Bufor termiczny: unikać parowania powierzchniowego gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?

Ogólne debaty naukowe. Prezentacje nowych technologii (niezwiązanych bezpośrednio z energią odnawialną lub biopaliwami lub innymi tematami opracowanymi w innych podsektorach) forums).
dede2002
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1111
Rejestracja: 10/10/13, 16:30
Lokalizacja: Genewa wsi
x 189

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez dede2002 » 28/01/23, 12:10

To było na wypadek, gdyby naprawdę nie było powietrza wchodzącego w obwód paneli. Nie byłoby to normalne działanie w przypadku systemu samoopróżniającego.

Wydaje mi się że masz wlot powietrza w obwodzie, najlepiej powietrze z bufora.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9873
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez sicetaitsimple » 28/01/23, 12:50

dede2002 napisał:Wydaje mi się że masz wlot powietrza w obwodzie, najlepiej powietrze z bufora.


Też o czymś takim myślałem. Wyobrażam sobie (być może błędnie), że jest kilka rur powrotnych do bufora, choćby po to, żeby mieć pewność dobrego odwodnienia z kolektora górnego w czasie nocnych mrozów. Wystarczyłoby, aby tylko jedna z tych rur wychodziła nie poniżej poziomu wody w buforze, ale powyżej, aby nie było już tego (ewentualnego) problemu zasysania i ryzyka niepełnego opróżnienia paneli.
Ale oczywiście początkowy projekt instalacji był inny, wlot powietrza w górnej części odbywał się za pomocą dwóch przerywaczy próżni, co Christophe potępił. Krótko mówiąc, nie oczywiste. Chyba, że ​​w górnej części instalacji powstanie „spontanicznie” wlot powietrza.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Christophe » 28/01/23, 13:24

dede2002 napisał:To było na wypadek, gdyby naprawdę nie było powietrza wchodzącego w obwód paneli. Nie byłoby to normalne działanie w przypadku systemu samoopróżniającego.

Wydaje mi się że masz wlot powietrza w obwodzie, najlepiej powietrze z bufora.


Może nie jest to normalne, ale dopóki działa, gdzie jest problem? To nienormalne systemy, które działają, wykonują zadania, a nie kopiowane/wklejane systemy ... : Lol: : Lol: : Lol:

W tej chwili nie mam pojęcia, gdzie mógłby być możliwy inny wlot powietrza (pierwotnie przez 2 zawory odpowietrzające kalenicy ...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Christophe » 28/01/23, 13:28

sicetaitsimple napisał:
dede2002 napisał:Wydaje mi się że masz wlot powietrza w obwodzie, najlepiej powietrze z bufora.


Też o czymś takim myślałem. Wyobrażam sobie (być może błędnie), że jest kilka rur powrotnych do bufora, choćby po to, żeby mieć pewność dobrego odwodnienia z kolektora górnego w czasie nocnych mrozów. Wystarczyłoby, aby tylko jedna z tych rur wychodziła nie poniżej poziomu wody w buforze, ale powyżej, aby nie było już tego (ewentualnego) problemu zasysania i ryzyka niepełnego opróżnienia paneli.
Ale oczywiście początkowy projekt instalacji był inny, wlot powietrza w górnej części odbywał się za pomocą dwóch przerywaczy próżni, co Christophe potępił. Krótko mówiąc, nie oczywiste. Chyba, że ​​w górnej części instalacji powstanie „spontanicznie” wlot powietrza.


Tak, podwójny powrót to dobry pomysł… ale w tym przypadku powinienem cały czas słyszeć wodę wypływającą na powierzchnię, jak dźwięk wodospadu…

Ale dźwięk wydalanego powietrza (= hałas bąbelków) słyszę tylko wtedy, gdy woda słoneczna zaczyna wracać… trwa to około 2 do 3 sekund… a po więcej niż hałas pompa hałasu i niewielki przepływ zwrotny ...jeśli do bufora wracają bąbelki, nie są one zauważalne...

Jak powiedziałem powyżej, musiałbym zajrzeć do bufora w cyklu pompowania… coś, czego nigdy nie robiłem…

A w tej chwili nie ma za dużo słońca... :płakać: :płakać: :płakać: więc trochę poczekamy...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Christophe » 28/01/23, 17:54

Oto pompa solarna:

solar_pompa.jpg


Ssanie na końcu, wylot promieniowy na górze...

Gdyby kiedykolwiek opróżnianie nie było już wykonywane, zawsze mógłbym dodać „sztuczkę” na tym poziomie…

Na przykład elektrozawór na pętli po lewej stronie, który wraca bezpośrednio do bufora i który jest zawsze zamknięty zaworem.

Nigdy tak naprawdę nie rozumiałem przydatności tej pętli, z wyjątkiem być może zmniejszenia przepływu w części solarnej lub mieszania ciepłej wody w buforze?

Nigdy tego nie używałem (zawór pętli zawsze zamknięty)..czy masz pojęcie o jego przydatności???
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9873
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez sicetaitsimple » 28/01/23, 18:17

Christophe napisał:
Nigdy tak naprawdę nie rozumiałem przydatności tej pętli, z wyjątkiem być może zmniejszenia przepływu w części solarnej lub mieszania ciepłej wody w buforze?
Nigdy tego nie używałem (zawór pętli zawsze zamknięty)..czy masz pojęcie o jego przydatności???


Zastanawiam się bardziej nad drugą hipotezą (mieszanie wody w tamponie). W okresach zimowych, kiedy nie ma lub jest bardzo mała cyrkulacja w obiegu solarnym, nieuchronnie (wosk lub nie) : Lol: ) stworzyć „zimną bańkę” wokół każdego z zanurzonych wymienników ciepła. Niewielki wymuszony obieg (musiałbyś zobaczyć, gdzie cofa się ta rura) powinien pomóc go przerwać.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Christophe » 28/01/23, 18:55

Całkiem możliwe, gdyby nie to, że w zimie pompa solarna uruchamia się bardzo słabo... nagle... do mieszanki lepsza byłaby samodzielna pompa mieszająca, latem jest zima woda musi być najzimniejsza (na dole) dochodzi do panele ... więc nie ma sensu mieszać.

W przeciwnym razie pomyślałem trochę (exni TG!) i zastanawiam się, czy nie było tam odpływu powietrza ... przed moimi oczami:

a) ta mała martwa objętość zawiera powietrze, ok?

b) podczas pracy pompy to powietrze jest sprężane do około 1.2 bara, ok?

c) kiedy pompa się zatrzymuje, ten mały bąbelek sprężonego powietrza ma fizycznie iść do góry i dlatego... rozbroić obwód... i pozwolić na opróżnienie, ok czy ko?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9873
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez sicetaitsimple » 28/01/23, 19:02

Christophe napisał:Jest to całkiem możliwe, gdyby nie fakt, że w zimie pompa solarna uruchamia się bardzo słabo... nagle... lepsza dla mieszanki byłaby niezależna pompa mieszająca


Nie odpowiadam za projekt Twojej instalacji! Ale pojedyncza pompa, która służy (ewentualnie) dwóm różnym zastosowaniom w zależności od pory roku, niekoniecznie jest głupia…
Co do reszty, przepraszam, że nie zrozumiałem twoich przemyśleń. . . . .
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79432
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Christophe » 28/01/23, 19:14

sicetaitsimple napisał:Co do reszty, przepraszam, że nie zrozumiałem twoich przemyśleń. . . . .


Z adnotacjami to powinno pomóc?

solar_pompa.jpg
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9873
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2689

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez sicetaitsimple » 28/01/23, 20:53

Ile wynosi twój „martwy” wolumen? 2 litry, 4 do 5 normalnych litrów przy 1,2 bara? A biorąc pod uwagę geometrię, po uruchomieniu pompy nieuchronnie wypełni się wodą i usunie powietrze. Nie, to bzdura....
0 x

Powrót do "Staszica"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 95