Zrobić chleb na zakwasie

Zużycia i zrównoważony i odpowiedzialny dieta dzienna wskazówki w celu zmniejszenia zużycia energii i wody, odpadów ... Jedz: przygotowania i receptur, znalezienie zdrowej żywności, sezonowe i lokalne informacje konserwatorskich żywność ...
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13746
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1529
Kontakt :

Re: Zrobić chleb na zakwasie




przez izentrop » 16/10/23, 11:06

Christophe napisał:Dlaczego nie przyznasz się, że do ciasta chlebowego dodajesz czekoladę? : Mrgreen:

Nie ma wstydu, eh!!
Orzechy zmieszane na początku nadają ten ciemny kolor.

W tym roku zbiory orzechów włoskich są niskie, co najmniej 80% strat mucha łuskowa . Pierwszy rok, w którym jest również rozwijany.

Zbieram wszystkie orzechy i sięgam po nie, aby służyć jako podpałka. Zobaczymy, czy wystarczająco wyschnie, w przeciwnym razie zrobimy kociołek : Wink:
1 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13746
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1529
Kontakt :

Re: Zrobić chleb na zakwasie




przez izentrop » 22/11/23, 21:27

Niektórzy mówią, że aby zacząć zakwas potrzeba 15 dni...

Rozpoczęcie zakwasu w niecałe 2 dni jest możliwe, sam tego doświadczyłem...
Równie aktywny jak ten, który prowadzę od kilku lat, o czym świadczy chleb, który dziś rano wyszedł z piekarnika, jak zwykle dobrze wyrośnięty...

Przepis bez wyrzucania okruchów:

- 20 gr mąki pełnoziarnistej z mojego młyna (kamiennego), z pszenicy organicznej zebranej w 2023 roku. Ważna musi być świeżość.
- szczypta lokalnego miodu, bardzo mało, aby zapewnić mikroorganizmy bez dodatku zbyt dużej ilości cukru.
- 20 g niechlorowanej wody z kranu (pojemnik otwarty przynajmniej na 1 godzinę).
Wszystko dobrze wymieszano w zamkniętym pojemniku na terinę o pojemności 15 cl, a następnie umieszczono na półce w szafce, w której znajduje się pudełko. Temperatura jest stała i wynosi ~24°.
Możesz założyć gumkę wokół garnka, aby zaznaczyć poziom.

- 24 godziny później objętość już się podwoiła.
- Dodatek 20 gr tej samej mąki i 20 gr wody.

- 6 do 12 godzin później podwoiła swoją objętość.
Kładę go bezpośrednio na dnie i na dole lodówki (~2°)
- 2 dni później wyjmuję 50 g, żeby upiec mój zwykły chleb długiej fermentacji.
Przy niskim zaszczepieniu, z zakwasem wyjętym z lodówki, trzymanym w temperaturze poniżej 4°, nawet przez 10 dni mam jeszcze czas od 8 do 10 godzin w temperaturze pokojowej (~20°)

Zakwas odświeżam na następujący czas:
W garnku zostało 25 gramów, dodałam 25 gramów mąki i taką samą ilość wody...

- po 3 godzinach w temperaturze pokojowej praktycznie podwoiło swoją objętość, wylać bezpośrednio na dno lodówki
IMG_20231120_085530.jpg
IMG_20231120_085530.jpg (335.58 KB) Oglądane razy 663
1 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Zrobić chleb na zakwasie




przez Janic » 23/11/23, 07:32

izmentor
z pszenicy organicznej zebranej w 2023 roku.
mój Boże, co za horror! Ekologiczna pszenica uprawiana bez pestycydów i syntetycznych herbicydów, nawet bez glifosatu? Obraca swój płaszcz wokół bouzo izmentropu, nawet jeśli oznacza to niezadowolenie sponsorów jego sekty. Ooch, ten niegrzeczny! : Evil:
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Avatar de l'utilisateur
plasmanu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2847
Rejestracja: 21/11/04, 06:05
Lokalizacja: Wiadukt 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Zrobić chleb na zakwasie




przez plasmanu » 23/11/23, 07:50

Chciałbym poznać cenę za kilogram pszenicy organicznej w porównaniu do pszenicy konwencjonalnej.
To musi być straszne, w przeliczeniu na kromkę chleba.

Kiedy dorastałem, moi rodzice zawsze piekli chleb na zakwasie raz w tygodniu.
Mama chciała wyrobić ciasto w misce dla dziecka, ale jest to naprawdę trudne i zbyt często zapominała o soli. Na szczęście tata tam był
0 x
„Nie widzieć Zła, nie słyszeć Zła, nie mówić Zła” 3 małe małpki Mizaru
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13746
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1529
Kontakt :

Re: Zrobić chleb na zakwasie




przez izentrop » 23/11/23, 09:13

Dostałem go za 50 centów od siostrzeńca, w przeciwnym razie zawyżone ceny w sklepach organicznych.
plasmanu napisał: zbyt często zapominała o soli.
Minęło dużo czasu, odkąd coś takiego mi się przydarzyło, właściwie to nie jest dobrze :zmarszczyć brwi:

Sól musi hamować działanie niektórych mikroorganizmów, chleb dietetyczny bez soli z pewnością jest wytwarzany na drożdżach :? : Mrgreen:
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Zrobić chleb na zakwasie




przez Janic » 23/11/23, 09:54

izmentrop
w przeciwnym razie zawyżone ceny w sklepach organicznych.
idiotyczne rozumowanie jak zwykle wśród ignorantów. Pszenica uprawiana metodami ekologicznymi jest bardziej „żywa” i kompletna niż pszenica przemysłowa, którą Izy uwielbia, promując ją, ale którą oszukuje, sięgając po produkty organiczne, co on, hipokryta, kwestionuje. A potem narzeka, że ​​rolnikom nie płaci się godziwej ceny, podczas gdy agrobios płacą im godziwą cenę! Ale myślenie nie jest jedną z jego cech umysłowych!
Podobnie jak w przypadku szczepionek, jestem prawie pewien, że nie otrzymamy tych wspomagaczy, które HAS w dalszym ciągu zaleca; pomimo powtarzających się niepowodzeń tej błazeństwa.
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13746
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1529
Kontakt :

Re: Zrobić chleb na zakwasie




przez izentrop » 23/11/23, 10:22

Tak naprawdę w sklepach ekologicznych sprzedają pszenicę miękką, nie chlebową, tylko mąkę.

W przeciwnym razie niewiele gospodarstw ekologicznych sprzedaje pszenicę luzem osobom fizycznym. Ci, którzy mają sklep, sprzedają też mąkę, co jest znacznie bardziej opłacalne.
0 x
Avatar de l'utilisateur
plasmanu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2847
Rejestracja: 21/11/04, 06:05
Lokalizacja: Wiadukt 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Zrobić chleb na zakwasie




przez plasmanu » 23/11/23, 12:35

Bez niedyskrecji... Twój bratanek mieszka daleko?
Mam kurę, która żąda dobrej pszenicy i aby zapobiec głodowaniu twojego siostrzeńca, jeśli sprzedaje żywność ekologiczną po 0,5 €/kg.
Ze względu na ślad węglowy pojadę rowerem, ale nigdy nie przekraczam Loary ani 45 równoleżnika: jest tam zbyt gniło i nawet przy dobrej pogodzie niebo jest szare: idealne dla pszenicy. Podchodzenie 10 metrów za bramką to oszustwo : Mrgreen: wyrwali winorośl, aby wyprodukować pszenicę
0 x
„Nie widzieć Zła, nie słyszeć Zła, nie mówić Zła” 3 małe małpki Mizaru
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13746
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1529
Kontakt :

Re: Zrobić chleb na zakwasie




przez izentrop » 23/11/23, 16:18

W pobliżu Roye w latach 80.
Tak czy inaczej wszystko poszło już do kupca. Robiąc nasiona, zaoszczędził trochę pozostałości po sortowaniu dla moich kurczaków. Już ich też nie ma.
0 x
Avatar de l'utilisateur
plasmanu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2847
Rejestracja: 21/11/04, 06:05
Lokalizacja: Wiadukt 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Zrobić chleb na zakwasie




przez plasmanu » 23/11/23, 17:13

Szczęśliwe kurczaki : Mrgreen:
Jeśli wypuszczę ją na pole, będzie w wesołym miasteczku. Ale po żniwach nadchodzą Święta Bożego Narodzenia, ponieważ jest ich tak wiele na ziemi
0 x
„Nie widzieć Zła, nie słyszeć Zła, nie mówić Zła” 3 małe małpki Mizaru

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do spożycia: "Zrównoważony odpowiedzialnej konsumpcji, porady dietetyczne i sztuczki"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 62