„Potager du Laesseux” w Dordonii

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Did67 » 30/05/17, 22:39

Lachanette napisał:
i ogród warzywny, który jest już za mały!



Śmieję się !!!! Rozbudowuję się już 4 lata, rozbudowuję i nadal jest za mało!!!
0 x
Lachanette
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 31
Rejestracja: 03/01/17, 22:25
Lokalizacja: Północ i Dordogne
x 15

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Lachanette » 04/06/17, 00:29

Właśnie obejrzałem film, w którym Gilles Jamain opowiada o pH gleby (wspomniany już przez Isentropa w głównym wątku, strona 197)
Według niego optymalne pH wynosi 5,82, czyli mieści się w zakresie od 5,5 do 6,5, co znajduje się w mojej glebie na głębokości od 5 cm do 15 cm!
Miejmy nadzieję, że ma rację!

https://www.youtube.com/watch?v=FTMxNQP2G4E&t=6s
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Did67 » 04/06/17, 09:01

Nie widziałem tego filmu, ale każdy, kto twierdzi, że jest 5,82, traci dla mnie wszelką wiarygodność!

1) Nie mierzymy pH gleby, ale roztworu glebowego: pH gleby pomiarem standaryzowanym (laboratorium analizy gleby): nie jest wtedy bardziej „dokładny”, po prostu wszystkie wartości ​z tego laboratorium są porównywalne...

2) Optymalne pH to kompromis pomiędzy 36 czynnikami:
- życie organizmów glebowych, z których niektóre preferują środowisko kwaśne (grzyby), inne neutralne (bakterie); robaki mają trudności z utrzymaniem kwaśnego pH ("łaskocze" ich skórę - jak Coca-Cola błonę śluzową jamy ustnej) - więc już to zależy od tego, kogo wybierzesz...
- rośliny: „potrzeba” roślin jest zróżnicowana; podczas gdy zdecydowana większość preferuje gleby w pobliżu neutralności, niektóre są kwasolubne, inne wolą gleby zasadowe (właściwie nie do końca, ale potrzebują dużo wapnia, który wywołuje zasadowe pH).
- niektóre istotne pierwiastki stają się nierozpuszczalne, gdy pH staje się kwaśne
- inne, gdy odczyn staje się zasadowy (np. żelazo; pojawia się zażółcenie liści, z wyjątkiem nerwów, zwane chlorozą)
Zobacz w tym dokumencie różnice w rozpuszczalności niektórych pierwiastków: http://www.cannagardening.ca/fr-ca/le_p ... os_plantes

3) Uważam, że przyroda jest z natury dobrze stworzona, a dobrze ułożony kompost ma tendencję do neutralności lub bardzo lekkiej kwasowości (prawdopodobnie jest to działanie grzybów w fazie dojrzewania).

Myślę, że zalecenie dotyczące pH ma z konieczności szeroki „zakres” i prawdopodobnie jest lekko kwaśne. Dla mnie myślę, że benchmark to 6 do 6,5 i 1 jednostka wokół tego obszaru, nie ma powodu nikogo panikować! Nie mówiąc już o tym, że „to zależy” od tego, co będziemy sadzić... Rośliny pochodzenia leśnego (czerwone owoce, truskawki) niewątpliwie preferują niższe pH.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Ahmed » 04/06/17, 13:20

Uważam też, że nie powinniśmy robić „fixette” na PH, na tej podstawie, że wiemy mniej więcej, jak je mierzyć, podczas gdy tak wiele innych ważnych rzeczy umyka nam w ważnych i zmiennych proporcjach.
Na ten temat wiele rzeczy, które się mówi lub pisze, budzi wątpliwości; Sam wspomniałem o przypadku drzewostanów świerkowych, które zakwaszałyby glebę, ale nie jest pewne, czy to zakwaszenie (które jest odnotowane) jest spowodowane świerkiem, ale być może, że gospodarka, zwykle gęsta od tych drzew o nieprzejrzystym ulistnieniu, działa niekorzystnie na sposób rozwoju ściółki, zwłaszcza po wyeliminowaniu innych gatunków, a także niższy poziom roślinności (warstwa zielna).
Natura jest bardziej złożona, niż chcielibyśmy sobie wyobrazić... Roll:
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Lachanette
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 31
Rejestracja: 03/01/17, 22:25
Lokalizacja: Północ i Dordogne
x 15

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Lachanette » 04/06/17, 14:14

Did67 napisał:Nie widziałem tego filmu, ale każdy, kto twierdzi, że jest 5,82, traci dla mnie wszelką wiarygodność!


Co Cię powstrzymało przed obejrzeniem filmu przed udzieleniem odpowiedzi?
0 x
gek
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 101
Rejestracja: 19/11/16, 09:40
Lokalizacja: Holtzheim (67810)
x 28

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez gek » 04/06/17, 14:40

Nawet w laboratorium chemicznym pomiar pH na poziomie 5,82 i wiara w niego pokazuje, że nie rozumiemy zbyt wiele niepewności pomiarów. Bardzo dobre, dobrze skalibrowane pH-metry są wiarygodne do 0,2...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Did67 » 04/06/17, 16:50

Lachanette napisał:
Co Cię powstrzymało przed obejrzeniem filmu przed udzieleniem odpowiedzi?


5,82... I jeszcze coś do zrobienia.

Bo to 5,82 po prostu nie ma sensu. W sensie precyzji, jak mówi Gek. I w sensie „zdrowego rozsądku”, jak starałem się szybko wyjaśnić.

Później zabawne będzie oglądanie uzasadnienia tej tezy. Zrobię to, gdy będę chciał zobaczyć szkic.

Teraz, jeśli chcesz „ustawić” swoje pH na 5,82, może to być sport jak każdy inny…

Twoje pytanie mogło brzmieć: dlaczego odpowiadam?... I rzeczywiście. czasami swędzi... Ale nie jest dobrze. Postaram się zachować ciszę, gdy sprawa nie dotyczy mnie bezpośrednio.
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9841
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2678

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez sicetaitsimple » 05/06/17, 15:31

5,8 (nie znalazłem dwu setnych punktu!) Jest to docelowe pH roztworu spożywczego na przykład w bezglebowej uprawie pomidorów (wpisz „ph uprawa bezglebowa” i wyświetli się artykuł).

Przypuszczam, że to właśnie do tej techniki odnosi się wartość cytowana w filmie.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Did67 » 05/06/17, 15:45

W PORZĄDKU !!!

W takim przypadku oczywiście nie ma to nic wspólnego! Jesteśmy wtedy „w szpitalu” – wszystko w ramach zapłodnienia in vitro, czysta chemia… Zabiliśmy wszystkie formy życia. Przynosimy wszystko w postaci rozpuszczalnej [i dostajemy pomidory bez smaku, ale nie przejmujemy się tym, bo i tak ludzie je kupują!].

Gleba musi zapewniać organizmom żywym obniżone pH (5,8 byłoby zbyt kwaśne, na przykład dla bakterii nitryfikacyjnych lub utrwalających), aby mogły dobrze funkcjonować; należy zapewnić wszystkie reakcje, w szczególności solubilizację (dokładnie należy unikać nierozpuszczalności przy ekstremalnym pH, co wiąże się z ryzykiem toksyczności związanym na przykład z nadmiarem aluminium itp.).

Nie może to zatem stanowić podstawy dla gleby, którą chcemy ożywić. Więc najpierw myślimy o organizmach glebowych i tym, co im odpowiada!

Jeśli tak, to potwierdzałoby to moją „intuicję”.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Did67 » 05/06/17, 16:02

Lachanette napisał:Miejmy nadzieję, że ma rację!

https://www.youtube.com/watch?v=FTMxNQP2G4E&t=6s


Spojrzałem na początek: wyraźnie odnosi się to do upraw hydroponicznych (dwa razy). Następnie dodaje, że rośliny „żywią się materią organiczną znajdującą się w glebie”.

Podążaj za moim rozumowaniem: na torze wyścigowym Ferrari ich prototyp osiąga prędkość 320 km/h z silnikami z zaworami ceramicznymi, które pracują z prędkością 16 000 obr./min... bla bla bla... więc jeśli jedziesz po trudnym terenie, jeśli chcesz przejechać przez Sahara bezpiecznie potrzebuje silnika z ceramicznym zaworem, który pracuje z prędkością 16 000 obr./min. To właściwie skrót, który on robi.

W żywej glebie odżywiamy organizmy żywe, które mają wymagania. W Alzacji wiemy, że rollmops (surowy filet śledziowy) można konserwować w occie bez konieczności podgrzewania. W tym kwaśnym środowisku bakterie nic nie robią!!! Bakterie nie tolerują środowiska kwaśnego. Robaki ich nie lubią... Facet nie wie! Ma roztwór odżywczy o pH 5,82...

W naszych ogrodach warzywnych to właśnie te organizmy odżywiają warzywa... Nie jest to napar sterowany komputerowo pożywką od innego chemika, który nazywa siebie agronomem...

Przepraszam, wyłączyłem, kiedy wpadł w kolejną głupotę: rośliny biorą nieuchronnie [mówi] azot w materii organicznej gleby... Spójrzcie na Hervé Covesa, który uśmiecha się grzecznie (musiał się powstrzymać, żeby nie wybuchnąć śmiechem), gdy drugi mówi tak: odmawia się mszę [ Hervé Coves oprócz tego, że jest dobrym agronomem, jest także mnichem nie wiem jakiego posłuszeństwa]... Wydaje się nie zdawać sobie sprawy, że część azotu, która jest w obiegu natury, pochodzi z wiązania symbiotycznego przez bakterie roślin strączkowych (a nawet w zasadzie przed nawozami azotowymi!).

Nie ma czasu do stracenia. Wolę drzemkę.

Dlatego utrzymuję, że to, co mówi ten facet, to „NAC” (do bani).
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 237