Czas schnięcia drewna?

Przedstaw swoje projekty DIY, nowe pomysły techniczne, innowacje do przetestowania lub prace związane z samodzielną konstrukcją. Ponieważ zrobienie tego samodzielnie jest często bardziej ekonomiczne i może być bardziej wydajne.
Rasputin56
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 23/08/11, 15:28

Czas schnięcia drewna?




przez Rasputin56 » 24/08/11, 11:39

Bonjour à tous,
Przede wszystkim pozwól, że się przedstawię, ponieważ jestem nowy w twoim (bogatym) forum. Jak wskazano po lewej stronie, mój pseudonim to raspoutine56, pracuję w sektorze stowarzyszeniowym i właśnie kupiłem mały dom (ruinę?) w lasach środkowej Bretanii.
Problem, który mnie tu dzisiaj sprowadził, jest następujący: chcę zrobić przedłużenie mojego domu z drewna (belki)/słomy. Mam na swojej ziemi sporo drewna, a w szczególności dąb, kasztan i tuję (odpowiednik czerwonego cedru, ale francuski... eee... bretoński).
Myślałem o wycięciu cedrów i sprowadzeniu mobilnego tartaku, aby wykorzystać drewno na podłogę do łazienek i tarasów.
Myślałem też o użyciu dębu lub kasztana jako drewna do mojej ramy. z drugiej strony nie znam czasu schnięcia potrzebnego, aby móc budować bez nadmiernego skurczu lub skręcenia. Masz pomysł ?
Dziękuję wszystkim i życzę długiego życia Econologie!!!
: Lol: : Lol:

Edytuj odpowiedź według modo: tutaj elementy odpowiedzi Ogrzewanie izolacja / suszenie du Bois-de ogrzewanie bilansu higroskopijny-t10065.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
swift2540
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 383
Rejestracja: 04/08/08, 00:48
Lokalizacja: Liege
x 1




przez swift2540 » 24/08/11, 13:15

Cześć i witaj!
Nie jestem specjalistą od drewna, ale stary cieśla powiedział mi, że drewno schnie średnio na 1 cm grubości rocznie (2 cm w przypadku jodły).
==>Deska dębowa/bukowa o grubości 2 cm schnie w ciągu 1 roku (1 cm z każdej strony). : Chichot: )
==> 6 cm belka jodłowa wysycha przez 1,5 roku ...

Pod warunkiem, że są przechowywane pod dachem, dobrze wentylowanym i oczywiście na płaskiej powierzchni.
0 x
Czasami lepiej jest się zatrzymać, zastanowić i zadać właściwe pytania ...
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 24/08/11, 15:51

Halo
Nie znam czasu schnięcia potrzebnego, aby móc budować bez nadmiernego skurczu lub skręcania. Masz pomysł ?

za piękne meble drewniane trudna profesjonalna praca!!
ponieważ w większości przypadków szybko pękają, nawet w przypadku drewna sprzedawanego przez profesjonalistów, które wysycha zbyt szybko, naśmiewając się z pęknięć i kratek!!!

Na econologie i google znajdujemy dokładne odniesienia, które odradzają robienie tego albo w staromodny sposób przez co najmniej 10 lat, albo w specjalnych pomieszczeniach z precyzyjnie kontrolowanym poziomem wilgotności w tak precyzyjnym cyklu!!!!

Przeczytaj z wielką uwagą:
http://passion.bois.free.fr/le%20materi ... ois%20.htm

http://www.auvergne-promobois.com/publi ... echage.pdf
http://www.crea-menuiserie.com/cours/sechage.php

Ogólnie rzecz biorąc, szybkie suszenie w ostrym słońcu powoduje mnóstwo pęknięć i kratek!!!
Powierzchnia wysycha i kurczy się, a wnętrze pozostaje mokre!!

Zasadą jest utrzymanie prawie jednolitego poziomu wilgotności drewna wewnątrz i na zewnątrz, gdyż w przeciwnym razie drewno wysycha zbyt szybko, kurczy się i tworzy mnóstwo pęknięć, kratek i pęknięć!!!

Jeśli natomiast użyjemy gorącego i wilgotnego powietrza, zawsze będziemy mieli odpowiednią cyrkulację wewnątrz kawałka drewna w kierunku powierzchni, ale zmniejszymy parowanie powierzchniowe, które w ten sposób zostanie dostosowane do tej wewnętrznej cyrkulacji. Można powiedzieć, że jeśli uda nam się znaleźć zgodność pomiędzy temperaturą powietrza a poziomem wilgotności, możemy osiągnąć szybkie i idealne suszenie.

Zatem pomimo paradoksalnego wyglądu tego wniosku, drewno należy suszyć gorącym, wilgotnym powietrzem.

Musimy zrozumieć dyfuzję ciepła i wilgoci w drewnie, a także punkt rosy!

Zatem do tego drewna potrzebne są duże, drogie głośniki, regulowane w dobrze zaprogramowanej temperaturze i wilgotności i dlatego biorąc pod uwagę ich cenę, jest to zarezerwowane dla profesjonalistów dysponujących tymi środkami i nawet po dobrym przeszkoleniu!!!!
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 24/08/11, 23:24

Przestrzegając kilku środków ostrożności, nowicjusz może w zadowalający sposób wysuszyć tarcicę, wiedząc, że nieuniknione drobne wady związane z suszeniem są „usuwane” podczas obróbki.

Ponieważ drewno podlega wahaniom wilgotności w atmosferze, rozsądne jest jego przechowywanie suchy przez co najmniej 3 tygodnie w ostatecznych lokalizacjach przed jakimkolwiek obciążeniem. Podobnie po wypływie należy odczekać kilka dni przed rozpoczęciem pracy, aby mogły wyrazić się wewnętrzne napięcia i w ten sposób wyeliminować deformacje.

Oczywiście wszystko zależy od stopnia doskonałości, do którego dążymy... ale uważam, że świadomy amator może zrobić w dużej mierze równie dobrze, jak przemysł, który stosuje wyrafinowane środki: nie zapominajmy, że cała ta technologia nie ma tylko przyspieszać szybkość przepływu środków finansowych.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 25/08/11, 01:16

Suszenie drewna bez kratek i pęknięć jest bardzo trudne, ponieważ szybko schnie na powierzchni, a mało w środku!!!!
Bez dużej dbałości o powolne zmiany wilgotności jest to prawie niemożliwe!!!
Staraj się przestrzegać „kilku środków ostrożności”, a zobaczysz popękane drewno!!!
0 x
Rasputin56
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 23/08/11, 15:28




przez Rasputin56 » 25/08/11, 12:00

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Wynik rozliczeń: Spróbuję i tak (nawet jeśli będzie to oznaczać wycięcie drzew), ale:
- Drewno (dąb i kasztan) zatrzymam na drugi dom (którego remontu nie planuję długo)
- Spróbuję zatrzymać tuję na tarasie zewnętrznym, a na podłodze w łazience (która powinna być wykończona dopiero za rok) na parkiecie (1cm), powinno się to udać. W końcu zawsze mogę spróbować.
Dowiem się więcej, bo widziałem tartaki, które też dały radę z suszeniem (wtedy zobaczymy, jakim kosztem).
jeszcze raz dziękuję wszystkim
0 x

Wróć do „Twoje montaże techniczne, majsterkowanie, innowacje i samodzielna konstrukcja: wykonanie obiektu lub instalacji”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 42