„Dziwne” asymetryczne zużycie Nokian WeatherProof po 25 000 km (pochylenie?)...

Transport i nowy Transport energii, zanieczyszczenie środowiska, innowacje silnika, samochód, samochody hybrydowe, prototypy, kontrola zanieczyszczenia, normy emisji, podatek. nie poszczególne rodzaje transportu: transport, organizacja Carsharing lub carpooling. Transport bez lub z mniejszym oleju.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79386
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11072

„Dziwne” asymetryczne zużycie Nokian WeatherProof po 25 000 km (pochylenie?)...




przez Christophe » 19/06/19, 23:13

Pod koniec 2017 roku, a więc niecałe 2 lata temu, po małym badaniu przedstawionym tutaj, zainstalowałem 2 Nokian WeatherProofs: nouveaux-transports/montage-2-pneus-4-saisons-goodyear-vector-4-seasons-g2-avec-2-pneus-ete-t15410.html

To właśnie opony 4-sezonowe w 1 roku znalazły się na pierwszym miejscu w rankingu… oto ich stan 2017 miesięcy później…

Obie są na przedniej osi trakcyjnej i po 2 25 km obie opony są mocno zużyte, a po lewej stronie bardziej niż po prawej... i co mnie dziwi, to asymetria zużycia tej samej opony, patrz zamiast tego: wnętrze opony opona jest całkowicie uszkodzona, ale wewnętrzna 000/2 części jest mniej zużyta niż zewnętrzna! Niezbyt logiczne więc... tak?

Lewa opona:

20190619_155208.jpg


20190619_155224.jpg


20190619_155228.jpg


20190619_155306.jpg


OK, z pewnością mam problem z geometrią, ale to zużycie typu „-- + -” wydaje mi się dość dziwne, prawda?

Prawa opona wykazuje takie samo duże zużycie wewnątrz opony, ale jest znacznie mniej zużyta niż lewa i nie wykazuje asymetrycznego zużycia na każdej 1/2 opony...

Prawa opona:

20190619_155322.jpg


Na razie widzę jedynie problem różnej jakości gumy w obu oponach, żeby to wyjaśnić? Regulacja geometrii zmniejszy zużycie wewnątrz opon, ale nie wyjaśnia dziwnego zużycia lewej opony...

Opony zostały zakupione przez internet... może łatwiej byłoby odsprzedać podróbki? : Mrgreen:

Zwykle przejeżdżam na oponach 40 000 km, biorąc pod uwagę mój „fajny” sposób jazdy (w Twingo zrobiłem już 120 000 na tylnych oponach), to były moje pierwsze 4 sezony. Dlatego doświadczenia są mieszane… przynajmniej w przypadku tego modelu.

Mam zamiar dokonać regulacji geometrii i wymienić je na Michelin Crossclimates, tak dla porównania...nie dużo droższe od Nokianów...

Trochę mnie jednak zmartwiło, bo na bieżniku prawej opony zostało całkiem sporo materiału (właściwie zostało mi 3*1/2 bieżnika : Chichot: ). Bez tego problemu geograficznego prawdopodobnie osiągnąłbym 35 000 km.

Fale upałów ostatnich 18 miesięcy niewątpliwie nie pomogły w braku zużycia tego typu gumy.

Inna hipoteza: lewa opona jest zorientowana na ZACHÓD, więc przez całe popołudnie świeci słońce... To może wyjaśniać jej przedwczesne zużycie? No cóż, ale i tak to zwrócę uwagę...

ps: ciśnienia są sprawdzane regularnie, mniej więcej co miesiąc lub co 2 miesiące... i zawsze, gdy wyruszam w długą podróż...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79386
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11072

Re: „Dziwne” asymetryczne zużycie Nokian WeatherProof po 25 000 km (wygięcie?)...




przez Christophe » 20/06/19, 12:07

Znalazłem to: http://elanpneu.e-monsite.com/blog/pour ... pneus.html

zużycie-opon.jpg
usure-des-pneus.jpg (151.14 KB) Przeglądano 3799 razy


Oczywiście udało mi się zrobić „miks” tych 4 przypadków! : Mrgreen:
0 x

Powrót do "Nowej transporcie: innowacje, silniki, zanieczyszczenie środowiska, technologii, polityki, organizacji ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 223