Mój bezpretensjonalny mały rejestrator temperatury

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Mój bezpretensjonalny mały rejestrator temperatury




przez Forhorse » 26/03/11, 17:19

Bonjour à tous,

Obecnie pracuję nad projektem, który polega na regularnym zapisywaniu danych na karcie pamięci. Ponieważ nigdy tego nie zrobiłem, musiałem wykonać różne testy. Jeden z tych testów polega na zarejestrowaniu temperatury, tylko po to, aby wziąć ją w garść i zweryfikować koncepcję.

Może to kogoś zainteresuje. Przedstawiam wam rzecz „taka jaka jest”, to jest prototyp, oprogramowanie musi być dalekie od bugi, ale jest funkcjonalne.
Zasada jest prosta: rejestruj temperaturę mierzoną raz na sekundę za pomocą sondy cyfrowej DS18B20

Nagrywanie odbywa się na karcie SD o pojemności od 32 MB do 2 GB (obecnie testowanej z 1 GB) sformatowanej w FAT16 w postaci pliku .CSV, który można bezpośrednio otworzyć za pomocą programu Excel lub podobnego arkusza kalkulacyjnego.
Rejestracja zajmuje około 2.5 MB dziennie i jest ograniczona tylko pojemnością używanej karty.
Edycja nie zarządza czasem ani datą, po prostu odlicza czas, wyłączając moc, wyświetla go w postaci GG: MM: SS i spada do 0 co 24 godziny

Użycie jest bardzo proste.
Zasilamy go źródłem 5 V DC i nagrywanie rozpoczyna się natychmiast (pod warunkiem obecności karty SD)
Dioda LED wskazuje trwające nagrywanie.
Możesz zatrzymać lub wznowić nagrywanie za pomocą przycisku.
Nie wyjmuj karty ani nie odcinaj zasilania, gdy dioda LED jest włączona, w przeciwnym razie dojdzie do uszkodzenia pliku.
Plik jest zapisywany raz na minutę.

Jeśli to interesuje ludzi, podałbym więcej szczegółów. W międzyczasie podaję tylko schemat i plik .hex do pobrania z µC PIC

Obraz
https://www.econologie.info/share/partag ... ottVeU.mp3
Uwaga: Nazwa pliku MP3 musi zostać zmieniona na .ZIP, jest to archiwum zawierające plik .HEX
0 x
Avatar de l'utilisateur
kumkat
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 217
Rejestracja: 03/02/11, 09:20




przez kumkat » 28/03/11, 10:12

Nie wiem nic o elektronice, ale podoba mi się ten pomysł.
3 małe uwagi, aby rozwinąć pomysł ...
Aż szkoda mi się pozbawiać „prawdziwego” zegara czy wręcz DCF idealnie ...
pomiary co sekundę wydają mi się zbyt bliskie, mierzenie każdej minuty dałoby jaśniejszy plik ...
moim zdaniem zasilacz z akumulatorów, a nie z transformatora, byłby na szczycie

jak myślisz, ile kosztują urządzenia?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 28/03/11, 13:17

To prawda, ale jak powiedziałem, jest to tylko etap pośredni większego projektu (który nie jest przeznaczony do rejestrowania temperatury)
Tutaj głównie testowałem funkcję nagrywania przez długi czas, a żeby mieć coś do nagrania, umieściłem sondę temperatury.
Pomyślałem sobie, że może kogoś to zainteresować.

Teraz jest pewne, że aby stworzyć "prawdziwy" rejestrator danych, trzeba by nieco przesunąć koncepcję (co zrobię, ale w innym celu)
Tam jest celowo proste i zredukowane… „szybkie i brudne”, jak mówią anglojęzyczni : Chichot:

Jeśli to interesuje świat, mógłbym to trochę udoskonalić. Mówię sobie również, że znajdując odpowiedni czujnik, mogę go zmodyfikować, aby zrobić anemometr rejestrujący, aby móc wykonywać badania wiatru dla turbiny wiatrowej.
W skrócie, aplikacje są liczne.

Jeśli chodzi o koszty produkcji, przyznaję, że nie mam pojęcia! i to zależy od dostawcy i rodzaju używanego przez nas komponentu.
Jeśli opieram się na średnich cenach ogólnie odnotowanych:

ΜC PIC kosztuje około 6 €
Czujnik temperatury 7 €
Obsługa kart SD 5 €
Regulator 3.3 V 1.5 €
Różne elementy mówią 4 €
Obwód drukowany (obowiązkowy ze względu na obsługę karty SD) 8 €
Wyświetlacz LCD 9 € (jest to opcja, montaż działa bardzo dobrze bez)

to wszystko za mniej niż 45 €
0 x
Avatar de l'utilisateur
kumkat
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 217
Rejestracja: 03/02/11, 09:20




przez kumkat » 28/03/11, 13:44

ale dlaczego nie pracowałem z elektroniką w liceum, dlaczego?!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364




przez Forhorse » 28/03/11, 15:40

Na tym poziomie jest bliżej informatyki niż czystej elektroniki : Mrgreen:
Większość pracy jest wykonywana przez oprogramowanie mikrokontrolera, cała część sprzętowa to prawie tylko kopia / wklejanie notatek aplikacyjnych danych komponentów.
0 x
Avatar de l'utilisateur
kumkat
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 217
Rejestracja: 03/02/11, 09:20




przez kumkat » 28/03/11, 16:07

nawet tak trzeba znać elektroniczny "język", w przeciwnym razie nadal jest to chiński ...
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 28/03/11, 16:21

Istnieje wszystko dla nie droższego i znacznie mniejszego zmęczenia mózgu, dodatkowo na porcie USB (dla laptopa).

W przeciwnym razie bardzo przydatne do łatwego wykonywania funkcji, których nie ma w handlu jako przepisy, kontrola, skręcone środki, szczególnie doskonałe i dowolnie je dostosowujące itp.
Pic sprzedaje moduły testowe na USB lub innym porcie i pozostaje tylko programowanie.

W przeciwnym razie przydatne jest podanie Forhorse wszystkich odniesień do zastosowanych środków, karty programatora PIC, numeru PIC nieczytelnego na schemacie gif, oprogramowania, prostego lub złożonego !! etc ....
Ma to pomóc osobom zainteresowanym nie zgubić się w gigantycznym maquis aplikacji pic.com i notatek modelowych oraz szybko uzyskać funkcjonalny mini system z wyraźnymi testami porównawczymi i niewielkimi inwestycjami intelektualnymi.
http://www.microchip.com/
http://www.microchip.com/stellent/idcpl ... m=en534463


http://www.pic.com/cms/France/294.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
kumkat
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 217
Rejestracja: 03/02/11, 09:20




przez kumkat » 28/03/11, 16:23

LOL Naprawdę lubię link pic.com ... bin moja świnia!
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 28/03/11, 16:50

Te prawdziwe śmieciowe jedzenie są bardzo niebezpieczne w nadmiarze, uczestniczą w epidemii otyłości (bez kwasów Omega 3 i wielu dodatków) i tak niebezpieczne, jak nuklearne, rak serca itp. !!
0 x
Avatar de l'utilisateur
kumkat
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 217
Rejestracja: 03/02/11, 09:20




przez kumkat » 28/03/11, 16:54

trochę rozluźnij zęby Delco skończy się atakiem serca ...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 153