Światło i ciepło ...

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Światło i ciepło...




przez Grelinette » 02/07/19, 13:33

Christophe napisał:
Ahmed napisał:Odpowiedź na pierwsze pytanie jest łatwa, ponieważ światło i ciepło to dwie zupełnie różne rzeczy: istnieją szyby, które zatrzymują część promieniowania podczerwonego i przepuszczają widmo widzialne (jest to kwestia długości fali).


Tak, są to szyby niskoemisyjne, z tą różnicą, że generalnie (przynajmniej w domach indywidualnych, na drapaczach chmur jest to mniej bezpieczne), są one montowane w przeciwnym kierunku: aby zimą utrzymać IR w środku... : Chichot:

Więc myślę, że odpowiedź nie jest taka oczywista... ale wszystko zależy od zmniejszenia jasności, jakie chcemy tolerować... dzisiaj większość ludzi chce wszystkiego za darmo: zalet bez wad... To się robi dość bolesne...


Być może jest to możliwe rozwiązanie: przeszklenie odwracalne... z tą różnicą, że chcemy zarządzać przede wszystkim ciepłem: aby wpadało zimą, a nie latem, podczas gdy światło musi wpadać zarówno latem, jak i zimą.

Obecnie, aby zatrzymać upały, w ciągu dnia zamykamy rolety, co wiąże się z koniecznością włączenia światła!

dodając: Moje dzieci często bawią się zabawkami, które zmieniają kolor w zależności od temperatury otoczenia. Ciekawym rozwiązaniem wydaje mi się budowanie budynków, których dach i ściany zmieniają kolor w zależności od temperatury.
Gdy jest gorąco, dachy i ściany rozjaśniają się i odwrotnie, gdy jest zimno. Dlaczego nie płytka o tej właściwości?
Technicznie rzecz biorąc, skoro produkujemy zabawki posiadające tę właściwość, powinniśmy umieć także wytwarzać materiały budowlane!


Czy byłoby bardzo interesujące przeprowadzić testy na małym budynku pokrytym materiałem światłoczułym, takim jak szopa ogrodowa lub garaż, aby zobaczyć efekt? Czy istnieją tego typu plandeki lub płyty szklane?
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Światło i ciepło...




przez Grelinette » 05/08/19, 15:21

Odświeżam temat, żeby zadać pytanie i poznać Wasze opinie:

Mam zamiar rozłożyć na werandzie plandekę, żeby ograniczyć wpadanie promieni słonecznych, które sprawiają, że ta weranda jest prawdziwym piecem.
Plandeka zostanie umieszczona około 10 cm nad daszkiem dachu, dzięki czemu pomiędzy plandeką a daszkiem pozostanie przestrzeń powietrzna.

Czytałem, że istnieje metoda wytwarzania izolującego prądu powietrza pomiędzy osłoną przeciwsłoneczną a ścianą: cyrkulacja powietrza w celu poprawy efektu izolacyjnego. Wydaje mi się, że tę technikę nazywa się „murem kanadyjskim” i że omawialiśmy ten temat na ekonologii. (Jaki temat nie został poruszony na ekologii?... : Chichot: ).

Jeśli przyjmiemy, że przepływ powietrza pomiędzy 2 ścianami optymalizuje izolację termiczną, możemy tak myśleć im szybszy jest ten prąd, tym lepsza będzie izolacja. Dlatego też, w celu zwiększenia przepływu powietrza, lepszym rozwiązaniem może okazać się podgrzanie powietrza w przestrzeniach międzypowierzchniowych i dlatego zainstalowanie osłony przeciwsłonecznej w ciemnym kolorze, a nie w jasnym kolorze...

weranda.jpg
veranda.jpg (105.67 KB) Przeglądano 2218 razy


Jaka plandeka Twoim zdaniem najskuteczniej obniży temperaturę wewnątrz zadaszonej werandy:

- jasna po lewej stronie, która odpycha promienie słoneczne,

- ta ciemna po prawej stronie, która pochłania promienie słoneczne, ogrzewa powietrze w przestrzeni pomiędzy plandeką a dachem i generuje większy prąd powietrza.
1 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12310
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2973

Re: Światło i ciepło...




przez Ahmed » 05/08/19, 16:02

Konwekcyjny prąd powietrza ma tendencję do usuwania kalorii, co zwiększa prawdopodobieństwo, że temperatura między dwiema ścianami będzie wysoka*; jednak przekazywanie ciepła odbywa się również poprzez promieniowanie podczerwone: przy ciemnej plandece będzie ono maksymalne i choć trudno to obliczyć, myślę, że nie jest to właściwe rozwiązanie...

* Z logicznego punktu widzenia stwierdzenie to jest niepewne: przyspieszany jest przepływ powietrza, który w rzeczywistości zależy od delty T°, ale jeśli powoduje to spadek T°, przepływ maleje. .. Z drugiej strony przenikanie do ściany wewnętrznej następuje poprzez przewodzenie i nie jest rozsądne zwiększanie temperatury...
Ostatnio edytowane przez Ahmed 05 / 08 / 19, 16: 09, 1 edytowany raz.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79462
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097

Re: Światło i ciepło...




przez Christophe » 05/08/19, 16:04

A plandeka dwukolorowa?

Czarny powyżej (w celu promowania konwekcji), biały poniżej (w celu ograniczenia promieniowania)?

ps: według mojej wiedzy wszystkie namioty imprezowe (z wyjątkiem namiotów cyrkowych) są białe lub bardzo jasne...

powtórzeni: W powyższych wiadomościach pomyliłem zdjęcie spolaryzowane z chromatycznym, zostało to poprawione... : Oops:
0 x
Avatar de l'utilisateur
wirbelwind262
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 238
Rejestracja: 29/06/05, 11:58
Lokalizacja: Fouras
x 29

Re: Światło i ciepło...




przez wirbelwind262 » 05/08/19, 22:50

Ahmed napisał: jednak przekazywanie ciepła odbywa się również poprzez promieniowanie podczerwone: przy ciemnej plandece będzie ono maksymalne i choć trudno to obliczyć, myślę, że nie jest to właściwe rozwiązanie...

dobry wieczór
Potwierdzam, płótno syntetyczne (nawet jasnoszare) zamienia się w promiennikowy panel nad tarasem, wcale nie jest wygodne (i trzepocze na wietrze...)
płótno zostało zastąpione trzciną na pergoli, jest znacznie skuteczniejsze jako „osłona termiczna”

edytować:
czarny powyżej = maksymalna absorpcja i biały poniżej = maksymalna emisyjność Roll:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Światło i ciepło...




przez Grelinette » 07/08/19, 12:24

wirbelwind262 napisał:płótno zostało zastąpione trzciną na pergoli, jest znacznie skuteczniejsze jako „osłona termiczna”

Tak, ale kanisy, na pewno bardziej estetyczne i efektowne, słabo się starzeją i są dość drogie: za pokrycie altany lub werandy o powierzchni 15 m² trzeba zapłacić około 30–50 euro w przypadku płótna syntetycznego i trzykrotnie więcej w przypadku trzciny!

(ale żeby wszyscy się zgodzili, są… stroiki z PCV! : Chichot:)
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
wirbelwind262
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 238
Rejestracja: 29/06/05, 11:58
Lokalizacja: Fouras
x 29

Re: Światło i ciepło...




przez wirbelwind262 » 09/08/19, 22:27

dobry wieczór
zaplanowałeś rozdarcia i naprawy na wypadek podmuchów wiatru?
Mieszkam nad morzem, zawsze wieje wiatr i płótno szybko robi się głośne
@+
0 x
yves35
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 221
Rejestracja: 27/09/15, 23:22
Lokalizacja: rennes
x 60

Re: Światło i ciepło...




przez yves35 » 10/08/19, 02:41

Dobry wieczór,

Aluminiowa strona koca ratunkowego najskuteczniej blokuje działanie słońca

yves
0 x
ignorowane: obamot, janic, guygadebois... powietrze, powietrze. Nie jesteśmy (jeszcze) na Qanon Ben, jeśli w rzeczywistości

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 177