Firma ÖkoFEN kocioł - Follow-operation

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Victor33
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 27/10/09, 23:22
Lokalizacja: Yvelines
x 1




przez Victor33 » 12/01/10, 23:13

Witam,

Kilka precyzji:
Prawo wodne jest w rzeczywistości dość wysokie, ponieważ obliczony przepływ ogrzewania może czasami osiągnąć 80°C przy obecnych temperaturach ujemnych.
Jednak temperatura kotła nie wzrasta do tej temperatury i utrzymuje się na poziomie około 75°C.
Zawór 3-drogowy jest przez większość czasu całkowicie otwarty: więc tak, kocioł jest podłączony bezpośrednio do obiegu grzewczego.
A mimo to temperatura otoczenia nie przekracza 17°C. Chciałbym zaznaczyć, że problemy z niedogrzaniem dotyczą tylko głównego pomieszczenia (salonu), które jest dużym, przeszklonym pomieszczeniem i słabo izolowanym.

W porównaniu do poprzedniego kotła:
Był to kocioł gazowy Frisquet, który zużywał astronomiczne ilości gazu. Nie było żadnej regulacji.
Zawór 3-drogowy: nie wiem czy był.
Temperatura zasilania ogrzewania: nie wiem (brak regulacji). Pamiętam jednak, że grzejniki były często bardzo, bardzo gorące.
Kocioł gazowy wypuścił swoje kalorie i wtłoczył je do sieci. Promienniki je rozpraszały i temperatura mogła bez problemu wzrosnąć powyżej 20°C.

Wraz z montażem kotła Okofen nie zaszły żadne zmiany w sieci ciepłowniczej i grzejnikowej. Mówię więc sobie, że przyczyną nie jest sieć ani grzejniki.

Sposoby, które rozważam ulepszenia (od najprostszych do najbardziej skomplikowanych):
- Równoważenie grzejników. Ich wielkość w dużym pokoju jest dość zmienna. Prawdopodobne jest, że ciepło wprowadzane do sieci nie może zostać prawidłowo „zużyte” ze względu na złą dystrybucję.
- Usuwanie defektów izolacji: na przykład nieizolowanych skrzynek roletowych i niektórych nieszczelności.
- Izolacja rur prowadzących do grzejników i przechodzących pod płytą pokojową w nieogrzewanym pomieszczeniu.
- Izolacja spodniej strony płyty w salonie.
- Zwiększony przepływ w obiegu grzewczym: prędkość cyrkulatora jest obecnie maksymalna, dlatego należy wymienić pompę obiegową na mocniejszą. Nie jest mi tam zbyt ciepło (ha ha!), a co więcej oznaczałoby to, że instalator nie zapewnił wystarczającej cyrkulacji.

Jeśli masz inne pomysły lub uwagi, jestem oczywiście zainteresowany.
Wkrótce
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 13/01/10, 07:32

Rzeczywiście, Twój kocioł gazowy prawdopodobnie przesyłał wodę o wyższej temperaturze, jeśli to konieczne, z większym natężeniem przepływu.

Nie ma możliwości wyjścia poza zakres 65/75° bez ryzyka uszkodzenia kotła.

Miałeś fenomenalne zużycie gazu. Jeśli nie rozwiążesz problemu „wycieku kalorii”, będziesz miał fenomenalne zużycie pelletu (będzie tylko trochę taniej). Nie poprzez zmianę pompy zmniejszysz wycieki ze zbiornika!

Więc tak, właśnie tam musimy zaatakować. I silny.

Następnie jedna z dwóch rzeczy: albo problem zostanie rozwiązany (wydajność grzejnika jest wystarczająca, aby „wprowadzić” do pomieszczenia wystarczającą ilość kalorii, ponieważ wycieki się zmniejszyły) i wszystko jest w porządku; albo nadal tak nie jest i trzeba rozważyć wymianę radiatora na wydajniejsze urządzenie...

I normalnie powinieneś wtedy móc wyregulować krzywą grzania tak, aby zawór 3-drogowy spełnił swoje zadanie i „oszczędził” (przynajmniej trochę). Tam, jeśli w twoim rozporządzeniu jest napisane 80°C, ale kocioł ma temperaturę 75°, to jedziesz „nogą na podłogę przeciążonym samochodem, który nie może przyspieszyć”…
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 13/01/10, 08:55

zwiększenie natężenia przepływu niekoniecznie jest właściwym rozwiązaniem. strata ciśnienia musi być prawidłowo rozłożona pomiędzy różnymi grzejnikami w zależności od potrzeb grzewczych pomieszczeń.
Pozwól mi wyjaśnić:
mówisz, że szczególnie masz pokój, który nie jest wystarczająco ciepły. być może obwód oznacza, że ​​przepływ w tych grzejnikach jest niewystarczający.
podniesienie temperatury rozruchu (tak właśnie zrobił kocioł gazowy) omija problem kosztem wzrostu strat (a co za tym idzie zużycia)
teraz gdy nie da się już tego zrobić bo kocioł pracuje na niższej temperaturze trzeba zrównoważyć grzejniki.
Przypominam, że V3V nie wolno nigdy całkowicie otwierać
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Victor33
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 27/10/09, 23:22
Lokalizacja: Yvelines
x 1




przez Victor33 » 13/01/10, 22:30

Witam,


Dziękuję, dziękuję za mądrą radę.
Do Did67:
Tam, jeśli w twoim rozporządzeniu jest napisane 80°C, a w bojlerze jest 75°, to jedziesz „nogą na podłogę przeciążonym samochodem, który nie może przyspieszyć”…

Porównanie trafne, o to właśnie chodzi.
Do DirkaPita:
Widziałem zaproponowaną przez Ciebie manipulację w innym poście dotyczącą równoważenia sieci i zamierzam się z niej czerpać.
Cordialement
0 x
Victor33
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 27/10/09, 23:22
Lokalizacja: Yvelines
x 1




przez Victor33 » 13/01/10, 23:23

Witam ponownie,

Niedawno rozmawiałem z ludźmi z Okofen na targach.
Przesłali mi dokumentację do nowej wersji rozporządzenia.

Zauważyłem, że zostały dodane nowe funkcje, zwłaszcza dotyczące sterowania zaworem 3-drogowym.
Poniżej znajduje się wyciąg z dokumentacji dotyczącej tego nowego rozporządzenia.
Być może mogłoby to być przydatne do rozwiązania pewnych problemów związanych z niestabilnością zaworu 3-drogowego w niektórych zastosowaniach (na przykład ogrzewanie podłogowe?).
Nie testowałem bo nie mam tego regulaminu, ani podgrzewanej podłogi.

Obraz

Również pomiary są teraz rejestrowane za pomocą klucza USB, co z pewnością jest bardziej praktyczne niż karta CompactFlash.
Cordialement
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 14/01/10, 10:14

Ciekawy. Oznacza to, że pracuje nad tym problemem!

Dla tych, którzy są już wyposażeni, zakup nowego automatu nadal budzi wątpliwości!
0 x
Victor33
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 27/10/09, 23:22
Lokalizacja: Yvelines
x 1




przez Victor33 » 14/02/10, 23:01

Witam,

Oto kilka wiadomości na temat moich problemów z ogrzewaniem.

Wykonałem prace o których wspomniałem wcześniej: zaizolowanie rur grzewczych, uszczelnienie najbardziej widocznych wlotów powietrza, wyważenie grzejników.
W tym temacie było kilka fajnych piłek, jak tee utknięte w pozycji szeroko otwartej i które omijały...

W rezultacie zachowanie kotła uległo zmianie, ale nie w kierunku, jakiego oczekiwałem. A w salonie zawsze było trudno uzyskać temperaturę wyższą niż 17°C.
Próbowałem różnych kombinacji parametrów, czerpiąc inspirację z wielu postów dostępnych na ten temat forum, ale kręciłem się w kółko i nie było zbyt przekonującej poprawy pod względem temperatury.
Trochę zakłopotany, niedawno (zeszłej nocy) zainteresowałem się zaworem 3-drogowym i zabrałem się za jego demontaż. Nie do końca, tylko blok kontrolny powyżej.
I niespodzianka niespodzianka, okazuje się, że wszystko było ustawione odwrotnie:
    - Początkowe położenie zaworu w korpusie zaworu było nieprawidłowe: znajdował się pomiędzy zasilaniem i powrotem ogrzewania
    - Okablowanie elektryczne nie było prawidłowe
    - Najgorsze było to, że klawisz sterujący zaworem nie był podłączony do bloku sterującego, więc zawór pozostawał nieruchomy niezależnie od polecenia. Ale indeks wzmacniaka na bloku kontrolnym był ruchomy, co sugerowało, że wszystko idzie dobrze.
Krótko mówiąc, V3V został zmontowany przypadkowo.

Jest to marka Siemens V3V Acvatix, której zdjęcie zamieszczam poniżej.

Obraz

Na szczęście udało mi się znaleźć sporo dokumentów na stronie internetowej Siemens, aby szczegółowo opisać działanie tego zaworu i prawidłowo go zmontować.
Można go ustawić w dwóch różnych kierunkach, w zależności od kierunku cyrkulacji obiegu grzewczego. W zależności od kierunku obiegu należy zwrócić uwagę na jego początkowe położenie w korpusie zaworu, na instalację elektryczną określającą kierunek jego obrotu, a w końcu na maskę wzmacniacza (zimny/gorący).
Musisz także upewnić się, że klucz zaworu jest prawidłowo podłączony do jednostki sterującej, w przeciwnym razie wszystko to nie będzie całkowicie przydatne. Widać, że instalator nie zadał tego pytania podczas montażu.

Przypomnienie o anomaliach przed demontażem V3V:
Obliczona w rozporządzeniu temperatura zasilania ogrzewania praktycznie nigdy nie została osiągnięta. Kocioł pedałował zgodnie z regulacją i rozpoczynał serię startów i zatrzymań. W najzimniejsze dni (-5°C) cykle te mogą trwać cały dzień i noc. Minimalny czas trwania cykli wynosił około 30 minut, co niekoniecznie było dramatyczne w porównaniu z innymi cytowanymi w tym temacie instalacjami forum, ale nie odzwierciedlało to zbyt logicznej operacji.

Po zdemontowaniu V3V:
Kocioł jest wreszcie stabilniejszy: pali się nieprzerwanie, dopóki istnieje zapotrzebowanie. Temperatura kotła łatwo stabilizuje się na poziomie temperatury modulacji, a V3V pobiera i miesza wytworzone ciepło.
I wreszcie jest dobrze!!! Podczas pobytu w środku popołudnia osiągnęliśmy 19°C, to dziwne!

Wszystko staje się teraz prostsze i jestem prawie wściekły, że nie zauważyłem wcześniej kiepskiego montażu V3V (w domu jestem tylko w weekendy, co z jednej strony jest zaletą: pozostawia czas na przemyślenie reszty tygodnia...).
Na podstawie tygodniowej rejestracji będę mógł teraz przejść do regulacji parametrów kotła.

Przepraszam za długość tego posta, mam nadzieję, że ta krótka informacja przyda się innym osobom.
Cordialement
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 15/02/10, 00:20

Dziękuję.

I jeszcze jeden przypadek z i tak długiej listy „bzdury”!

Kiedy zresztą pisałem, że niestety wielu instalatorów instalacji grzewczych to po prostu hydraulicy, którzy nie mają zielonego pojęcia o „elektromechanice”… Tam nawet hydraulika nie jest opanowana!
0 x
pimus07
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 28/02/10, 09:57

jak znaleźć CF na kotle Okofen?




przez pimus07 » 28/02/10, 10:02

Witam,
mamy pelletmatic okofen i teraz wyświetla komunikat o błędzie: Brak karty CF...
Przeczytaliśmy instrukcję i otworzyliśmy kocioł ale nie wiemy gdzie jest karta CF (znaleźliśmy gdzie ją włożyć ale nie gdzie jest!)

Dziękuję Ci za Twoje odpowiedzi .
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 28/02/10, 11:13

Nie za bardzo rozumiem.

Znajduje się tam slot na kartę CF (u góry na płycie kotła).

Nie ma karty CF. MOŻESZ wprowadzić jeden, aby zapisać określoną liczbę parametrów.

Ale „oprogramowanie sprzętowe” jest rezydentne. Nie ma go na CF.

Więc ten komunikat musiał się pojawić, bo próbowałeś rozpocząć nagrywanie w parametrach gramofonu rangi 2 ("kontrola pelletu").

Nie powinno to zakłócać pracy kotła, prawda?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 165