Czas pracy kotła OKOFEN

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Zeralium
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 19
Rejestracja: 09/10/13, 21:06




przez Zeralium » 20/01/14, 13:53

Dziękuję za wyjaśnienia, jeśli dobrze zrozumiałem, w zależności od pary prawo wodne/punkt stały, obliczana jest nastawa temperatury, która jest porównywana z temperaturą na wylocie kotła, co daje % otwarcia zaworu na 3 sposoby.

Żeby pogrzebać trochę głębiej:
Jakie dane są brane pod uwagę przy ustalaniu wartości zadanej?
W jaki sposób ustalany jest sygnał sterujący v3v poprzez regulator typu PID?
Jak mogę sprawdzić temperaturę zasilania kotła, czyli wartość zmierzoną za pompą ogrzewania podłogowego.

Dla Twojej informacji przymknąłem zawór zwrotny ogrzewania podłogowego o 1/3.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 20/01/14, 14:08

zeralium napisał:Dziękuję za wyjaśnienia, jeśli dobrze zrozumiałem, w zależności od pary prawo wodne/punkt stały, obliczana jest nastawa temperatury, która jest porównywana z temperaturą na wylocie kotła, co daje % otwarcia zaworu na 3 sposoby.

Żeby pogrzebać trochę głębiej:
Jakie dane są brane pod uwagę przy ustalaniu wartości zadanej?
W jaki sposób ustalany jest sygnał sterujący v3v poprzez regulator typu PID?
Jak mogę sprawdzić temperaturę zasilania kotła, czyli wartość zmierzoną za pompą ogrzewania podłogowego.

Dla Twojej informacji przymknąłem zawór zwrotny ogrzewania podłogowego o 1/3.


1) Rzeczywiście, krzywa grzania (wyznaczona przez punkt i jego nachylenie, temperaturę w ustalonym punkcie i nachylenie) umożliwi obliczenie temperatury początkowej w funkcji temperatury zewnętrznej. Dla danego domu istnieje tylko jedna krzywa, która jest „poprawna”, czyli która da prawidłową temperaturę niezależnie od temperatury zewnętrznej. Ustawienia mają na celu znalezienie tego!

2) Nie, nie przekłada się to na pozycję V3V w%. V3V uwzględnia zarówno temperaturę ciepłej wody w kotle (która jest zmienna), jak i temperaturę powrotu, która również się zmienia. Dlatego też „kolejnymi podejściami” znajdzie pozycję zapewniającą męstwu odpowiednią temperaturę. Aby „powrócić” do 32,5° (by ponownie użyć mojego przykładu), może to prowadzić do dość zamkniętej pozycji 1, jeśli powroty są już bardzo gorące, a kocioł ma temperaturę 75° lub do bardziej otwartej pozycji, jeśli powroty są bardzo zimne i temperatura kotła 65°...

Musi ciężko pracować, aby wysłać wiadomość z prędkością 32,5°. I nie być na danym otwarciu!

3) Zatem „wartość zadana wyjścia” jest określana po prostu na podstawie temperatury zewnętrznej (i krzywej charakterystycznej dla domu). To wszystko.

Ale V3V ma również funkcję „przeciwfalową”: jeśli temperatura kotła spadnie poniżej konfigurowalnego progu, V3V zamknie się; szkoda, że ​​nie rozgrzewamy się ani przez chwilę; czas wzrostu temperatury kotła; chroni to kocioł przed kondensacją, a co za tym idzie, korozją!

4) Wyświetlana jest zmierzona temperatura początkowa.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 20/01/14, 15:50

Did67, przestań pisać w rękawiczkach. bojler już nie działa i masz zimne ręce czy co?? : Chichot:
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 21/01/14, 12:05

Dirk Pitt napisał:Did67, przestań pisać w rękawiczkach. bojler już nie działa i masz zimne ręce czy co?? :serowy:


Proszę o odrobinę tolerancji:

a) urodzony w czasach, gdy nie istniał szary telefon z okrągłą tarczą...

b)... Piszę dwoma palcami...

c) ... i od czasu zawału serca mam pewne następstwa, w tym fakt, że kiedy jadę szybko, moje „palce” tracą synchronizację, jeden przejmuje kontrolę nad drugim [a kiedy przemawiam publicznie, Przejęzyczam się...] [tak przeżyję z sercem, które pompuje tylko w 50%...]

d)...a skoro to wszystko wiem to w sumie czytam jeszcze raz, wszystko poprawiam...

e) ...ale wyjątkowo mam sytuację awaryjną, która zmusza mnie do „klikania” przycisku „wyślij”, aby nie stracić tego, co właśnie napisałem, bez czasu na ponowne przeczytanie!

W tej sytuacji, mając świadomość powyższego, wiedząc, że generalnie staram się nie być nieczytelny i irytujący, wyjątkowo apeluję o tolerancję.

Ale nie mogę nikogo zmusić...

Ach, zapomniałem: nadal pracuję na pełen etat i często znajduję się w „czerwonej strefie”
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 21/01/14, 12:14

Cholera, zapomniałem i nie pojawia się w mojej wiadomości: Tak się cieszę, że jestem tu z tobą...
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 21/01/14, 13:07

Did67 napisał:Cholera, zapomniałem i nie pojawia się w mojej wiadomości: Tak się cieszę, że jestem tu z tobą...


my też, bądźcie pewni.
w mojej powyższej uwadze nie ma nic obraźliwego. tylko trochę humoru
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Zeralium
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 19
Rejestracja: 09/10/13, 21:06




przez Zeralium » 21/01/14, 22:04

Dobry wieczór wszystkim,

Chyba zbliżam się do mniej więcej prawidłowego ustawienia pierwszej krzywej grzewczej, jestem w stanie utrzymać temperaturę w domu na zadanej temperaturze ogrzewania podłogowego (20.5°C).

Natomiast aby uzyskać taki efekt przymknąłem nieco bardziej zawór zwrotny ogrzewania podłogowego. Dlatego jest teraz w połowie zamknięty. Czy położenie tego zaworu w połowie zamkniętego stwarza możliwy problem?

Jeśli chodzi o ustawienia krzywej grzewczej, oto moje najnowsze ustawienia:
- prawo wodne = 0.4
- punkt stały = 20°C

Pomimo tych korekt krzywej grzewczej i położenia zaworu zwrotnego ogrzewania podłogowego, zawór trzeci prawie się nie otwiera, nie więcej niż 20% otwarcia!!!

Teraz, gdy poczyniłem postępy w ustawieniach krzywej grzewczej, jakie działania mogę podjąć, aby wydłużyć czas trwania moich cykli, które wciąż są krótkie.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 22/01/14, 08:31

nie ma problemu z pozostawieniem zaworu zwrotnego w połowie zamkniętego. znajdujesz się również w pozycji minimalnego przepływu pompy obiegowej, a zawór reguluje w kierunku 20%. biorąc pod uwagę obecne temperatury na zewnątrz, nie wydaje mi się to takie złe.
Przypuszczam, że te ustawienia uzyskałeś w stałym, ustalonym stanie, bez zmiany wartości zadanej w nocy.
Nie czytałem ponownie Twoich poprzednich postów, ale idąc dalej, musisz obserwować i notować co minutę, co dzieje się na kotle, począwszy od wyłączenia przy wysokiej temperaturze, aż do kolejnego wyłączenia lub nawet kilku cykli.
należy zauważyć:
temperatura kotła
temperatura wyjazdu
Stanowisko V3V
działanie palnika
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Zeralium
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 19
Rejestracja: 09/10/13, 21:06




przez Zeralium » 22/01/14, 09:11

Witam,

Potwierdzam, że regulacja krzywej grzewczej została przeprowadzona w stanie ustalonym (tryb komfort), bez obiegu grzewczego 2 (grzejnik na górze).

Dokonam żądanych uwag i prześlę je Państwu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 22/01/14, 10:52

zeralium napisał:
Pomimo tych korekt krzywej grzewczej i położenia zaworu zwrotnego ogrzewania podłogowego, zawór trzeci prawie się nie otwiera, nie więcej niż 20% otwarcia!!!



Co i tak jest szalone! Mam na myśli „zużywanie” energii elektrycznej w celu wygenerowania przepływu, który następnie spowolnimy za pomocą zaworu zwrotnego!!!

Zasadniczo przyspieszasz wodę z jednej strony, na wejściu, i hamujesz na wyjściu. Podejrzewasz, że nie jest to najbardziej ekonomiczna jazda?

Jaki masz cyrkulator??? Czy jest na najniższej prędkości?

Zobacz dyskusje, które odbyliśmy gdzie indziej na temat zużycia tych pomp cyrkulacyjnych: w „ekonomicznym” domu wyposażonym w energię elektryczną może ona stać się jednym z pierwszych źródeł zużycia energii elektrycznej!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 244