Jaki rodzaj ogrzewania dla starych domów?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
yann16
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 12/11/08, 16:11

Jaki rodzaj ogrzewania dla starych domów?




przez yann16 » 12/11/08, 16:44

Witam,

To jest moja sytuacja, jestem właścicielem rezydencji z 220m² powierzchni mieszkalnej. Obecne ogrzewanie to kocioł olejowy firmy Viessmann mający około 5 lat (Vitorond222, niska temperatura)

Chciałbym zmienić instalację grzewczą ze względu na koszt oleju....

Cały dom wyposażony w grzejniki żeliwne (3 warstwy i od 13 do 14 elementów po około 1m wysokości każdy)

Czytałem we wszystkich waszych dyskusjach, że wasze pierwsze zalecenia to izolacja .... i izolacja ....

Ale w tej konkretnej sytuacji mogłem ocieplić tylko na poziomie okien (podwójne szyby najnowszej generacji), drzwi wejściowych, strychu. I tak, tego typu dom nie jest traktowany w tak zdecydowany sposób jak nowsze domy: gzymsy na stropach co 3,5m, stolarka ścienna, estetyka elewacji. Niemniej jednak ważne jest, aby uszanować duszę tych starych kamieni... Nie mogę więc ocieplić ścian wewnętrznych. lub wew. (dobry metr grubości), bez zmiany stylu na zewnątrz. i bez wygórowanych kosztów (zrywanie i przerabianie sztukaterii, dzedoing i przerabianie stolarki...).

Więc zgodnie z tymi danymi i po uważnym przeczytaniu waszych debat na temat pompy ciepła powietrze/woda i kotłów na drewno w dostawie jest bardzo niepewna (wydaje się), a koszt surowca znacznie wzrasta (wydaje się, że)...

Co polecasz?

Z góry dziękuję i mam nadzieję na konstruktywną wymianę zdań na temat typu domu, który nie jest ideałem dużej liczby uczestników tego forum, ale hej, mnie też pasjonuje dusza tych kamieni...
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 12/11/08, 19:25

Cześć Yan

Poruszacie problem, który wymaga kompromisów, a rozwiązania techniczne, jakkolwiek nowoczesne, nie mogą być w pełni rozwiązane. Nie martw się, nie tylko ty mieszkasz w starym domu, a nawet gdybyś go sprzedał, byłoby to przeniesienie problemu na kogoś innego, być może mniej świadomego środowiska i oszczędności.

Wspomniałeś o izolacji i ogrzewaniu.
W pierwszej części musisz przeanalizować swoje obecne zużycie energii, swoją przestrzeń życiową itp., Aby zorientować się, jakie są straty w Twoim domu.

Jeśli chodzi o część grzewczą, należy pamiętać, że wszystkie różne rozwiązania mają zalety i wady oraz że idealne rozwiązanie w Twoim przypadku pod względem ekologicznym i finansowym nie istnieje w tej chwili.
Przy okazji mała rada zrób test swojej instalacji centralnego ogrzewania. Obniż maksymalnie temperaturę wody krążącej w kaloryferach, aby sprawdzić, czy Twoja instalacja jest zgodna z niską temperaturą.

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gregconstruct
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1781
Rejestracja: 07/11/07, 19:55
Lokalizacja: Amay Belgia




przez Gregconstruct » 12/11/08, 19:30

Żeliwny grzejnik i niska temperatura wody, nie jestem pewien, czy się trzyma!
0 x
Każde działanie liczy się dla naszej planety !!!
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 12/11/08, 20:02

Nie myl bezwładności z mocą.
Stare grzejniki żeliwne, w które montowano domy, były z pewnością zwymiarowane tak, aby zapewnić zasilanie przy wysokiej temperaturze obiegu (> 60°), ale przede wszystkim mają dobrą powierzchnię wymiany ciepła.
Celem może być wystarczająca izolacja mieszkania, tak aby istniejąca instalacja była kompatybilna z niższą temperaturą cyrkulacji. Możesz także dodać grzejniki później.
Regulacja również odgrywa ważną rolę i istnieje kilka aspektów instalacji i nawyków, które mogą zaoszczędzić pieniądze, zanim zacznie się mówić o zmianie trybu ogrzewania.

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gregconstruct
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1781
Rejestracja: 07/11/07, 19:55
Lokalizacja: Amay Belgia




przez Gregconstruct » 12/11/08, 20:06

Zgadzam się z tobą, moja mała pętla powietrzna w cukrze, ale najwyraźniej izolacja wydaje się dość skomplikowana w przypadku (K : Mrgreen: ), która nas zajmuje!
0 x
Każde działanie liczy się dla naszej planety !!!
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 12/11/08, 20:19

Musi istnieć możliwość ocieplenia dachu, polowania na mostki termiczne ze ścianami zewnętrznymi, a zwłaszcza na poziomie gruntu.

W przeciwnym razie dla rozwiązania grzewczego:

HP (jądrowe) i/lub słoneczne = Niska temperatura + inwestycja

Kocioł na drewno = ograniczenia i ilość do przechowywania + koszt

Kocioł olejowy = zdecydowanie najbardziej praktyczny, ale wcale nie ekologiczny

Pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie jądrowe (Beurk), ale naprawdę ekonomiczne:

Duży zbiornik buforowy o dużym oporze elektrycznym działający poza godzinami szczytu i kocioł olejowy w odciążeniu.
Jestem przeciwny zasadzie ogrzewania prądem (chyba ER) ale muszę przyznać, że nic innego nie widzę.

A+
0 x
yann16
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 12/11/08, 16:11




przez yann16 » 12/11/08, 21:16

Dziękuję Ci za Twoje odpowiedzi...

większość pomieszczeń w domu ma powierzchnię 30m2 i są wyposażone w 3,5 grzejniki (opisane powyżej) o wysokości 1 m (poza kilkoma pomieszczeniami, w których obniżyliśmy sufity podczas remontu: kuchnie, łazienki, toalety, XNUMX przedpokój).

Dom ogrzewamy od 19 do 18° oprócz łazienki (+ciepło), wszystkie kaloryfery mają termostaty.

Kocioł ustawiony na max. 75°, ale współpracuje z regulatorem Vitotronic 150, który reguluje kocioł w zależności od temperatury wybranej na kotle 18/19° i wody krążącej w jego obiegu. Dla informacji woda waha się między 49° a 55/58° (plakat kotła).

Większość termostatów jest ustawiona poniżej 3 (18/19°)

2 sypialnie o powierzchni 30 m² każda i 2 łazienki o powierzchni 3 m² każda są wolne od mrozu, ponieważ są puste

w domu, mierząc termometrem, mamy temperaturę 18/19°. która bardzo nam odpowiada jako temperatura komfortu...
0 x
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 12/11/08, 21:17

Gregconstruct napisał:Żeliwny grzejnik i niska temperatura wody, nie jestem pewien, czy się trzyma!

Uwaga Greg Uważam, że kiedy Yann mówi o kotle niskotemperaturowym, to trzeba słyszeć kocioł dymiący przy niskiej t° (stąd wysoka sprawność spalania), a nie kocioł podgrzewający wodę do t° niższej niż na stare kotły; często wprowadza się zamieszanie, jeśli Yann może to potwierdzić.
Ponieważ należy pamiętać, że kocioł może wyprodukować bardzo ciepłą wodę na ogrzewaną podłogę, wystarczy po prostu zmieszać tę wodę np. zaworem termostatycznym.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 12/11/08, 21:19

w swojej wiadomości wspomniałeś o rocznym aspekcie kosztowym.
jednym z „paliw”, którego stabilności cenowej na razie nie odmawia się, jest pelety drzewne. (patrz temat powyżej)
musisz wiedzieć, czy masz jednego lub więcej dostawców w swojej okolicy, ponieważ to transport jest drogi.
do grzejników żeliwnych takie mam i sprawują się dobrze nawet przy niskiej temperaturze (45 do 50°C) to zasługa dużej powierzchni wymiany a także tego że czas kiedy kładziemy taki grzejnik , bilans cieplny był przybliżony i raczej przewymiarowany.
Jeśli podasz mi trochę więcej informacji, możemy z grubsza obliczyć twoje straty.
potrzebujesz ogrzewanej objętości i powierzchni, miasta lub regionu, aktualnego zużycia, obłożenia (zajęty lub nie w ciągu dnia, WE) i czy obniżasz kocioł podczas tych faz (z zegarem)
robisz z nim ciepłą wodę? cały rok? jak dużo ludzi?
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
Gregconstruct
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1781
Rejestracja: 07/11/07, 19:55
Lokalizacja: Amay Belgia




przez Gregconstruct » 12/11/08, 21:29

Hej Dirk, zadajesz tyle samo pytań co w ankiecie IPSOS : Lol:
0 x
Każde działanie liczy się dla naszej planety !!!

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 133