Co PV powierzchni dla światowej energii?

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28749
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5549




przez Obamot » 16/09/15, 00:08

Tu wracam do tego ciekawego tematu.

Post Maloche'a sprzed kilku lat, który mówił o osiągnięciu 40% przyszłej wydajności PV:

36% netto biorąc pod uwagę utratę systemu, ...ale C-PV czyli +500% zbierania fotonów!!! (I jak rozumiem.)

dla mnie to: plon brutto 46% w oczekiwaniu na ewentualną korektę w przypadku błędnej interpretacji (ale wierzę, że tam jesteśmy)

To nie sen, to się dzieje na naszych oczach (nie spodziewałem się, że zobaczę to za mojego życia...)

Capt_Maloche napisał:
Obamot napisał: ....po prostu bardziej opłacalne dzięki nowemu systemowi fotowoltaicznemu o ultrawysokiej sprawności z maksymalną wydajnością 46%...! >>> i nawet 4x lepiej w koncentracji (C-PV, cóż, to powinno zainteresować Maloche'a...)


46% ?? Gdzie? Gdzie?? Obraz

Ach, ale to nie koniec, chodzi o stowarzyszenie naszych CEA w Chambery i Grenoble z niemieckim laboratorium, aby stworzyć „Wirtualne laboratorium” i zaoszczędzić czas, tak jak zrobiliśmy to z bronią jądrową

tam jest ciężko :D

To rzeczywiście CEA, ale nie rozumiem dlaczego mówisz, że Maloche się nie robi? Osiągnęli ten próg, ale w ostatnich latach stale rosną w siłę. Tam jest „najnowszy rocznik”. Gdzie popełniłem błąd?

Wrzucam kolejny link:
http://www.sciencesetavenir.fr/high-tec ... laire.html

Źródło: sciencesetavenir.fr, Olivier Lascar Opublikowano 05-12-2014 o 09:00 napisał:46% światła przekształcone w energię elektryczną, rekord świata dla ogniwa słonecznego

Ten ekstremalny kolektor słoneczny został zaprojektowany przez Francuzów i Niemców. Można by go zastosować w gigantycznych „farmach słonecznych” w regionach o dużym nasłonecznieniu.


NIE LEPIEJ. Europa, mistrz świata. Stary kontynent potwierdza swoje pierwsze miejsce w godnej pozazdroszczenia dziedzinie przetwarzania światła w elektryczność. Próg wynosił 44,7%, właśnie wzrósł do 46%. Wskaźnik ten został osiągnięty dzięki ogniwu słonecznemu opracowanemu wspólnie przez CEA-Leti, francuską firmę Soitec (pierwotnie emanację CEA) oraz Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (ISE) w Niemczech.

Półprzewodniki o lepszych parametrach niż krzem
W przeciwieństwie do tych paneli fotowoltaicznych, które pokrywają dachy szklarni, ogniwo słoneczne wszystkich rekordów nie jest wykonane z krzemu. "Używamy innych półprzewodników, tzw. materiałów III-V", komentuje Thomas Signamarcheix, szef laboratorium zaawansowanych substratów w CEA-Leti. Zrozumieć pierwiastki chemiczne sklasyfikowane w 3. i 5. kolumnie układu okresowego Mendelejewa. Ich zaleta: "Działają lepiej niż silikon“, wznawia francuski badacz.

„Skrzyżowania”
Tak więc kolektor słoneczny, który osiągnął współczynnik konwersji 46%, składa się ze stosu kilku warstw - lub "skrzyżowania"- z których każdy reaguje na światło o określonej długości fali."Wyobraź sobie zielone, czerwone i niebieskie klocki Lego. Nasze skrzyżowania są takie same, a każde z nich przetwarza światło zielone, czerwone i niebieskie na elektryczność.“, kontynuuje Thomas Signamarcheix.

„Nie pięcionożna owca”

Pozostaje jedno pytanie: czy ten rekord 46% pozostanie w czterech ścianach laboratorium? "NIE. Ponieważ ogniwo słoneczne, które wytworzyło ten współczynnik konwersji, nie jest w żaden sposób pięcionożną owcą. Wręcz przeciwnie, został wyprodukowany w technologii - polegającej na łączeniu warstw ze sobą adhezją molekularną - doskonale opanowanej przez branżę od 5 lat, aw szczególności przez firmę Soitec, nawet jeśli była w innych aplikacjach".

„farmy słoneczne”
Dlatego urządzenie półprzewodnikowe III-V musi nadawać się do stosowania na przykład w "farmach słonecznych", czyli dużych elektrowniach słonecznych instalowanych w regionach, które korzystają z silnego bezpośredniego nasłonecznienia. Jednak integracja tych urządzeń w skoncentrowanych systemach fotowoltaicznych (CPV) będzie jednak towarzyszyć utracie całkowitej wydajności ”stąd znaczenie szybkiego wdrożenia tych urządzeń w instalacjach pilotażowych, co będzie jedynym sposobem na potwierdzenie tego zysku– mówi Thomas Signamarcheix.

Bo 46% ogniw zostanie tam zamkniętych m.in. w skoncentrowanych systemach fotowoltaicznych (CPV) - na przykład w soczewkach skupiających światło słoneczne 508 razy! "Straty są nieuniknione na każdym poziomie systemów CPV. Tym samym moduły składające się na montaż urządzeń z soczewkami prezentują obecnie co najwyżej wydajność na poziomie 36,7%", wyjaśnia badacz CEA-Leti. "Niemniej jednak każdy elektron uzyskany w wyniku konwersji urządzenia zawsze będzie stanowił zysk dla tych systemów produkcji czystej energii.". Już spory postęp w porównaniu do 25% (co najwyżej) starych dobrych krzemowych kolektorów słonecznych.


Więc nie wiem, czy czytasz tak jak ja, ale tak, to już się stało, byłeś tylko pięć lat do przodu! I wyprzedzają prognozy o ponad dziesięć lat. Z pewnością jest to spowodowane decyzjami o wycofaniu energii jądrowej w niektórych krajach, są takie rzeczy, które W KOŃCU wychodzą z szafek…

Nie zapominajmy, że Solar Impulse II osiągnął swój wyczyn, przekraczając Atlantyk ze średnią wydajnością 12%! Przy takich panelach prawdopodobnie skorzystaliby z dubletu.

Dopóki wiemy, że jest to możliwe, a nie tylko teoria, pozostaje nam tylko czekać, aż panele o podobnej wydajności zostaną wykonane z powszechnie dostępnych półprzewodników!

A dlaczego nie 3 warstwy w krzemie(?) Sony złożyło niedawno patent (co prawda na fotoczujniki CMOS, ale to znaczy, że jest to wykonalne w podłożu, a nie tylko przez sklejenie 3 warstw razem), jest w przygotowaniu, Myślę, że...

RTDC.
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 16/09/15, 08:38

Oczywiście temat jest interesujący, Obamocie. Ale, przyznaj, nie miało to nic wspólnego z tematem Niklowo-wodorowym…

Czy masz jakieś ilustracje struktury tych paneli?
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
Wiadomości: 4559
Rejestracja: 29/07/06, 11:14
Lokalizacja: Ile de France
x 42




przez Capt_Maloche » 16/09/15, 22:52

Zobaczysz inne ważne zmiany w swoim życiu :-)

Raport z 2013 roku na temat wielowarstw https://www.see.asso.fr/file/5300/download/10348


Z tabelą ewolucji plonów według technologii
Obraz


i crobard systemu wielowarstwowego
Obraz

musi to być 18% dla ogniw słonecznych Impulse, prawda?
0 x
"Konsumpcja jest podobna do pocieszenia wyszukiwania, sposób, aby wypełnić pustkę egzystencjalną rośnie. Z kluczem, dużo frustracji i trochę winy, rosnącej świadomości ekologicznej." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUCH, Aahh! ^ _ ^
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28749
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5549




przez Obamot » 17/09/15, 00:38

W moim życiu? Możliwe, jak na przykład super-hiperkapa grafenu (?), przy okazji rozwiązali swój problem dielektryczny lub czy wiedzą, jak zamierzają go rozwiązać?

Kwestia wydajności: zanotowałem 21% dla Solar Impulse II (w rzeczywistości tak naprawdę nie wiemy ;-) to mniej więcej oficjalnie ...) 12% to liczenie cyklu nocnego lub nie produkują nic w średniej dziennej ...

Oto schemat Sony do przechwytywania różnych długości fal fotonów w tym samym podłożu:

Obraz

Obraz

Źródło: patent Sony nr US2009/0303371A1 >>> na szczęście zachowałem ilustracje na moim DD, bo link nie działa...

Zasada C-PV z sklejonymi 3 warstwami, tutaj przez soczewki Fresnela:

Obraz
Źródło: Solaraddedvalue.com

Obraz
Źródło: greenrhinoenergy.com

Należy pamiętać, że te nowe technologie są szczególnie mile widziane, ponieważ dzięki nim rozwiązuje się szereg problemów:
— pas elektrowni słonecznych jest obecnie opłacalny w całej południowej Europie (Desertec I z termodynamiką słoneczną i stabilnością polityczną spodziewaną w Afryce Północnej może poczekać…);
— straty wynikające z obecnego transportu będą mniejsze niż w przypadku Desertec I;
— ponieważ mamy mniejszą potrzebę pójścia na południe, plony będą lepsze (za dużo słońca i za dużo ciepła zaszkodziło plonom, choć może się to wydawać paradoksalne…)
— zarzut w stosunku do modyfikacji albedo pada w stosunku do Désertec (ten zarzut rozśmieszył mnie w związku z totalnym betonowaniem, a reszta ludzkiego śladu bo totalnie nieproporcjonalna, ale hej..);
— jest też przebłysk możliwości produkcji energii elektrycznej przy pochmurnej pogodzie;
— konkurencyjność z energetyką jądrową (która nadal wygrywa pod względem obciążenia) wkracza w decydującą fazę (jak tylko z laboratoriów wyszły tanie magazyny energii jądrowej nie będziemy już potrzebować na masową skalę) efektywność zakładu wynosi około 25% na stałe, przy 46% brutto i 1 kW·/m² (przy średnim nasłonecznieniu około 2 godzin rocznie, tj. 000 1 300/000 = 200 W jako średnia energia słoneczna na metr kwadratowy).
— całkowicie autonomiczna produkcja energii elektrycznej przez jednostki zaczyna mieć poważne podstawy przy mniejszych wymaganiach powierzchniowych, staje się coraz bardziej interesująca;
— takie osiągi w pełni uzasadnią projektowanie paneli hybrydowych (na podczerwień/fotowoltaikę);

Niewiele brakuje, wystarczy kilka dni z rozwiązaniami do przechowywania z przesunięciem fazowym i...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79457
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11096




przez Christophe » 17/09/15, 00:48

Obamot napisał:Oto schemat Sony do przechwytywania różnych długości fal fotonów w tym samym podłożu:

Obraz


NIC nie rozumiem, ale absolutnie NIC! :D
Uh, z napisem mogłoby pójść trochę lepiej...

Ale po raz pierwszy widzę kolory na schemacie, który bardzo przypomina patent na wynalazek! : Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28749
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5549




przez Obamot » 17/09/15, 05:11

...tak ok, przepraszam, to było dla mnie jasne, studiowałem to przez długi czas.

Jeśli chcesz, fotony z każdego pasma (RGB) nie rozchodzą się z tą samą prędkością. To dzięki temu zjawisku wpadli na pomysł, aby powiedzieć, że mogliby go użyć do uchwycenia ich na różnych „etapach” w podłożu ze względu na różnicę prędkości....
Tak więc, jeśli weźmiemy przykład sensorów fotograficznych CCD, tych widzących w trybie B/W, możemy sobie wyobrazić, że wydajność była gorsza (+ straty z powodu matrycy Bayera)

Możemy wywnioskować (musi być mniej więcej tak...), że gdy tylko fotony zostaną wybrane na podstawie ich wewnętrznej prędkości, zostaną uwięzione w grubości podłoża w rodzaju „studni kwantowej” i ostatecznie policzone, musi być znacznie mniej straconych.

W CEA C-PV warstwy podłoża są ze sobą połączone. W powyższym patencie wybiera ich tylko ich prędkość (popraw mnie, jeśli się mylę, ale to właśnie sprawia, że ​​​​twierdzę, że stary dobry krzem musi nadal mieć potencjał, jeśli jest odpowiednio traktowany)

Podejmuję próbę wyjaśnienia, które jest tyle warte, ile jest warte. Czujnik to wiadro, aw wiadrze zamiast wody są fotony, potem elektrony. Kiedy wiadro jest zbyt pełne, przepełnia się: CCD miały lepszą wydajność kwantową (między 40 a 60%) niż CMOS (20%), ale CMOS mógł zatrzymać znacznie więcej elektronów (150 000 w porównaniu z 30 000 w przypadku CCD), wiadro było większe. Ale w obu przypadkach fotony nie były różnicowane, podczas gdy teraz, przy tych wielowarstwowych technologiach, nie będzie już przelewania się fotonów ze studni (czy czegoś takiego), ponieważ teraz mamy 3 kubełki zamiast jednego i na koniec należy zauważyć, że wydajność (pojemność) podwoiła się! Przy podświetleniu dochodziły nawet do 90% (ale to sensory fotograficzne...)

Oto z grubsza, co się dzieje (a przynajmniej to, co udało mi się uchwycić). : Mrgreen:

Jeśli chodzi o kolor na szkicu, tak, masz oko, dodałem je dla lepszego zrozumienia :?

Za PW, bardzo dziękuję, daj mi czas do namysłu.

RTDC.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 126