leniwy ogrodnik w Loire Atlantique

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez być chafoin » 26/06/18, 11:12

Did67 napisał:Jak już gdzieś napisano, wyróżnia się powój polny i powój żywopłotowy. Ten ostatni ma kłącza wielkości kciuka do głębokości około pięćdziesięciu cm (kiedy jest dobrze zarośnięte). Jutro, dzień wcześniej, nie zostanie „opróżniony”!
Zastanawiam się co zrobić z tym powójem żywopłotowym, który rośnie na mojej działce gruszecznika, buraków...na razie pozwalam mu rosnąć jak widać na zdjęciu delikatnie strugając go ale zastanawiam się czy przy tych kłączach o których mówisz to nie ryzykuję wyczerpanie zasobów mojej gleby...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Did67 » 26/06/18, 12:22

Ograniczam go wzdłuż żywopłotu. Wyrywając/oczyszczając „ścieżkę” pomiędzy moimi działkami a żywopłotem.

Oczywiście unieruchamia to niektóre pierwiastki mineralne. Ale myślę, że jest to w porządku „niewiele”, w porządku niedostrzegalnym. Nigdy nie zapominaj, że rezerwy to przede wszystkim węglowodany, a zatem przede wszystkim CO2 złapany w powietrzu i H2O, uwięziony w ziemi...

Na moich filmach można zobaczyć kilka bardzo szanowanych kapusty w pobliżu, w 2016 roku. W tym roku nie widać różnicy między ziemniakami wzdłuż żywopłotu, a tymi, które są daleko od niego...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Adrien (były nico239) » 26/06/18, 12:27

phil53 napisał:Pierwsze zdjęcie to 4 bańki, które posadziłem. Wyciąłem jednego i wyglądał, jakby był jednym kawałkiem.
Dolne zdjęcie jest efektem jednego z 4.
Nie zebrałem nic poza tym, co spożyłem. Widzę, że podobnie jak w zeszłym roku będzie mały i uciążliwy w obieraniu.


Aha, ok, więc na zdjęciu 1 posadziłeś cebulki cayeux z głów wystających powyżej?

Czy o to chodzi?

Natomiast na zdjęciu 2 nic nie widać, jest niewyraźne i nie bardzo rozumiem

Nie nadają się do spożycia?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Did67 » 26/06/18, 14:17

Ja też jestem trochę zagubiony!

a) 4 „cebule” na zdjęciu 1, posadziłeś je. Czy to zdjęcie archiwalne?

Czy pochodzą z kultury „bulbli”, które powstają, gdy czosnek „rośnie”? Następnie tworzy rodzaj maleńkiego goździka na główce przypominającej „kwiat”. Kiedy je posadzisz, tego rodzaju goździki dają rodzaj „niesegmentowanego czosnku”, bardzo okrągłego [miałem takie, znacznie mniejsze od twojego].

b) Zdjęcie 2 przedstawia roślinę uzyskaną tam, posadząc wiosną jedną z tych okrągłych cebul. Otóż ​​to ? Jest zgniły. Według tego co opisujesz, miękka zgnilizna (mówisz o "ropie"). Te miękkie zgnilizny są dziełem bakterii. Bez wątpienia ma to związek z nadmierną wilgocią, której doświadczyliśmy...
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez phil53 » 26/06/18, 14:38

Tak, to wszystko, posadziłem 4 bąbelki (zdjęcie 1) i jedna z nich spadła z powodu wiatru, była zgniła u podstawy, a reszta była rozdrobniona.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Did67 » 26/06/18, 16:30

Oprócz zgnilizny oczywiście wszystko w normie.

Czosnek czasami robi tego typu „śrubę”, wytwarzając tego rodzaju cebulki, które po posadzeniu dają pojedynczą „cebulkę” (nie wiem, jak to powiedzieć).

A kiedy go posadzimy, ponownie staje się czosnkiem, tworząc główkę goździków...

[Często mylę pojęcia „strąk”, „goździki”, „bulwa”, „bulbil”… Wikipedia mówi: „W przypadku czosnku każdy ząbek wbity w ziemię daje nową główkę, w której powstaje od 3 do 20 ząbków”. Określenia „głowa” i „strąki” są raczej terminami kulinarnymi: „Ząbek czosnku: Część główki czosnku złożona z kilku ząbków, zabezpieczona niejadalną powłoką”. Żarówka byłaby zatem głową. I goździk, strąk...]
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Adrien (były nico239) » 28/06/18, 00:05

Strąk lub cebulka to wszystkie cayeux lub cebulki.

Wydawać by się mogło (dla czosnku), że najlepszy czosnek to ten z zewnątrz (nie ma pewności)
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez phil53 » 02/07/18, 23:16

3 lata temu ściąłem brzoskwinię i zostawiłem pień pokryty ziemią i BRF. Myślałam, że szybko się rozpadnie, ale wcale nie. Ze względu na pracę musiałem przesunąć ziemię, a pień pozostał nienaruszony i wcale nie zaczął gnić.
Z drugiej strony, mimo intensywnych upałów przez kilka dni bez deszczu przez prawie miesiąc, pod fałszywym BRF ziemia nadal była wilgotna. Górna część pnia zrównana z powierzchnią BRF, organizmy powinny ją zaatakować.
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez phil53 » 06/07/18, 22:44

Chrząszcze Colorado atakują moją roślinę oberżynową. Myślałem, że są wyłącznie na str. t.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Did67 » 10/07/18, 11:04

Nie? Nie. To klasyk. Kiedy ziemniaki żółkną i stają się mniej apetyczne, bakłażany stają się bardzo zielone, a stonki ziemniaczane chętnie wędrują do bakłażanów lub pomidorów (które są również psianką, podobnie jak ziemniak).
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 106