Piec rakietowy ze starą kuchenką węglową

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Piotr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 588
Rejestracja: 15/09/05, 02:20
x 313

Piec rakietowy ze starą kuchenką węglową




przez Piotr » 19/05/17, 18:56

Kiedy kupiłem dom, na strychu stał taki piec:
piec_800.jpg

Pomyślałem, że super, uda mi się go zamontować ponownie w miejsce pieca olejowego, który służył do ogrzewania pierwszego piętra.
Ale kiedy otworzyłem drzwi, zdałem sobie sprawę, że ten piec nie był piecem na drewno, ale piecem węglowym zaprojektowanym do spalania wyłącznie tego paliwa kopalnego, rozczarowanie :(
piec_open_800.jpg

tablica.jpg

Pogodziłem się wtedy z koniecznością pozbycia się go, gdy wpadłem na pomysł: a co, jeśli zrobię z tego piec rakietowy?
Mógłbym rozpalić ogień w klasyczny sposób, a gdy już dobrze się rozpali i będzie miał dobrą siłę ssania, przełączyć się na tryb pieca rakietowego, zamykając ciąg, ładując duże poleno przez górny właz i zarządzając ciągiem przez ten sam właz. Mógłbym wtedy użyć polan 50 cm, które są tańsze i które będą palić się dłużej niż te 25 cm, których planowałem użyć.

Nawet nie trzeba go przerabiać, do paleniska prowadzi już rura (długość: 40cm, średnica: 16cm).
tuba_800.jpg

foyer_800.jpg

Czy ktoś tutaj próbował kiedyś obsługiwać tego typu piec w ten sposób?
Czy kształt pieca wydaje się zgodny z pracą pieca rakietowego?
1 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: piec rakietowe ze starym piecem węglowym




przez Ahmed » 19/05/17, 19:55

Ryzyko niezgodności występuje na poziomie mocy, chyba że rozważona zostanie adaptacja...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Piotr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 588
Rejestracja: 15/09/05, 02:20
x 313

Re: piec rakietowe ze starym piecem węglowym




przez Piotr » 19/05/17, 22:31

Czy możesz rozwijać STP? Jakie adaptacje należałoby wprowadzić?
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: piec rakietowe ze starym piecem węglowym




przez Ahmed » 19/05/17, 23:11

Zasada działania pieca rakietowego składa się z zasilacza umieszczonego na jednym końcu litery L lub U, oddzielnego od rury ssącej (pionu ciepła) i zawierającego pomiędzy nimi komorę spalania. Pozwala to w większości sposobów wykonania (trzeba przyznać, że bardzo różnorodnych) na zastosowanie długiego drewna, które w przypadku kształtu U zasila palenisko grawitacyjnie w miarę postępu spalania. Pierwotnie zaprojektowana do spalania drewna o małych przekrojach, ta metoda podawania jest zatem uzasadniona, nawet jeśli czasami z powodzeniem stosuje się sekcje o bardziej konwencjonalnych rozmiarach.
Dostosowanie, jakiego należy dokonać zgodnie z tym opisem, polegałoby zatem na dodaniu rury zasilającej, przedłużonej lub nie, o poziomą komorę wstępną spalania...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
highfly-nałogowiec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 757
Rejestracja: 05/03/08, 12:07
Lokalizacja: Pireneje, 43 roku
x 7

Re: piec rakietowe ze starym piecem węglowym




przez highfly-nałogowiec » 20/05/17, 04:50

Witam, ogrzewam się takim piecem, używanym w trybie rakietowym. Działa idealnie!
Jest jednak jedna duża różnica: mój wylot jest pionowy.
Zaizolowałem palenisko i grzejnik, obłożone nieuszczelnionymi cegłami ogniotrwałymi, sprasowanym wermikulitem.
Rura wylotowa jest również zaizolowana na długości 50 cm, następnie jest odsłonięta na długości 1 m, aby skorzystać z promieniowania, a następnie zanurzona pionowo w podgrzewaczu wody o pojemności 200 l i ogrzewaniu murowanej ławki.
Jestem z tego całkowicie zadowolony!
0 x
„Bóg śmieje się z tych, którzy potępiają skutki, których pielęgnują przyczyny” BOSSUET
"Na zobaczyć co jest Croit„Dennis MEADOWS
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: piec rakietowe ze starym piecem węglowym




przez Ahmed » 20/05/17, 07:44

Znam Twoją wiedzę w tej dziedzinie i chciałbym mieć kilka zdjęć Twojego pieca, czy jest to możliwe?

Nie zwróciłem uwagi na to, że pionowa rura służy do zasilania pieca węglowego Piotr, nie będzie służyć jako pion grzewczy w przypadku ponownej konwersji...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: piec rakietowe ze starym piecem węglowym




przez Ahmed » 20/05/17, 07:44

Znam Twoją wiedzę w tej dziedzinie i chciałbym mieć kilka zdjęć Twojego pieca, czy jest to możliwe?

Nie zwróciłem uwagi na to, że pionowa rura służy do zasilania pieca węglowego Piotr, nie będzie służyć jako pion grzewczy w przypadku ponownej konwersji...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
highfly-nałogowiec
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 757
Rejestracja: 05/03/08, 12:07
Lokalizacja: Pireneje, 43 roku
x 7

Re: piec rakietowe ze starym piecem węglowym




przez highfly-nałogowiec » 20/05/17, 13:52

Trochę zdjęć i szczegółów wkrótce, ale dopiero wieczorem... Do zobaczenia wkrótce!
0 x
„Bóg śmieje się z tych, którzy potępiają skutki, których pielęgnują przyczyny” BOSSUET

"Na zobaczyć co jest Croit„Dennis MEADOWS
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: piec rakietowe ze starym piecem węglowym




przez Ahmed » 20/05/17, 14:01

Oczywiście! Z góry dziękuję. 8)
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Piotr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 588
Rejestracja: 15/09/05, 02:20
x 313

Re: piec rakietowe ze starym piecem węglowym




przez Piotr » 20/05/17, 17:27

Ciekawi mnie też Twoja instalacja uzależniona od much, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie i palenisko, nie byłabym w stanie odzyskać kalorii z dymu, ale jestem też ciekawa reszty. Jakiego rozmiaru kłody używasz?
Ahmed napisał:Nie zwróciłem uwagi na to, że pionowa rura służy do zasilania pieca węglowego Piotr, nie będzie służyć jako pion grzewczy w przypadku ponownej konwersji...

Rzeczywiście, jak w klasycznym piecu, ciąg będzie zapewniał komin, interesuje mnie zasada pionowego nawiewu, która pozwala na palenie długich polan przy małym palenisku, nie będzie to piec rakietowy o masie, a rakieta kieszonkowa.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 240