Mydło Marsylskie: oliwa z oliwek czy olej palmowy?

Jak zachować zdrowie i zapobiec ryzyko i konsekwencje dla Twojego zdrowia i zdrowia publicznego. choroba zawodowa, ryzyko przemysłowe (azbest, zanieczyszczenie powietrza, fale elektromagnetyczne ...), ryzyko firma (stres w miejscu pracy, nadużywanie leków ...) i indywidualne (tytoń, alkohol ...).
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Mydło Marsylskie: oliwa z oliwek czy olej palmowy?




przez Did67 » 24/07/16, 23:20

Wowhhhhhh

Super!

Ogrodzę bez zmęczenia...

Piekę chleb na zakwasie, nie męcząc się zbytnio (maszyna do chleba - która wyszła z mody; można znaleźć za 20 euro!)...

Zastanawiam się, czy wejdę w mydła! Metoda na zimno nie wydaje się zbyt męcząca? Więc to pasuje do mojej koncepcji! A jeśli chodzi o kardio, uciekam od oleju palmowego, no cóż: myłabym nim pośladki - super!
0 x
djo59
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 36
Rejestracja: 08/09/11, 01:03
x 5

Re: Mydło Marsylskie: oliwa z oliwek czy olej palmowy?




przez djo59 » 25/07/16, 00:57

Did67, śledzę Twój post od dłuższego czasu. I rzeczywiście, mydło wytwarzane na zimno powinno Ci się spodobać i idealnie wpasować w Twoją koncepcję.

Obiecuję, że w tych dniach zrobię post/samouczek na temat zmydlania na zimno
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79394
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11077

Re: Mydło Marsylskie: oliwa z oliwek czy olej palmowy?




przez Christophe » 25/07/16, 04:49

1360 napisał:Pewne jest, że następnym razem pomyślę trochę więcej, zanim otworzę dyskusję na temat forum który chce być „ekonomiczny”. chyba bym pojechała np forum bardziej ogólny, ale który nie ma sklepu, uniknę w ten sposób gniewu jego administratora.


To dobrze, bo nie ma już sklepu!
0 x
Avatar de l'utilisateur
1360
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 26/07/13, 07:30
Lokalizacja: Szwajcaria
x 36

Re: Mydło Marsylskie: oliwa z oliwek czy olej palmowy?




przez 1360 » 30/07/16, 16:58

@djo59,

Dziękuję za długą i ciekawą odpowiedź. Jeśli chodzi o moje mydło marsylskie z olejem palmowym to porażka, bo tak jak mówiłaś nic nie czyści.

Poszedłem więc do drogerii, aby kupić wysokiej jakości składniki, aby zrobić drugą próbę: kryształki sody, sodę oczyszczoną, olejek lawendowy i oczywiście prawdziwe mydło marsylskie z oliwy, o którym mówiłem powyżej.

Muszę tylko znaleźć odpowiednie proporcje, bo jak zwykle w sieci można znaleźć wszystko i jego przeciwieństwo...


Z drugiej strony dobra wiadomość: wciąż można znaleźć prawdziwe mydło Aleppo! Znalazłam takie w "mojej" aptece, są trzy rodzaje: 12% olej laurowy, 20% i 40%. Wziąłem dwa po 20% na mój prysznic, dam wieści o jego skuteczności.

Dwa zdjęcia, dla najbardziej sceptycznych:

Prawdziwe mydło Aleppo.jpg
True Aleppo soap.jpg (27.84 KiB) Wyświetlono 3831 razy


29ee7cdf-7ec7-4cd0-9e3f-58ab775a0109.jpg
29ee7cdf-7ec7-4cd0-9e3f-58ab775a0109.jpg (21.22 Kio) Consulté 3831 fois




Widzimy, że to mydło jest autentyczne i pochodzi z Syrii. Jego skład jest również autentyczny.

W czasach sklepu Econologie było też mydło Aleppo, ale, co ciekawe, było napisane „Aleppo” po francusku. Specjalny model eksportowy, czy mydło produkowane gdzie indziej niż w Syrii? Zdjęcie z byłego sklepu, o którym mowa:

Mydło Aleppo ze sklepu Econologie.jpg
Mydło Aleppo ze sklepu Econologie.jpg (32.15 KiB) Wyświetlono 3831 razy


A+
0 x
Próbując zbyt trudne, aby dostać się do formy, to kończy się patrząc jak ciasto.
Avatar de l'utilisateur
1360
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 26/07/13, 07:30
Lokalizacja: Szwajcaria
x 36

Re: Mydło Marsylskie: oliwa z oliwek czy olej palmowy?




przez 1360 » 31/07/16, 08:16

Cześć,

Wczoraj wieczorem zrobiłam sobie płyn do prania z mydłem marsylskim w wersji szybkiej. Rzeczywiście, znalazłam przepis, dzięki któremu nie ma potrzeby pozostawiania mieszanki na 24 godziny, więc można jej użyć natychmiast.

Niezwykle proste w wykonaniu: rozpuść 80 gramów mydła marsylskiego w 1.5 litra bardzo gorącej wody, a następnie dodaj 1 łyżkę sody oczyszczonej i kolejną łyżkę białego octu. Dodałem kolejną łyżkę kryształków sody i 7 kropli olejku lawendowego. Dobrze mieszamy i detergent jest gotowy.

Pobiegłem wyprać ubranie robocze (mechanik na maszynach na budowie). Wynik jest bardzo dobry! Muszę tylko obliczyć koszt własny (co musi być śmieszne).

W ciągu 10 dni otrzymam nową „najwyższą” wieżę myjącą, której pralka (9 kg) dozuje środek piorący w zależności od stopnia zabrudzenia bielizny. Zobaczymy jak zareaguje z tym domowym detergentem...

Aby być kontynuowane.
0 x
Próbując zbyt trudne, aby dostać się do formy, to kończy się patrząc jak ciasto.
djo59
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 36
Rejestracja: 08/09/11, 01:03
x 5

Re: Mydło Marsylskie: oliwa z oliwek czy olej palmowy?




przez djo59 » 31/07/16, 10:24

Zachwycony twoim mydłem Aleppo, które wydaje się być prawdziwym mydłem Aleppo (skład, kształt, ...).
Osobiście kilka lat temu odkryłam mydło Aleppo, ponieważ latem na słońcu dostaję małej łuszczycy na ramionach. Myję je mydłem Aleppo i nic.

W przypadku przepisów na pranie jest w rzeczywistości wszystko i jego przeciwieństwo. Rzeczywiście, proporcje można zmieniać w zależności od pożądanego stężenia detergentu, stopnia zabrudzenia bielizny, twardości wody,...
Mój przepis na detergent w płynie (+koncentrat)
- 2 litry przefiltrowanej wody
- 150 g startego domowego mydła (100% przetworzony olej kokosowy do smażenia : Mrgreen: i bez gliceryny)
- 150 gr kryształków sody: odtłuszcza, rozluźnia i zmiękcza wodę (tym samym wzmacnia działanie mydła)
- 6 łyżek sody oczyszczonej: neutralizuje kwasy i zapachy, zmiękcza wodę.
- 20 kropli olejku eterycznego (tutaj lawendowego i cytrynowego): dezynfekuje i perfumuje

Uwaga: do białego/jasnego prania dodaję 1-2 łyżki nadwęglanu sodu (6-10 euro za kg), który w kontakcie z wodą daje kryształki sody i nadtlenek wodoru. Nadwęglan sodu jest głównym, a nawet całkowitym składnikiem czynnym komercyjnych „wybielaczy do prania” sprzedawanych po niebotycznych cenach.

I oczywiście ocet jako środek zmiękczający, zapobiegający osadzaniu się kamienia i utrwalający kolor jako bonus.

Jeśli przypadkowo Twój detergent stwardnieje, to dlatego, że Twoje mydło zawiera glicerynę (klasyk tzw. Marsylii). Jeśli tak się stanie, dobrze wstrząśnij, wszystko będzie dobrze, ale następnym razem zmień mydło, jeśli tak jest. Gliceryna zatyka pranie i pralkę, jednocześnie zmniejszając siłę czyszczenia prania.
W przypadku kolejnego specjalnego mydła do prania/domowego spróbuj znaleźć bazę kokosowo-koprową, która ma najlepszą moc czyszczącą.


W przypadku samouczka „zimnego mydła” opublikuję go w ciągu dnia, jest prawie gotowy, zawiera wideo.
0 x
Avatar de l'utilisateur
1360
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 26/07/13, 07:30
Lokalizacja: Szwajcaria
x 36

Re: Mydło Marsylskie: oliwa z oliwek czy olej palmowy?




przez 1360 » 31/07/16, 11:15

Dziękuję za te nowe szczegóły.

Zamierzam zrobić nowy, z większą ilością kryształków sody, sody oczyszczonej i olejku eterycznego.

Widzę coś takiego:

- 3 litry wody.
- 200 gramów mydła marsylskiego z oliwą z oliwek.
- 200 gramów kryształków sody.
- 8 łyżek sody oczyszczonej.
- 30 kropli olejku lawendowego.


Mój pierwszy detergent (z mydłem marsylskim z olejem palmowym) miał tendencję do zastygania, ale drugi (z mydłem marsylskim z oliwą z oliwek) pozostał płynny. Trochę się rozdziela, ale po wstrząśnięciu butelką przez pół sekundy znów staje się "idealny". Jestem bardzo zadowolony z tej drugiej próby.

A+
0 x
Próbując zbyt trudne, aby dostać się do formy, to kończy się patrząc jak ciasto.
djo59
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 36
Rejestracja: 08/09/11, 01:03
x 5

Re: Mydło Marsylskie: oliwa z oliwek czy olej palmowy?




przez djo59 » 31/07/16, 11:40

Chemicznie rzecz biorąc, Olive i Palm mają taką samą moc czyszczącą, ale jak wyjaśniasz, twoja dłoń zamarzła, dlatego zawierała glicerynę (zatyka i neutralizuje działanie czyszczące mydła), na tym polega różnica między twoimi 2 testami.

Jeśli chodzi o proporcje, które podałeś, wydaje mi się to dobre, to tak jak pisałem wyżej, może później dopracujesz swoje proporcje według swoich potrzeb (twardość wody, "siła" mycia,...) . To jak dobry przepis kulinarny, udoskonalamy go, dopóki nie mamy TWOJEGO przepisu.
Z mojego przepisu, o którym wspomniałem powyżej, włożyłem około 1.5 nakrętki skoncentrowanych puszek do detergentów. A w przypadku dużych plam odrobina detergentu bezpośrednio na plamę (bezpośrednio na plamę, usuwa :P )

W przeciwnym razie to wszystko, w końcu skończyłem i opublikowałem samouczek dotyczący robienia zimnego mydła
Samouczek dotyczący zmydlania na zimno
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28730
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538

Re: Mydło Marsylskie: oliwa z oliwek czy olej palmowy?




przez Obamot » 31/07/16, 12:47

Cześć,

Nie zapomnij o czymś z mydeł i skóry (podstawowa chemia, jeśli może pomóc zrozumieć, jak to czyści). solgłówną zaletą (jakościowo i ilościowo) nie jest mydło (które jest ultra-mniejszością), ale woda ^^

Woda interweniuje na samym początku (nie myjemy suchym mydłem bezpośrednio na skórze bez płynu, spróbuj nie działa, potrzebujesz => solroztwór wodny) : Lol: następnie z kombinacją wysoce reaktywnego diwodoru i tlenu tak zmieszane mydło tylko zmiękcza, a następnie rozpuszcza warstwę tłuszczową naskórka, sebum (które z czasem przyjęło niepożądane zanieczyszczenia), które dzięki połączeniu z roztworem wodnym i dlatego woda, która służy jako odczynnik, jest w ten sposób przekształcana w działanie „odrywania brudu”. To, co zatem następuje „z” jest tylko efektem ubocznym (w chemicznym procesie czyszczenia), ponieważ to, co naprawdę czyści w porządku, jest głównym rozpuszczalnikiem: czym jest ultraprzeważająca woda od samego początku (rozpuszcza się tym razem przez działanie mechaniczne podczas płukania, które w rzeczywistości jest prawdziwym czyszczeniem).

Tak przyjaciele, woda jest solVant, i to nie tylko trochę... Może rozpuszczać metal przez erozję / elektroerozyjność, a nawet korozję! (i znowu elektroliza i inna elektrochemia) to właśnie ona w połączeniu z krwią w roztworze wodnym umożliwia eliminację złego cholesterolu i zanieczyszczeń z organizmu człowieka (dokładnie tak jak mydło), odrywając je od naczyń krwionośnych.

Mydło to "wywabiacz" (kiedy działa w dobrej symbiozie), a nie "solvant".
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Mydło Marsylskie: oliwa z oliwek czy olej palmowy?




przez GuyGadebois » 25/07/19, 16:10

1360 napisał:Witam,

Z tego, co znalazłem w sieci, prawdziwe mydło marsylskie już nie będzie istnieć, przynajmniej na etapie produkcji przemysłowej. Nazwa „mydło marsylskie” nie jest chroniona, każdy może zrobić to wszędzie, nazywając je „mydłem marsylskim”. Smutny.

W Marsylii pozostałoby 4 dużych producentów mydła marsylskiego, ale żaden z nich nie przestrzega oryginalnej receptury, która jasno mówi, że musi być 72% oliwy z oliwek i tylko oliwa z oliwek. Od dawna dodawali olej palmowy i olej kokosowy (ze względu na spienioną stronę).

Krótko mówiąc, być może jest jeszcze kilku rzemieślników, którzy szanują oryginalną recepturę, ale trudno ich znaleźć w sieci.

A+

PS: Nigdy nie powiedziałem, że Marsylia jest w Szwajcarii ?!

Rzeczywiście mydło marsylskie z 72% oliwą z oliwek już nie istnieje (do niedawna zostało mi kilka z zapasów z czasów drugiej wojny światowej, w czasie której mój dziadek miał aptekę!). Jestem z okolicy i nawet Marius Fabre i inni „rzemieślnicy” używają w najlepszym przypadku oleju kokosowego, aw najgorszym oleju palmowego (w większości sklepów w Marsylii).
Różnica między mydłem marsylskim a mydłem z Aleppo polega na tym, że do tego drugiego dodaje się olej laurowy w różnych proporcjach.
La Compagnie du Bicarbonate sprzedaje kilka bardzo dobrych pod marką Lauralep, które są teraz produkowane we Francji z powodów, które znamy.
Jeśli chodzi o domowy detergent, ścieram mydło Aleppo i do powyższego przepisu dodaję dwie lub trzy łyżki nadchloranu sodu (na zimno, uważaj!).
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)

Powrót do "Zdrowia i Prewencji. Zanieczyszczenia, przyczyny i skutki zagrożeń dla środowiska "

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Robob i goście 196