania domowych wędlin....

Przy wymiarowaniu tej maszyny zamierzam czerpać inspirację z wymiarów pieców turbo (turbo deom) pod względem mocy, ale chciałbym poznać Wasze opinie na temat samej konstrukcji, aby moc dobrze szła w strefie kontaktu pieca z wodą.

W rzeczywistości wyobrażam sobie system jako duży okrągły słupek, na którym spoczywa izolowany zbiornik na mleko, zatem kontakt byłby tylko na dole.

Moje pierwsze pytania to:
Czy ściany samego pieca wymagają izolacji?
Czy dolna powierzchnia jest wystarczająca do przekazania mocy?

dziękuję
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 20/02/09, 11:10

Czy mógłbyś bardziej szczegółowo opisać wykorzystanie tej gorącej wody? Ponieważ mogą już istnieć rozwiązania odpowiednie do Twojego zastosowania.
Jaki jest reżim zużycia wody
Jaką energię wolisz? Czy opowiadacie się za rozwiązaniem, bo drewno można tanio zdobyć?
Czy jest to „okazjonalny użytek amatorski”, czy przemysłowy lub rzemieślniczy?

(uff! Skończyłem :D )
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
marto18
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 23/10/08, 22:20
Lokalizacja: jagoda




przez marto18 » 20/02/09, 11:18

zastosowanie byłoby „rzemieślnicze” (browar rzemieślniczy)
System zużycia wody? Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem pytanie. Woda ma ciśnienie atmosferyczne i należy ją podnieść do 80°, a następnie przepompować z powrotem do innego zbiornika (mieszanie), który nie jest podgrzewany. Następnie, po przefiltrowaniu, słodki moszcz zawraca się do zbiornika początkowego, co powinno umożliwić jego zagotowanie.
Przechodzę w stronę drewna głównie ze względów ekologicznych i ekonomicznych (ważny jest koszt energii), a także dlatego, że drewno robię sam.
dziękuję
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 20/02/09, 11:38

dobrze,
odpowiedzi Belga:

Zwykle zbiornik browarniczy jest wykonany z miedzi, aby dobrze rozprowadzać ciepło, cóż, jeśli dobrze zrozumiałem, nie chcesz w tej chwili dużo inwestować.
Niektóre browary ogrzewają parą (browar pipaix www.vapeur.com ) wytwarzanie pary o temperaturze wyższej niż 100° nie stanowi tak naprawdę problemu, o ile obiegi są wyposażone w zawory ograniczające ciśnienie
Osobiście podgrzewałbym kolektorami słonecznymi, w przeciwnym razie ustaliłbym, aby maksymalna powierzchnia zbiornika stykała się z przestrzenią, w której pali się drewno (czy ten zbiornik jest wykonany ze stali nierdzewnej czy aluminium?)
Wskazówka: kilka lat temu w Materne (słynne dżemy) z sukcesem eksperymentowali z gotowaniem w temperaturze 70° pod niskim ciśnieniem. Oczywiście trzeba trochę poczekać na sterylizację w temperaturze 100°, ale to już koniec.

Powodzenia ! Dajcie znać kiedy będzie można wypić!
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
marto18
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 23/10/08, 22:20
Lokalizacja: jagoda




przez marto18 » 20/02/09, 11:51

Porzuciłam pomysł pary, który wydawał mi się zbyt skomplikowany. (w przypadku dużych instalacji lub przy bardzo regulowanej energii jest to możliwe, ale w przypadku drewna wydaje mi się to zbyt delikatne, szczególnie w przypadku instalacji, która nie działa 24 godziny na dobę.

Tradycyjne zbiorniki miedziane nie są już tak często używane, żywność wymaga = stali nierdzewnej.
Co więcej, warzenie piwa ma niewiele wspólnego z robieniem dżemu (i tak nie jest tak dobre), a etap gotowania nie służy głównie sterylizacji moszczu, ale rozpuszczeniu gorzkich składników chmielu i wytrąceniu białek.

Mój proces jest sprawdzony i moje przepisy również, jedynie etap nagrzewania chcę modyfikować drewnem...

Dziękuję za info.
Czy uważasz, że izolacja pieca jest konieczna?

dziękuję
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 20/02/09, 11:58

Jeśli zaizolujesz swój piec, koniecznie podniesiesz temperaturę w komorze spalania i zużyjesz mniej drewna, chyba że chcesz ogrzać warsztat.

Jeśli chodzi o rezygnację z miedzi, uważam to za wstyd: ma ona właściwości antyseptyczne, o których wiedzieli już Egipcjanie.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33




przez Philippe Schutt » 20/02/09, 12:14

Izolowałbym się, tak. równie dobrze możesz tylko podgrzać garnek.
i pozwoliłem, aby dym unosił się po bokach, aby zwiększyć powierzchnię wymiany. Twój garnek może nawet mieć ściany z żebrami, które wychwytują więcej ciepła z dymu
0 x
marto18
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 23/10/08, 22:20
Lokalizacja: jagoda




przez marto18 » 20/02/09, 12:37

Dziękuję wam obojgu.
Zabawne, wcześniej podczas zaciągania myślałem tylko o skrzydełkach.... mogłoby być całkiem nieźle. Następnie nie może się zatkać, ale jeśli temperatura jest wysoka, ryzyko nie jest zbyt duże.

W przypadku miedzi co prawda może być całkiem dobra, ale niewątpliwie jest bardziej skomplikowana w wykonaniu, droższa i trudniejsza w utrzymaniu, ponieważ utlenia się pomiędzy każdym zaparzeniem.... i wtedy właściwości antyseptyczne mają głównie właściwości grzybobójcze i dobry rozwój drożdży jest niezbędna do produkcji piwa....

Cóż, zrobię pewne plany, a ty powiesz mi, co myślisz....
z góry dziękuję
0 x
kłamstwo
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 26/02/09, 22:17

podgrzewać wodę




przez kłamstwo » 26/02/09, 22:32

wydaje mi się, że układ silnika parowego (woda krąży w rurze o małej średnicy, wężownicy nagrzewanej na zewnątrz) będzie dobrze odpowiadał Twoim potrzebom A+
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 127