Metanizacja (H2+CO2 ->CH4) w celu usprawnienia produkcji energii odnawialnej

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Avatar de l'utilisateur
Napo krasnolud
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 180
Rejestracja: 04/03/10, 10:43
Lokalizacja: Gdzieś ponad tęczą




przez Napo krasnolud » 10/05/12, 21:59

jeśli mogę powiedzieć, że tytuł jest błędny

to metanizacja :P
0 x
Spośród wszystkich tych, którzy nie mają nic do powiedzenia, to najpiękniejsze, którzy milczą
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 10/05/12, 22:53

dziękuję krasnoludowi Napo za tę precyzję

Widziałem, że był problem: wszyscy znają metanizację, czyli wytwarzanie metanu z odpadów i bakterii… jeśli zaczniemy używać tego samego słowa do wytwarzania metanu w zupełnie innym procesie, nie zrozumiemy nic więcej

Znałem słowo metanizacja... ale nie miałem czasu sprawdzić, czy to naprawdę to... i nawet nie zauważyłem, że słowo metanizacja zostało użyte w cytacie z pierwszej wiadomości

więc musisz zmienić tytuł
0 x
Avatar de l'utilisateur
jlt22
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 414
Rejestracja: 04/04/09, 13:37
Lokalizacja: Guingamp 69 roku




przez jlt22 » 11/05/12, 19:57

Jeśli się nie mylę, metan jest już odpowiedzialny za efekt cieplarniany; ponadto podczas jego spalania uwalniany jest także CO2.
W tempie badań wkrótce będzie łatwiej go wyprodukować, ale to prawdopodobnie nie pomoże klimatowi, niestety, chyba że zastąpimy go CO2.

https://www.econologie.com/forums/exploitation-des-hydrates-de-methane-c-est-parti-chikyu-t11554.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 11/05/12, 21:26

metan, jeśli zostanie uwolniony do atmosfery, powoduje efekt cieplarniany

jeśli produkujemy metan jako paliwo, to nie chodzi o to, żeby go uwolnić bez wykorzystania!
0 x
Avatar de l'utilisateur
jlt22
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 414
Rejestracja: 04/04/09, 13:37
Lokalizacja: Guingamp 69 roku




przez jlt22 » 11/05/12, 23:01

chatelot16 napisał:metan, jeśli zostanie uwolniony do atmosfery, powoduje efekt cieplarniany!


Oczywiście

jeśli produkujemy metan jako paliwo, to nie chodzi o to, żeby go uwolnić bez wykorzystania!


Za cenę, jaką będzie kosztować, to oczywiste!

Metan wydobywany w hydratach będzie tańszy, ale może powodować znaczne, nawet niekontrolowane wycieki.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 11/05/12, 23:07

to kolejny problem... hydraty metanu zakonserwowane przez zimno i ciśnienie na dużych głębokościach... jak je odzyskać, nie tracąc zbyt wiele

to jak gaz łupkowy: metan ukryty w skale, niekoniecznie w ciasnej warstwie, jak plama ropy

ale nie o to tutaj chodzi!

tutaj jest metanizacja... naprawdę musimy zmodyfikować tytuł, aby uniknąć pomieszania wszystkiego
0 x
Piotr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 588
Rejestracja: 15/09/05, 02:20
x 313




przez Piotr » 12/05/12, 00:50

Hej, właśnie wczoraj myślałem o najlepszej metodzie wychwytywania i magazynowania energii słonecznej.

Najlepiej byłoby naśladować naturę i zamieniać energię słoneczną bezpośrednio w ropę naftową.
W jaki sposób rośliny wytwarzają węglowodory bezpośrednio z CO2, wody i energii słonecznej?
Nie posiadają katalizatora niklowego i wszystko odbywa się w temperaturze i ciśnieniu otoczenia.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 12/05/12, 01:03

natura jest bardzo silna w fotosyntezie! nie tylko wydajność nie jest taka zła, ale także wychwytuje CO2 nawet przy bardzo niskich stężeniach w atmosferze... i wytwarza materiały jadalne i nadające się do przechowywania! nie tylko paliwo

co więcej, tego typu kolektor słoneczny buduje się i reprodukuje sam
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 12/05/12, 10:49

1) Tak, jest to metanizacja. To zostało powiedziane. Mnie też skusił tytuł...

2) Tak, „życie” to potężny mechanizm. nie zapominajcie, że ropa i gaz to tylko drobne produkty uboczne nagromadzone w przeszłości!

Nie zapominajcie, że w wielu krajach drewno jest nadal ważnym źródłem energii...

3) Niestety z pewnymi istotnymi ograniczeniami: dużą wrażliwością na temperaturę, przez co zimą wszystko się kończy; spowolnienie w lecie i duże zapotrzebowanie na wodę (czyli nic lub prawie nic na pustyniach, gdzie nie brakuje słońca...).

4) Nie ma nic przeciwko badaniom nad metanizacją, nawet jeśli ich wyniki będą niewątpliwie rozczarowujące.

Ale może najpierw spójrzmy na organizację: inteligentne zarządzanie sieciami i naszymi potrzebami?

Jeśli na przykład wszystkie zamrażarki są „zaprogramowane” tak, aby włączały się w godzinach nadliczbowych i „wyłączały” w godzinach szczytu (nawet jeśli oznacza to obniżenie o 2–3 stopnie więcej, aby „mieć pewien margines”); jeśli uda nam się podnieść świadomość (i zachęcić) ludzi do obsługi pralki w zależności od pogody i nadwyżek, czy potrafimy zarządzać przyszłymi samochodami elektrycznymi… to wszystko, jeśli Francuzi (i Belgowie!) nie są tylko cielętami. .. już możemy wyrównać popyt i produkcję!

A ponieważ jesteśmy w „jeśli”!

Jeśli wszyscy zmniejszą zużycie energii o 30%, niektóre tamy będziemy mogli pozostawić bezczynne w ciągu dnia, kiedy wytwarzana jest energia słoneczna, i włączać je tylko wieczorem/w nocy

itp...

Nie mam jednego, uniwersalnego rozwiązania. Ale co mam na myśli, oprócz naszej naturalnej skłonności do poszukiwania „cudownych rozwiązań technicznych” (myślenia o tym, że nie będziemy musieli zmieniać naszego zachowania), szukajmy także elementów rozwiązania w naszym zachowaniu. Często poza wysiłkiem i odrobiną organizacji to nic nie kosztuje!
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 01/07/13, 15:48

metanacja będzie miała pewien interes w przetwarzaniu energii słonecznej i CO2 w nadający się do sprzedaży metan

metan nie jest zbyt łatwy do magazynowania: jest dobry zwłaszcza wtedy, gdy istnieje możliwość podłączenia się do istniejącej sieci gazu ziemnego... ale aby mieć gwarancję jakości wystarczająco dobrej dla sieci, nie da się tego zrobić inaczej niż w dużej fabryce!

To wcale nie rozwiązuje problemu energii słonecznej czy wiatrowej w mniej lub bardziej odizolowanych miejscach.

w chemii CO2 i wodoru podoba mi się jeszcze jedna synteza: synteza metanolu: jest znacznie łatwiejsza niż metoda Fischera Tropscha, a daje metanol, który jest paliwem ciekłym, które można łatwo przechowywać i stosować w silniku spalinowym

metanol można stosować w małych dawkach zmieszany ze zwykłą benzyną lub można go stosować w czystej postaci w nieco przystosowanym silniku benzynowym

synteza metanolu ma tę zaletę, że pozwala uzyskać paliwo ciekłe o znacznie większej wartości niż metan!

nawet jeśli wydajność nie jest zbyt dobra, zawsze jest to lepsze niż pozwolenie na utratę energii odnawialnej w przypadku redukcji
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 190