niskie zużycie lamp i UV?

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14142
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 841




przez Flytox » 04/10/15, 21:16

Zwykła lampa o niskim zużyciu energii, która oświetla biuro od kilku lat (liczba?) przy użytkowaniu przez 1 godzinę dziennie?

Obraz

Tak więc co z tego?
Cóż, farba na abażurze, tym wystawionym bezpośrednio na światło lampy, wyblakła (pomarańczowa), podczas gdy reszta lampy zachowała swój pierwotny kolor (czerwony)!

Obraz

A potem?
Czy to UV z tej lampy tak samo atakuje farbę....i jednocześnie oczy.....W każdym razie nagrzewa się bardzo mało, a abażur można bez problemu dotknąć nawet po kilkugodzinnym ogrzewaniu.

Obraz

Plastik podstawy żarówki (zdjęcie 1), również wystawiony bezpośrednio na działanie tego światła, wyraźnie pożółkł.
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6531
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1647




przez Macro » 05/10/15, 09:32

Do Twojej wiadomości 6 megaman 9w e14 skręcone żarówki zakupione w październiku 2011 w sklepie ekologiczn...Żarówki używane w naszym głównym pomieszczeniu od prawie 4 lat...żadna się nie zawiodła...
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 05/10/15, 12:24

Flytox napisał:Zwykła lampa o niskim zużyciu energii, która oświetla biuro od kilku lat (liczba?) przy użytkowaniu przez 1 godzinę dziennie?


Cóż, farba na abażurze, tym wystawionym bezpośrednio na światło lampy, wyblakła (pomarańczowa), podczas gdy reszta lampy zachowała swój pierwotny kolor (czerwony)!

Czy to UV z tej lampy tak samo atakuje farbę....i jednocześnie oczy.....W każdym razie nagrzewa się bardzo mało, a abażur można bez problemu dotknąć nawet po kilkugodzinnym ogrzewaniu.



Plastik podstawy żarówki (zdjęcie 1), również wystawiony bezpośrednio na działanie tego światła, wyraźnie pożółkł.


ten sam problem, co w przypadku klasycznych świetlówek: pary rtęci znajdujące się wewnątrz wytwarzają ultrafiolet, przekształcany w światło widzialne przez warstwę świetlówki... znaczna część przechodzi przez

na szczęście szkło zawiera to, co niezbędne, aby nie było przezroczyste dla najniebezpieczniejszego promieniowania UV, ale mimo to przepuszcza trochę promieni UV bliskich widzialnemu, które żółkną farbę i plastik bardziej niż światło żarówek

naturalne światło słoneczne żółknie również farbę i plastik, nie udało mi się jeszcze określić ilościowo różnicy między świetlówkami a światłem słonecznym
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088




przez Christophe » 05/10/15, 15:05

Tak, w przypadku plastiku, też to zauważyłem... ale nie jestem pewien, czy to nie jest zwykły efekt termiczny, w tym przypadku klasyczna żarówka daje ten sam efekt... oczywiście gorszy. (ale jako że na żarówkach bardzo rzadko jest plastik... tego nie zauważamy. Natomiast kinkiety z plastikiem stosowane z żarówkami konwencjonalnymi z pewnością wykazują taką samą degradację. Osobiście nie mogę powiedzieć, używam tylko świetlówek lub LED, odkąd „dorosłem”)

Na obrazie patrz uwaga Flytoxa, nigdy niczego nie zauważyłem, ale jest to możliwe. Wyjaśnienie Chatelota jest wiarygodne.

Jednak: świetlówki kompaktowe są martwe i dobrze martwe!

Megaman, jeden ze światowych liderów innowacji oświetleniowych, nie produkuje ich już od dobrego roku: wyprzedaje swoje zapasy i stopniowo wymienia wszystkie swoje modele na odpowiedniki LED.

Myślę, że wszyscy inni (duzi) producenci robią to samo i że wkrótce na rynku pozostaną jedynie „niskie ceny” świetlówek (w stylu Ikei i co...)

Krótko mówiąc, przejdź na diody LED, nie są już brzydkie!

ps: tak Makro, dla mnie to samo, ale od 2008 taki zrównoważony rozwój jest dobry dla planety (mniej dla gospodarki, PKB, VAT... i wszystkich wskaźników, które podniecają większość ekonomistów i bankierów !! Przepraszam, że jestem surowy, ale ci goście są głównymi odpowiedzialnymi za obecny kryzys...)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6531
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1647




przez Macro » 05/10/15, 15:30

Do białych farb, które są żółte... Wszystkie są żółte, niezależnie od oświetlenia...
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14142
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 841




przez Flytox » 05/10/15, 21:16

Szczegół czy przyczyna problemu? Na małej powierzchni spirali nie ma białego proszku.

Obraz

Czy ten brak był oryginalny (niewidoczny), czy oznaką starzenia?
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.

[Eugène Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11088




przez Christophe » 06/10/15, 10:21

To jest temat podzielony.

Z braku pudru widziałem go już na niektórych ampułkach z 1-ej ceny (w moim przypadku były nowe)

Nie sądzę, żeby to odgrywało jakąś rolę...

Co „robi” ta dziura, gdy żarówka się zapala?
0 x
poziom lwa
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 17/07/16, 16:14

Re:




przez poziom lwa » 17/07/16, 20:27

Christophe napisał:To jest temat podzielony.

Z braku pudru widziałem go już na niektórych ampułkach z 1-ej ceny (w moim przypadku były nowe)

Nie sądzę, żeby to odgrywało jakąś rolę...

Co „robi” ta dziura, gdy żarówka się zapala?


Cześć Krzysztofie

Myślę, że promienie UV przechodzą przez dziurę.
Ale czym one są? że nie wiem.

cdlt

Poziom Lionela
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Lampa o niskim zużyciu energii i UV?




przez chatelot16 » 17/07/16, 23:02

jeśli w warstwie proszku znajduje się dziura, wydostaje się więcej promieni UV i mniej użytecznego światła

Przypadkiem widziałem w supermarkecie wymianę wszystkich świetlówek tego samego dnia: wolą wymieniać je wszystkie na raz, niż czekać, aż się zepsują... wynik po wymianie sklep jest znacznie jaśniejszy... kolejny wynik, który mi się podoba zapytałem, czy mógłbym odzyskać stare lampy: chętnie się ich pozbyli, a ja zrobiłem kilka testów: stare lampy są znacznie mniej jasne niż nowe... i niestety nadal nie mam środków, aby dokładnie to zrobić zmierzyć UV, które wytwarza... ale myślę, że im mniej użytecznego światła wytwarza, tym więcej wytwarza UV

w przypadku diod LED będzie ten sam problem, ale będziemy widzieć tylko kolor niebieski: białe diody LED to niebieskie diody LED z warstwą fluorescencyjną przekształcającą kolor niebieski w inny kolor... warstwa fluorescencyjna również się zestarzeje i będzie mniej bieli i bardziej niebieski... mniej niebezpieczny niż więcej promieni UV

są też diody białe czyli diody UV z warstwą fluorescencyjną dającą całe spektrum bieli, ale są to diody specjalne o dobrze kontrolowanym widmie bieli, specjalne diody LED są zbyt drogie żeby znaleźć je w ekonomicznym oświetleniu... co nie przeszkadza od czasami znajdowania w sieci historii o białych diodach LED wytwarzających promieniowanie UV
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 133