Chłodzenie gorącą twarzą dla modułu Peltiera

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Re: Chłodzenie gorącą twarzą dla modułu Peltiera




przez Forhorse » 24/02/21, 07:49

Mam jeden leżący w garażu, uratowany ze starego centrum wakacyjnego. Nigdy tego nie próbowałem, powinno.
ma potrójne podłączenie 230V/12V/gaz, ale myślę, że ten rodzaj lodówki jest szczególnie wydajny z gazem, prawda?
1 x
TAD
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 23/02/21, 16:17

Re: Chłodzenie gorącą twarzą dla modułu Peltiera




przez TAD » 24/02/21, 09:08

Dziękuję za opinie, ale szczególnie zastanawiam się, czy płyn chłodzący, na przykład do silników samochodowych, może schłodzić gorącą twarz, jeśli obraca się w obiegu zamkniętym. Właściwie moje pytanie brzmi: czy znacie jakieś sposoby na schłodzenie gorącej powierzchni Peltiera bez zużycia energii elektrycznej (lub bardzo małej) i bez zajmowania zbyt dużej ilości miejsca? Tak, wiem, że to brzmi nieprawdopodobnie, tak powiedziane, dlatego uważam, że chłodziwo nie jest takim złym pomysłem.

Dziękuję za radę

TAD
0 x
eclectron
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2922
Rejestracja: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Chłodzenie gorącą twarzą dla modułu Peltiera




przez eclectron » 24/02/21, 09:31

THAD napisał:Dziękuję za opinie, ale szczególnie zastanawiam się, czy płyn chłodzący, na przykład do silników samochodowych, może schłodzić gorącą twarz, jeśli obraca się w obiegu zamkniętym. Właściwie moje pytanie brzmi: czy znacie jakieś sposoby na schłodzenie gorącej powierzchni Peltiera bez zużycia energii elektrycznej (lub bardzo małej) i bez zajmowania zbyt dużej ilości miejsca? Tak, wiem, że to brzmi nieprawdopodobnie, tak powiedziane, dlatego uważam, że chłodziwo nie jest takim złym pomysłem.

Dziękuję za radę

TAD

To jest przesunięcie problemu.
Albo masz niewyczerpalne źródło wystarczająco zimnego płynu,
Albo konieczne jest schłodzenie płynu, co obejmuje pompę obiegową i chłodnicę oraz wentylator chłodnicy.

Jak powiedziałem wczoraj, Peltier wytwarza dużo ciepła (dużo zużywa), aby trochę schłodzić.
Jest naprawdę dużo ciepła do odprowadzenia.

Nie mówisz, jaką niską temperaturę masz nadzieję osiągnąć i jakie jest źródło niskiej temperatury, które pozwoliłoby ci schłodzić peltiera (powietrze otoczenia, strumień, ...?)
1 x
to nie ma znaczenia.
Spróbujemy maksymalnie 3 posty dziennie
TAD
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 23/02/21, 16:17

Re: Chłodzenie gorącą twarzą dla modułu Peltiera




przez TAD » 24/02/21, 09:41

Mam nadzieję osiągnąć -20 stopni po zimnej stronie i +20 stopni po gorącej stronie, więc jest to mały/średnio wydajny peltier, peltier byłby zasilany bateryjnie i mam nadzieję, że usunę większość ciepła za pomocą mini wentylatory + obieg zamknięty i mała pompa z chłodziwem: definicja: płyn przenoszący ciepło stosowany w ogólnie zamkniętym obiegu w celu odprowadzania ciepła z układu, który wytwarza więcej niż może odprowadzić w sposób naturalny.

Jeśli płyn jest w stanie schłodzić silnik samochodu, to niewielka ilość wystarczy do utrzymania 20-25 stopni na gorącej powierzchni?

Czy to nie mogło się udać?
0 x
TAD
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 23/02/21, 16:17

Re: Chłodzenie gorącą twarzą dla modułu Peltiera




przez TAD » 24/02/21, 09:44

A płyn chłodzący wchodzi w punkt wrzenia przy 108°C. W przypadku ogniwa Peltiera o średniej wydajności nie ma szans, aby ciecz osiągnęła taką temperaturę. Dlatego chciałbym obejść się bez grzejników + wentylatorów. Moje urządzenie nie byłoby używane w sposób ciągły, co pozwoliłoby płynowi powoli ostygnąć do nowego użycia.
0 x
TAD
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 23/02/21, 16:17

Re: Chłodzenie gorącą twarzą dla modułu Peltiera




przez TAD » 24/02/21, 15:07

ktoś jest specjalistą lub bardzo dobrze zna się na module Peltiera?
0 x
eclectron
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2922
Rejestracja: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Chłodzenie gorącą twarzą dla modułu Peltiera




przez eclectron » 24/02/21, 15:22

W praktyce trudno jest uzyskać temperaturę delta powyżej 20°C pomiędzy gorącą a zimną stroną.
jeśli celujesz w -20°C po zimnej stronie, po gorącej stronie musi być 0°C... to wszystko, jest wygięte. Roll:

Specjalista dużo mówi, ale udało mi się osiągnąć jedno: mikropiekarnik -55°C/+125°C.
Do s-55°C strona gorąca była schładzana przez...zamrażarkę lodówki, która już zeszła do -22/25°C (z pamięci).

Możliwe są również stosy Peltiera, które wyglądają jak odwrócona piramida schodkowa
1 x
to nie ma znaczenia.
Spróbujemy maksymalnie 3 posty dziennie
TAD
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 23/02/21, 16:17

Re: Chłodzenie gorącą twarzą dla modułu Peltiera




przez TAD » 24/02/21, 15:48

Dziękuję elektronowi, wyjaśniam ci w skrócie, chcę majstrować przy bardzo cienkim urządzeniu (trochę większym niż szerokość modułu Peltiera). Tak więc niemożliwe jest dodanie grzejnika lub ułożonych w stos ogniw peltiera (piramidalnych).

Mówię sobie, że płyn chłodzący nie jest taki głupi, prawda?
0 x
TAD
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 23/02/21, 16:17

Re: Chłodzenie gorącą twarzą dla modułu Peltiera




przez TAD » 24/02/21, 15:50

Jak myślisz, jaki byłby najlepszy sposób drastycznego schłodzenia gorącej strony, który zajmuje najmniej miejsca i zużywa najmniej energii? Tak, zdaję sobie sprawę, że to wcale nie jest łatwe
0 x
eclectron
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2922
Rejestracja: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Chłodzenie gorącą twarzą dla modułu Peltiera




przez eclectron » 24/02/21, 18:40

THAD napisał:Dziękuję elektronowi, wyjaśniam ci w skrócie, chcę majstrować przy bardzo cienkim urządzeniu (trochę większym niż szerokość modułu Peltiera). Tak więc niemożliwe jest dodanie grzejnika lub ułożonych w stos ogniw peltiera (piramidalnych).

Mówię sobie, że płyn chłodzący nie jest taki głupi, prawda?


Tak, płyn chłodzący, ale niewiele różni się od wody.
zasadniczo zmienia się punkt zamarzania, co oczywiście cię nie interesuje.
To, że jest napisane „płyn chłodzący”, nie oznacza, że ​​ma niezwykłe właściwości chłodzące.
W temperaturze od 0 do 100°C woda wykonuje tę samą pracę.

płyn chłodzący lub woda, jest płynem przenoszącym ciepło, który przenosi kalorie z punktu A do punktu B i musi bezwzględnie zostać odprowadzony w punkcie B.
Metal przewodzi ciepło nawet lepiej niż woda, ale ciepło trzeba gdzieś odprowadzić.
Twój problem polega na tym, gdzie ostatecznie odprowadzić ciepło? a potem jak?
wartość delta temperatury 40°C, którą chcesz osiągnąć, jest niemożliwa do osiągnięcia za pomocą pojedynczego ogniwa Peltiera.

w tym filmie, gdyby eksperyment trwał dłużej, żebrowany grzejnik i woda nagrzałyby się, a zimna ściana by się nagrzała.
Aby cały czas działał prawidłowo, woda musi być schłodzona.
To, co mówi o paście termoprzewodzącej, jest również bardzo ważne, szybko tracisz różnicę stopni.


To, co chcesz zrobić (różnica 40°C) jest niemożliwe.
Ostatnio edytowane przez eclectron 24 / 02 / 21, 19: 04, 2 edytowany raz.
1 x
to nie ma znaczenia.
Spróbujemy maksymalnie 3 posty dziennie

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 147