Jakość powietrza w Ile de France

Omówienie metod rekultywacji i kontroli jakości powietrza.
Dearcham
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 105
Rejestracja: 29/10/03, 23:55




przez Dearcham » 13/03/04, 18:06

ŚWIAT | 13.03.04 | 12:55 • AKTUALIZACJA 13.03.04 | 16:12
Airparif twierdzi, że fala upałów nie była jedyną przyczyną pogorszenia się jakości powietrza w 2003 roku. Organizacja ta, zajmująca się pomiarami zanieczyszczeń w atmosferze, odnotowuje wzrost poziomu dwutlenku azotu w dużej mierze spowodowany ruchem drogowym.
To powiew stęchłego powietrza w kampanii wyborczej w Ile-de-France. W marcowym biuletynie Airparif, stowarzyszenie zajmujące się badaniem jakości powietrza w regionie, sporządza niechlubną ocenę minionego roku. „Rok 2003 będzie obfitował w wiele rekordów w zakresie zanieczyszczeń”, zauważają ci eksperci. A tym, którzy jako jedyną przyczynę tego pogorszenia podają falę upałów, odpowiada, że ​​to wyjaśnienie „samo w sobie nie może wyjaśnić rosnącego poziomu zanieczyszczenia”.

Airparif nie zaprzecza, że ​​zaobserwowane w zeszłym roku wyjątkowe warunki wysokiego ciśnienia pogorszyły bilans. Brak wiatru uniemożliwił rozprzestrzenianie się substancji zanieczyszczających, jak miało to miejsce podczas upalnego lata 2002 r. Nasłonecznienie „o 20–30% wyższe niż średnia z ostatnich dziesięciu lat” aktywowało powstawanie ozonu, wtórnej substancji zanieczyszczającej utworzonej przez fotochemiczna degradacja innych substancji zanieczyszczających. Stowarzyszenie zauważa jednak, że wyniki wpisują się w podstawowy trend. Emisje substancji zanieczyszczających już nie spadają, jak twierdzą niektóre uspokajające przemówienia, a w przypadku niektórych z nich nawet wzrosną.

Skutek: jednego dnia na sześć wskaźnik Atmo, wskaźnik obliczony na podstawie mieszanki substancji zanieczyszczających, został określony jako „przeciętny” lub „zły”. Według Airparif „bezprecedensowa częstotliwość”. Liczba epizodów zanieczyszczeń również osiągnęła poziom nienotowany od czasu wprowadzenia procedur informowania społeczeństwa w 1995 r. Do tego smutnego wyniku w dużej mierze przyczyniają się szczyty poziomu ozonu.

Oprócz szczytów i fali upałów niepokojące były średnie poziomy ozonu obserwowane w 2003 roku. Są dwukrotnie większe niż dziesięć lat temu. Airparif odnotowuje „regularny wzrost” poziomów w atmosferze, zjawisko obserwowane „w skali całej półkuli północnej” od stulecia. Cele jakościowe, stanowiące swoisty próg zdrowotny, pozwalający zmierzyć wdychane na co dzień przez mieszkańców zanieczyszczenia tła, zostały przekroczone jak nigdy dotąd.

W biuletynie wspomniano również o wzroście poziomu dwutlenku azotu. Wzrost wynosi średnio 10% i 20% w przypadku niektórych czujników. Cztery miliony mieszkańców Ile-de-France jest narażonych na działanie powietrza, które średnio rocznie przekracza standardy zdrowotne. W pobliżu niektórych obszarów ruchu lokalni mieszkańcy są narażeni na poziomy dwukrotnie wyższe od wartości dopuszczalnych.

Wzrost poziomu dwutlenku azotu „nie ma związku z falą upałów” – zapewnia Airparif. Rok 2003 potwierdza długoterminową obserwację stowarzyszenia: poziomy tej substancji zanieczyszczającej pozostają stabilne, bez „żadnej tendencji widocznej w ostatnich latach”. Poziom drobnych cząstek również nie zmienia się znacząco, jednak w tym roku nastąpił „nieznaczny wzrost”. W pobliżu niektórych dróg napotkane wartości po raz pierwszy przekraczają wartości graniczne określone w ustawodawstwie francuskim i europejskim.

Transport drogowy odgrywa główną rolę w tym zanieczyszczeniu. Coraz częściej jednak potępia się zanieczyszczenie powietrza. Krajowa Rada Lotnictwa zainteresowała się ostatnio tym źródłem uciążliwości. W sprawie Les Poisons du ciel (Advocnar) Sébastien Trollé stwierdza, że ​​„w 2001 r. lotnisko Aéroports de Paris oświadczyło, że wyemitowało do atmosfery 800 ton węglowodorów, czyli ponad 2 tony dziennie”. „Każdego dnia ruch lotniczy z Orly i Roissy emituje 14,79 ton tlenku azotu, co odpowiada 1 972 000 samochodów benzynowych przejeżdżających 50 kilometrów” – kontynuuje autor.

W tym raczej ponurym obrazie Airparif zauważa jednak poprawę poziomu benzenu, „choć nadal nie przestrzega się przepisów w pobliżu ruchu drogowego”. Spada również poziom dwutlenku siarki i tlenku węgla, a ołowiu prawie nie ma.

Stowarzyszenie zauważa również, że wartości szczytowe, z pewnością liczniejsze, nie osiągają już wartości szczytowych odnotowanych w połowie lat 1990. Próg alarmowy uruchamiający cyrkulację naprzemienną, obecnie ustawiony na 360 mikrogramów ozonu na metr sześcienny powietrza, nigdy nie został osiągnięty w 2003. Jednak dyrektywa europejska z 2002 r. proponuje obniżenie tego progu ostrzegawczego do 240 mikrogramów. Gdyby nowe przepisy weszły w życie w 2003 roku, ruch przemienny musiałby zostać wprowadzony trzykrotnie.

Mniej spektakularnych lotów na szczyty, więcej drobnych alertów i utrzymywanie się zanieczyszczeń tła: tak podsumowuje raport Airparif (dostępny na stronie www.airparif.asso.fr). „Ogółem średnie roczne stężenia kilku głównych substancji zanieczyszczających w 2003 r. są wyższe w porównaniu z 2002 r.” – szacuje stowarzyszenie. Zaprzecza tym samym dominującemu dyskursowi klasy politycznej Ile-de-France, który twierdzi, że sytuacja jest powolna.

Od czasu publikacji raport doczekał się niewielu komentarzy. Corinne Lepage, była Minister Środowiska, znajdująca się na liście UDF André Santiniego, skorzystała z okazji, aby potępić „niestosowanie prawa lotniczego”, za którym głosowała w 1996 r. Jean-Félix Bernard, radny regionalny (Zieloni) i zareagował także prezes Krajowej Rady Lotniczej. Jednak oprócz tych dwóch działaczy na rzecz walki ze zanieczyszczeniami publikacji „Airparif” towarzyszyła kompletna cisza.

Stowarzyszenie jednak stawia zasadnicze pytanie. Zmiany klimatyczne i wzrost temperatur obserwowany od końca XX wieku wydają się pogłębiać skutki degradacji atmosfery. Naukowcy pracują nad określeniem udziału zanieczyszczeń w nadmiernej śmiertelności zaobserwowanej tego lata. Postać, która może wywołać reakcje.

Benoita Hopquina

• ARTYKUŁ OPUBLIKOWANY W WYDANIU Z DNIA 14.03.04
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2

Polityka transportowa Paryża




przez drwal » 20/12/06, 10:37

Odkopuję bardzo stary post ( :zaszokować: Nawet nie wiedziałam, że są takie stare! ), aby to połączyć artykuł z Gazette of the Commons donosi o zachęcających wynikach polityki, mocno krytykowanej, ratusza Paryża w zakresie ruchu samochodowego.
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Rulian
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 686
Rejestracja: 02/02/04, 19:46
Lokalizacja: Caen




przez Rulian » 22/12/06, 14:34

Oczywiste jest, że duet Delanoé/Baupin jest coraz bardziej atakowany na politykę transportową w Paryżu. Czujemy, że wybory w roku 2008 zaczynają się zbliżać.

Ponadto należy przyznać, że środki zapobiegające samochodom czasami przynoszą natychmiastowy skutek przeciwny do zamierzonego w postaci komunikatów drogowych i spowodowanych korkami. Ale muszą trwać. Delanoé/Baupin muszą poradzić sobie z początkiem okresu przejściowego między wszystkimi samochodami i przyszłą „możliwą mniejszą liczbą samochodów”. Występują błędy, przybliżenia oraz bardzo duże bezwładności i opory. Ale nadal jestem przekonany, że wiosłują we właściwym kierunku.

Gdybym był Paryżaninem, bez wątpienia mieliby mój głos.
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 22/12/06, 14:56

Rulian napisał:[…] Ale nadal jestem przekonany, że wiosłują we właściwym kierunku.

Gdybym był Paryżaninem, bez wątpienia mieliby mój głos.
Ja też ! 8)

Mam nadzieję, że Delanoë będzie kontynuował grę, zasługuje na to za odwagę, jaką musiał stawić czoła lwom na arenie... I za te wyniki, które zaczynają być widoczne!
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."

Powrót do "zanieczyszczenia powietrza oraz rozwiązania chroniące przed zanieczyszczeniem powietrza"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 71