Szklarnia z automatycznym pasywnym nawadnianiem deszczowym

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79001
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10933

Szklarnia z automatycznym pasywnym nawadnianiem deszczowym




przez Christophe » 10/01/22, 13:49

Przedstawiam Państwu moją szklarnię z automatycznym nawadnianiem deszczówką, która działa sprawnie od 2019 roku.

To bardzo prosty pomysł, ale bardzo skuteczny... kiedy pada... : Mrgreen:

Ideą jest postawienie rynny zasilanej wodą opadową z lekkim spadkiem i jej regularne wiercenie na wysokości lustra wody (do zrobienia przy pierwszym napełnieniu). W ten sposób otwory nie znajdują się na tej samej wysokości w długości rynny, a woda przepływa (mniej więcej) regularnie przez szklarnię.

nawadnianie_serre_2.jpg
irrigation_serre_2.jpg (243.71 KiB) Obejrzano 5200 razy


Mógłbym to uprościć z rynną poziomą i otworami na tej samej wysokości, zobaczyć system przelewowy, ale to utrudniłoby coroczne czyszczenie, a rynna PCV ma tendencję do deformacji (gorąco, zimno ...), więc nachylenie jest lepsze ...

Jeśli Twoja szklarnia jest większa, możesz użyć kilku rynien.

Na zdjęciach nie ma wody bo właśnie zrobiłem coroczne sprzątanie.

Zastosowana sekcja dachu (1/2):

nawadnianie_serre_0.jpg
irrigation_serre_0.jpg (240.33 KiB) Obejrzano 5200 razy


Kolektor na rynnie pionowej:

nawadnianie_serre.jpg
irrigation_serre.jpg (420.75 KiB) Obejrzano 5200 razy


Przybył do szklarni:

nawadnianie_serre_6.jpg


Zasilenie rynny: na początku korzystałem ze zbiornika buforowego i rynna była zasilana przez przelew, ale hydraulicznie w moim configu nie było strasznie, zbiornik miał problem z przelewaniem (niewystarczająca wysokość z kolektorem deszczówki) więc docelowo żyje karma działa lepiej!

Zbiornik buforowy jest oczywiście interesujący w porze suchej!

nawadnianie_serre_3.jpg


Przykłady dziur:

nawadnianie_serre_5.jpg
irrigation_serre_5.jpg (421.19 KiB) Obejrzano 5200 razy


nawadnianie_serre_4.jpg
irrigation_serre_4.jpg (424.95 KiB) Obejrzano 5200 razy


Wylot (zdejmowany do czyszczenia lub ochrony przed zamarzaniem, nie trzeba tego robić...):

nawadnianie_serre_7.jpg
irrigation_serre_7.jpg (478.96 KiB) Obejrzano 5200 razy


Oto jest!

Jedynym warunkiem jest posiadanie dużej części dachu w pobliżu, aby mieć dobre nawadnianie szklarni, chociaż całkiem możliwe jest wykorzystanie dachu szklarni do zbierania i posiadania odpowiednika higrometrycznego dla tej samej powierzchni "bez szklarni".. .

Ale biorąc pod uwagę forsowanie szklarni, lepiej zbierać na większej części. Oczywiście konieczne jest również, aby szklarnia znajdowała się "pod patelnią" w domu jest ograniczona (mniej niż 1m), ale dobrze sprawdza się przy bezpośrednim zasilaniu.

Jeśli masz dość dużą wysokość między kolektorem a szklarnią, możesz również użyć porowatych rur irygacyjnych. Nie działa bezpośrednio w domu: w zależności od rury myślę, że zajmuje 0.2 do 0.3 bara...
0 x
Milien61
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 05/11/22, 16:57
x 1

Re: Pasywna szklarnia do automatycznego nawadniania




przez Milien61 » 07/11/22, 16:49

Witam,

Christophe, czy masz jakieś uwagi na temat pasywnego systemu nawadniania deszczówki.

Chcę stworzyć nieco równoważny system, zbierając wodę deszczową padającą na szklarnię (6,5 x 18 m) i kierując ją natychmiast na ziemię szklarni (tak, jakby faktycznie padała przez plandekę). Celem jest zapewnienie glebie wystarczającej rezerwy wody, aby rozpocząć dobry start na początku lata i maksymalnie opóźnić pierwsze podlewanie roślin, wiedząc, że ograniczam parowanie.

System, który rozważam, jest nieco inny:
- dwie rynny po obu stronach mojej tunelowej szklarni, każda z rurą spustową,
- przechodzimy pod plandeką i dostarczamy dwie perforowane rury PVC umieszczone bardziej do środka szklarni (ponieważ grunt na krawędziach nadal korzysta z deszczu poprzez ukośne rozproszenie wody),
- dwie perforowane rury układa się na płaskich dachówkach wzdłuż całej szklarni z otworami dostosowanymi w razie potrzeby, tak aby woda była rozprowadzana na całej długości.

A jeśli w połowie/późnym latem/wczesną jesienią zobaczę, że rośliny potrzebują wody, to mam dodatkowe zbiorniki na wodę i wystarczy biegać w tych samych rynnach. Po prostu ten system sprawia, że ​​nie trzeba magazynować całej wody potrzebnej do podlewania, a przynajmniej część jej przechowywać w ziemi.

Milien61
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9761
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2633

Re: Pasywna szklarnia do automatycznego nawadniania




przez sicetaitsimple » 07/11/22, 18:41

Trudność polega na tym (jeśli dobrze zrozumiałem), że będziesz miał bardzo małą wysokość wody między rynnami, jak sądzę umieszczonymi na ziemi wokół twojej szklarni, a rurami wewnętrznymi, zwłaszcza na długości 18 m. Może mieć trochę problemów z przepływem, mniej lub bardziej nieregularnym. Z wyjątkiem umieszczenia rur wewnętrznych niżej w rodzaju „wykopu” pośrodku szklarni.
1 x
Milien61
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 05/11/22, 16:57
x 1

Re: Pasywna szklarnia do automatycznego nawadniania




przez Milien61 » 07/11/22, 18:58

Nie, rynny będą na wysokości ok. 90 cm, bo latem mam otwierane okiennice. Dzięki temu rynny będą działać również latem, aby nie pozbawić ich burzowych deszczy.

Pomiędzy rynnami a rurami perforowanymi będzie zatem spadek o 90 cm. Ale jak mówisz, trudność nadal będzie polegać na zapewnieniu dobrego rozprowadzenia wody wzdłuż rury. Będziemy musieli pobawić się nachyleniami, wysokością dołków, jak powiedział Christophe, być może nawet rozstawem dołków.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9761
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2633

Re: Pasywna szklarnia do automatycznego nawadniania




przez sicetaitsimple » 07/11/22, 19:07

Milien61 napisał:Nie rynny będą na wysokości ok 90 cm


OK, nic nie powiedziałem! To powiedziawszy, nie będzie łatwo zapewnić pewne uszczelnienie między rynnami a pokrywą szklarni, aby woda była skutecznie odzyskiwana.
0 x
Milien61
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 05/11/22, 16:57
x 1

Re: Pasywna szklarnia do automatycznego nawadniania




przez Milien61 » 07/11/22, 19:15

Pomyślałem o kawałku wyciętym z plandeki z recyklingu i ten pasek byłby przyklejony dwustronną taśmą do plandeki szklarni, gdy wisiał w rynsztoku. To właśnie jest sprzedawane na niektórych stronach (ale za pomocą innych środków niż podwójna twarz). Do przetestowania w czasie, jeśli się utrzyma.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79001
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10933

Re: Pasywna szklarnia do automatycznego nawadniania




przez Christophe » 07/11/22, 19:24

Milien61 napisał:Witam,

Christophe, czy masz jakieś uwagi na temat pasywnego systemu nawadniania deszczówki.


Witamy i dziękujemy za zainteresowanie!

Kiedy pada deszcz, gleba w szklarni jest mokra, aw rynnie jest jeszcze woda…więc tak, po kilku miesiącach działa…

Tego lata nie wyszło zbyt dobrze z powodu braku deszczu... ale to nie wina montażu! : Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9761
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2633

Re: Pasywna szklarnia do automatycznego nawadniania




przez sicetaitsimple » 07/11/22, 19:41

Milien61 napisał:Pomyślałem o kawałku wyciętym z plandeki z recyklingu i ten pasek byłby przyklejony dwustronną taśmą do plandeki szklarni, gdy wisiał w rynsztoku. To właśnie jest sprzedawane na niektórych stronach (ale za pomocą innych środków niż podwójna twarz). Do przetestowania w czasie, jeśli się utrzyma.


Japluska spróbuj! Zasadniczo jest dobry, teraz musisz zobaczyć, jak to się trzyma w czasie.
Powodzenia. Ty nam powiedz.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12294
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2957

Re: Pasywna szklarnia do automatycznego nawadniania




przez Ahmed » 07/11/22, 20:12

Plastikowa osłona szklarni jest łatwo zgrzewana i umożliwia (w szczególności) zamocowanie klapy do zbierania wody w sposób znacznie solidniejszy i trwalszy niż za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej, co więcej, nie nadaje się do tego celu . Zrobiłem metalowe kółko do przeprowadzenia tej operacji: gdy koło zostanie doprowadzone do odpowiedniej temperatury, wystarczy nałożyć je na dwie grubości, które mają być połączone, wkładając pergamin (używany w kuchni), aby zapobiec przywieraniu plastiku do metalu ...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Milien61
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 05/11/22, 16:57
x 1

Re: Pasywna szklarnia do automatycznego nawadniania




przez Milien61 » 07/11/22, 20:25

Cóż, dziękuję, to budujące. Zamiast rynny planuję wierconą rurę poziomą, żeby uniknąć brudu ze ściółki, ziemi, martwych owadów… Ale na razie bardziej skomplikowane jest zrobienie otworów w odpowiednim miejscu, aby rozlało się wszędzie w tym samym czasie. Muszę to przemyśleć!

Dziękuję Ahmed, rzeczywiście pomyślałem o klejeniu na gorąco. Płaski na ziemi jest chyba łatwiejszy. Może zamiast tego spróbuję. Nie chcę spalić plandeki. W każdym razie sprytne ujęcie podgrzewanego koła.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 160