Symulacja fotowoltaiki: produkcja, opłacalność, ekologia

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
kitphotovoltaique
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 22/11/10, 23:42

Symulacja fotowoltaiki: produkcja, opłacalność, ekologia




przez kitphotovoltaique » 23/11/10, 13:50

Witam,

Stworzyłem witrynę http://www.simulationphotovoltaique.fr mający na celu podsumowanie wszystkich informacji dotyczących produkcji, rentowności i ekologii dla instalacji fotowoltaicznych paneli słonecznych o mocy 3 Kwc przeznaczonych dla obywateli francuskich.

Wyniki opierają się na narzędziu PVGIS http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php?lang=fr&map=europe (nowa baza danych satelitarnych), dla wszystkich nachyleń/orientacji miast w odstępach co 15°.

Przeanalizuję Twoje komentarze, aby je rozwinąć.

Dziękuję. :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11089




przez Christophe » 23/11/10, 18:20

Trochę spamerska jak pierwsza wiadomość, ale biorąc pod uwagę, że zawartość Twojej witryny ma charakter wyłącznie informacyjny i jest bardzo interesująca, cóż, jest OK, nie mam na co narzekać! Powitanie!

Niezła baza danych ze wszystkimi kodami pocztowymi! Nie mów mi, że wpisałeś je wszystkie ręcznie? :) Znalezienie swojego miasta jest trochę pracochłonne, biorąc pod uwagę długość list!

Kolejna krótka uwaga, sekcja dotycząca rentowności. Uważam, że jesteśmy na poziomie 0.58 EUR…

Podoba mi się zakończenie:

Uniknięto gramów odpadów nuklearnych

Poniższa tabela określa liczbę gramów odpadów nuklearnych, których udało się uniknąć w ciągu 20 lat dla XXX, w zależności od orientacji (tytuł kolumny) i nachylenia (tytuł wiersza) dachu.


Na jakich liczbach opierasz te obliczenia? Ile gramów/MWh? Czy są to gramy odpadów z elektrowni, czy odpady końcowe po przetworzeniu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11089




przez Christophe » 23/11/10, 18:23

Kolejna uwaga: przed działami, które zaczynają się od 0X, brakuje cyfry 0

To dziwne (dla Francuza), że podaje 4-cyfrowe kody pocztowe... :? : Idea:
0 x
kitphotovoltaique
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 22/11/10, 23:42




przez kitphotovoltaique » 23/11/10, 20:43

Dobry wieczór,

Miło, że nie wrzuciłeś mnie do spamu ;)

Powinienem był przygotować arkusz prezentacji, zrobię to później.

Dziękuję, zmieniłem Twój komentarz dotyczący zer przed działami jednocyfrowymi.

Nie wpisałem wszystkich kodów pocztowych ręcznie, znalazłem je w Internecie!

Początkowo chciałem, żeby każde miasto miało własną stronę ułatwiającą SEO. Jednak z perspektywy czasu rzeczywiście nie przyniosło to pożądanego efektu.

W przeciwnym razie potwierdzam, że nadal utrzymujemy się na poziomie 0.58 centa zakupu za osobę fizyczną, zmieniła się cena > 3 Kwc.

Jeśli chodzi o sekcję ekologia:

Otrzymałem kalkulację od firmy, która przedstawiła mi wycenę w programie Excel dotyczącą montażu paneli fotowoltaicznych. Nie mogę jednak szczegółowo opisać tej kwestii, ponieważ nie mam nad nią wystarczającej kontroli.

Oto zastosowane obliczenia:
Tony CO2: (Nbre Kwh / rok) * 3 Kwc * 20 lat * 0.00017
Gramów unikniętych odpadów nuklearnych: (Nbre Kwh / rok) * 3 Kwc * 20 lat * 0.003

Byłoby interesujące, gdyby inny specjalista ds. energii odnawialnej mógł potwierdzić tę hipotezę.

Mimo to troska ekologiczna wyraźnie nie jest priorytetem, ponieważ po raz pierwszy zadano mi to pytanie pomimo kilku komentarzy zamieszczonych na tej stronie.

Dziękuję za czujność, Christophe 8)
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 23/11/10, 23:35

Śliczne miejsce, zwłaszcza CO2 i energia nuklearna. Świetna robota podnosząca świadomość.
To samo należy zrobić w przypadku ogrzewania słonecznego w różnych jego wariantach.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11089




przez Christophe » 24/11/10, 09:36

kitphotovoltaique napisała:Oto zastosowane obliczenia:
Tony CO2: (Nbre Kwh / rok) * 3 Kwc * 20 lat * 0.00017
Gramów unikniętych odpadów nuklearnych: (Nbre Kwh / rok) * 3 Kwc * 20 lat * 0.003

Byłoby interesujące, gdyby inny specjalista ds. energii odnawialnej mógł potwierdzić tę hipotezę.


a) Jeśli chodzi o gramy odpadów nuklearnych, dopóki nie podasz nam dokładnego źródła, nie będę w stanie ci pomóc...

b) W przypadku CO2 to już nie moja domena. Bierzesz 170 gr/kWh, osobiście mam na myśli wartość bliższą 100 gr. Zobacz to źródło: https://www.econologie.com/europe-emissi ... -3722.html

Średnie krajowe wartości emisji CO2 na kWh energii elektrycznej dla różnych krajów (źródło IEA)

(...)

Francja: CO0,09 2 kg / kWh elektr.

(...)

Średnia dla Europy 15: 0,46 kg CO2/kWh elekt.


kitphotovoltaique napisała:Mimo to troska ekologiczna wyraźnie nie jest priorytetem, ponieważ po raz pierwszy zadano mi to pytanie pomimo kilku komentarzy zamieszczonych na tej stronie.

Dziękuję za czujność, Christophe 8)


Gdzie zrobiłeś te komentarze? Jeśli publikujesz posty na portalach finansowych, oczywiście nie dbają o ekologię… widzą tylko zyski finansowe…

Oto ekologia: to ekonomia ORAZ ekologia mają pierwszeństwo i nas interesują!

W przeciwnym razie inny pomysł!

Dlaczego nie dodać tabeli:

a) zaoszczędzony/zużyty ekwiwalent oleju opałowego?
b) zaoszczędzony/zużyty ekwiwalent gazu?

Ponieważ, jak sądzę, litr oleju opałowego przemawia do ludzi bardziej niż gram odpadów nuklearnych.

Do szacunków można zastosować następujące obliczenia (obowiązujące we Francji):

a) L olej opałowy = 2.58/10 * kWh PV
b) m3 gazu = ta sama kWh gazu = 2.58 * kWh PV

L=m3 gazu więc można mieszać 2 stoły!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 24/11/10, 10:03

Christophe napisał:W przeciwnym razie inny pomysł!

Dlaczego nie dodać tabeli:

a) zaoszczędzony/zużyty ekwiwalent oleju opałowego?
b) zaoszczędzony/zużyty ekwiwalent gazu?

Ponieważ, jak sądzę, litr oleju opałowego przemawia do ludzi bardziej niż gram odpadów nuklearnych.
Nie jestem pewien, czy tego rodzaju liczby nie mogą wprowadzać w błąd.

Energetycznie rzecz biorąc, są one sprawiedliwe, ale mogą sprawiać wrażenie, że właściciel instalacji fotowoltaicznej zmniejszy własne zużycie ropy lub gazu, co generalnie nie będzie miało miejsca.
Z jednej strony dlatego, że będzie sprzedawać wyprodukowaną energię elektryczną, a nie zużywać ją zamiast innej energii, ale także z prostego faktu, że produkcja fotowoltaiki odbywa się głównie w lecie, kiedy zużywa się niewiele ropy/gazu.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11089




przez Christophe » 24/11/10, 10:07

To poprostu! Masz rację.

Myślę, że konieczne będzie określenie w legendzie, czemu to odpowiada!

To znaczy „Ekwiwalent energii niewykorzystanej w elektrowni cieplnej” lub coś w tym rodzaju!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 24/11/10, 10:42

Christophe napisał:To znaczy „Ekwiwalent energii niewykorzystanej w elektrowni cieplnej” lub coś w tym rodzaju!
Absolutnie.
Można by go wtedy wyrazić w baryłkach ropy lub w TeP (ale liczba ta może wydawać się bardzo niska :zmarszczyć brwi: )
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11089




przez Christophe » 24/11/10, 10:46

Żadnych baryłek, to tak naprawdę nie przemawia do ludzi… a wtedy musielibyśmy dokonać korekty w oparciu o wydajność rafinerii, koszty transportu, ekstrakcję… itd.

Cóż, to przypomina mi wyliczenie, które zrobiłem dla płacy minimalnej i ropy: https://www.econologie.com/forums/heures-de- ... t2786.html

Obraz

https://www.econologie.com/forums/heures-de- ... t2786.html
Ostatnio edytowane przez Christophe 24 / 11 / 10, 11: 04, 1 edytowany raz.
0 x

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 116