Podłącz piec na drewno do centralnego ogrzewania

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 03/01/08, 19:12

1) W przypadku ECS nie do końca rozumiem, myślałem, że to zbiornik zintegrowany (czyli bez wymiennika?)? Jeśli nie, spowoduje to podgrzanie CWU poprzez wstępne podgrzanie wody powrotnej. Kocioł gazowy może się nawet nie uruchomić!

2) W przypadku strat: jeśli piec stoi w salonie (co jest bardzo prawdopodobne) ta wada staje się zaletą, prawda? W przeciwnym razie, czy zawsze możesz dodać obejście, z którego będziesz mógł korzystać poza sezonem?
0 x
papi78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 29/12/07, 16:39




przez papi78 » 03/01/08, 19:42

Tak jak podałem powyżej zbiornik ECS jest podłączony.Moja aktualna instalacja jest bardzo zbliżona do schematu który modyfikowałem.Jutro go dopracuję aby był jak najbardziej dokładny.

Piec jest dobry w moim salonie, ale wydajność jest dobra. Właściwie mogę tam umieścić obejście, ale będzie to musiało być zautomatyzowane i kontrolowane przez sondę na piecu, co skomplikuje instalację.. Oraz dodatkowe koszty
0 x
ThierrySan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 406
Rejestracja: 08/01/07, 11:43
Lokalizacja: Na południowy zachód




przez ThierrySan » 04/01/08, 10:43

Christophe napisał:
Ok, w tym przypadku mogłoby to być bardzo proste: na Twoim miejscu po prostu podłączyłbym piec do powrotu kotła (między powrotem grzejnika a bojlerem)...


Wcale nie głupie! Seria mogłaby być interesująca... Warto się jej nauczyć, ale...

papi78 napisała:
Tak, myślałem o podłączeniu pieca "szeregowo" na powrocie grzejnika, ale ma dwie wady: nie podgrzewa CWU, a kocioł gazowy "podgrzewa" piec po wyłączeniu i tak to uzysk kicha!


W tym celu można dodać rurkę obejściową z zaworem trójdrogowym...

Z drugiej strony na pierwszym schemacie nadal występuje ten sam problem, prawda? Aby to zrobić, dodam jeden lub dwa zawory trójdrożne... Przyjrzyjmy się bliżej!

Dziękuję za informację o kotle piecowym. Nie wiedziałem, że to istnieje. Właśnie szukałem informacji na temat pieców dla moich bliskich.
Krysiu, nie masz tematu, który identyfikuje różne rozwiązania w zakresie ogrzewania drewnem?! Wydaje mi się, że jesteś w trakcie, prawda? W takim przypadku dobrze byłoby sprawdzić, czy do kominów można dołożyć elementy, takie jak obieg wody i zestaw na pelet...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 04/01/08, 10:49

Nie jestem za zaworami 3-drogowymi, żeby robić proste obejście! Jest to drogie (zawór + regulator) a skoro nie jest regulowane to po co? Równie dobrze możesz wziąć 2 zawory kulowe!!

Dziadku, to, że piłka utknęła, dobrze to zrozumieliśmy, czego ja nadal nie rozumiem czy w tym zbiorniku jest wymiennik czy też ogrzewanie odbywa się bezpośrednio płomieniem!!

Thierry, tak, to trwa!
Najlepiej byłoby dodać swoje sugestie na dany temat: Energia drewna – co wybrać? Bieżący folder

Na twoje pytanie: tak, wydaje mi się, że widziałem w Niemczech wkłady na pellet z funkcją ECS. Teraz biorąc pod uwagę cenę pelletu (w worku 15kg jest droższy od paliwa)...czy warto się wyposażyć? Lepiej może drewno, prawda? W piecu na drewno zawsze można palić pelletem, nie jest odwrotnie...
0 x
ThierrySan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 406
Rejestracja: 08/01/07, 11:43
Lokalizacja: Na południowy zachód




przez ThierrySan » 04/01/08, 11:05

Chris, kiedy mówisz o zaworach kulowych, masz na myśli zawory kulowe?! Aby zamówić ręcznie?

Myślałem raczej o zaworach trójdrogowych, sterowanych elektrycznie w trybie All Or Nothing na powrocie roboczym urządzenia: komin, za pomocą czujnika piezoelektrycznego (wydaje mi się, prawda?); a dla kotła gazowego na jednym z już zamontowanych na nim urządzeń...

Resztę dokończę w innym poście...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 04/01/08, 11:11

Tak, to zawory kulowe (maks. 15 € za 1 cal), które należy konserwować dwa razy w roku poza sezonem, w przeciwnym razie drewno nie byłoby już potrzebne...

Najwyraźniej dziadek chce zmniejszyć swój budżet, więc zawory 3-drogowe z towarzyszącą regulacją muszą być warte około 200 € za sztukę... Myślę, że użycie 3-drogowego w TOR to trochę kłopot dla świń, prawda ?
0 x
papi78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 29/12/07, 16:39




przez papi78 » 04/01/08, 15:39

Voilou zmodyfikowałem schemat tak aby jak najlepiej przypominał mój sprzęt..

Na wstępie dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że pomoże mi to uniknąć popełniania zbyt wielu błędów..

W zbiorniku CWU rzeczywiście znajduje się wymiennik, stąd wydzielona pompa obiegowa.

Czy prosty zawór antytermosyfonowy (nr 10) nie wystarczyłby w obwodzie pieca, aby uniknąć strat, gdy jego cyrkulacja jest wyłączona?

To nie jest zawór trójdrogowy, ale czterodrogowy, który instaluje się na początku obwodu grzejnika. Ten nie jest podłączony elektrycznie i dlatego działa ręcznie. Czy to poważne, doktorze?

Obraz
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79438
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11090




przez Christophe » 04/01/08, 16:19

Hmmm, ciekawe, jeśli dobrze rozumiem:

a) czy Twój kocioł jest wyposażony w układ elektroniczny umożliwiający sterowanie innym kotłem? Ponieważ cyrkulator drewna i sonda T° 12 będą sterowane przez Twój kocioł gazowy?

b) wyraźnie widać antytermozyfon, chociaż jest on konieczny tylko wtedy, gdy piec jest umieszczony wyżej niż kocioł (nie tak jest na schemacie, ale może w życiu?).

c) na Twoim schemacie 2 kotły są zawsze ustawione równolegle, więc mogą działać niezależnie od siebie, co nie wydawało się Twoim życzeniem?

d) obawiam się, że na skrzyżowaniu nad odgazowywaczem 13 wystąpi „konflikt przepływów”, gdy 3 pompy obiegowe będą działać jednocześnie (jeśli a) na to pozwala) oraz nie będziesz wiedział, jaki procent przepływu trafia dokładnie do którego kotła z ryzykiem przegrzania w zależności od wielkości pompy obiegowej i utraty obciążenia każdego obwodu.
Zaczynam się trochę przyzwyczajać do odwrócenia przepływu w multienergii: mam problemy z odwróceniem przepływu na moim schemacie, ale w moim przypadku staje się to zaletą (buforowanie drewna).

e) inny możliwy problem z przepływem: jeśli 2 cyrkulatory kotła gazowego zostaną odcięte podczas pracy kotła na drewno (prawdopodobnie w nocy), kocioł gazowy będzie ogrzewany kaloriami z drewna i tylko niewielkim % przepływ będzie przepływał do ciepłej wody użytkowej i grzejników (woda zawsze płynie najłatwiejszą drogą)... Zatem niezbędny byłby również zawór na wylocie kotła gazowego

f) Zakładam, że zawór 4-drogowy sterowany jest regulacją niezależną od kotła?

ps: jakiego oprogramowania używasz do modyfikowania diagramu? To bardzo dobrze zrobione!
0 x
papi78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 29/12/07, 16:39




przez papi78 » 04/01/08, 16:52

Jak szybko reagujecie! dzięki jeszcze raz

Oto więc:

a) W rzeczywistości to raczej sonda 12 będzie sterować uruchomieniem cyrkulatora drewna i zatrzymaniem kotła.

b) Vi kocioł znajduje się na parterze, a piec na 1. piętrze.

c) Zatem kocioł mógłby ewentualnie „doładować” piec, jeśli nie nagrzeje się wystarczająco? Ale w tym przypadku myślę, że sonda 12 powinna działać tylko na cyrkulator drewna?

d) Cyrkulatory CWU i CO nie mogą pracować jednocześnie, CWU ma pierwszeństwo.

e) Jak powiedziano w d) nie sądzisz, że cyrkulatory nie będą po kolei „pobierać” kalorii potrzebnych w obwodzie utworzonym przez kocioł + piec?

f) Cóż, zawór obecnie nie jest przez nic kontrolowany i jest ustawiony na „a donf”.

Jestem królem „kopiuj i wklej” w Adobe Photoshopie ;0])
0 x
papi78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 29/12/07, 16:39




przez papi78 » 08/01/08, 13:28

Cześć? Czy ja tak idę?

Poza tym mam też problem z obudową starego przewodu kominowego (bardzo starego)... Ten jest zbudowany i ma przekrój wewnętrzny około 300X240. Czy wystarczy zwykła, elastyczna rurka typu „tubaginox”? Piec posiada wylot o średnicy 150 mm
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google [Bot] i goście 145