Regulacja krzywej grzewczej kotła Okofen

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 15/10/15, 19:26

Mic74 napisał:
Z drugiej strony temperatura powrotu idealnie odpowiada temperaturze zasilania mierzonej przez regulację.



Sformatowałem Twoją wiadomość (aby obraz wyświetlił się natychmiast, musisz umieścić [img] przed%20%20"kodem"%20 i [/img] po).

Nie rozumiem o co ci chodzi.

Powtórzmy zatem Twój obraz:

- odjazdy i powroty na tory są po lewej stronie [no to na górze, Twoje zdjęcie "leży"], myślę, że...
- temperatura początkowa jest bliska 55 jeśli dobrze czytam (???)
- na powrocie około 45°, czyli dużo chłodniej... Logiczne... Kalorie ogrzały dom.

Przy stopie na poziomie 45, dodając „ba” (nachylenie * różnica temperatur), obliczone odejście (wartość zadana odjazdu) powinno wynosić około 60/65°... Tak więc przy niewielkim odchyleniu V3V wydaje się działać i postępować właściwie...

Sonda rozruchowa wygląda na ukrytą pod izolacją, tam gdzie wchodzi mały czarny kabelek. Jest dobrze umiejscowiony...

Jeśli to zostawisz, będzie ci za gorąco!

To jest na odwrót, co jest z tobą nie tak! [Muszę zachować spokój!]

Zatem postaw stopę jak najniżej, poczekaj aż temperatura się ustabilizuje i zrób zdjęcie jeszcze raz...
0 x
Mic74
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 04/10/15, 10:22




przez Mic74 » 15/10/15, 19:53

To rzeczywiście jest to. Przepraszam za zamieszanie ze zdjęciem, ale musiało być zrobione z telefonu. Jednak wydaje się, że jest bezpośrednio u podstawy. Kolejne pociągnąłbym w innym kierunku.

Wczoraj wrzuciłem do manuala zdjęcie v3v całkowicie otwartego, przykład gdzie u mnie temperatura powrotu jest wyższa niż na starcie.

Obraz

W międzyczasie przestawiłem go z powrotem na 20, żeby zrobić zdjęcie jeszcze raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 15/10/15, 21:50

Mic74 napisał:
Wczoraj wrzuciłem do manuala zdjęcie v3v całkowicie otwartego, przykład gdzie u mnie temperatura powrotu jest wyższa niż na starcie.



To mnie intryguje!!!

Jest to „matematycznie” niemożliwe...

Wciąż pozostaje:

a) bezwładność: woda wychodzi jeszcze gorętsza i wraca, a z drugiej strony temperatura spadła (niższa temperatura kotła bo kończy się rezerwa?)

b) termometry igłowe, które czasami nie reagują od razu?
0 x
patrice42440
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 62
Rejestracja: 24/09/14, 16:27




przez patrice42440 » 16/10/15, 07:00

Cześć
powiedzcie mi, czy w ustawieniach w domu nie może być schmilblicka w ustawieniach, co oznaczałoby, że jak tylko kocioł przestanie palić (lub osiągnie temperaturę), to V3V się zamyka?
0 x
patrice42440
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 62
Rejestracja: 24/09/14, 16:27




przez patrice42440 » 16/10/15, 07:11

Czytam na innym forum (Ty też!), że trzeba było ustawić temperaturę rozruchu kotła nieco wyższą niż temperatura rozruchu pompy. Dla mnie 2 parametry to 60°. Czy może to mieć wpływ na zamknięcie V3Vs?
0 x
patrice42440
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 62
Rejestracja: 24/09/14, 16:27




przez patrice42440 » 16/10/15, 07:59

oto wykres sporządzony na podstawie wczorajszych danych.
Łatwo zauważyć, że zarejestrowana temperatura otoczenia jest zawsze niższa niż temperatura żądana (skoncentruj się na T Amb1, ponieważ nie mam sondy wewnętrznej dla T Amb2)
Widzimy również, że zarejestrowane temperatury początkowe ulegają ogromnym wahaniom i że systematycznie (kiedy kocioł nie znajduje się w trybie spalania) są znacznie niższe od podanych w instrukcji.
Obraz
0 x
Mic74
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 04/10/15, 10:22




przez Mic74 » 16/10/15, 10:11

Biedny did67, jesteś bardzo poszukiwany!

Obraz

Oto zdjęcie z dzisiejszego poranka (prawa strona do góry!), temperatura zadana na zasilaniu wynosiła 26, a temperatura zmierzona przez regulację 46.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 16/10/15, 10:44

patrice42440 napisał:Cześć
powiedzcie mi, czy w ustawieniach w domu nie może być schmilblicka w ustawieniach, co oznaczałoby, że jak tylko kocioł przestanie palić (lub osiągnie temperaturę), to V3V się zamyka?


Na pewno jest tam schmilblik!

W ustawieniach? Nie wiem.

Normalnie regulacja nie powinna wyłączać grzania nawet jeśli kocioł zatrzyma się z powodu osiągnięcia maksimum; W każdym razie nie znam żadnej "akcji" tego typu (ale nie wiem wszystkiego, a nowe generacje regulacji, Touch, są mi nieznane...)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 16/10/15, 10:46

patrice42440 napisał:Widzimy również, że zarejestrowane temperatury początkowe ulegają ogromnym wahaniom i że systematycznie (kiedy kocioł nie znajduje się w trybie spalania) są znacznie niższe od podanych w instrukcji.
Obraz


Ciężko się to czyta, kolory nie są wystarczająco ostre...

Czy jesteś na tyle obeznany z komputerem, aby wyeksportować te dane do arkusza kalkulacyjnego Excel, a następnie pozostawić tylko te dane, które nas interesują?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 16/10/15, 10:52

Mic74 napisał:Oto zdjęcie z dzisiejszego poranka (prawa strona do góry!), temperatura zadana na zasilaniu wynosiła 26, a temperatura zmierzona przez regulację 46.


To zdjęcie jest intrygujące i może sugerować, że Twój V3V jest do góry nogami (w tym kolorowy kołnierz):

- jesteśmy na minusie, czyli prawie zamknięte V3V: więc teoretycznie przesyłamy głównie wodę powrotną, przy czym prawie nie ma ciepłej wody z kotła...
- ale start jest blisko 60, czyli kilka stopni poniżej temperatury kotła (między 65 a 75)
- zwrot jest dużo niższy niż wyjazd; "zwraca" się w dobrą stronę...
- przy nastawie 26 nigdy w życiu nie powinieneś mieć obwodu w takich temperaturach

Pierwsze co bym zrobił to wyjął silnik i ręcznie pokręcił V3V, żeby zobaczyć czy wszystko działa: rozbierasz blok i ustawiasz V3V na "średnią" pozycję [podgrzewasz chłodnicami?]
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot], Google Adsense [Bot] i goście 216