Paradoks Olbersa, dlaczego noc jest ... ciemna

Ogólne debaty naukowe. Prezentacje nowych technologii (niezwiązanych bezpośrednio z energią odnawialną lub biopaliwami lub innymi tematami opracowanymi w innych podsektorach) forums).
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 29/06/12, 21:43

Sen-no-sen napisał:Wielki Wybuch składał się z energii o teoretycznie zerowej objętości i nieskończonej temperaturze. (Nalegam na teorię, ponieważ w rzeczywistości z pewnością istniała granica).


Zgadzamy się, ale jeśli istnieje granica, co się za nią kryje, oto jest pytanie i to właśnie ta koncepcja przyprawia o zawrót głowy!

Sen-no-sen napisał:Aby być w środku czegoś, potrzebujesz wcześniejszej przestrzeni… która nie istniała!


Na tym polega problem, jak to możliwe, że nic nie istnieje i nagle wszystko zaczyna istnieć...


Sen-no-sen napisał:
Cóż, jeśli na początku wszechświat był skoncentrowany w nieskończenie gęstym i gorącym punkcie, dlaczego nagle się rozszerzył?


To wciąż nie wiadomo, dlaczego wulkan wybucha?


Twoje porównanie z wulkanem nie wydaje mi się świetne, jeśli wulkan wybuchnie, wiemy dlaczego, nadciśnienie!

Sen-no-sen napisał:Musisz wiedzieć, o czym mówimy, czym jest czas?
Czy czas istniał od zawsze?
Czy czas miałby fazy przyspieszania, a nawet zwalniania?
Pojęcie początku i końca wymaga czasu, z wyjątkiem tego, że jeśli przyjmiemy, że czas pojawił się w czasie 0, nie może być „przed”, chyba że przywoła się czas przedczasowy lub a-czasowy, rodzaj wieczności, która wymyka się wszelkim kalkulacjom .


Moim zdaniem czas istniał zawsze, bo inaczej nigdy byśmy do tego nie doszli!! Bo jeśli nie ma czasu, czas nie ma powodu, by zaczynać się w określonym momencie. To prawie tak samo paradoksalne i fascynujące jak fakt, że może istnieć nieskończoność.

Sen-no-sen napisał:Fakt, że wszechświat się kurczył, nie unieważnia faktu, że nasz obecny wszechświat się rozszerza.
Nie mając wszystkich danych, nie wiemy, czy jest to możliwe, czy nie.


W każdym razie naprawdę wydaje mi się, że gdzieś czytałem, że wbrew wszelkim przeciwnościom rozszerzanie się wszechświata przyspieszało, jak to możliwe, skoro jest to sprzeczne z samą zasadą grawitacji i wzajemnego przyciągania się mas?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 30/06/12, 12:11

nlc napisał:

Sen-no-sen napisał:To wciąż nie wiadomo, dlaczego wulkan wybucha?

Twoje porównanie z wulkanem nie wydaje mi się świetne, jeśli wulkan wybuchnie, wiemy dlaczego, nadciśnienie!


Wulkan eksploduje po nadciśnieniu, ok, ale przez co?

: Arrow: Gazy podążające za wysokimi temperaturami, które same są spowodowane degradacją pierwiastków promieniotwórczych i tarciem w skorupie ziemskiej itp... jeśli cofniesz się tak daleko, jak to możliwe, dotrzesz... do Wielkiego Wybuchu.
Celem nauki jest pójście zawsze dalej, ostatecznym ograniczeniem jest w tej chwili Wielki Wybuch.
Tak jak w przypadku erupcji wulkanu, o której kiedyś myśleliśmy, że był to boski gniew, nauka znalazła wyjaśnienia, tak i my możemy pewnego dnia znaleźć wyjaśnienie Wielkiego Wybuchu.



Moim zdaniem czas istniał zawsze, bo inaczej nigdy byśmy do tego nie doszli!! Bo jeśli nie ma czasu, czas nie ma powodu, by zaczynać się w określonym momencie. To prawie tak samo paradoksalne i fascynujące jak fakt, że może istnieć nieskończoność.


Jak wspomniano powyżej, nie mów zawsze lub nigdy!
Czy możesz podać mi definicję słowa zawsze? Od czego zawsze zależy termin?
Czy uważasz, że czas jest absolutny?


W każdym razie naprawdę wydaje mi się, że gdzieś czytałem, że wbrew wszelkim przeciwnościom rozszerzanie się wszechświata przyspieszało, jak to możliwe, skoro jest to sprzeczne z samą zasadą grawitacji i wzajemnego przyciągania się mas?


To, co przeczytałeś, jest całkiem słuszne, Wszechświat rzeczywiście się rozszerza, mówimy w dłuższej perspektywie o „Wielkim Rozdarciu” (wielkim rozdarciu) jako możliwej ostateczności wszechświata.
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 30/06/12, 15:03

Sen-no-sen napisał:może pewnego dnia znajdziemy wyjaśnienie Wielkiego Wybuchu.


Albo nie : Lol:

Sen-no-sen napisał:Jak wspomniano powyżej, nie mów zawsze lub nigdy!
Czy możesz podać mi definicję słowa zawsze? Od czego zawsze zależy termin?
Czy uważasz, że czas jest absolutny?


Czas jest subiektywny, ale jeśli istnieje punkt wyjścia dla czasu, jak został uruchomiony zegar? Moim zdaniem paradoks polega na tym, że gdyby nie było czasu, to nie mogło być punktu wyjścia dla czasu!!

Sen-no-sen napisał:To, co przeczytałeś, jest całkiem słuszne, Wszechświat rzeczywiście się rozszerza, mówimy w dłuższej perspektywie o „Wielkim Rozdarciu” (wielkim rozdarciu) jako możliwej ostateczności wszechświata.


Tak, rozszerza się, wiemy to od dawna, ale nowością, którą przeczytałem, jest to, że ekspansja przyspiesza, a nie zwalnia.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 30/06/12, 18:57

nlc napisał:
Sen-no-sen napisał:może pewnego dnia znajdziemy wyjaśnienie Wielkiego Wybuchu.


Albo nie : Lol:


Albo nie! : Lol:

Czas jest subiektywny, ale jeśli istnieje punkt wyjścia dla czasu, jak został uruchomiony zegar? Moim zdaniem paradoks polega na tym, że gdyby nie było czasu, to nie mogło być punktu wyjścia dla czasu!!


Jest to rzeczywiście teoria paradoksu Zenona, im bardziej zbliżamy się do „momentu zerowego”, tym bardziej „ucieka”, nigdy nie będąc w stanie do niego dotrzeć, jest to teoria broniona przez Thibaulta Damoura et Marka Henneaux.

Czas nie jest czymś subiektywnym, jednak Einstein zademonstrował pojęcie czasoprzestrzeni i wpływ, jaki ma na nią grawitacja.
Na przykład czas nie „płynie” w ten sam sposób na poziomie morza czy na szczycie góry (różnice są oczywiście niezauważalne na ludzkiej skali czasu).
Jednak w logice Blokowego Wszechświata czas nie istnieje w sposób, w jaki moglibyśmy myśleć zgodnie z naszą codzienną logiką…
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 02/07/12, 10:35

Koniecznie obejrzyj wideokonferencję o… Czas:

Dwóch mówców: Etienne Klein i Marc Lachieze-Rey:

http://www.cea.fr/recherche_fondamentale/le_temps_entre_realite_et_illusion
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 02/07/12, 10:46

Próbuję to dziś obejrzeć, na razie… nie mam czasu!! : Lol:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Staszica"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 91