Miskant w Alzacji, pellety i fotowoltaika!

surowy olej roślinny, diester, bioetanol lub inne biopaliwa lub paliwa pochodzenia roślinnego ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 23/01/08, 14:06

Tak, zapętlanie, ale jest gorzej: są opłacalne ekonomicznie po prostu dlatego, że ich energia jest dotowana…więc ostatecznie (podobnie jak w przypadku energii wiatrowej) jest to pośrednia energia jądrowa ...

Oprócz oczywiście tego, co mam nadzieję, ale co wątpię, zobacz artykuł, jeśli ten projekt NIE przechodzi przez EDF, ale przez EnerCoop (na przykład), niestety przeczytałem, że wykupy przez EnerCoop były mniej interesujące niż te przez EdF...: Evil:

Szkoda, bo w Enercoop klient faktycznie płaci za zielone kwh prawdziwą cenę!! Krótko mówiąc, wszystko jest nastawione na utrzymanie stabilności „systemu” energetycznego na miejscu…

ps: aby dokładnie odpowiedzieć na twoje pytanie, nigdy nie znalazłem pełnej dokumentacji dotyczącej LCA paneli fotowoltaicznych… ale zawsze możemy poszukać razem… Stworzyłem nawet temat: Wpływ fotowoltaiki na środowisko: analiza cyklu życia ale to nie działało... na razie...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 23/01/08, 14:14

Pętla napisał:Jak powiedziałem w wiadomości na inny temat, fotowoltaika będzie zielona, ​​gdy energia wykorzystywana do jej produkcji, transportu, instalacji, konserwacji i recyklingu sama będzie pochodzić z fotowoltaiki. Moim zdaniem to nie na jutro :frown:

A+


Myślę, że powinieneś unikać bycia ultra! Czy zapalasz przy świecach? Kupiony w supermarkecie i sprowadzony z Bangladeszu? Lub własnej produkcji z tłuszczu owczego - kto co jadł? - zmydlany sodą otrzymaną przez spalanie roślin - ech, emisje i życie biologiczne zniszczone przez te wszystkie pożary!

żartuję trochę. Napisałem to gdzie indziej: życie jest nie tylko niebezpieczne (bo kończy się śmiercią), ale jest też śmiertelnie szkodliwe dla środowiska...

Mogłabym dodać, że szukanie rozwiązania, które ma same zalety, a nie ma wad, jest trochę jak pozostawanie nastolatką i wiara w idealny świat. Ryzykujemy długi sen, być może odparowanie w zasłonie dymnej???

Z drugiej strony: zadbać o to, aby bilans zalet i wad był jak najbardziej pozytywny i aby „szkodliwość życia” była zgodna ze zdolnościami regeneracyjnymi, tak, oczywiście, trzeba to zrobić…

Panele słoneczne mogą pochodzić z Chin, jak niektóre podgrzewacze wody... Nie jestem pewien, czy wyniki są złe po 15 latach!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 23/01/08, 14:26

Didier jesteś twardy, myślę, że jego pytanie jest bardziej niż uzasadnione i nie jest to ekstremizm!

To dokładnie tak, jak opracowanie agropaliwa, którego bilans energetyczny byłby mniejszy niż 1 (co wydaje się mieć miejsce w przypadku bioetanolu z kukurydzy): zainteresowanie jest po prostu NEGATYWNE dla zasobów planetarnych.

Lepiej więc natychmiast przerwać, niż kontynuować to biopaliwo, chyba że celem nie jest zachowanie zasobów planetarnych, ale sprzedaż „wizerunku” (na przykład)…

Zobacz wiadomości: ekobilans etanolu...

Problem z PV polega na tym, że tak jest niezwykle trudno znaleźć informacje na temat jego ucieleśnionej energii i cyklu życia… w skrócie na temat jego ogólnego wpływu
0 x
Christine
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1144
Rejestracja: 09/08/04, 22:53
Lokalizacja: W Belgii, po
x 1




przez Christine » 23/01/08, 15:26

Did67 napisał:- co zastępuje miskant? Łąki? Płatki ? Nieużytek? W każdym przypadku znajdą się minusy... Co nie znaczy, że nie warto tam jechać! Jeśli to zrównoważony rozwój, to wyniki muszą być pozytywne w dłuższej perspektywie!

To właśnie mówię, ale nikt mnie nie słucha! Obraz

Christophe napisał:jego pytanie jest więcej niż uzasadnione i nie jest ekstremizmem

dla fotowoltaiki : Arrow: jest to uzasadnione
do uprawy miskanta : Arrow: to nie jest legalne

: Arrow: Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6




przez bham » 23/01/08, 15:31

Wracam do artykułu, bo przeczytałem go na szybko dziś rano. Nie jest sprecyzowane, co zamierzają zrobić z energią fotowoltaiczną;
- czy dostarczą duże rezystory elektryczne do suszenia odpadów roślinnych?

- bo w tej kwestii mogliby też zrobić kolektory słoneczne przynajmniej na pół roku albo też mogliby zrobić suszenie starym dobrym kotłem na biomasę, skoro biomasę już mają.

- czy nie stoi za tym wszystkim pomysł, aby stać się dużym lokalnym dostawcą energii elektrycznej, wykorzystując maksymalnie krajowe lub nawet europejskie dotacje (o czym nie ma mowy)?
Spróbujemy zorganizować wycieczkę z przewodnikiem, kiedy będzie działać ta fabryka?

Wyjeżdżam, mieszkam niedaleko.
0 x
Christine
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1144
Rejestracja: 09/08/04, 22:53
Lokalizacja: W Belgii, po
x 1




przez Christine » 23/01/08, 15:43

tak, takie wrażenie daje ten artykuł: stawianie wszystkiego na maksymalną produkcję energii w celu jej odsprzedaży, podczas gdy istnieje wiele innych sposobów na ulepszenie gospodarstwa.

Teraz nie próbuj intencji (być może to artykuł „zniekształca”) i spróbuj zorganizować wizytę tak, jak została zaproponowana.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 23/01/08, 15:49

Kiedy Jean-Luc Westphal wysłał list z prośbą o podłączenie do Strasbourg Electricity dla swojego projektu fotowoltaicznego o mocy 4,5 megawata w lipcu zeszłego roku, ÉS oddzwonił po otrzymaniu listu, aby „naprawić błąd. Bo pewnie chciałeś napisać 4,5 kilowata, prawda? »


Dla mnie to jasne: 100% energii elektrycznej zostanie sprzedane ES...Electricité de Strasbourg nie mylić z ES Eboueurs de Strasbourg (przepraszam, to kiepski żart ze Strasburga, ale nie mogłem się powstrzymać...).

Właściwie w tym kontekście działanie peletów staje się anegdotyczne...
0 x
Christine
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1144
Rejestracja: 09/08/04, 22:53
Lokalizacja: W Belgii, po
x 1




przez Christine » 23/01/08, 16:23

Christophe napisał:Właściwie w tym kontekście działanie peletów staje się anegdotyczne...


Wydaje się, że ich projekt składa się z 2 odrębnych elementów:
1) odsprzedawana fotowoltaika
2) sprzedane paliwo

Więc nie ma kogeneracji ani innych sposobów na odzyskanie biomasy w energię elektryczną w celu jej późniejszej odsprzedaży.
Ale, jak powiedziano, „odchylenie” może mieć miejsce wtedy, gdy biomasa jest produkowana wyłącznie w celu sprzedaży jako paliwo, a nie jako „dodatkowa” produkcja w stosunku do produkcji żywności. Ale tak jest w artykule:
Zamierza także rozwijać uprawy uznawane za energetyczne: np. miskant, [...] czy wierzbę,...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 23/01/08, 16:34

Christine napisał:Ale, jak powiedziano, „odchylenie” może mieć miejsce wtedy, gdy biomasa jest produkowana wyłącznie z myślą o sprzedaży jako paliwo, a nie jako „dodatkowa” produkcja w stosunku do produkcji żywności. Ale tak wynika z artykułu.


Tak i tak? Przepraszam, że nalegam, ale...

Uprawiamy wiele lasów z celem 100% energetycznym ze znacznie mniej ciekawymi plonami energetycznymi niż miskant i nikt się nie obrazi...

Te lasy równie dobrze mogłyby stać się gruntami ornymi... lub odwrotnie, lasy te mogły z powodzeniem zastąpić grunty rolne lata temu...Jestem pewien, że istnieje, nawet jeśli zwykle jest odwrotnie...

Przypominam też niezaprzeczalny fakt: las PROGRESSE we Francji...więc jeśli chodzi o energię, miskant jest lepszy niż drewno...

Co jest niepokojące w przypadku miskanta, jeśli się rozprzestrzenia, to raczej monokultura i związane z tym zagrożenia (w szczególności mniejsza różnorodność biologiczna) oraz niemożliwość odłogowania, ponieważ miskant jest rośliną wieloletnią: po posadzeniu pozostaje przez 20 lat...
0 x
Christine
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1144
Rejestracja: 09/08/04, 22:53
Lokalizacja: W Belgii, po
x 1




przez Christine » 23/01/08, 16:48

Christophe napisał:Przypominam też niezaprzeczalny fakt: las PROGRESSE we Francji...więc jeśli chodzi o energię, miskant jest lepszy niż drewno...


Cóż, nie i podajesz sobie powód:

Christophe napisał:Co jest niepokojące w przypadku miskanta, jeśli się rozprzestrzenia, to raczej monokultura i związane z tym zagrożenia (w szczególności mniejsza różnorodność biologiczna) oraz niemożliwość odłogowania, ponieważ miskant jest rośliną wieloletnią: po posadzeniu pozostaje przez 20 lat...


Kto krytykował spycho-sztywność inżynierów? Cholera, to mi ucieka, ale jestem pewien, że do mnie wróci.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "biopaliwa, biopaliwa, biopaliwa, BTL, alternatywne paliwa kopalne nie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 83