Sterylizator słoneczny

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Sterylizator słoneczny




przez phil53 » 24/04/21, 09:38

W oczekiwaniu na przyszłe zbiory z warzywnika leniwca zrobiłem sterylizator słoneczny.
Podstawą są oczywiście 2 lampy próżniowe wyprodukowane w Chinach.
Zmierzyłem temperaturę samego słoika zawierającego wodę w tubce. woda o temperaturze maks. 150 stopni i powietrze z rury 103
Lampy zamontowałem w pudełku przykrytym folią aluminiową plus okienko żeby wszystko zabezpieczyć, maksymalna temperatura pozostaje taka sama
W pudełku temperatura wynosi 50 stopni na dole i 67 na górze, a zewnętrzna sonda mierzy 25 w pełnym słońcu.

Dlaczego nie mam wzrostu temperatury? Czy jest to spowodowane parowaniem wody i nie może ona dalej rosnąć?

sterylizator.jpg
sterilizer.jpg (366.03 KB) Przeglądano 5769 razy
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Sterylizator słoneczny




przez Moindreffor » 24/04/21, 15:18

każda zmiana stanu następuje w stałej temperaturze, więc tak, dopóki odparuje, pozostanie w temperaturze 100°C

jaki jest cel Twojego systemu? bo sterylizator, czy jest do robienia przetworów? czy możesz wyjaśnić zasadę działania, bo mnie to interesuje, ale nie wiem, jak będziesz używać tego urządzenia

Planuję suszarkę solarną
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Sterylizator słoneczny




przez phil53 » 24/04/21, 15:52

Umieszczam w nim słoiki o średnicy max 10 cm od dna. Zostawiam na 1 godzinę w temperaturze minimum 100 stopni.
Próbowałem na słoiku z kapustą i odrobiną wody, zakrętka była szczelna. Zagłębienie pokrywy i gówno przy otwieraniu.
Rozważałem wykonanie szkicu poprzez odwrócenie rurek do góry nogami. Nie sądzę, że powietrze jest zbyt gorące. Może zapewnij półcień.
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Sterylizator słoneczny




przez phil53 » 24/04/21, 15:57

Umieszczam w nim słoiki o średnicy max 10 cm od dna. Zostawiam na 1 godzinę w temperaturze minimum 100 stopni.
Próbowałem na słoiku z kapustą i odrobiną wody, zakrętka była szczelna. Zagłębienie pokrywy i gówno przy otwieraniu.
Zastanawiam się nad suszeniem poprzez odwrócenie rurek do góry nogami. Nie sądzę, że powietrze jest zbyt gorące. Może zapewnij półcień.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Sterylizator słoneczny




przez Moindreffor » 24/04/21, 16:54

phil53 napisał:Umieszczam w nim słoiki o średnicy max 10 cm od dna. Zostawiam na 1 godzinę w temperaturze minimum 100 stopni.
Próbowałem na słoiku z kapustą i odrobiną wody, zakrętka była szczelna. Zagłębienie pokrywy i gówno przy otwieraniu.
Rozważałem wykonanie szkicu poprzez odwrócenie rurek do góry nogami. Nie sądzę, że powietrze jest zbyt gorące. Może zapewnij półcień.

tak, aby odwodnić bez gotowania, nie wolno przekraczać temperatury 50 do 660°C, więc należy zacienić lub przewietrzyć, wybieram system wentylacji

dziękuję za pomysł, w przeciwnym razie jak dokładnie nazywają się twoje lampy? jaka jest kolejność cen?
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14975
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4371

Re: Sterylizator słoneczny




przez GuyGadeboisTheBack » 24/04/21, 17:01

Moindreffor napisał:tak, aby odwodnić bez gotowania, nie wolno przekraczać temperatury 50 do 660°C...

Prawdą jest, że pozostawia to miejsce na ugotowanie kamieni! : Mrgreen:
1 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Sterylizator słoneczny




przez phil53 » 24/04/21, 19:30

Najmniejszy wysiłek miałeś na myśli pomiędzy 50 a 60, jak sądzę i nie

tak, aby odwodnić bez gotowania, nie wolno przekraczać temperatury 50 do 660°C, więc należy zacienić lub przewietrzyć, wybieram system wentylacji

Kupiłem te lampy za pośrednictwem stowarzyszenia du soleil dans nos plate, robią jedno zamówienie rocznie. Rury kosztują około 90 euro plus wysyłka. Za paletę kosztuje około 150 €.
Jeśli nie jesteś daleko od Jury, możesz pojechać i ich poszukać.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Sterylizator słoneczny




przez Moindreffor » 24/04/21, 19:48

w rzeczywistości wynosi ona od 50 do 60°C : Mrgreen: : Mrgreen:
90 euro za tubkę to inwestycja, a poza tym musi być delikatna, prawda?
więc musimy zobaczyć trwałość, informujecie nas na bieżąco, jesteśmy bardzo zainteresowani waszymi testami konserw, ponieważ jest to sposób przechowywania przez długi czas bez zużywania energii na przechowywanie, więc jeśli dodatkowo nie używamy żadnych nie do produkcja, jest super


w każdym razie dziękuję za pomysł sterylizatora słonecznego, nie pomyślałem o tym
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 184