Maska przeciwsłoneczna i dioda na panelu fotowoltaicznym?

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
kary85
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 05/02/10, 15:48
Lokalizacja: Vendée

Maska przeciwsłoneczna i dioda na panelu fotowoltaicznym?




przez kary85 » 19/03/10, 09:25

Cześć cześć,

Studiuję panele fotowoltaiczne i chciałbym poznać reakcję diod bocznikujących, które są bezpośrednio w panelu.

Chcę zrobić test, aby zobaczyć, jak moc reaguje w zależności od powierzchni objętej cieniem (na przykład, jeśli są 3 diody obejściowe, jeśli ukryję jedną, zostanie mi 2/3 mocy szczytowej?).

Do moich testów mam konwerter i kartę akwizycji instrumentów texas zaprogramowaną za pomocą labview.

W rzeczywistości nie jestem pewien mojego zespołu do przeprowadzenia testów, więc apeluję do was, abyście wiedzieli, jak byście to zrobili.

Merci d'Avance
::
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79460
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 19/03/10, 09:47

Dobre pytanie.

Myślę, że 1 dioda = 1 ciąg, więc odpowiedź brzmi tak, ale nigdy nie słyszałem o panelu z więcej niż jedną diodą ...

W rzeczywistości zależy to od liczby „ciągów wewnętrznych”, a więc od wewnętrznej architektury każdego panelu.

Z drugiej strony nie wiem, jak panele są wewnętrznie okablowane, musi się różnić dla każdego panelu.
0 x
kary85
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 05/02/10, 15:48
Lokalizacja: Vendée




przez kary85 » 19/03/10, 10:28

no podobno na jakimś panelu jest aż 6 diod więc dlatego zadaję te pytania.
0 x
„Nic nie jest stracone, nic nie jest tworzone, wszystko jest przekształcane” (gdybyśmy wcześniej wzięli pod uwagę ten cytat, nie byłoby nas dzisiaj!)
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 19/03/10, 13:21

We wspólnym „domowym” panelu wszystkie ogniwa podstawowe (a więc jednostka 10 x 10 cm) są połączone szeregowo, a każde dostarcza 0,5 V. Zatem 48 x 0,5 V = około 24 V (często 27-28) dla panelu monokrystalicznego.

Weźmy przykład panelu mono: 6 rzędów po 8 ogniw = 3 przejazdy w obie strony po 8 ogniw, a więc 3 diody. (ogólnie: niektóre złe znaki mają tylko jeden)
Zespół panel + dioda można zatem uznać za dwie diody w //, z których jedna ma wysoką rezystancję, a zatem jest automatycznie bocznikowana przez zwykłą diodę


Ukrycie, nawet częściowe, pojedynczego ogniwa podstawowego sprawi, że seria 2X8 = 16 ogniw będzie nieprzewodząca (i nieproduktywna).
Na szczęście jest dioda, która przejmie kontrolę (a więc będzie jeździła bez wytwarzania) i pozwoli pozostałym 32 ogniwom wykonać swoją pracę. Ogólne napięcie panelu, a zatem ciągu od 4 do 20 paneli, którego jest częścią, oczywiście spadnie, ale jest to zadanie falownika, który automatycznie rozwiąże problem, dostosowując swój współczynnik konwersji.

Co do reszty, odsyłam cię do twojego kursu na temat diod
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
kary85
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 05/02/10, 15:48
Lokalizacja: Vendée




przez kary85 » 19/03/10, 13:52

Dziękuję za pełną odpowiedź słoniu

jeśli dobrze zrozumiałem moduł z 3 diodami dostarczał 2/3 jego mocy jeśli jedna z diod jest ukryta?
0 x
„Nic nie jest stracone, nic nie jest tworzone, wszystko jest przekształcane” (gdybyśmy wcześniej wzięli pod uwagę ten cytat, nie byłoby nas dzisiaj!)
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 19/03/10, 17:56

jeśli ukryjemy jedną z komórek elementarnych, to tak.

wystarczy arkusz (drewna) przyklejony do panelu.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
kary85
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 05/02/10, 15:48
Lokalizacja: Vendée




przez kary85 » 22/03/10, 08:43

nazywasz komórką elementarną komórką, która tworzy moduł?
0 x
„Nic nie jest stracone, nic nie jest tworzone, wszystko jest przekształcane” (gdybyśmy wcześniej wzięli pod uwagę ten cytat, nie byłoby nas dzisiaj!)
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 22/03/10, 08:59

Jeden z podstawowych kwadratów (polikrystaliczny) lub kwadrat ze ściętym rogiem (monokrystaliczny) (około 10 X 10 cm).
Zwykle na panelu mono 48 Wp jest ich 170
Pomiędzy komórkami widać na 2 do XNUMX mm dolny tedlar.
Na ogniwach masz płaskie przewodniki cynowe.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79460
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 22/03/10, 10:13

Dzięki za szczegóły słoniu.

Słoń napisał:Weźmy przykład panelu mono: 6 rzędów po 8 ogniw = 3 przejazdy w obie strony po 8 ogniw, a więc 3 diody. (ogólnie: niektóre złe znaki mają tylko jeden)
Zespół panel + dioda można zatem uznać za dwie diody w //, z których jedna ma wysoką rezystancję, a zatem jest automatycznie bocznikowana przez zwykłą diodę


Nie miałbyś małego diagramu wyjaśniającego, ponieważ nie do końca go rozumiem:

"Zespół panel + dioda można zatem uznać za dwie diody w //, z których jedna ma dużą rezystancję"
0 x
kary85
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 05/02/10, 15:48
Lokalizacja: Vendée




przez kary85 » 22/03/10, 10:19

nie głupie pytanie! lol

w przeciwnym razie chciałem zapytać, czy możemy zmierzyć moc wyjściową panelu, jeśli umieścimy specjalny prostownik panelu fotograficznego i włożę krajową kartę akwizycji instrumentu? czy to da mi prawidłowy pomiar? (część programistyczna labview, którą zarządzam)
0 x
„Nic nie jest stracone, nic nie jest tworzone, wszystko jest przekształcane” (gdybyśmy wcześniej wzięli pod uwagę ten cytat, nie byłoby nas dzisiaj!)

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 107