Ogród naturalny

Organizowanie i zorganizować swój ogród i ogród warzywny: ozdobne, krajobraz, dziki ogród, materiały, owoce i warzywa, ogród warzywny, nawozy naturalne, schrony, baseny lub naturalny basen. Rośliny żywotność i uprawy w ogrodzie.
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13724
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Odp.: Ogród naturalny




przez izentrop » 06/06/22, 17:07

Pietruszkę sieję w donicy, żeby mieć ją obok kuchni ze szczypiorkiem.
sicetaitsimple napisał:
izentrop napisał:Ciosy pochodni pielenia, bla.
......
Marchewek nie sieję, biorąc pod uwagę ich cenę na rynku i mam możliwość zebrać trochę,
Potwierdzam, że jest to rozwiązanie stosowane przez profesjonalistów, nie praktykowałem tego, ale widziałem je na filmach Jean-Martina Fortiera.
Wiem, że wciąż najlepsza jest para, aby uzyskać warzywa tego samego kalibru, bez skazy, bez skazy http://www.cm-regero-industries.fr/modu ... id-12.html

W naturalnym ogrodzie chcę utrzymać żywą glebę. Szkoda, jeśli moje rzodkiewki zostaną nadgryzione, jeśli znajdę ślimaki w moich sałatkach...

Mam nową paradę, aby chronić kapustę przed białym motylem, pory przed mininikiem, młode kruche plany: siatka przeciw owadom na ramie.
IMG_20220606_153707.jpg
IMG_20220606_153707.jpg (209.8 KB) Oglądane razy 1927
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9839
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2677

Odp.: Ogród naturalny




przez sicetaitsimple » 06/06/22, 18:01

izentrop napisał:Wiem, że wciąż najlepsza jest para, aby uzyskać warzywa tego samego kalibru, bez skazy, bez skazy http://www.cm-regero-industries.fr/modu ... id-12.html
W naturalnym ogrodzie chcę utrzymać żywą glebę. Szkoda, jeśli moje rzodkiewki zostaną nadgryzione, jeśli znajdę ślimaki w moich sałatkach...

Nie ma to nic wspólnego z parą ani jakąkolwiek „dezynfekcją” podłogi. Czy znasz zasadę?
1. przygotowujesz swoją bruzdę
2. siejesz 20 cm na jednym końcu bruzdy
3. 4/5 dni później zasiewasz resztę bruzdy
4. Następnie uważnie monitorujesz zasiane 20 cm!
5. Gdy tylko wykiełkuje, przechodzimy bardzo szybkim uderzeniem chwastownika termicznego na bruzdę. Chwasty, które wykiełkowały, zostaną zniszczone (nie chodzi o ich „spalenie”, wystarczy „gorące zaklęcie”, by zginęły), a sadzonki marchwi jeszcze się nie pojawiły.
6. i 4 lub 5 dni później zobaczysz, że twoje nasiona kiełkują w bruździe całkowicie oczyszczonej z sadzonek chwastów.
7. Nie musisz się martwić o wcześniejsze odchwaszczanie jednego lub więcej rzędów marchwi.

Cóż, po raz kolejny to teoria, której nigdy nie praktykowałem. Ale w przypadku nasion, które długo rosną (na przykład nie interesują się rzodkwiami), jest to powszechnie praktykowane przez profesjonalistów.
2 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Odp.: Ogród naturalny




przez Ahmed » 06/06/22, 18:54

Rzeczywiście, te dwa procesy nie są w żaden sposób porównywalne, ponieważ, jak dobrze wyjaśniono Sicetaitsimple, jest to szybkie zastosowanie płomienia, który oddziałuje tylko na to, co jest poziome i nad ziemią.
Czekając na inne narzędzia, oto stare zdjęcie, na którym widać ulepszoną „grelinetę” z 4 zębami i małą na tej samej zasadzie, która służy do bardziej ciasnych miejsc lub do wykonywania robót ziemnych w mniej bolesny sposób niż kilofem ... Jedyną wadą tych narzędzi są gniazda cylindryczne: wtedy jeszcze nie wiedziałem, jak zrobić stożkowe. W porównaniu do prawdziwej „Grelinette” jest to okrągła rura, która podczas przechylania opiera się na ziemi, a nie zakrzywione zęby, które również zapadają się, ograniczając efekt podnoszenia.
DSCF0199.JPG
DSCF0199.JPG (330.91 KiB) Konsultowano 1894 razy
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Odp.: Ogród naturalny




przez Ahmed » 06/06/22, 21:07

Siatka przeciw owadom latającym zapewnia dobrą ochronę przed tymi szkodnikami, ale pozostaje pracochłonna i dlatego ma ograniczoną powierzchnię...
Aby kontynuować komentarz do Janic na haku do obornika (oznaczenie pochodzenia!), oto moja* w akcji:

* Widzimy małe przyspawane międzyzębne: umożliwiają one wykorzystanie tylnej części narzędzia do rozbijania grud, a tym samym do lepszego rafinowania gleby.
IMG0098B.jpg
IMG0098B.jpg (399.42 KB) Konsultowano 1875 razy

Po prawej stronie rzędy sadzonek marchwi; po lewej stronie ziemia była pokryta sianem, trawą i rozdrobniona różnymi gałęziami po dokładnym koszeniu... Jest stopniowo odsłaniana w miarę potrzeb i po pierwszym przejeździe do mojej "Grelinette" ściągacz obornika służy do wyrywania wszystkich (dobrze maksimum!) kłącza peruki, pokrzywy, a zwłaszcza powoju. Pomimo mojej odrazy do gołej gleby i uprawy gleby (która jest bezużyteczna na głębokości, ponieważ jest bardzo luźna), jestem zmuszony postępować w ten sposób, a nawet podwoić pasaż krokodyla, aby ograniczyć późniejszy odrost i umożliwić kulturze jak delikatny jak marchewka na czymś w rodzaju początkowego pustkowia, który nie jest szczególnie atrakcyjny. Zaznaczę, że gleba, ciągle modyfikowana MO (zwłaszcza RCW), początkowo piaszczysta, jest jak kompost, na którym wszystko kwitnie, zwłaszcza trawa, która jest tam bardzo wygodna. Zgodnie z kulturami i jak najszybciej zajmuję się ziemią... Powiedzmy, że inspirują mnie idee Zrobił*, ale że dostosowuję się do swoich możliwości...

* W przypadku tych słynnych marchewek nie dałoby się termicznie wypielęgnować bruzdy w sianie bez podpalenia wszędzie… :zaszokować:
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13724
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Odp.: Ogród naturalny




przez izentrop » 06/06/22, 23:31

Janic napisał:lepszy i skuteczniejszy niż grelinette: krokodyl!
...Idealny do długich, nierozwidlanych marchewek i łatwego pielenia!
Widziałem wideo... Jego gleba nie jest tak ciężka jak moja.

Grelinette służy do głębokiego rozbijania poprzez poruszanie się tam i z powrotem bez obracania ziemi. Krokodyle rozdrobnić, wydobyć korzenie i kłącza, rozprowadzić i wkomponować kompost i rozdrobniony materiał (zima), wyrównać, przygotować powierzchnię do siewu...
Ahmed napisał: ulepszona „grelinette” z 4 zębami i mała na tej samej zasadzie, która jest używana do bardziej ograniczonych miejsc
Dwa zęby muszą być bardzo praktyczne do odrywania porów : Wink:
Dwa pasaże moich 5 zębów pozwalają mi wykonać szerokość moich łóżek hodowlanych
Ahmed napisał:po pierwszym przejściu do mojej „Grelinette” wyciągarka obornika jest używana do wytępienia wszystkich (no maksimum!) kłączy znachora, pokrzywy, a zwłaszcza powoju... jak tylko mogę, zakrywam ziemię... .
To samo ze mną.
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Odp.: Ogród naturalny




przez Janic » 07/06/22, 08:42

06/06/22, 23:31

Janic napisał:
lepszy i skuteczniejszy niż grelinette: krokodyl!
...Idealny do długich, nierozwidlanych marchewek i łatwego pielenia!

Widziałem wideo... Jego gleba nie jest tak ciężka jak moja.
Oczywiście! Musiał już od jakiegoś czasu pracować na swojej glebie, aby zapobiec ponownemu zagęszczeniu gleby. Przeczytaj mnie! Podkreślam ten film tylko po to, aby wskazać użycie krokodyla innego niż na obornik. To, co wskazałem, dotyczy pracy zwartej gleby w sposób progresywny bez naruszania różnych warstw tlenowych, w przeciwieństwie do grelinette, która wytwarza grudki, związanej z jej sposobem pracy z ziemią. Wypróbuj tylko jedną linię i zobacz różnicę.
Innym błędem, związanym z niezrozumieniem naturalnych mechanizmów, jest chęć pozbycia się niektórych traw, takich jak powój, który tylko wydaje się pokrywać pozostawioną nagą glebę, tak jak rana jest chroniona przez produkcję „powoju” w celu naprawy rany.
Gdy tylko wyrośnie kolejna roślina, powój sam znika. To jest harmonia natury
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Odp.: Ogród naturalny




przez Ahmed » 07/06/22, 13:44

Mam szczęście, że mam bardzo lekką glebę, która by mnie nie rozluźniała, gdyby nie była tak „brudna”; cóż, nie narzekaj, jak rośnie trawa, to warzywa też! Główną wadą takiej gleby jest to, że jest bardzo filtrująca, a zatem jej zdolność do zatrzymywania wody jest anegdotyczna...
Pod ściółką, czy to z RCW, czy z sianem, należy pamiętać, że preferowane są byliny, ponieważ nie konkurują już z innymi chwastami... Obecność powoju, nieco paradoksalnie, ogranicza czas zasypywania ziemi, bo gdybym nie walczył przeciwko niemu, na początku byłby tylko on... To powiedziawszy, robiąc to, nie ma to nic osobistego, nie mam szczególnej niechęci do powój! 8)
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Odp.: Ogród naturalny




przez Janic » 07/06/22, 14:16

Obecność powoju, nieco paradoksalnie, ogranicza czas okrywowy, bo gdybym z tym nie walczył, to byłby go tylko na początku… To powiedziawszy, robiąc to, to nic osobistego, nie czuję jakakolwiek szczególna niechęć do powoju!
Rozumiem twój punkt widzenia, ale walka z powójem, aby ponownie opuścić ziemię nagą, pozostanie niekończącą się i bezużyteczną walką. To, co musisz zrobić (ale może to robisz?) to tylko oczyścić część do uprawy i pozwolić powojowi odgrywać rolę fibryny w glebie!
ale mając czystą gliniastą glebę warunki uprawy mogą być bardzo różne!
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13724
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1526
Kontakt :

Odp.: Ogród naturalny




przez izentrop » 07/06/22, 15:31

Powój nadal jest szkodnikiem ogrodnika. Na trawniku jest dyskretny, ale grządka warzywna to szybko rosnąca roślina, która lubi azot i robi bałagan.

Inną szybko rosnącą rośliną, którą miałem „nieszczęście” wpuścić nasiona do mojej szklarni, są ćwiartki jagnięce. Odrywam je codziennie, nawet jeśli młode liście są ciekawe w sałatce. https://jardinierparesseux.com/2019/05/ ... s-legumes/ : Wink:
1 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Odp.: Ogród naturalny




przez Ahmed » 07/06/22, 17:15

Należy zauważyć, że łojówka jest łatwą w uprawie średniowieczną rośliną (nigdy chorą, bardzo krzepką i samoistną, jak duża!), którą je się jak szpinak i która należy do rodziny ćwiartek jagnięcych. Ćwiartki jagnięce (chnopod = gęsie łapki po grecku, nawiązujące do kształtu liścia) są wprawdzie powszechne w ogrodach, ale łatwe do wyeliminowania w stadium młodocianym; potem jej silne, obracające się korzenie znacznie utrudniają zadanie i wymagają dobrego kilofa... Oto jak wygląda roślina z owocami:
IMG0101A.jpg
IMG0101A.jpg (397 KB) Oglądane razy 1755
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrodu: krajobrazu, rośliny, ogród, stawy i baseny"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 180