Jak naładować baterię za pomocą panelu słonecznego?

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Avatar de l'utilisateur
jpiasecki
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 28/04/11, 15:27
Lokalizacja: 06




przez jpiasecki » 02/05/11, 09:41

Panel, który pokazał nam Rabbit, dostarcza prąd o maksymalnym natężeniu 240 mA przy napięciu od 13.8 V do 14.5 V.
Z pewnością wiesz, że akumulatory ołowiowe charakteryzują się stopniem samorozładowania wynoszącym około 10% miesięcznie (zależy to od źródeł, ale taka jest ogólna koncepcja).
Królik opowiedział nam o akumulatorze samochodowym. Minimalna pojemność, jakiej można się spodziewać to 45Ah (dla najmniejszych akumulatorów). Przy stracie 10% miesięcznie jest to niewielka strata wynosząca 75 mAh/h dziennie. Bez żadnych materiałów eksploatacyjnych bateria mogłaby utrzymać ładunek, ale przy poborze mocy 15 W przez laptop, co odpowiada przybliżonemu prądowi 1.2 A, bateria bardzo szybko się rozładuje. Poza tym laptopy mają ładowarki, które działają na napięciu około 17 V!
Nigdy później nie powiedziałem, że z akumulatorem samochodowym to nie zadziała, nie panikuj.
Wszystkie liczby są ze sobą dość spójne: nieco ponad 60 cykli pełnego rozładowania i gotowe. Jeśli przestrzegamy maksymalnego rozładowania wynoszącego 30%, przypuszczam, że doprowadziłoby to nas do 250 cykli, czyli bardzo mało. To zadziała, ale będziesz musiał zaplanować dość regularną wymianę baterii.
Jeśli później znajdziesz inne rozwiązanie, które zużywa mniej, zmienia to sytuację.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 02/05/11, 10:14

Nie wiem, jak wykonujesz obliczenia (i gdzie znajdujesz jednostki elektryczne… mAh/h, nie wiem)

Jeśli zaczniemy od samorozładowania na poziomie 10% miesięcznie i akumulatora 45Ah, otrzymamy 4.5Ah samorozładowania miesięcznie lub 150mAh dziennie
Wiedząc, że panel zapewni moyenne przy 1.35Ah dziennie, co nadal daje ładunek netto w wysokości 1.2Ah dziennie. To wciąż coś więcej niż tylko „utrzymanie” ładunku…

Co do reszty nie kwestionuję i jest to w każdym razie zgodne z tym, co powiedziałem w mojej pierwszej wypowiedzi, moc panelu jest zdecydowanie za mała dla danego systemu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
jpiasecki
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 28/04/11, 15:27
Lokalizacja: 06




przez jpiasecki » 02/05/11, 11:47

Jeśli chodzi o mnie, popełniłem literówkę 75mA/h, o jedną godzinę za dużo.
Do obliczenia samorozładowania poszedłem z 5% zamiast 10% ogłoszonych w moim poście, dlatego podaję 75mAh/dzień. Inna skorupa : Lol:
Natomiast jeśli nie ma zużycia na akumulatorze to ten mały panel w zupełności wystarczy ale nie z materiałem eksploatacyjnym. Całkowicie się zgadzamy.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 02/05/11, 13:00

jpiasecki napisał:Jeśli chodzi o mnie, popełniłem literówkę 75mA/h, o jedną godzinę za dużo.


Zdecydowanie nie jesteś przyjacielem jednostek energetycznych : Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
obito_uchiwa
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 10/08/11, 11:47




przez obito_uchiwa » 17/08/11, 14:23

Bonjour à tous,

Naprawdę interesuje mnie, jak naładować baterię za pomocą panelu słonecznego!

Akumulatory, które będą wymagały ładowania, to Li-Po (2S lub 3S).

Jak powinienem zainstalować ładowarkę do akumulatorów Li-Po z ogniwami fotowoltaicznymi?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79374
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11064




przez Christophe » 17/08/11, 14:37

Hmm, tutaj rozmawialiśmy o akumulatorach ołowiowych, powinieneś raczej kontynuować swój temat, prawda? https://www.econologie.com/forums/drone-phot ... 11044.html

Właściwie solaryzacja litu będzie stanowić problem, ponieważ baterie litowe nie lubią powolnego ładowania...

:|
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 125