Rozpocznij „fenokulturę”

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Régine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 06/04/21, 17:02

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Régine » 08/04/21, 12:02

Doris napisała:
Régine napisał:Czy mimo to mogę po raz pierwszy użyć kultywatora, odłożyć siano i w maju przystąpić do siewu, przesadzania i sadzenia? i oczywiście pod koniec roku już go nie dotykam, chyba że dodaję siana. Co myślisz?

Przechowuj glebogryzarkę jak najdalej : Chichot: , no dobra, żartuję, ale jak są kępki trawy czy inne chwasty, to wystarczy to wszystko wyciąć, bardzo krótko, ja to zrobiłem kosą do zarośli i zostawia się wszystko na swoim miejscu, To już daje ci trochę materii organicznej. Nadal będziesz mieć pewien odrost, ale jest on dobrze kontrolowany, jeśli twoja osłona jest wystarczająco gruba.
Wspomniałeś o ziemniakach, to dobry plan na pierwszy rok, naprawdę niszczy glebę. A przede wszystkim poświęć trochę czasu na skonfigurowanie nowego systemu i baw się dobrze.



Dobry pomysł, podkaszarka!!! Dziękuję za dobrą radę : Wink:
0 x
Régine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 06/04/21, 17:02

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Régine » 08/04/21, 12:09

pi-r napisał:małe wyjaśnienie: jeśli nie masz dostępu do siana lub nie masz go wcale, nie zapomnij o „zamiennikach”, aby uzyskać wystarczające pokrycie!
jest mnóstwo materii organicznej, która może pomóc...
odwaga bon



tak, dziękuję, ale co polecasz? świeża trawa w cienkiej warstwie?
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Ahmed » 08/04/21, 13:28

Jeśli użyjesz świeżej trawy, będzie ona niezrównoważona i będzie zawierała zbyt dużo azotu, ponieważ jest zbyt trawiasta: musiałbyś ją zmieszać z czymś bardziej drzewnym, np. BRF lub podobnym, aby zrównoważyć stosunek C/N (węgiel do azotu, rzecz podstawowa) , więc równie dobrze możesz zapoznać się z tym pojęciem)...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Doris » 08/04/21, 13:44

Régine napisał: Ale rozumiem, że większość twoich nasadzeń przechodzi przez przesadzanie.
W przypadku sadzonek marchwi, ponieważ moja gleba była bardzo ciężka, zawsze robiłem bruzdę i wypełniałem ją mieszaniną strachu i piasku. Spróbuję tego samego w tym roku.

Nie chcąc zakłócać wymiany między belgijskiej, po prostu pozwolę sobie odpowiedzieć na pytanie o przeszczepianie: uważam, że jest wielu z nas, którzy zajmują się przeszczepami w większości naszych kultur, po prostu dlatego, że z mojej strony
1) Mam kłopoty z sadzonkami bezpośrednimi, ponieważ mam dużo materii organicznej na swojej glebie piaszczystej, a więc cały czas również materia na etapie rozkładu, który utrudnia kiełkowanie, czyli materiał, który nie nadaje się do to, na przykład zmielony materiał
2) Zgodnie z naszym odmiennym klimatem jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów kontrolowania temperatury, wilgotności i dostępu szkodników do gleby
3) dla marchwi przesadzanie okazuje się skomplikowane i dlatego siew bezpośredni, tam jeden w toku się pojawił, mam wrażenie, że działa (siew mieszany marchwi i rzodkiewki). Oczywiście będąc na glebie piaszczystej nie dodam więcej piasku, ale nawet na glebie ciężkiej nie lekceważę marchewki, to coustaud, mam rodzinę z ogrodem warzywnym w glebie gliniastej, po prostu robią mieszankę nasion marchwi z piaskiem, mieć bardziej miękką sadzonkę, a ich marchewki są piękne każdego roku.
1 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Doris » 08/04/21, 13:56

Régine napisał:
pi-r napisał:małe wyjaśnienie: jeśli nie masz dostępu do siana lub nie masz go wcale, nie zapomnij o „zamiennikach”, aby uzyskać wystarczające pokrycie!
jest mnóstwo materii organicznej, która może pomóc...
odwaga bon



tak, dziękuję, ale co polecasz? świeża trawa w cienkiej warstwie?

Jest wiele rzeczy, zioła w cienkiej warstwie, ale zmieszane z czymś innym (zobacz post Ahmeda), liście, brf, zmielony materiał, kiedy przycinamy te żywopłoty (tutaj mam dużo eleagnus, jest doskonałe). ..... Broyat ma tylko jedną wadę (ukłon w stronę pi-r): ptaki uwielbiają się w nim drapać i wszystko ci psują. Właśnie przez to straciłam sadzonkę szpinaku, choć wykluczyłam rozgnieciony eleagnus, ale nie. Spróbuję gdzie indziej, a jeśli to nie zadziała, to cóż, obejdę się bez tego (niektórzy z wątku PP wiedzą o moich zeszłorocznych nieszczęściach, zero kapusty, zero rzodkiewki, zero groszku, bardzo sałatki). trochę na wiosnę z powodu ślimaków, więc utrata rzędu szpinaku wydaje się w porównaniu z tym bardzo mała, wszystko jest widziane z odpowiedniej perspektywy)
2 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez stephgouv » 08/04/21, 14:18

Régine napisał:Witaj Steph,

Miło mi słyszeć, że jesteś także trochę nowicjuszem i będę mógł śledzić Twoje doświadczenia 8)
Przypuszczam, że w pierwszym roku gleba jest dość twarda, ale jestem zaskoczony, że udało Ci się zebrać tak wiele warzyw. Gratulacje!!! To mnie pociesza i myślę, że w tym roku mam wszelkie szanse. Ale rozumiem, że większość twoich nasadzeń wiąże się z przesadzaniem.
W przypadku sadzonek marchwi, ponieważ moja gleba była bardzo ciężka, zawsze robiłem bruzdę i wypełniałem ją mieszaniną strachu i piasku. Spróbuję tego samego w tym roku.
Marzę o założeniu szklarni, ale mam trudności ze znalezieniem pracy Roll: , czy robisz to samo w swojej szklarni?
Czy w ciągu ostatniego roku zaobserwowałeś już zmianę jakości gleby? Czyli nie wnosicie żadnych datków poza sianem?

Nie mogę się doczekać powrotu do ogrodu :)

Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami :)...Będę Cię informować o moich postępach :P

Nie wahaj się przeczytać początku różnych postów. Zobaczycie jak zaczynaliśmy i jakie były nasze „wpadki”.
Wspaniałe jest to, że wszyscy pochodzimy z innego regionu i dlatego wszystko jest inne, z wyjątkiem naszego pragnienia posiadania dobrego „ogrodu warzywnego”.
Kiedy w tym roku posadziłem cebule cebuli i szalotki, odniosłem wrażenie, że gleba poprawiła się (pogorszyła) w porównaniu z rokiem ubiegłym. Podczas przesadzania przyjrzę się innym obszarom ogrodu warzywnego.
Jeśli chcesz sukcesu, wysiewaj jak najwięcej nasion w doniczkach, a następnie przesadzaj.
Podczas siewu marchwi należy pamiętać, aby bruzda była otwarta podczas wschodów.
W mojej domowej szklarni umieściłam pomidory, paprykę i zrobiłam test z około 80 cm szpinaku (podwójny zbiór).
Oczywiście masz wszelkie szanse, bo Twój ogródek warzywny będzie tylko lepszy (agradacja i dodatek materii organicznej).
Oprócz siana w zeszłym roku dodałem 3 skoszoną trawę w cienkiej warstwie 4-5 cm i wrzuciłem tam również organiczne odpady kuchenne.
W tym roku do truskawek i drobnych krzewów owocowych dodałem BRF, a do reszty siana ponownie pod koniec lutego.
2 x
Avatar de l'utilisateur
zasadowy
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 170
Rejestracja: 12/06/19, 18:49
Lokalizacja: Góry Lyonnais
x 52

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez zasadowy » 08/04/21, 15:31

Régine napisał:Czy w ciągu ostatniego roku zaobserwowałeś już zmianę jakości gleby?

Witaj Régine, zacząłem uprawiać ogród warzywny 2 lata temu, przysypując ziemię sianem i inną ściółką, była to bardzo uboga i sucha gleba. I tak, widziałem niezaprzeczalną zmianę w glebie, dużo odlewów dżdżownic, ziemia luźniejsza i przy grubości 3/4 cm jest też ciemniejsza. Widzę też włókna mikoryzy.

Mam jeszcze sporo szarlatanki i powóju, ale wyrywam, bo Didier mówi, że to inwestycja!
Muszę przyznać, że jeśli chodzi o zbiory i produkcję, nie widzę żadnej poprawy, ale 2 sezony temu to za mało i za wcześnie na porównania, nie miałam wcześniej ogródka warzywnego.

Régine napisał:Czyli nie wnosicie żadnych datków poza sianem?
Siano i inne ściółki: liście, skoszona trawa, słoma, brf, nawóz zielony - stosowałem Facelię i jestem z niej bardzo zadowolony, ponieważ szybko rośnie i łatwo się ją usuwa. Kompostuję również obornik koński i odpady kuchenne. To powiedziawszy, uważam, że moje warzywa pozostają bardzo małe. Myślę, że naprawdę poprawa gleby wymaga czasu.

Régine napisał:Nie mogę się doczekać powrotu do ogrodu :)
Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami :)...Będę Cię informować o moich postępach :P
O tak, ja też nie mogę się doczekać :) będziemy to wszystko śledzić z zainteresowaniem : Wink:
1 x
to zależy
Avatar de l'utilisateur
pi-r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 150
Rejestracja: 28/11/20, 13:00
Lokalizacja: "cassoulet" Occitanie
x 31

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez pi-r » 08/04/21, 20:42

Doris napisała:
Régine napisał:
pi-r napisał:małe wyjaśnienie: jeśli nie masz dostępu do siana lub nie masz go wcale, nie zapomnij o „zamiennikach”, aby uzyskać wystarczające pokrycie!
jest mnóstwo materii organicznej, która może pomóc...
odwaga bon



tak, dziękuję, ale co polecasz? świeża trawa w cienkiej warstwie?

Jest wiele rzeczy, zioła w cienkiej warstwie, ale zmieszane z czymś innym (zobacz post Ahmeda), liście, brf, zmielony materiał, kiedy przycinamy te żywopłoty (tutaj mam dużo eleagnus, jest doskonałe). ..... Broyat ma tylko jedną wadę (ukłon w stronę pi-r): ptaki uwielbiają się w nim drapać i wszystko ci psują. Właśnie przez to straciłam sadzonkę szpinaku, choć wykluczyłam rozgnieciony eleagnus, ale nie. Spróbuję gdzie indziej, a jeśli to nie zadziała, to cóż, obejdę się bez tego (niektórzy z wątku PP wiedzą o moich zeszłorocznych nieszczęściach, zero kapusty, zero rzodkiewki, zero groszku, bardzo sałatki). trochę na wiosnę z powodu ślimaków, więc utrata rzędu szpinaku wydaje się w porównaniu z tym bardzo mała, wszystko jest widziane z odpowiedniej perspektywy)

+1 za wszystko, co zostało powiedziane!
Osobiście dodaję słomę „pokrytą amoniakiem” i dowolny dodatek/mieszaninę materii organicznej, która zachowuje dobry stosunek C/N....
1 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Moindreffor » 09/04/21, 20:28

na PP wszystko jest dobrze, więc nie przejmuj się zbytnio, wystarczy pamiętać w uproszczeniu, że im bardziej zielone, tym lepsze i że im bardziej brązowe, tym dłużej to trwa

super pozwala na podkręcenie kultury, ale szybko opróżniasz zbiornik, trzeba go odnowić, brązowy, na starcie się pasie, ale po roku lub nawet trochę więcej to najlepiej polepszyć glebę

a zatem między czystymi zastosowaniami trawy lub leśnej palety masz wszystkie możliwe mieszanki, wszystko zależy od twojej cierpliwości i tego, co chcesz uprawiać
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Régine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 06/04/21, 17:02

Re: Rozpocznij „fenokulturę”




przez Régine » 16/04/21, 15:42

ok, upewnię się, że trochę to pomieszam, ale hej, zrozumiałem od Didiera (podążając za jego książką), że nie było idealnie. W rzeczywistości jest to to samo, co robienie kultury lasagne, z tą różnicą, że tutaj mieszamy. DZIĘKI : Wink:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 148