Jak zoptymalizować obieg ciepła w domu

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Porcja64
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 13/03/12, 15:08

Jak zoptymalizować obieg ciepła w domu




przez Porcja64 » 13/03/12, 16:42

Bonjour à tous,

Odkryłem tę dobrą stronę jakiś czas temu, gdzie regularnie wchodzę, aby przeczytać różne posty tam zamieszczone.
Przechodzę teraz na drugą stronę i zamieszczam tam swój pierwszy temat.

Wkrótce rozpocznę budowę domu o konstrukcji drewnianej w 64 roku.
Dom na jednym poziomie podzielony jest na trzy części.
Pierwsza część środkowa (około 1m²) obejmująca pokój dzienny i jadalnię oraz 50 pozostałe części (po 2m² każda) po każdej stronie pierwszej, łącznie z częścią sypialną i kuchnią.
Część środkowa posiada pustkę nad salonem (lub Salonem Katedralnym) o wysokości 5 metrów na całej powierzchni, a pozostałe 2 części znajdują się w utraconej przestrzeni dachowej.

Planuję ogrzewać dom piecem na pellet o mocy 9 kW, który zostanie zainstalowany w centralnej części i zdecydowałem się na Higrorable VMC.


Mój problem :

Jak zapobiec zastojowi ciepła w środkowej części, szczególnie pod połaciami dachu, i przekierowaniu go w stronę dwóch stref sypialnych po obu stronach?
W wielu postach polecamy VMC z podwójnym przepływem, czy to na pewno „najlepsze” rozwiązanie?

Z góry dziękuję za uwagi
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 13/03/12, 19:00

podwójny przepływ vmc zapewnia jedynie wentylację... natężenie przepływu wystarczające do wentylacji jest całkowicie niewystarczające do transportu ciepła w ilości wystarczającej do ogrzewania

nie dajcie się zwieść kanadyjskiemu sprzęgowi vmc z podwójnym fuksem, które sugeruje, że można mieszać funkcje

vmc wymusza cyrkulację powietrza na zewnątrz... tylko po to, aby wprowadzić świeże powietrze, przy minimalnym przepływie

do transportu ciepła potrzebny jest duży przepływ, całkowicie w zamkniętym obiegu wewnętrznym
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 13/03/12, 20:49

Wymiennikiem na wkładach i dość mocnymi cyrkulatorami powietrza ogrzewam 2 domy (77, 160m2 i 83 mniejsze) starsze, słabiej izolowane (bloczki betonowe), niż w drewnie, bez problemów poprzez cyrkulację gorącego powietrza kanałami do różnych pokoje.
Potrzebujesz dobrego przepływu powietrza, większego niż VMC, ale bez problemu, jeśli przepływ jest dostosowany do temperatury krążącego powietrza.

Dla mnie jest tak samo dobre jak centralne ogrzewanie (które mam w 91), znacznie dłużej daje poczucie ciepła, kiedy przyjeżdżam do zimnego domu wtórnego (niecała godzina gorącego powietrza i wciąż zimnych ścian, w stosunku do 1 do 2 dni zimne powietrze, o ile ściany są zimne).

Zatem na piecu z wymiennikiem umożliwiającym cyrkulację ciepłego powietrza do pomieszczeń kanałami i cichą pompą, ten rodzaj ogrzewania jest bardzo przyjemny.
Powrót odbywa się do domu przez nieszczelności pod drzwiami, z prześwitem dostosowanym do ich podstawy, w łatwy sposób i nie ma konieczności zamykania obwodu.
0 x
Porcja64
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 13/03/12, 15:08




przez Porcja64 » 15/03/12, 11:01

Dziękuję za odpowiedzi, w związku z tym będę się rozglądał za wymiennikiem gorącego powietrza.
Czy są jakieś modele godne polecenia lub których należy unikać?
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 15/03/12, 20:47

Zwróć uwagę na hałas, dlatego cyrkulator jest dość duży, powolny i osadzony na gumie.
Cyrkulator należy zamontować przed wymiennikiem pieca lub wkładu, aby nie przegrzać silnika, a przede wszystkim uniknąć ryzyka powstania CO na skutek nadmiernego ciśnienia powietrza wtłaczanego do wymiennika w stosunku do paleniska, nawet jeśli występuje tam lekkie pęknięcie.

Jest to bardzo powszechne w przypadku wkładów i powinno być wymagane w przypadku pieca o odpowiedniej mocy.

Uważaj, aby nie mieć zbyt dużego pieca, sprawdź, czy 120m2 dobrze izolowanego drewna to 9KW, szczególnie dla mini 3KW przy łagodnej pogodzie????????

Pomocne jest ustawienie termostatu z dala od pieca.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 152