Drukarka 3D i zdrowie ... Cudowny przełom technologiczny, ale uważaj na ryzyko!

Forum dedykowane do druku 3D: technologie druku 3D (fdm, lcd, sla ...), sprzęt, oprogramowanie, krajalnice, ustawienia, użytkowanie, baza danych, wymiana modeli, porady i triki, optymalizacja, wymiana doświadczenie...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Re: Drukarka 3D a zdrowie... Cudowny postęp technologiczny, ale uważaj na ryzyko!




przez Christophe » 14/09/20, 08:54

Aha i to wystarczy, będę musiał kiedyś spróbować.

Mam tylko problem z odrywaniem (w trakcie i po druku) PETG (bałagan przy drukowaniu: albo za bardzo się skleja, albo za mało...i dużo włosów...).

W przypadku pozostałych materiałów z dobrym tratwą (funkcja oferowana przez krajalnicę tronxy i która szczerze mówiąc trochę pomaga) bardzo łatwo się przylega i odkleja (ale przy dłuższym czasie drukowania... jedna z moich ostatnich sztuk zajęła +2 godziny tylko na tratwę)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6534
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1648

Re: Drukarka 3D a zdrowie... Cudowny postęp technologiczny, ale uważaj na ryzyko!




przez Macro » 14/09/20, 10:49

Moje dziecko przez cały weekend próbowało drukować podrabiane części samochodowe ABS (zaślepka gniazda jack na panelu wahacza Seat Leon)....Deformacja lub start : Chichot: : Chichot: : Chichot: Widziałbyś plac budowy... Nieźle się uśmiałem... : Mrgreen: : Mrgreen:

Drukowanie pokemonów działa...Ale w przypadku czegoś poważniejszego...Niezbyt dobrze...
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Re: Drukarka 3D a zdrowie... Cudowny postęp technologiczny, ale uważaj na ryzyko!




przez Christophe » 14/09/20, 11:22

Tak, całkowicie się z Tobą zgadzam (kiedy „sprzedano” nam drukarki udając, że możemy za ich pomocą wszystko naprawić, było to niemal kompletne kłamstwo…)

Na tronxie z PETG (zdzira, mówię wam!) zauważyłem dość bolesne skurcze wymiarowe, których jeszcze nie potrafię wytłumaczyć (wciąż o tym myślę).

Przykład: pusty sześcian o wymiarach 2 mm i wymiarach 80*80*80 (x*y*z) ma ostatecznie wymiary 80*75*85 mm (niezamówiona część, możemy znaleźć 80 mm, lekko ją ściskając)... :zaszokować:

Prawdopodobnie odkształcenia termiczne?

OK, to odbiega od tematu!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6534
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1648

Re: Drukarka 3D a zdrowie... Cudowny postęp technologiczny, ale uważaj na ryzyko!




przez Macro » 14/09/20, 11:31

To prawda, że ​​w pomieszczeniu, w którym to robił....Smród przypominał stare wysypisko śmieci z wioski mojego dzieciństwa, gdzie wszystko paliło się pod gołym niebem...
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Re: Drukarka 3D a zdrowie... Cudowny postęp technologiczny, ale uważaj na ryzyko!




przez Christophe » 14/09/20, 11:38

Ach, dobrze? W porównaniu do moich testów w 2014 roku stwierdzam, że włókna są znacznie mniej pachnące... PLA prawie bezwonne, PETG delikatny zapach...

Ale już nie próbowałem "nowoczesnego" ABS...
0 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Drukarka 3D a zdrowie... Cudowny postęp technologiczny, ale uważaj na ryzyko!




przez stephgouv » 14/09/20, 15:24

Śledziłem na YouTube kobietę (pseudo Heliox), która testowała różne drukarki 3D i nie pamiętam, żeby mówiła o problemach z „proporcjami/rozmiarami/deformacją”.
Moim marzeniem jest też kiedyś mieć drukarkę 3D, ale myślę, że do tego czasu modele i ceny będą jeszcze atrakcyjniejsze ^^
0 x
Piotr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 588
Rejestracja: 15/09/05, 02:20
x 313

Re: Drukarka 3D a zdrowie... Cudowny postęp technologiczny, ale uważaj na ryzyko!




przez Piotr » 14/09/20, 15:29

Osobiście drukuję PLA na szklanej płycie grzewczej, gdy szkło ostygnie, część sama odpada, a powierzchnia styku jest idealna, nie ma potrzeby stosowania tratwy.
W przypadku małych części z ABS (duże części zapominamy bez podgrzewanej obudowy) kładę lakier na szklaną płytkę, pozostawiam do wyschnięcia i dobrze przylega. Część również odpada po ostygnięciu, czasami po dodaniu kilku kropli alkoholu, aby pomóc jej zejść.

Christophe napisał:Na tronxie z PETG (zdzira, mówię wam!) zauważyłem dość bolesne skurcze wymiarowe, których jeszcze nie potrafię wytłumaczyć (wciąż o tym myślę).

Przykład: pusty sześcian o wymiarach 2 mm i wymiarach 80*80*80 (x*y*z) ma ostatecznie wymiary 80*75*85 mm (niezamówiona część, możemy znaleźć 80 mm, lekko ją ściskając)... :zaszokować:

Nigdy nie testowałem PETG, dziwnie jest mieć skurcz na osi Y, a nie na X, a 5 mm więcej na osi Z też mnie dziwi.
Czy ściany sześcianów są proste?

Wracając do pierwotnego tematu, PLA jest stosunkowo bezwonny, chyba że za bardzo go podgrzejesz, natomiast ABS śmierdzi rakiem, nawet w normalnej temperaturze.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Re: Drukarka 3D a zdrowie... Cudowny postęp technologiczny, ale uważaj na ryzyko!




przez Christophe » 14/09/20, 16:08

Rzeczywiście, nie jest to „idealna” kostka, którą wykonałem podczas modelowania. Kąty nie są więc ostre, a ściany lekko wklęsłe (lub wypukłe, zależy jak patrzysz :D )... Cóż, obraz jest wart tysiąca słów... dół to dół.

Część wydrukowana w 90 mm/s i warstwach 0.25 mm.

kostka.jpg
kostka.jpg (54.4 KB) Przeglądano 2306 razy


Wypukłość pionowych ścian jest znacznie wyraźniejsza w rzeczywistości niż na modelu komputerowym. Zauważamy też asymetrię: jest ona bardziej zaznaczona po lewej stronie niż po prawej.

Model komputerowy, nawet wygładzony, był w porządku w 80x80x80

Zwróćcie też uwagę na te wszystkie badziewne włosy, szczególnie na poziomych ściankach (a największy już usunąłem...) PETG jest naprawdę żałosny w druku (czy to moja szpula jest do dupy? To podstawy amazona...) Myślę, że to będzie moja 1 i ostatnia szpula PETG... Śledziłem jeszcze tutoriale i porady w sieci na temat PETG. Czy nie drukuję trochę za szybko? Maksymalna wydajność maszyny wynosi 120 mm/s. Nic wielkiego, pokój jest funkcjonalny, brzydki, ale funkcjonalny! : Chichot:

Dziękuję za wskazówki dotyczące podłączania, spróbuję!

ps: dziura w prawym dolnym rogu jest spowodowana tym, że tratwa wisiała tam za bardzo... Cholera PETG, albo wisi za bardzo, albo odlatuje! : Chichot:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Re: Drukarka 3D a zdrowie... Cudowny postęp technologiczny, ale uważaj na ryzyko!




przez Christophe » 14/09/20, 16:12

Stephgouv napisał:Moim marzeniem jest też kiedyś mieć drukarkę 3D, ale myślę, że do tego czasu modele i ceny będą jeszcze atrakcyjniejsze ^^


Drukarka do żywicy za 200 euro (zmontowana) i 35 euro za kg żywicy. Nie wiem, jak mogłoby to być bardziej atrakcyjne... Mówię o Mars Elegoo, który radzi sobie bardzo, bardzo dobrze!
0 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Drukarka 3D a zdrowie... Cudowny postęp technologiczny, ale uważaj na ryzyko!




przez stephgouv » 14/09/20, 18:20

Tak, ale być może za kilka lat będą jeszcze dokładniejsze (nie mówię o żywicy) i cena będzie atrakcyjniejsza, jeśli porównamy wskaźniki jakości do obecnych.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do sekcji „Drukarki 3D i druk 3D: maszyny i technologie, sprzęt, oprogramowanie, użytkowanie i optymalizacja”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 12