Małe pytanie z fizyki: energia potencjalna / swobodny spadek

Wskazówki, porady i wskazówki, aby obniżyć zużycie, procesów lub wynalazki jak niekonwencjonalnych silników: Silnik Stirlinga, na przykład. Patenty poprawiające spalanie: traktowanie plazmą z wtryskiem wody, jonizację paliwo lub utleniacz.
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7

Małe pytanie z fizyki: energia potencjalna / swobodny spadek




przez słoń » 06/04/10, 16:59

Małe pytanie, które mnie niepokoi:

Rozważmy skałę o masie M,

Mocuję go do liny i za pomocą krążka nakazuję mu wykonanie zadania T polegające na powolnym zniżaniu się po zboczu o wysokości h. (na przykład równoważąc go masą nieco mniejszą od własnej)

ou

Wykorzystuję energię mV²/2, upuszczając ją gwałtownie na cel znajdujący się na tej samej wysokości h

czy wytwarzana energia jest równa?

(wiem, pewnie mieszam 2 rzeczy)
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
STF
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 7
Rejestracja: 08/01/07, 20:54
Lokalizacja: Isère




przez STF » 06/04/10, 18:04

Mieszankę nie wiem, ale na pewno będziesz miał więcej siły upuszczając ją, niż odkładając, przyłóż młotek (nawet ciężki) do gwoździa, zobaczysz, że lepiej działa stukając.. : Chichot:

Albo mówisz o energii wytwarzanej przez ruch, tam jest tak samo, ale w zależności od tego, co chcesz poruszyć (tak to rozumiem) będziesz musiał obliczyć swój ruch z szybko poruszającą się masą, ponieważ możliwe Połączenie zostanie pochłonięte całą energię przed jej ponownym przesłaniem.

Jeśli możesz podać więcej? .. :|

STF
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064

Re: Szybkie pytanie z fizyki




przez Christophe » 06/04/10, 20:18

Słoń napisał:czy wytwarzana energia jest równa?


Tak, idealna równość pod względem energii, pod warunkiem, że zaniedbasz tarcie powietrza lub krążka/liny…

W ten sposób Egipcjanom udało się zbudować piramidy, a bliżej „nas” my zbudowaliśmy katedry… z „zwierzęcą/ludzką” mocą i bez najmniejszego dżula elektrycznego czy naftowego… .po prostu trzeba było poświęcić trochę czasu!
0 x
Avatar de l'utilisateur
zorglub
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 501
Rejestracja: 24/11/09, 10:12




przez zorglub » 07/04/10, 08:32

energia tak, bo masa jest identyczna i długość przemieszczenia
moc nie, ponieważ tu właśnie pojawia się jednostka czasu
0 x
Codziennie rano wyglądasz nago w dużym lodzie po 3 minut widać, że domu i najgorszy obraz ......
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 07/04/10, 11:05

Czy byłby ktoś tak miły i zapisał te 2 równania?
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Geepia
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 17/11/07, 13:34




przez Geepia » 07/04/10, 14:16

1. przypadek: T = Mgh (różnice energii potencjalnych)

2. przypadek: E = 1/2 MV²/2
gdzie V = (2gh)^1/2 (co demonstrujesz wychodząc z podstawowego równania „suma sił = M x przyspieszenie ciała stałego”, które tutaj jest równe g, interweniuje tylko grawitacja)
Zastępując V, otrzymujesz zatem E = Mgh
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 07/04/10, 14:27

Dziękuję Geepy i witam. Widzę, że to twoja druga wiadomość.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 07/04/10, 14:54

Powoduje to równość energii T = E, ale obowiązuje tylko bez tarcia! (To właśnie mówiłem przez cały czas...)

Jeśli chcesz równania z tarciem, są tutaj:
http://www.wikiprepas.org/index.php/Chu ... frottement

Ale to staje się trochę skomplikowane... Remundo chętnie pomoże :)

Hm, ale właściwie dlaczego to pytanie?

ps: zorglub masz rację, ale nie mówimy o mocy, ale o energii
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 07/04/10, 15:26

Chciałem (nie jestem zbyt obeznany w mechanice) matematycznego wyjaśnienia braku różnicy w energii między gwałtownym upadkiem a łagodnym opadaniem (w pewnym sensie „co jest cięższe, kilo pióra czy kilogram ołowiu?”).

Dziękuję wszystkim.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 07/04/10, 15:38

Cóż, matematycznie i bez tarcia nie ma różnicy.

Ale fizycznie biorąc pod uwagę tarcie, ponieważ jest ono proporcjonalne do prędkości ruchu, wówczas energia zgromadzona w kamieniu podczas swobodnego spadania będzie NIŻSZA niż energia zgromadzona podczas powolnego wznoszenia... wszystko to głównie z powodu zaniedbanego mechanizmu wznoszenia.

Zatem 1 kg piór i 1 kg ołowiu nie spadają w powietrzu z tą samą prędkością (z wyjątkiem „samego początku” wypuszczenia) chyba że ich objętość/objętość/powierzchnia są identyczne (ta sama „kapsułka”)!

Oczywiście gołym okiem po upadku z 1 czy 2 m nie widać różnicy.
0 x

Powrót do "silników specjalnych, patentów, zmniejszenie zużycia paliwa"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 117