Usterka pompy Grundfos UPS 25-40-180: pękła i utonęła!

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79457
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11096

Usterka pompy Grundfos UPS 25-40-180: pękła i utonęła!




przez Christophe » 06/01/19, 18:58

Mój cyrkulator UPS Grundfos nabrał wody i utonął przedwczoraj, wysadzając dyferencjał, gdy tylko został włączony...

Na początku myślałem, że uszkodzony jest tylko kondensator (to pierwszy test, jaki wykonałem: nadal był dobry), ale kiedy go rozebrałem, szybko zorientowałem się, że usterka jest znacznie poważniejsza.

Rzeczywiście; wirnik pozostał „zablokowany” na ramie (strona hydrauliczna), a woda znajdowała się na poziomie stojana!

Turbina jest teraz dobrze osadzona w części ze stali nierdzewnej: nadal się obraca, ale trzeba ją zmusić, aby się obracała.

Biorąc pod uwagę obecność rdzy, nie wydaje mi się, aby wyciek był świeży… prawdopodobnie kilka tygodni lub nawet miesięcy? To cyrkulator, którego używam tylko kilkadziesiąt godzin w roku (ogrzewanie postojowe).

Wieczorem przed awarią słyszałem, że pompa wydaje nienormalny dźwięk, a rano zadziałał główny wyłącznik 300 mA.

Wszystko po to, aby pokazać wnętrze pompy cyrkulacyjnej Grundfos. Cyrkulatory to oczywiście silniki bezszczotkowe (wyprodukowane chyba na początku 2000 roku), ale nie jestem specjalistą od technologii silników elektrycznych…

20190105_200617.jpg
20190105_200617.jpg (288.28 KB) Oglądane razy 14809


20190105_200602.jpg
20190105_200602.jpg (305.01 KB) Oglądane razy 14809


20190105_200831.jpg
20190105_200831.jpg (257.63 KB) Oglądane razy 14809


20190105_200846.jpg
20190105_200846.jpg (226.19 KB) Oglądane razy 14809


Korpus tego cyrkulatora został zastąpiony innym starym UPS, który miałem na stanie (kompatybilny ze stroną hydrauliczną)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79457
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11096

Re: Awaria pompy cyrkulacyjnej Grundfos UPS 25-40-180: wyłącza się i tonie!




przez Christophe » 06/01/19, 19:10

Jeśli zapytasz, czy mogę spróbować przeanalizować to trochę bardziej? : Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 365

Re: Awaria pompy cyrkulacyjnej Grundfos UPS 25-40-180: wyłącza się i tonie!




przez Forhorse » 06/01/19, 19:26

Historycznie silniki cyrkulacyjne ogrzewania były jednofazowymi silnikami asynchronicznymi. Nie wiem, czy ostatnio się to zmieniło? Myślę, że zmieniła się głównie elektronika sterująca (dodanie przetwornicy częstotliwości?)

Aby zmienić prędkość jednofazowego silnika asynchronicznego, istnieją teraz specjalne przetwornice częstotliwości, które są odpowiedzialne za zasilanie uzwojenia głównego i uzwojenia wtórnego z przesunięciem fazowym o 90° (staje się to rodzajem silnika dwufazowego. .. )
Jest bardziej precyzyjny i bardziej energooszczędny niż stary przesuwnik fazowy i selektor, który zmniejsza moment obrotowy silnika, a tym samym zwiększa jego poślizg, aby zmniejszyć jego prędkość.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13748
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1530
Kontakt :

Re: Awaria pompy cyrkulacyjnej Grundfos UPS 25-40-180: wyłącza się i tonie!




przez izentrop » 06/01/19, 20:27

Witam,
Zdemontuj i wyczyść oraz wymień uszkodzone uszczelki i być może łożyska, jeśli są demontowalne.
Sprawdź, czy jest zestaw naprawczy? https://fr.grundfos.com/service-support ... ndees.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79457
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11096

Re: Awaria pompy cyrkulacyjnej Grundfos UPS 25-40-180: wyłącza się i tonie!




przez Christophe » 07/01/19, 09:17

Forhorse napisał:Jest bardziej precyzyjny i bardziej energooszczędny niż stary przesuwnik fazowy i selektor, który zmniejsza moment obrotowy silnika, a tym samym zwiększa jego poślizg, aby zmniejszyć jego prędkość.


Jest to rzeczywiście ta technologia, która jest używana w tym przypadku i nadal jest używana w większości nowych pomp cyrkulacyjnych „pierwszej ceny”… Myślę, że zintegrowany napęd o zmiennej częstotliwości (te pompy są sprzedawane za 1 EUR zamiast 1 EUR… i nie jestem pewien, czy są tak niezawodne: ten, który właśnie wymieniłem, miał około 100 lat)

W przeciwnym razie oszacowałem kilka lat temu moc cieplną, jaką cyrkulator o mocy X watów mógłby przekazać w przeciętnej instalacji (a więc przy „średnich” stratach obciążenia) i wynik jest prosty, jest to X kW… co ułatwia wyregulować cyrkulator, znając jego moc cieplną!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79457
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11096

Re: Awaria pompy cyrkulacyjnej Grundfos UPS 25-40-180: wyłącza się i tonie!




przez Christophe » 07/01/19, 09:24

izentrop napisał:Witam,
Zdemontuj i wyczyść oraz wymień uszkodzone uszczelki i być może łożyska, jeśli są demontowalne.
Sprawdź, czy jest zestaw naprawczy? https://fr.grundfos.com/service-support ... ndees.html


Uh dziękuję ale nie: biorąc pod uwagę stan cyrkulatora (zatarty wirnik, stojan w obwodzie...) nie będę próbował go naprawiać, już go wymieniłem na podobny model leżący w kącie 8)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Awaria pompy cyrkulacyjnej Grundfos UPS 25-40-180: wyłącza się i tonie!




przez Gaston » 07/01/19, 12:15

Forhorse napisał:Jest bardziej precyzyjny i bardziej energooszczędny niż stary przesuwnik fazowy i selektor, który zmniejsza moment obrotowy silnika, a tym samym zwiększa jego poślizg, aby zmniejszyć jego prędkość.
Często przełączając się na sterowanie elektroniczne, przełączasz się również na prawdziwy trójfazowy.
Możemy wtedy łatwiej i dowolnie sterować prędkością i momentem obrotowym.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 365

Re: Awaria pompy cyrkulacyjnej Grundfos UPS 25-40-180: wyłącza się i tonie!




przez Forhorse » 07/01/19, 20:28

Bardziej odpowiednie byłoby przejście na prawdziwy trójfazowy stojan tak. Ale czy koniecznie jest to wybór producentów pomp obiegowych?
wymaga to wyprodukowania 2 rodzajów stojanów: jednofazowego z uzwojeniem 90° dla modeli kondensatorów z niższej półki i trójfazowego dla modeli z wysokiej klasy inwerterami.
Byłbym producentem pomp cyrkulacyjnych, produkowałbym tylko jeden typ stojana, który dostosowuje się do 2 zakresów.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 365

Re: Awaria pompy cyrkulacyjnej Grundfos UPS 25-40-180: wyłącza się i tonie!




przez Forhorse » 07/01/19, 20:42

Christophe napisał:Gama Grundfos była przez kilka lat regulowana w sposób ciągły w zakresie od 1 do 100%, co wymaga, jak sądzę, zintegrowanej przetwornicy częstotliwości (te cyrkulatory są sprzedawane za 300 EUR zamiast 100 EUR… i nie jestem pewien które są również niezawodne: ten, który właśnie wymieniłem, miał kończyć 20 lat)


Jeśli chcesz zrobić niezawodną elektronikę, możesz to zrobić bardzo dobrze.
Tak jak można zrobić bardzo zawodny pierwszorzędny podstawowy cyrkulator, który nie wytrzyma 20 lat… bardzo kiepskiej jakości chiński kondensator, który po kilku latach straci ducha, spowoduje awarię cyrkulatora w prawie zaprogramowany sposób bez kompleks elektroniczny.
Ponadto, ponieważ hydraulik/inżynier ds. ogrzewania nie zawraca sobie głowy diagnozowaniem niesprawnego mieszkania i jego wymianą (element, który kosztuje od 5 do 10 euro), wymieni pompę bez zadawania pytań: klient znów ma ogrzewanie, hydraulik sprzedał pompę cyrkulacyjną, na której ma dobrą marżę plus serwis techniczny wyłącznie w swojej dziedzinie, a producent pomp cyrkulacyjnych sprzedaje pompy cyrkulacyjne… wszyscy są zadowoleni.
Z drugiej strony bardzo dobrze zaprojektowany napęd z wysokiej jakości komponentami będzie nadal działał idealnie za 35 lat, z plusem wszystkie funkcje monitorowania momentu obrotowego, blokowania, upływu prądu itp. ... co może bardzo dobrze przyczynić się do tego, że cały cyrkulator pozostanie niezawodne przez wiele lat.

Krótko mówiąc, nie jest to kwestia elektroniki, ale chęci producentów do produkowania niezawodnych lub nie (planowane starzenie się, kaszel itp.)
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79457
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11096

Re: Awaria pompy cyrkulacyjnej Grundfos UPS 25-40-180: wyłącza się i tonie!




przez Christophe » 07/01/19, 22:28

Dokładnie: mocno wątpię, czy cyrkulatory „ogólnodostępne”, nawet najwyższej klasy, są zaprojektowane na 35 lat… z powodu, o którym wspomniałeś, ponieważ wszyscy nie byliby szczęśliwi, gdyby tak było! : Chichot: : Mrgreen:

Kilka lat temu pytałem o zakup napędu do jednofazowego silnika asynchronicznego 650W: taki występuje tylko w sprzęcie przemysłowym i kosztuje około 1000€, czyli 4 razy więcej niż sam silnik..Wybrałem rozwiązanie z reostatem za 50 € : Chichot: Jest o tym wątek dla zainteresowanych: elektryczność-elektronika-komputer/wariator-mocy-prędkości-do-silnika-asynchronicznego-t5240.html

Wątpię trochę, czy napędy nowych cyrkulatorów (sprzedawane za 250-300 €, jak mi się wydaje) są tak niezawodne, jak to...

Tutaj seria Grundfos Alpha jest nawet połączona ze smartfonem: https://be.grundfos.com/content/dam/GBL ... FR_Web.pdf : Mrgreen:

Grundfos_Alpha.jpg
Grundfos_Alpha.jpg (192.19 KiB) Wyświetlono 14765 razy


Ale hej, nie ma już możliwości odblokowania turbiny prostym śrubokrętem... więc nie można całkowicie zatrzymać pompy przez wiele miesięcy bez możliwości jej łatwego odblokowania (tak było w moim przypadku z cyrkulatorem, który dał ducha, w rzeczywistości nie używałem go przez 2 lata na pewno i może 3 lata... rozluźniłem się przed powrotem do służby).

Tylko Alpha1 L zachowuje tę słynną śrubę!

W końcu, ponad rok, nie jestem pewien, czy oszczędności energii (elektrycznej) są realne! To tak jak z automatyką domową: jeśli zużycie w trybie czuwania/kontroli jest większe niż oszczędności, na które pozwalają, odsetki są ujemne! Ale pozwala się trochę popisać...

Jeśli chodzi o oszczędności (termiczne) uzyskane dzięki technologii AutoAdapt, jestem ciekaw liczb!

Po szybkim wyszukiwaniu okazuje się, że stare modele Grundfosa (z podstawową 3-biegową selektorem) są wciąż robione na nowo i są sprzedawane... bin w tych samych cenach lub nawet droższych niż gama Alpha nafaszerowana elektroniką...Więc zastanawiam się dlaczego! Podpowiedź: wszyscy będą zadowoleni! : Chichot:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 238