Czy możliwe jest częściowe zasilanie pompy poprzez odzyskiwanie wytworzonej energii hydraulicznej?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
nico7s
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 22/10/23, 19:17

Czy możliwe jest częściowe zasilanie pompy poprzez odzyskiwanie wytworzonej energii hydraulicznej?




przez nico7s » 22/10/23, 19:42

Bonjour à tous,

Mam pomysł, który nie daje mi spokoju od jakiegoś czasu i niezależnie od tego, jak bardzo się przyglądam, nie widzę, czy (ekonomicznie) jest to dobry, czy zły pomysł. Nie jestem inżynierem... co najwyżej trochę wiedzy na temat elektryczności i majsterkowania, więc zanim będę marnować pieniądze na system, który nie będzie działać, próbuję znaleźć poradę :)

Czy byłoby możliwe (częściowe) zasilenie pompy pracującej w obiegu zamkniętym (filtracja) poprzez umieszczenie w jej sieci wodnej turbiny wylotowej?

Celem byłoby pokrycie jak największej ilości energii elektrycznej, oto dostępne mi parametry:
- wydajność pompy 15m3/h (tj. 4,17l/s)
- średnica rury: wlot i wylot 50mm
- zużycie pompy około 1 kWh
- praca około 10 do 12 godzin dziennie

Na chwilę obecną myślałem o umieszczeniu dwóch wejść prądowych (EDF i hydroelektryce) jako wejść do falownika z akumulatorem i podłączeniu do niego pompy. Za pomocą przekaźnika lub układu przełączników odetnę EDF, przełączę na falownik akumulatorowy, uruchomię pompę i ponownie zasilę falownik energią wytwarzaną przez turbinę.

Czy sądzisz, że jest to wykonalne? za rozsądną cenę?

Z góry dziękuję każdemu, kto poświęci czas, aby mi odpowiedzieć, a przede wszystkim przepraszam, jeśli technicznie rzecz biorąc, wydaje ci się to naciągane...
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Czy można częściowo zasilać pompę poprzez odzyskiwanie wytworzonej energii hydraulicznej?




przez Ahmed » 22/10/23, 20:38

Nie jest to problem ekonomiczny, ale fizyczny: biorąc pod uwagę, że zużycie silnika elektrycznego (w tym przypadku pompy) jest proporcjonalne do jego obciążenia (oczywiście w zakresie roboczym), jeśli doda się do niego turbinę wziąć energię i przekształcić ją w energię elektryczną, teoretycznie można mieć nadzieję, że uda się zebrać trochę mniej (są straty) tego, co dodatkowo wtłaczasz do układu.
Dzieje się tak w przypadku, gdy urządzenie turbinowe będzie zainstalowane w rurociągu za rurociągiem; jeśli wyjdzie z rury, przed zanurzeniem się w basenie (?), ilość energii do odzyskania jest znikoma...
Termodynamika jest bezlitosna! : Lol:
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
nico7s
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 22/10/23, 19:17

Re: Czy można częściowo zasilać pompę poprzez odzyskiwanie wytworzonej energii hydraulicznej?




przez nico7s » 22/10/23, 20:54

Dziękuję za szybką odpowiedź, tak, pomysł polegałby na umieszczeniu turbiny (widziałem małe Peltony z alternatorami reklamowanymi na chińskich stronach o mocy 1000W) na wylocie pompy przed filtrem piaskowym ;)
Podejrzewałem, że muszą być jakieś straty ale pomyślałem, że przy zapowiedziach 1000w powiedzmy, że trochę obniżyło to przepływ pompy i że Chińczycy trochę kłamali... nawet jeśli wyszła tylko połowa (500w) np. to nadal byłoby interesujące w porównaniu z nierobieniem niczego...
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Czy można częściowo zasilać pompę poprzez odzyskiwanie wytworzonej energii hydraulicznej?




przez Ahmed » 22/10/23, 21:19

Mały Pelton da tylko proporcjonalnie do tego, co otrzyma, a każdy skuteczny odciąg* (nie wyobrażam sobie przewidywanego montażu) będzie skutkować zwiększeniem zużycia pompy.
Przypomina to trochę omawiany tutaj pomysł roweru elektrycznego (produkowanego na rynku) napędzanego generatorem pedałów, który ma łagodzić wysiłek rowerzysty: prawdopodobnie skutkuje to powstaniem trwałych, wirtualnych wzniesień, co jest sprzeczne z zamierzeniami tej koncepcji firmy VAE.

* Jeśli turbina zostanie umieszczona poza rurociągiem, biorąc pod uwagę niską użyteczną wysokość opadania, wynik będzie nieistotny w porównaniu z komplikacją i kosztem urządzenia...
1 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9841
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2677

Re: Czy można częściowo zasilać pompę poprzez odzyskiwanie wytworzonej energii hydraulicznej?




przez sicetaitsimple » 23/10/23, 10:04

nico7s napisała:Dziękuję za szybką odpowiedź, tak, pomysł polegałby na umieszczeniu turbiny (widziałem małe Peltony z alternatorami reklamowanymi na chińskich stronach o mocy 1000W) na wylocie pompy przed filtrem piaskowym ;)
Podejrzewałem, że muszą być jakieś straty ale pomyślałem, że przy zapowiedziach 1000w powiedzmy, że trochę obniżyło to przepływ pompy i że Chińczycy trochę kłamali... nawet jeśli wyszła tylko połowa (500w) np. to nadal byłoby interesujące w porównaniu z nierobieniem niczego...

Zgadzam się z wyjaśnieniami Ahmeda.
Ale jeśli jesteś gotowy zainwestować w system inwerter + akumulator, dlaczego nie pomyśleć o panelu fotowoltaicznym umieszczonym na ziemi w pobliżu basenu?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 196