Rower, który się wykoleja

Samochody, autobusy, rowery, samoloty elektryczne: wszystkie elektryczne środki transportu, które istnieją. Konwersja, silniki i napędy elektryczne do transportu ...
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Rower, który się wykoleja




przez Forhorse » 06/08/23, 23:13

Bonjour à tous,

Wiem, że są forums poświęcony, na który być może miałbym większe szanse uzyskać odpowiedź, ale wmawiam sobie, że musi tu być kilku specjalistów od mechaniki rowerowej...

Jestem w trakcie renowacji "starego" (15 letniego) roweru miejskiego porzuconego na strychu.
To rower z niższej półki, kupiony w supermarkecie, który przechowywaliśmy na strychu, który kiedyś nie był bardzo suchy, więc prawie wszystkie elementy przeniesienia napędu zardzewiały i padły.

Wymieniłem przerzutkę i jej linkę, łańcuch, zespół wolnobiegu/tylnej zębatki, suport (+ opona i dętka)
To 6-biegowy układ napędowy z pojedynczą tarczą z przodu.
Problem polega na tym, że kiedy jestem na największej zębatce z tyłu, przy 1/2 obrotu mechanizmu korbowego, łańcuch wykoleja się i spada na suport.
Jestem prawie pewien, że pierwotnie nie było tego problemu.

Sprawdziłem robiąc znaki, nie jest to związane z konkretnym ogniwem lub zębem zębatki.
Na małej zębatce tarcza i zębatka wydają się wizualnie wyrównane.
Na dużej zębatce znajduje się offset, co oznacza, że ​​bardzo szybko wąska część ogniwa podnosi się na ząb zębatki i wyciąga łańcuch.

Więc nawet jeśli nie wiem, czy to ma związek, to już mam wątpliwości co do tylnej przerzutki.
Oryginalnie jest to przerzutka z krótkim wózkiem i musiałem założyć przerzutkę z długim wózkiem (ale jest to przerzutka sprzedawana jako 6/7 rzędowa)
Rama roweru nie posiada punktu mocowania przerzutki, potrzebny jest model z zaczepem, który zahacza o koszyk koła, co ogranicza wybór i tam znalazłem ten model. Jest sprzedawany, aby pasował do mechanizmu korbowego na 2/3 zębatki ... więc mam tylko jedną.

Nie jestem też pewien co do długości łańcucha.
Zastosowałem się do instrukcji shimano, która mówi, że należy umieścić łańcuch bez przechodzenia przez przerzutkę, między tarczą a największą zębatką, zobaczyć pierwsze ogniwo, które można podłączyć, i dodać jedno.
Istnieją jednak inne metody określania tej długości łańcucha, które ostatecznie wcale nie dają tego samego.
Ale czy długość łańcucha naprawdę ma wpływ na mój problem?

Zmiana biegów jest bezproblemowa.
Próbowałem wszystkich możliwych ustawień: górny ogranicznik, żeby prędkość nie przechodziła, napięcie łańcucha ma trochę wszystkie możliwe ustawienia… ale ten cholerny łańcuch zawsze się wykoleja, gdy tylko przejdę na dużej zębatce.

Suport jest tej samej wielkości co oryginał (120mm) i nawet jeśli nie jest to ten sam model co oryginał (oryginalny suport z osobnymi częściami, zastąpiony kartridżem) to nie wydaje się, że pozycja tacki zmienił się.

Krótko mówiąc, nie jestem mechanikiem rowerowym i w ogóle nie mogę znaleźć powodu, dla którego łańcuch cały czas zeskakuje z tarczy!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839

Re: Wykolejony rower




przez Flytox » 06/08/23, 23:38

Twój łańcuch nie będzie miał „twardego punktu”, miejsca (zestaw od 1 do 3 ogniw), które przegubowo / zwijają się na zębniku tylko siłą. Zwykle wystarcza to do wykolejenia poprzez udaremnienie uzwojenia. : Wink:
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6992
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2914

Re: Wykolejony rower




przez gegyx » 06/08/23, 23:47

Nie jestem „specjalistą od kolarstwa”.

Na dużym szczycie występuje niewspółosiowość

Jeśli to rozumiem, w rzeczywistości duża tarcza nie jest wyrównana między prędkością 3 a 4?
Jest bardziej krzywo na dużym szczycie.
Aby zaradzić (?)
- Spróbuj porównać przesunięcia starych i nowych.
- Wyreguluj tarczę mechanizmu korbowego na środku tylnych zębatek (z pierścieniami lub podkładkami? Lekko przekręcając widelce w prawo?).
- Nowy łańcuch ma ograniczone boczne skręcanie?
- To trzeba było sprawdzić: zobaczyć na przerzutce, czy śruba regulacyjna dużego wałka zębatego jest dokręcona i nie pozwala łańcuchowi przejść o krok wyżej? korpusu przerzutki w bocie wyścigowym, po mimo wszystko próbach wyrównania (przynajmniej trochę) wyrównania dużej tarczy ze środkiem tylnych zębatek.
Ostatnio edytowane przez gegyx 06 / 08 / 23, 23: 51, 1 edytowany raz.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13724
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Re: Wykolejony rower




przez izentrop » 06/08/23, 23:51

Witam,
Może napiszę coś głupiego:
Czy zęby przedniej tarczy nie byłyby zbyt zużyte (niezrozumiałe, gdyby została zmieniona)?
Czy podziałka między zębami przedniej tarczy jest identyczna i odpowiada podziałce ogniw łańcucha?
Czy napięcie łańcucha jest prawidłowe (regulacja sprężyny powrotnej korpusu przerzutki)?
Ostatnio edytowane przez izentrop 07 / 08 / 23, 00: 02, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6992
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2914

Re: Wykolejony rower




przez gegyx » 07/08/23, 00:02

Jest to dobrze wyjaśnione dla prawidłowej długości łańcucha (na końcu, widełki prostopadłe do podłoża)
Łańcuch odpowiedni również na 6 zębatek? (co najmniej ?)

1 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Re: Wykolejony rower




przez Forhorse » 07/08/23, 07:57

Więc postaram się odpowiedzieć wszystkim:
- Łańcuch jest nowy, nie ma żadnego twardego punktu, jest bardzo elastyczny we wszystkich kierunkach, jest to model odpowiedni do roweru 6-biegowego (łańcuszek Shimano 116 ogniwowy CN-HG71 6/7/8V z nitami)
- Rzeczywiście zębatka nie jest wyrównana z zębatką 3/4 (środkową) tylko z małą zębatką, dlatego na dużej zębatce niewspółosiowość łańcucha jest maksymalna i myślę, że stąd bierze się problem. Dla porównania zmontuję stary suport, ale zazwyczaj nowy jest identyczny ze starym. Gdyby nie to wszystko przestawiać to poza wygięciem tylnego widelca nie ma 150 rozwiązań... może rama była skręcona podczas przeprowadzki/przechowywania ale nie do końca w to wierzę bo koło jest idealnie zgrane z błotnikiem.
- Amplituda ograniczników przerzutki nie podlega dyskusji, mam dużo większy skok niż to konieczne, wypróbowałem już wszystkie kombinacje regulacji, nic to nie zmienia.
- Zęby tarczy są dobre. Jest to rower, który był bardzo mało używany (używany bardzo sporadycznie przez 3 lata, a następnie przechowywany przez ponad 10 lat) bez problemu po tej stronie.
- Naciąg łańcucha po prostu nie mam pojęcia... tu też próbowałem wszystkich możliwych regulacji na poziomie przerzutki i nie ma to wpływu na mój problem. Teraz zależy to również od długości łańcucha. Postępowałem zgodnie z instrukcją shimano, która odpowiada mojemu przypadkowi (pojedyncza tarcza + duża zębatka z 28 zębami), ale ponieważ istnieją 3 różne metody.

Ale hej, jeśli tarcza zwykle musi być wyrównana ze środkowymi biegami (co jest mechanicznie logiczne…), muszę już spojrzeć na tę stronę!
Dzięki tym, którzy odpowiedzieli. Wrócę, aby zdać relację z moich badań.
1 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13724
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Re: Wykolejony rower




przez izentrop » 07/08/23, 08:49

Wygięty hak przerzutki?
Musimy być w stanie obejść się bez konkretnego narzędzia ...
1 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6528
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1643

Re: Wykolejony rower




przez Macro » 07/08/23, 10:35

Pokręcone rzeczy, które wykolejają... Nie znaleźliśmy jeszcze odpowiedniego narzędzia do rozwiązania problemu
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Wykolejony rower




przez Ahmed » 07/08/23, 19:36

Jeśli problem wynika ze zbyt wyraźnego przesunięcia tarczy, jest to możliwe, jak sugeruje Gegyx, aby spróbować założyć podkładkę na oś korby. Jeśli ta operacja nie jest możliwa, pozostaje opcja „czerwonej szyi”: odetnij gałęzie mechanizmu korbowego :zaszokować: i spawać płaskowniki o odpowiedniej grubości, aby wykonać połączenie naprzemienne...
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6992
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2914

Re: Wykolejony rower




przez gegyx » 08/08/23, 22:37

Cóż, jest to potwierdzone i nie jest nieszczęśliwe w tym przypadku : Lol:
**
To jest załatwione „linia łańcucha”

- Maksymalnie jeden do dwóch mm przesunięcia.
- Dystanse na tylnej piaście lub
- Zmiana odpowiedniego pudełka, jeśli jest to tylko to, które zostało wymienione z przodu.

- Lub jeśli nie chcesz nic kupować, inne alternatywy dla majsterkowiczów, w tym te wspomniane już w tym temacie : Chichot:

https://www.lecyclo.com/blogs/conseils/ ... haine-velo
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "elektrycznego transportu: samochodów, rowerów, transportu publicznego, samoloty ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 191