Zamień solarny zbiornik CWU (lub olej opałowy) w termodynamiczny podgrzewacz wody z małą pompą ciepła do basenu

Prace przy kanalizacji lub wodzie sanitarnej (gorącej, zimnej, czystej lub używanej). Zarządzanie, dostęp i wykorzystanie wody w domu: wiercenie, pompowanie, studnie, sieć dystrybucji, oczyszczanie, kanalizacja, odzyskiwanie wody deszczowej. Odzyskiwanie, filtracja, oczyszczanie, procesy magazynowania. Naprawa pomp wodnych. Zarządzaj, używaj i oszczędzaj wodę, odsalanie i odsalanie, zanieczyszczenie i wodę ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Zamień solarny zbiornik CWU (lub olej opałowy) w termodynamiczny podgrzewacz wody z małą pompą ciepła do basenu




przez Christophe » 08/11/21, 16:57

Jak zamienić stary wężownicowy podgrzewacz wody w termodynamiczny podgrzewacz wody?

Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy i poprawić swoją wydajność energetyczną, chciałbym zbadać możliwość przekształcenia mojego (bardzo) starego (i bardzo mocnego i ciężkiego) słonecznego podgrzewacza CWU (z podwójnym wymiennikiem) o pojemności 300L w „domowym” termodynamicznym podgrzewaczu wody (albo prawie dlatego, że nie chodzi o zaprojektowanie zimnej jednostki, eh, ale zaadaptowanie już istniejącej…)

Chciałbym przestudiować transformację tego dla maksymalnego budżetu 500 € bo termodynamiczny podgrzewacz wody 300L to 2500 € bez instalacji i dostawy...

Jest to stary solarny podgrzewacz wody z podwójnym wymiennikiem z lat 80-tych (ma 40 lat, powinien jeszcze wytrzymać to samo... zwłaszcza przez 4 miesiące w roku...).

Zdjęcie górnego wymiennika, który nie był używany od czasu instalacji ponad 10 lat temu (używany w tamtym czasie):

Podgrzewacz wody.jpg
Chauffe_eau.jpg (70.62 KiB) Obejrzano 7020 razy


Obecnie jest używany przez 4-5 miesięcy jako balon elektryczny przy ponownym wzroście temperatury, gdy temperatura mojego układu słonecznego jest niższa niż 35°C. Woda dostaje się tam przy min. 20°C więc...

Wpiąłem 50% rezystora 3000W, więc pobiera 1500W. Potrzebuję około 2 do 3 kWh dziennie w zimie (250 do 350 kWh rocznie...)

Znalazłem małe w pełni zintegrowane pompy ciepła o mocy 3 kW za mniej niż 400 € z COP od 3 do 6 ... byłoby to idealnie odpowiednie z punktu widzenia bilansu energetycznego ... jak Poolex Nano 3 kW (istnieje nawet w odwracalnym ...): https://www.poolex.fr/fr/produit/2020-p ... ano-action

Poolex_nano.jpg
Poolex_nano.jpg (70.01 KiB) Obejrzano 7020 razy


Powiadomienie_Nano_ActionR_FR.pdf
(2.04 mln) Pobrane razy 582


Poza tym, że powstrzymują mnie następujące punkty:

a) Maksymalna temperatura 43 ° C 40°C (ale podobno to samo na termodynamicznych podgrzewaczach wody generalnie to 45°C max w trybie pompy ciepła potem odciążone przez rezystancję elektryczną poza....) Rozwiązanie po jednym sezonie: wystarczy, jeśli nie weźmiesz prysznica w temperaturze 50°C :zaszokować: w najgorszym przypadku uzupełnienie może być elektryczne (jak w komercyjnych balonach termicznych)
b) Wymaga dużego natężenia przepływu (tak jak pompa basenowa...) Rozwiązanie po jednym sezonie: elektroniczny cyrkulator ustawiony na 5W wystarczy, aby uruchomić przepływomierz pompy ciepła
c) Zwykle złącza plastikowe, a nie złącza hydrauliczne Rozwiązanie rozwiązane po jednym sezonie: hydroizolacja jest w porządku z dębem i pastą do spoin, ale nie należy jej dokręcać zbyt mocno : Mrgreen:
d) Nie wykonane dla obwodu ciśnieniowego: Rozwiązanie po jednym sezonie: nie przekraczaj 1.3 bara w pętli balonu/pompy ciepła
e) wyposażenie basenowe I miejsce, mam wątpliwości co do niezawodności po 1 czy 10 latach...ale z tego co widziałem po zimowym użytkowaniu, Rozwiązany po jednym sezonie: wydaje się całkiem nieźle wdrożeniowy (patrz zdjęcia poniżej), a pompa ciepła do basenu ma działać nieprzerwanie przez całe dni podczas ogrzewania na początku sezonu! Przy 3 kW podniesienie temperatury o 39°C w 10 m10 wody zajmuje 3 godzin!

Dodatkowo idealnie bym chciał pracować w termosyfonie bez cyrkulatora. dodatkowo ... ale obawiam się, że przy delcie T° tak niskiej (maks. 25 ° C ...) nie jest to możliwe ... szczególnie dla natężeń przepływu wymaganych przez instrukcję ...

Więc powiedz mi, czy ten projekt Cię inspiruje… zawodowców?

Edytuj pod koniec listopada 2021, tak jest, praca została wykonana kilka dni później:

Obraz

filtracja-pompowania-wody/przekształcenie-zbiornika-solarnego-CWU w-termodynamiczny-podgrzewacz-wodny-z-małym-basenem-t17035-100.html # p476477
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9839
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2677

Re: Zamienić solarny zbiornik CWU w termodynamiczny podgrzewacz wody z małą pompą ciepła do basenu?




przez sicetaitsimple » 08/11/21, 18:34

Pomysł brzmi fajnie, ale obawiam się, że wyniki będą rozczarowujące przynajmniej pod względem oszczędności.
A priori zrozumiałem, że 43°C to maksymalna temperatura na zewnątrz. Maksymalna temperatura zadana ciepłej wody to raczej 40 ° C, z COP ????, ale na pewno obniżona w porównaniu do optymalnej..
Poza tym na pewno potrzebujesz pompy. Krótko mówiąc, Twoje roczne oszczędności kWh będą bardzo niskie.

Absolutnie nie chcę wznawiać debaty na temat "licznika biegnącego do tyłu", ale czy nie byłoby łatwiej wyposażyć się w miarę możliwości w dodatkowy panel o mocy około 300W? ?
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Zamienić solarny zbiornik CWU w termodynamiczny podgrzewacz wody z małą pompą ciepła do basenu?




przez Christophe » 08/11/21, 18:42

Tak, podzielam Twoje obawy technologiczne i ekonomiczne *

Jeśli w najlepszym przypadku uda mi się oszczędzić powiedzmy 200 kWh rocznie, to zajmie mi 8 lat, aby stać się opłacalnym… cóż 8 zim… Obawiam się, że taka mała pompa ciepła nie wytrzyma tak długo, zwłaszcza przy dłuższych przestojach 8 miesięcy w roku...

Dla 43 ° C to było na innym małym modelu, który widziałem ... ale termo podgrzewacze wody rzadko przekraczają 45 ° C nawet od dużych marek, takich jak Chapée czy De Dietrich ... czysto rezystancyjne

Tak, nie ożywiaj: nie mieszaj wszystkiego! : Chichot:

* ale lubię wyzwania!
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14975
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4371

Re: Zamienić solarny zbiornik CWU w termodynamiczny podgrzewacz wody z małą pompą ciepła do basenu?




przez GuyGadeboisTheBack » 08/11/21, 18:43

Ile metrów sześciennych ma Twój basen?
Dlaczego chcesz to podgrzać?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Zamienić solarny zbiornik CWU w termodynamiczny podgrzewacz wody z małą pompą ciepła do basenu?




przez Christophe » 08/11/21, 18:44

To jest 0.3m3 : Mrgreen:

:zaszokować: Nic nie zrozumiałeś, Guy, czy spotykałeś się dzisiaj z ABCile? : Mrgreen:

Chcę użyć pompy ciepła basenowej do podgrzania ciepłej wody użytkowej!
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14975
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4371

Re: Zamienić solarny zbiornik CWU w termodynamiczny podgrzewacz wody z małą pompą ciepła do basenu?




przez GuyGadeboisTheBack » 08/11/21, 18:52

Christophe napisał: :zaszokować: Nic nie zrozumiałeś, Guy, czy spotykałeś się dzisiaj z ABCile? : Mrgreen:

Chcę użyć pompy ciepła basenowej do podgrzania ciepłej wody użytkowej!


Ach... cóż... czas na mnie. : Oops:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Zamienić solarny zbiornik CWU w termodynamiczny podgrzewacz wody z małą pompą ciepła do basenu?




przez Christophe » 08/11/21, 18:55

Nie rób swojego ABCile !! : Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14975
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4371

Re: Zamienić solarny zbiornik CWU w termodynamiczny podgrzewacz wody z małą pompą ciepła do basenu?




przez GuyGadeboisTheBack » 08/11/21, 19:38

Christophe napisał:Nie rób swojego ABCile !! : Chichot:

Pffff ..... kiedy coś schrzanię, chętnie to przyznam. Jaki związek z drugim tyłkiem ???
:zaszokować:
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13724
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Re: Zamienić solarny zbiornik CWU w termodynamiczny podgrzewacz wody z małą pompą ciepła do basenu?




przez izentrop » 08/11/21, 20:25

nowy rekord https://www.cabesto.com/fr/piscine-pomp ... 00023.html
Dane dla COP 5 przy 15°

Dziś rano 3° pod zadaszeniem
Mój jest podany dla COP 5.4 przy 12° i 3.55 przy 2° i 1.76 przy -7° z 55° na wylocie gorącej wody.

Już samo odizolowanie balonu może zaoszczędzić 1 miesiąc energii elektrycznej, czy już to zrobiłeś? https://www.apper-solaire.org/Pages/Fic ... /index.pdf
https://www.apper-solaire.org/Pages/Exp ... index.html
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Zamienić solarny zbiornik CWU w termodynamiczny podgrzewacz wody z małą pompą ciepła do basenu?




przez Christophe » 09/11/21, 00:22

Dziękuję 250 € jest tanio, ale ten model HS35, który widziałem na gorącym plusku, to trochę zabawka, prawda? Po za testem, że chcę zrobić tyle, żeby nie wkładać w to za dużo... : Mrgreen:

Który model jest twój? 55°C to dużo!

Tak to jest izolowane za brzydką pomarańczową rzeczą...(zdjąłem izolację z okuć i rezystancję do zdjęcia)...przestudiuję pdf. Jest 6-7 cm piany... Zajmę się szczegółami jutro...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Gospodarka wodna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna. Pompowanie, wiercenie, filtracja, studnie, odzyskiwanie ... ”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 123