Prawdziwe bankomaty lub inx?

Innowacje, pomysły lub patenty na rzecz zrównoważonego rozwoju. Spadek zużycia energii, redukcja zanieczyszczeń, poprawa wydajności lub procesów ... Mity lub rzeczywistość o wynalazkach z przeszłości lub przyszłości: wynalazki Tesli, Newmana, Perendeva, Galeya, Beardena, cold fusion ...
Avatar de l'utilisateur
BaudouinLabrique
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 318
Rejestracja: 11/02/18, 18:17
Lokalizacja: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: podniesienie COP pompy ciepła




przez BaudouinLabrique » 24/02/18, 16:57

Centralny element, który pozwolił mi wykonać moje siedlisko jeszcze stary z pozytywną energią (prąd, ogrzewanie, ale także woda, w tym woda pitna), geotermalna pompa ciepła (PAC) (czujniki poziome) zainstalowana ponad 6 lat temu i która daje mi pełną satysfakcję.

Pomimo szeroko zakrojonych poszukiwań w sieci nie znalazłem odpowiedzi na następujące pytanie:

Z jakich powodów materialnych (termodynamika) i solidnie argumentowanych nie opracowaliśmy procesu
co umożliwiłoby wykorzystanie części ciepła wytwarzanego przez pompę ciepła (za) do podniesienia temperatury startowej wody glikolowej (za)?

Analogicznie do faktu, że perpetuum mobile nie może istnieć w fizyce, oczywiście wiem, że przy COP równym 1 na próżno byłoby sądzić, że taka operacja może okazać się dodatnia, ponieważ nieuchronnie ponieślibyśmy stratę; zastosowanie takiego procesu przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego.

Jeśli chodzi o moją pompę ciepła, to uzyskuję następujące COP (ostatnie odczyty na komputerze pokładowym pompy ciepła),
Około:

- 7,2 (16 kWh) (woda z glikolem o temp. 21°)
- 6,8 (15kWh) (…19°)
- 6,3 (14kWh) (…17°)
- 5,9 (13 kWh) (…15° lub 14°)
- 5,4 (12kWh) (…13°)
- 5 (11 kWh) (…12° lub 11°)
- 4.5 (9 kWh) (…11°, 10° lub 9°)
- 4 (9kWh) (…7°)
- 3,7 (8 kWh) (…5, 4° lub 3°)
- 3,2 (7 kWh) (…2°, 1° lub -0°)


Uwaga Temperatura gruntu przechwytywania nigdy nie przekracza 16° (lato), ale należy wiedzieć, że wtedy glikolowana woda nieco się nagrzewa w drodze do pompy ciepła, co tłumaczy 21° itd. wskazana (również zmienia się bardzo szybko z 21° do 19°, gdy pracuje pompa ciepła).

Wyobraź sobie zatem wykorzystanie części ciepła wytwarzanego przez pompę ciepła do podniesienia temperatury początkowej wody zawierającej glikol; konkretny przykład: jeśli COP osiągnie na przykład 4,5 (woda o temperaturze 11°) i woda zostanie doprowadzona do 19° (maksymalna temperatura tolerowana przez pompę ciepła to 20°), COP wzrośnie do 6,8, XNUMX.

Załóżmy (scenariusz), że pompa ciepła pracuje przez godzinę z COP 4,5 (zużycie w tym przypadku 2,2 kWh), wtedy nieuchronnie powinna pracować krócej (30% mniej = 20 minut zaoszczędzonych) dzięki podniesieniu COP do 6,8; pompa ciepła powinna zużywać co najmniej 30% mniej, co daje teoretyczną oszczędność 0,7 kWh. (°)
(°) Podobne zjawisko obserwuję latem, kiedy pompa ciepła pracuje wtedy tylko dla CWU: aby temperatura wody w kotle wzrosła z 25° do 45°, potrzeba wtedy około piętnastu minut, podczas gdy „na mrozie sezonu, osiągnięcie tego samego rezultatu zajmuje zwykle półtorej godziny.

W takim przypadku oszczędność wynosi każdego letniego dnia ¾ z 2,2 kWh, a więc około 1,6 kWh w porównaniu do tego, co występuje w zimnych porach roku. Wiem, że wtedy konieczne będzie odprowadzenie „utraconej” części wytworzonego ciepła, które służyło do podgrzania wody glikolowej przed.

Ponieważ nie można było jeszcze przeprowadzić tego rodzaju testu, biorąc pod uwagę wyposażenie (eksperymentalne), które należy dodać, oszczędność można oszacować na około 0,5 kWh lub nawet mniej, ale operacja może zatem teoretycznie być tylko dodatnia.
Przenosząc to rozumowanie w tym roku na wszystkie miesiące grzewcze od września do najpóźniej połowy maja, możemy zatem wyobrazić sobie bardzo interesującą ekonomię skali.

Uzbrojony w tę refleksję skontaktowałem się z serwisem technicznym (dla profesjonalistów) marki mojej pompy ciepła.
Osoba, z którą rozmawiałem online, która wydawała się dużo wiedzieć o pompach ciepła, odpowiedziała, że ​​„nie zostało to zrobione” (kropka)! a więc bez podania mi (bo nie była ich świadoma!!!) technicznych, racjonalnych powodów, które uzasadniałyby nieodwracalny brak uciekania się do takiego procesu.
Ostro mi się przypomniało „twierdzenie małpy” !!!

Można jednak uzyskać lepszy COP, a pompa ciepła z konieczności będzie działać krócej, co z góry doprowadzi do:

1° mniejsze zużycie,

2° mniejszy pobór kalorii w gruncie i pod ziemią, więc będzie mniejszy spadek temperatury,
co jest kolejnym czynnikiem, który skróci czas pracy pompy ciepła, a także zwiększy ekonomię zużycia.

3° wiedząc, że powracająca woda glikolowa ma temperaturę o około cztery stopnie niższą niż na wylocie.
ponieważ woda glikolowa na wylocie będzie podgrzewana, będzie miała więc wyższą temperaturę powrotu niż bez udziału tego układu.
Logicznie rzecz biorąc, piwnica przechwytująca nieuchronnie schłodzi się wolniej i dlatego będzie oferować wodę glikolową o nieco wyższej temperaturze.

Pytanie pomocnicze :
Wykorzystanie części mojej produkcji fotowoltaicznej (poprzez grzałkę lub kocioł 2kWh) do podgrzania wody glikolowej.
Tutaj też mam wrażenie, że biorąc pod uwagę mnożnik kaloryczny pompy ciepła, bilans mógłby być dodatni (całkowite zużycie energii elektrycznej mniejsze niż na starcie, biorąc pod uwagę spadek zużycia energii elektrycznej pompy ciepła)
0 x
«Są tacy, którzy widzą rzeczy takimi, jakie są i zastanawiają się, dlaczego. Ja widzę ich takimi, jakimi mogliby być i mówię sobie: czemu nie! (Sir Bernard Shaw)
« Przyszłość należy do tych, którzy dostrzegają możliwości, zanim staną się one oczywiste. (Theodore Levitt).
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9873
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Re: podniesienie COP pompy ciepła




przez sicetaitsimple » 24/02/18, 17:45

BaudouinLabrique napisał:
Pomimo szeroko zakrojonych poszukiwań w sieci nie znalazłem odpowiedzi na następujące pytanie:

Z jakich powodów materialnych (termodynamika) i solidnie argumentowanych nie opracowaliśmy procesu
co umożliwiłoby wykorzystanie części ciepła wytwarzanego przez pompę ciepła (za) do podniesienia temperatury startowej wody glikolowej (za)?



Mój Boże...
Pomyśl przez 15 sekund, zanim napiszesz 50 linijek: pompa ciepła (w zastosowaniach grzewczych) jest przeznaczona do przenoszenia ciepła z „zimnego” środowiska do „gorącego”, a nie do przenoszenia ciepła z „gorącego” środowiska do zimnego.
COP, cokolwiek to jest, nie zmienia twoich potrzeb grzewczych, jeśli przenosisz ciepło z gorącego otoczenia do zimnego otoczenia, będziesz musiał wytworzyć to samo ciepło dodatkowo przez pompę ciepła.
0 x
Avatar de l'utilisateur
BaudouinLabrique
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 318
Rejestracja: 11/02/18, 18:17
Lokalizacja: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: podniesienie COP pompy ciepła




przez BaudouinLabrique » 24/02/18, 17:50

sicetaitsimple napisał:
BaudouinLabrique napisał:
Pomimo szeroko zakrojonych poszukiwań w sieci nie znalazłem odpowiedzi na następujące pytanie:

Z jakich powodów materialnych (termodynamika) i solidnie argumentował, nie opracowaliśmy procesu
co umożliwiłoby wykorzystanie części ciepła wytwarzanego przez pompę ciepła (za) do podniesienia temperatury startowej wody glikolowej (za)?



Mój Boże...
Pomyśl przez 15 sekund, zanim napiszesz 50 linijek: pompa ciepła (w zastosowaniach grzewczych) jest przeznaczona do przenoszenia ciepła z „zimnego” środowiska do „gorącego”, a nie do przenoszenia ciepła z „gorącego” środowiska do zimnego.

Nie wracamy więc do twierdzenia małpy: „to się nie zdarza”, kropka!
Prosiłbym o prawdziwy, a więc solidny argument
sicetaitsimple napisał:COP, cokolwiek to jest, nie zmienia twoich potrzeb grzewczych, jeśli przenosisz ciepło z gorącego otoczenia do zimnego otoczenia, będziesz musiał wytworzyć to samo ciepło dodatkowo przez pompę ciepła.

tak, ale ponieważ ma możliwość sortowania większej liczby kalorii (COP) z zimne środowisko, jak mówisz, wyjaśnij mi fizycznie (jeśli możesz), dlaczego nie ma zysku ...
Dzisiejszy przykład: temperatura wody glikolowej wynosi 45°, a pompa ciepła pobiera z niej >3°; elektryczny podgrzewacz wody zużywałby > trzy razy więcej energii elektrycznej, aby to osiągnąć (ponieważ COP wynosi obecnie >XNUMX)
0 x
«Są tacy, którzy widzą rzeczy takimi, jakie są i zastanawiają się, dlaczego. Ja widzę ich takimi, jakimi mogliby być i mówię sobie: czemu nie! (Sir Bernard Shaw)
« Przyszłość należy do tych, którzy dostrzegają możliwości, zanim staną się one oczywiste. (Theodore Levitt).
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9873
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Re: podniesienie COP pompy ciepła




przez sicetaitsimple » 24/02/18, 18:30

BaudouinLabrique napisał:tak, ale ponieważ ma możliwość sortowania większej liczby kalorii (COP) z zimne środowisko, jak mówisz, wyjaśnij mi fizycznie (jeśli możesz), dlaczego nie ma zysku ...


COP nie jest reprezentatywny dla „zdolności do sortowania większej liczby kalorii (COP) z zimne środowisko”, jest reprezentatywne dla możliwości wydobycia jak największej ilości kalorii z zimnego środowiska przy jednoczesnym zużyciu mniejszej ilości energii elektrycznej (działając krócej).

Jeśli dzisiaj Twoje zapotrzebowanie na ogrzewanie wynosi na przykład 6 kW przy współczynniku COP równym 3, pozyskujesz 4,5 kW z ziemi i zużywasz 1,5 kW energii elektrycznej.
Jeśli podgrzejesz wodę glikolową dodając 1kW pobranej z ciepłej lub zimnej wody w obiegu grzewczym, COP z pewnością wzrośnie, ale Twoje zapotrzebowanie na ogrzewanie wzrośnie do 7kW.

Pozwolę ci zrobić matematykę.
0 x
Avatar de l'utilisateur
BaudouinLabrique
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 318
Rejestracja: 11/02/18, 18:17
Lokalizacja: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: podniesienie COP pompy ciepła




przez BaudouinLabrique » 24/02/18, 19:07

sicetaitsimple napisał:Jeśli dzisiaj Twoje zapotrzebowanie na ogrzewanie wynosi na przykład 6 kW przy współczynniku COP równym 3, pozyskujesz 4,5 kW z ziemi i zużywasz 1,5 kW energii elektrycznej.
Jeśli podgrzejesz wodę glikolową dodając 1kW pobranej z ciepłej lub zimnej wody w obiegu grzewczym, COP z pewnością wzrośnie, ale Twoje zapotrzebowanie na ogrzewanie wzrośnie do 7kW.
Pozwolę ci zrobić matematykę.

Otwarte pozostaje pytanie: zwiększenie COP w takich warunkach pozwoli na wytworzenie większej ilości ciepła (efekt geometryczny), a co za tym idzie mniejsze zużycie energii elektrycznej; jeśli dobrze cię rozumiem, mówisz, że ten zysk energii elektrycznej (zużycie i pompa ciepła) nie będzie większy niż kWh energii elektrycznej dostarczonej przed ogrzewaniem wody z glikolem.

Zostań tutaj Pytanie pomocnicze (przypomnienie) :
Wykorzystanie części mojej produkcji fotowoltaicznej (poprzez grzałkę lub kocioł 2kWh) do podgrzania wody glikolowej.
Tutaj też mam wrażenie, że biorąc pod uwagę mnożnik kaloryczny pompy ciepła, bilans mógłby być dodatni (całkowite zużycie energii elektrycznej mniejsze niż na starcie, biorąc pod uwagę spadek zużycia energii elektrycznej pompy ciepła)
0 x
«Są tacy, którzy widzą rzeczy takimi, jakie są i zastanawiają się, dlaczego. Ja widzę ich takimi, jakimi mogliby być i mówię sobie: czemu nie! (Sir Bernard Shaw)
« Przyszłość należy do tych, którzy dostrzegają możliwości, zanim staną się one oczywiste. (Theodore Levitt).
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9873
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Re: podniesienie COP pompy ciepła




przez sicetaitsimple » 24/02/18, 19:18

BaudouinLabrique napisał:
Zostań tutaj Pytanie pomocnicze (przypomnienie) :
Wykorzystanie części mojej produkcji fotowoltaicznej (poprzez grzałkę lub kocioł 2kWh) do podgrzania wody glikolowej.
Tutaj też mam wrażenie, że biorąc pod uwagę mnożnik kaloryczny pompy ciepła, bilans mógłby być dodatni (całkowite zużycie energii elektrycznej mniejsze niż na starcie, biorąc pod uwagę spadek zużycia energii elektrycznej pompy ciepła)


kocham "odwołanie"!
No to policz sobie, nie mam elementów!
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Maszyny na prawdziwą gotówkę czy intox??




przez Ahmed » 24/02/18, 19:25

Zaczynam rozumieć twój pomysł BL: ponieważ masz współczynnik mnożnika, ponownie wprowadzasz w górę tego, co jest produkowane w dół; z kilkoma pętlami można więc sobie wyobrazić nieograniczoną produkcję, a nawet ucieczkę systemu! : Lol: Kiedy działa zbyt dobrze, to dlatego, że popełniliśmy gdzieś błąd... 8)
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
BaudouinLabrique
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 318
Rejestracja: 11/02/18, 18:17
Lokalizacja: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: Maszyny na prawdziwą gotówkę czy intox??




przez BaudouinLabrique » 24/02/18, 19:54

Ahmed napisał:Zaczynam rozumieć twój pomysł BL: ponieważ masz współczynnik mnożnika, ponownie wprowadzasz w górę tego, co jest produkowane w dół; z kilkoma pętlami można więc sobie wyobrazić nieograniczoną produkcję, a nawet ucieczkę systemu! : Lol: Kiedy działa zbyt dobrze, to dlatego, że popełniliśmy gdzieś błąd... 8)

Tak, ale gdzie?
0 x
«Są tacy, którzy widzą rzeczy takimi, jakie są i zastanawiają się, dlaczego. Ja widzę ich takimi, jakimi mogliby być i mówię sobie: czemu nie! (Sir Bernard Shaw)
« Przyszłość należy do tych, którzy dostrzegają możliwości, zanim staną się one oczywiste. (Theodore Levitt).
Avatar de l'utilisateur
BaudouinLabrique
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 318
Rejestracja: 11/02/18, 18:17
Lokalizacja: Hainaut (Belgia)
x 54

Re: podniesienie COP pompy ciepła




przez BaudouinLabrique » 24/02/18, 19:55

sicetaitsimple napisał:
BaudouinLabrique napisał:
Zostań tutaj Pytanie pomocnicze (przypomnienie) :
Wykorzystanie części mojej produkcji fotowoltaicznej (poprzez grzałkę lub kocioł 2kWh) do podgrzania wody glikolowej.
Tutaj też mam wrażenie, że biorąc pod uwagę mnożnik kaloryczny pompy ciepła, bilans mógłby być dodatni (całkowite zużycie energii elektrycznej mniejsze niż na starcie, biorąc pod uwagę spadek zużycia energii elektrycznej pompy ciepła)


kocham "odwołanie"!
No to policz sobie, nie mam elementów!

Jakie elementy są potrzebne do wykonania obliczeń?

NB Nie będę w stanie odpowiedzieć na twoje przyszłe wiadomości przed jutrzejszym południem
0 x
«Są tacy, którzy widzą rzeczy takimi, jakie są i zastanawiają się, dlaczego. Ja widzę ich takimi, jakimi mogliby być i mówię sobie: czemu nie! (Sir Bernard Shaw)
« Przyszłość należy do tych, którzy dostrzegają możliwości, zanim staną się one oczywiste. (Theodore Levitt).
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9873
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Re: podniesienie COP pompy ciepła




przez sicetaitsimple » 24/02/18, 20:09

BaudouinLabrique napisał:
sicetaitsimple napisał:kocham "odwołanie"!
No to policz sobie, nie mam elementów!

Jakie elementy są potrzebne do wykonania obliczeń?

NB Nie będę w stanie odpowiedzieć na twoje przyszłe wiadomości przed jutrzejszym południem


Ach dobrze w takim razie! Nie jutro przed południem? Miło jest dać mi 16:00, aby ci odpowiedzieć!

Nie, to do ciebie należy obliczenie, nigdy nie jesteś bardziej przekonany niż wtedy, gdy ubrudzisz sobie ręce.

Więc oblicz wzrost temperatury wody z glikolem, jeśli podgrzejesz ją mocą jednego kW, powiesz nam później.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Innowacje, wynalazki, patenty i pomysły na zrównoważony rozwój”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Joebarthib i goście 81