Ciśnieniomierz czy higrometr?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Mediolon
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 21/07/20, 08:00
x 1

Ciśnieniomierz czy higrometr?




przez Mediolon » 03/04/21, 16:29

Cześć,

W książce, odnoszącej sukcesy w swoim leniwym ogródku warzywnym, czytamy o ciśnieniomierzach. Szukając, gdzie go kupić, zobaczyłem, że urządzenia elektroniczne robią to samo, a nawet testują ph.
Te są jeszcze tańsze. Bezużyteczny czy naprawdę skuteczny gadżet dla nich? Krótko mówiąc, tak dla wersji elektronicznej, czy nie, czy potrzebujesz precyzji tensjometru?

Z góry dziękuję
0 x
Mediolon
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Tensjometr czy higrometr?




przez Mediolon » 07/04/21, 11:31

Nikt nie
0 x
Biobomb
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 681
Rejestracja: 02/10/20, 21:13
x 141

Re: Tensjometr czy higrometr?




przez Biobomb » 07/04/21, 14:02

Osobiście po przeczytaniu książki Didiera poszukałem trochę w sieci.
Ciśnieniomierz nie wydaje mi się potrzebny w moim ogrodzie, bo jakie realne oszczędności mógłbym z niego wyciągnąć, biorąc pod uwagę jego koszt i trudność wykonania? Gdyby ktoś mógł mnie przekonać? Te maszyny są używane głównie przez dużych profesjonalistów.

Ale nie tak dawno temu w wątku Didiera mogliśmy przeczytać wymianę zdań na ten temat. Ale ten wątek jest ogromny, szkoda, bo tensjometr zasługiwałby na osobny rozdział.
Szukałem nawet z fanatykami komputerowymi, aby zrobić taki z modułem typu Rapsberry lub Arduino wyposażonym w odpowiedni czujnik.
Zrezygnowaliśmy, ponieważ elektronika musi nadawać się do użytku w wilgotnym środowisku, a nie jest jeszcze do tego stworzona.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Tensjometr czy higrometr?




przez Moindreffor » 07/04/21, 14:28

Biobombe napisał:Osobiście po przeczytaniu książki Didiera poszukałem trochę w sieci.
Ciśnieniomierz nie wydaje mi się potrzebny w moim ogrodzie, bo jakie realne oszczędności mógłbym z niego wyciągnąć, biorąc pod uwagę jego koszt i trudność wykonania? Gdyby ktoś mógł mnie przekonać? Te maszyny są używane głównie przez dużych profesjonalistów.

Ale nie tak dawno temu w wątku Didiera mogliśmy przeczytać wymianę zdań na ten temat. Ale ten wątek jest ogromny, szkoda, bo tensjometr zasługiwałby na osobny rozdział.
Szukałem nawet z fanatykami komputerowymi, aby zrobić taki z modułem typu Rapsberry lub Arduino wyposażonym w odpowiedni czujnik.
Zrezygnowaliśmy, ponieważ elektronika musi nadawać się do użytku w wilgotnym środowisku, a nie jest jeszcze do tego stworzona.

Didier używa tensjometru zwłaszcza po to, aby móc naukowo „spierać się” o podlewanie, wyjść poza przekonanie, czy nam, zwykłym amatorom, jest to naprawdę potrzebne? dla mnie odpowiedź jest podana wielkość mojego ogrodu i cena tensjometru, koszt podlewania będzie mnie kosztował kilka lat, aby wiedzieć, kiedy podlewać, trochę szkoda ^^
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14975
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4371

Re: Tensjometr czy higrometr?




przez GuyGadeboisTheBack » 07/04/21, 14:37

Biobombe napisał: Ale ten wątek jest ogromny, szkoda, bo tensjometr zasługiwałby na osobny rozdział.

ogrodnictwo/miernik-wilgoci-vs-tensjometr-t16499.html
0 x
Mediolon
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Tensjometr czy higrometr?




przez Mediolon » 07/04/21, 16:10

Szczerze mówiąc nie wiem jak mam to podlewać. Wcześniej podlewałem codziennie. Nie mam budżetu na kroplówkę. Z sianem będę musiał rzadziej podlewać. Więc skąd mam wiedzieć, kiedy podlewać, jeśli nie mam czegoś do przetestowania?
0 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Tensjometr czy higrometr?




przez stephgouv » 08/04/21, 10:02

Wiele możliwych odpowiedzi:
- Zdrapując ziemię w kilku miejscach na głębokość 2-3 cm i obserwując, czy jest mokra. Nie myślcie, że jak jest mokro między piachem a sianem, to jest ok
- Patrząc na rośliny (jeśli więdną wieczorem i nie wracają do zdrowia rano, oznacza to, że cierpią na niedobór wody)
- Istnieje struktura podłoża, która również gra...

Najlepiej jest poznać swój ogród warzywny i wiedzieć, kiedy podlewać, a zwłaszcza ile go dawać.
0 x
Mediolon
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 28
Rejestracja: 21/07/20, 08:00
x 1

Re: Tensjometr czy higrometr?




przez Mediolon » 08/04/21, 13:44

Ale zawsze unikaj automatycznego podlewania, które, jak przypuszczam, podlewałoby również liście. Aby uniknąć chorób, takich jak pleśń. Krótko mówiąc, albo kropla po kropli, albo ręcznie u podnóża roślin, prawda?
0 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Tensjometr czy higrometr?




przez stephgouv » 08/04/21, 14:30

To zależy od tego, kiedy odbywa się podlewanie.
Kiedy jest ci bardzo gorąco, przyjemny orzeźwiający prysznic. To samo dotyczy roślin. Pola są opryskiwane 24 godziny na dobę, XNUMX dni w tygodniu w niektórych gorących regionach i nie stanowi to problemu.
Ponownie, w grę wchodzi tak wiele parametrów...
Możesz zwilżyć liście pomidora i nic nie ryzykujesz! Chyba że warunki są odpowiednie do rozwoju mączniaka rzekomego.
0 x

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 162