Pierwszy ogród, niektóre wyzwania ...

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Skippy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 03/03/19, 17:15

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Skippy » 05/03/19, 10:54

nico239 napisał:ale jesteśmy na południu i prawie nie mamy problemów z wilgocią.

Byłoby wręcz przeciwnie.

No właśnie, my też… Brak doprowadzenia wody do ogrodu, więc będziemy musieli zadowolić się odzyskaną wodą. Chodzi więc o to, aby maksymalnie zoptymalizować zużycie wody: kropla po kropli w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Za resztę dziękuję, jest dobrze zauważona.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Adrien (były nico239) » 05/03/19, 11:03

Skippy napisał:
nico239 napisał:ale jesteśmy na południu i prawie nie mamy problemów z wilgocią.

Byłoby wręcz przeciwnie.

No właśnie, my też… Brak doprowadzenia wody do ogrodu, więc będziemy musieli zadowolić się odzyskaną wodą. Chodzi więc o to, aby maksymalnie zoptymalizować zużycie wody: kropla po kropli w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Za resztę dziękuję, jest dobrze zauważona.


Oj la tak jak nie masz wody to kropla po kropli obowiązkowo...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Adrien (były nico239) » 05/03/19, 11:04

Skippy napisał:
nico239 napisał:ale jesteśmy na południu i prawie nie mamy problemów z wilgocią.

Byłoby wręcz przeciwnie.

No właśnie, my też… Brak doprowadzenia wody do ogrodu, więc będziemy musieli zadowolić się odzyskaną wodą. Chodzi więc o to, aby maksymalnie zoptymalizować zużycie wody: kropla po kropli w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Za resztę dziękuję, jest dobrze zauważona.


Nie masz w ogóle wody?
Nie ma też prądu?
0 x
Skippy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 03/03/19, 17:15

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Skippy » 05/03/19, 11:27

Bez wody, bez prądu, tylko dach blaszany ok. 15 m² na którym muszę założyć rynnę...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Adrien (były nico239) » 05/03/19, 15:35

Skippy napisał:Bez wody, bez prądu, tylko dach blaszany ok. 15 m² na którym muszę założyć rynnę...


Ah w porządku.

Rzeczywiście konieczne będzie zorganizowanie nawadniania
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Moindreffor » 06/03/19, 08:08

nico239 napisał:
Skippy napisał:Bez wody, bez prądu, tylko dach blaszany ok. 15 m² na którym muszę założyć rynnę...


Ah w porządku.

Rzeczywiście konieczne będzie zorganizowanie nawadniania

kolektor wody i zobacz stronę solarnych pomp wodnych do stawów lub starą dobrą konewkę
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Skippy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 03/03/19, 17:15

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Skippy » 07/03/19, 22:18

Moindreffor napisał:
nico239 napisał:
Skippy napisał:Bez wody, bez prądu, tylko dach blaszany ok. 15 m² na którym muszę założyć rynnę...


Ah w porządku.

Rzeczywiście konieczne będzie zorganizowanie nawadniania

kolektor wody i zobacz stronę solarnych pomp wodnych do stawów lub starą dobrą konewkę

Myślałem, że konewka będzie mniej ekonomiczna, ale rzeczywiście, przy oszczędnościach wody generowanych przez pokrywę, może to wystarczy?
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Moindreffor » 08/03/19, 08:53

Skippy napisał:
Moindreffor napisał:
nico239 napisał:
Ah w porządku.

Rzeczywiście konieczne będzie zorganizowanie nawadniania

kolektor wody i zobacz stronę solarnych pomp wodnych do stawów lub starą dobrą konewkę

Myślałem, że konewka będzie mniej ekonomiczna, ale rzeczywiście, przy oszczędnościach wody generowanych przez pokrywę, może to wystarczy?

zawsze trzeba podlewać siano a nie warzywa, więc konewka pozwala na nalanie odpowiedniej ilości wody na siano wokół warzywa, krople bardziej podlewają warzywo niż siano, więc gleba musi być już żyzna, ale zaczynając od pustkowia, po tamtej stronie jest dobrze
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez być chafoin » 08/03/19, 09:25

Jeśli chodzi o podlewanie ogrodu, to moim zdaniem i na podstawie zeszłorocznych doświadczeń często mylimy się o rząd wielkości. A priori może to oczywiście zależeć od wielkości twojego ogrodu warzywnego, gleby, opadów i zwykłego nasłonecznienia twojego miejsca, pogody w roku, metody podlewania, ściółki, którą będziesz umieszczać itp., ale myślę, że to, co zaplanowałeś jako instalację, nie wystarczy do prawidłowego nawadniania twoich upraw w dłuższej perspektywie. Chodzi raczej o to, żeby na wypadek bardzo upalnego roku móc zaoszczędzić, co się da. Więc do Ciebie należy dokonanie właściwych wyborów w oparciu o to, co jest dla Ciebie możliwe.
0 x
Skippy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 03/03/19, 17:15

Re: Pierwszy ogród, kilka wyzwań…




przez Skippy » 08/03/19, 15:54

być chafoin napisał:Jeśli chodzi o podlewanie ogrodu, to moim zdaniem i na podstawie zeszłorocznych doświadczeń często mylimy się o rząd wielkości. A priori może to oczywiście zależeć od wielkości twojego ogrodu warzywnego, gleby, opadów i zwykłego nasłonecznienia twojego miejsca, pogody w roku, metody podlewania, ściółki, którą będziesz umieszczać itp., ale myślę, że to, co zaplanowałeś jako instalację, nie wystarczy do prawidłowego nawadniania twoich upraw w dłuższej perspektywie. Chodzi raczej o to, żeby na wypadek bardzo upalnego roku móc zaoszczędzić, co się da. Więc do Ciebie należy dokonanie właściwych wyborów w oparciu o to, co jest dla Ciebie możliwe.

Co nazywasz „długim terminem”? Moim celem jest zasadniczo uzyskanie zadowalającej produkcji warzyw przez rok — to wynajęty ogród i prawdopodobnie nie zostaniemy tam dłużej. Biorąc pod uwagę, że nie ma wodociągu, właściwie muszę magazynować jak najwięcej wody, aby ratować meble na wypadek letniej suszy, ale też minimalizować zapotrzebowanie na wodę (zwłaszcza latem, ale też przez cały rok).

Zaczynam zdawać sobie sprawę, że siano niekoniecznie jest dla mnie najodpowiedniejszym rozwiązaniem. Rzeczywiście potrzebowałbym piętnaście bel, nawet dziesięć to już zaczyna się liczyć, a poza tym na LBC potencjalni dostawcy mają ponad 30 km, zdecydowanie za daleko, żeby mi dowieźli traktorem, a nie ma oczywiście nie ma mowy o jeżdżeniu tam iz powrotem samochodem… Wreszcie, a priori i tak jest późno, aby skorzystać z odżywczego wkładu siana, a ponieważ nie planujemy stałego osiedlania się na tej działce, nie ma sensu planować na dłuższą metę.

Więc może zamiast tego zdecyduję się na tekturę falistą. : Myślę, że mam wystarczająco dużo, aby pokryć już znaczną część ziemi. Jest potrójnie gruby, powinien wytrzymać, a tym samym utrzymać wilgotność gleby przez większą część lata.

Ta technika wydaje się być popularna wśród wielu ludzi, ale znalazłem ta opinia jest inna (po angielsku), ciekawie się czyta i komentarze (chociaż dyskusje są dość sterylne…). To argument o uduszeniu, jeśli można go usłyszeć na gołej ziemi, nie wydaje się istotny w moim przypadku.

W każdym razie, jeśli masz jakieś opinie... : Wink:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 117