CO i CO2, cięższe czy lżejsze od powietrza? Ostrość

Ocieplenie i zmiany klimatyczne: przyczyny, skutki, analiza ... Debata nad CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79368
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11061




przez Christophe » 21/11/11, 19:07

LeJuste, Gaston zamieścił powyżej wideo, które ilustruje na zdjęciu obraz Did67 CO2, który „przelewa się” (zredagował swoją wiadomość, że nie możesz cię więc zobaczyć?):



W przypadku braku ruchów konwekcyjnych wiatru Browna nie wystarczy do mieszania gazów ... w przeciwnym razie nie byłoby problemu piwnic ...

Tak samo jest z kolbą: po pewnym czasie CO2 będzie się koniecznie koncentrować w dolnej części ... Nie mówię, że będzie tam 100% (jako mieszanina woda-olej), ale duża proporcja ...

Dlatego ponownie zadaję (c) moje pytanie: Czy ktoś ma różnice w składzie atmosfery w funkcji wysokości?
0 x
Avatar de l'utilisateur
highfly-nałogowiec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 757
Rejestracja: 05/03/08, 12:07
Lokalizacja: Pireneje, 43 roku
x 7




przez highfly-nałogowiec » 21/11/11, 22:04

Christophe napisał:...

Dlatego ponownie zadaję (c) moje pytanie: Czy ktoś ma różnice w składzie atmosfery w funkcji wysokości?


Rhoo! Christophe! Sam to powiedziałeś ... znakomicie wyjaśnił również Remundo i inni: Turbulencja jest zjawiskiem dominującym w niższych warstwach, aż dotropopauza.

Twoje pytanie może zatem mieć znaczenie bardzo lokalne w czasie i przestrzeni.

A jego reakcja jest bardzo zmienna, jak powiedział powyżej Remundo: 80/20 + pouillèmes.
0 x
„Bóg śmieje się z tych, którzy potępiają skutki, których pielęgnują przyczyny” BOSSUET
"Na zobaczyć co jest Croit„Dennis MEADOWS
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79368
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11061




przez Christophe » 21/11/11, 22:26

Cóż, nadal byłoby miło mieć przykład, prawda? Moje wstępne pytanie dotyczyło ewolucji składu masy i objętości ...

A zwykła znajomość stężenia CO2 w zależności od wysokości byłaby odpowiedzią na problematykę tego tematu w sposób niepodważalny ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
highfly-nałogowiec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 757
Rejestracja: 05/03/08, 12:07
Lokalizacja: Pireneje, 43 roku
x 7




przez highfly-nałogowiec » 21/11/11, 22:45

Christophe napisał:Cóż, nadal byłoby miło mieć przykład, prawda? Moje wstępne pytanie dotyczyło ewolucji składu masy i objętości ...

Weźmy więc jedną: termiczną.
Jak można zmieniać kompozycję od dołu do góry? Myślę, że to się nie zmienia. Turbulencja.

A zwykła znajomość stężenia CO2 w zależności od wysokości byłaby odpowiedzią na problematykę tego tematu w sposób niepodważalny ...


Jak już wspomniano, można go uznać za jednorodny w niskich warstwach, z wyjątkiem wypadku lokalnego (na przykład pożaru).
0 x
„Bóg śmieje się z tych, którzy potępiają skutki, których pielęgnują przyczyny” BOSSUET

"Na zobaczyć co jest Croit„Dennis MEADOWS
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 21/11/11, 23:29

nawet bez turbulencji mieszają się gazy o różnej gęstości

historia CO2 na dnie zbiornika, w którym fermentuje, wynika z regularnej produkcji CO2, produkcja większa niż prędkość mieszania z powietrzem

po zakończeniu fermentacji w zbiorniku CO2 w końcu znika

po zmieszaniu CO2 nigdy nie oddziela się od powietrza, może mieć tendencję do opadania, ale różne turbulencje go mieszają

nie jest to to samo dla lekkich gazów. na przykład hel ma tendencję do podnoszenia się, turbulencja może go dobrze wymieszać, unosi się jednakowo i opuszcza ziemską atmosferę ... ostatecznie utracona
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 22/11/11, 09:56

Christophe napisał:
Tak samo jest z kolbą: po pewnym czasie CO2 będzie się koniecznie koncentrować w dolnej części ... Nie mówię, że będzie tam 100% (jako mieszanina woda-olej), ale duża proporcja ...



Nie jestem pewien. Nie wiem też, czy jest inaczej, przyznaję.

Chciałbym tylko powiedzieć, że łączy się równomiernie! W przeciwieństwie do płynów, które wywołujesz, które nie są mieszalne ! Więc nie ma zdjęcia, najbardziej gęsty znajduje się na dole.

Jeśli dodasz cukier do wody [lub alkoholu!] I zaczekasz „w nieskończoność”, wydaje mi się, że z tego samego powodu, co wywołało poruszenie Browna, skończy się to na „umiarkowanie słodkim” odcieniu. ..
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 22/11/11, 09:59

chatelot16 napisał:
nie jest to to samo dla lekkich gazów. na przykład hel ma tendencję do podnoszenia się, turbulencja może go dobrze wymieszać, unosi się jednakowo i opuszcza ziemską atmosferę ... ostatecznie utracona


Tam też, nie sądzę!

Hel w balonie w końcu się podniesie ...

Hel w powietrzu rozrzedzi się, rozrzedzi ... Ale jest! O ile wiem, jest to rzadki gaz zawarty w powietrzu, który jest wytwarzany przez destylację ciekłego powietrza ... Wreszcie, być może dzisiaj rozdzielanie faz gazowych ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 22/11/11, 10:05

Znalazłem to. Nie słynny, ale z braku czegoś lepszego:

http://eduscol.education.fr/obter/appli ... tmos22.htm

Lub że:

http://astrosurf.com/luxorion/meteo-atmosphere.htm

który potwierdza:

Powietrze w troposferze ma niezwykle jednorodny skład w wyniku ciągłego mieszania powietrza w tej części atmosfery. Brak stratyfikacji (stopniowania) wynika z mieszania termicznego (turbulencji). W stanie spoczynku energia kinetyczna cząsteczek jest proporcjonalna do temperatury otoczenia (3 / 2kT, gdzie k to stała Boltzmanna, a T temperatura wyrażona w kelwinach). Efekt ten znacznie przewyższa różnicę w potencjalnej energii grawitacji (rgh, r to gęstość, g przyspieszenie ziemskie ih wysokość od poziomu odniesienia). Dlatego mieszanie termiczne jest wystarczające, aby utrzymać jednorodność mieszaniny na dużej wysokości.

Wiedząc, że skład ośrodka gazowego jest zgodny z prawem statystycznym Maxwella-Boltzmanna charakteryzującym rozkład cząstek według ich energii, stratyfikacja w stanie spoczynku zachowuje następującą zależność:

C = Co [-rgh / (3 / 2kT)]

C oznacza stężenie rozpatrywanego gazu (N2, O2 itp.).

Zobaczymy, że rozwarstwienie zachodzi mimo wszystko na bardzo dużych wysokościach, dlatego Ziemia w szczególności traci wodór.


Co wydaje mi się rozsądne i ... uzasadnione i ... zgodne z obserwacjami.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 22/11/11, 10:15

A więc jeśli dobrze zrozumiem, wbrew temu, co napisałem, bez turbulencji doszłoby do rozwarstwienia!

Ale i tak nie jestem pewien, ponieważ jest to również kwestia energii kinetycznej cząsteczek w spoczynku, większej niż różnica w energii potencjalnej ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79368
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11061




przez Christophe » 22/11/11, 11:31

Tak, 67: bez turbulencji, to koniecznie się rozwarstwia (mniej więcej) ...

Did67 napisał:Jeśli dodasz cukier do wody [lub alkoholu!] I zaczekasz „w nieskończoność”, wydaje mi się, że z tego samego powodu, co wywołało poruszenie Browna, skończy się to na „umiarkowanie słodkim” odcieniu. ..


Dobry przykład, ale nie zgadzam się: z pewnością wszędzie jest umiarkowanie słodki, ale spód filiżanki jest bardzo często słodszy, ale na dnie jest więcej cukru „stałego” ...

Gdy mieszanina gazów nie jest mieszana, jest tak samo: umiarkowanie wymieszana, ale wyższe stężenie na dnie!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "zmian klimatu: CO2, ocieplenie, efekt cieplarniany ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 94