Podłączenie wzmacniacza 24 V podczas instalacji

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Matrue
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 26
Rejestracja: 13/03/15, 14:04

Podłączenie wzmacniacza 24 V podczas instalacji




przez Matrue » 04/05/15, 22:30

Dobry wieczór, muszę podłączyć wzmacniacz 24 V do już zainstalowanego systemu PV i nic o tym nie wiem! Najbardziej obawiam się utraty ustawień regulatora.
Znajomy polecił mi przygotować 2 końcówki kabla, założyć gniazdo żeńskie 24 V, przeciąć wyłącznik i podłączyć przewody + i - przy akumulatorach. Według niego, jeśli manipulacja nie potrwa długo, regulator powinien zachować w pamięci swoje ustawienia.
W takim przypadku panele pozostają podłączone do regulatora, czy jest to szkodliwe dla regulatora?

Moja instalacja składa się z paneli 2x2, akumulatorów 2x2 90 Ah 12 V, regulatora czystej fali sinusoidalnej Victron, ładowarki inwerterowej Victron 800 VA i monitora.
Czy masz porady, wytyczne dotyczące mojego postępowania?

Czekamy ... :)
0 x
Matrue
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 26
Rejestracja: 13/03/15, 14:04




przez Matrue » 05/05/15, 08:44

Brak koneserów tutaj!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79460
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 05/05/15, 12:15

Jesteśmy tutaj, jesteśmy tutaj :)

Nie rozumiem twojej obawy: dlaczego chcesz odłączyć istniejącą instalację? Jest niskie napięcie, nie ma fizycznego ryzyka podczas obsługi.

Czy moim zdaniem wystarczyłoby zrobić zworkę 24 V na zaciskach baterii szeregowo?

W przeciwnym razie mały schemat pomoże nam lepiej zrozumieć Twoje obawy ...
0 x
Matrue
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 26
Rejestracja: 13/03/15, 14:04




przez Matrue » 05/05/15, 13:30

Dziękuję za odpowiedź. Mój pierwszy problem polega na tym, że nic o tym nie wiem, mam tylko wielką chęć, aby przez to przejść ... i to forum!! Zrobiłem szkic, ale jeszcze nie opublikowałem obrazu, więc wysyłam go do ciebie przez MP, aby nie spędzać tam godzin!
Szkic ten chyba nie jest zbyt „akademicki” ale jest poprawny, poza podłączeniem monitora, o którym zapomniałem.
Moja instalacja została wykonana przez osobę, do której odnosi się Victron, więc nie sądzę, żeby była zła.

Czyli według Ciebie mogę poluzować nakrętki żeby dodać zaciski bez przecinania obwodu i bez uszkodzeń?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79460
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 05/05/15, 13:34

Ok dodam szkic, jeśli możesz wysłać go do mnie w MP (w rzeczywistości procedura jest dokładnie taka sama, czy jest w MP, czy publicznie)

Tak, można bardzo dobrze poluzować śruby akumulatora bez uszkodzenia lub przecięcia (o ile styk elektryczny pozostaje w kontakcie), aby dodać zworkę.
0 x
Matrue
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 26
Rejestracja: 13/03/15, 14:04




przez Matrue » 05/05/15, 13:44

2. próba ...
Obraz
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79460
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 05/05/15, 14:19

Ach cóż, tutaj widzicie, nie było to takie trudne;)

Co to jest obwód kropkowany?

Tutaj możesz mostkować w 1 lub 2 następujących miejscach, w których najłatwiej jest to zrobić (mechanicznie):

Obraz

Z drugiej strony zasilanie 24 V dla Twojego wzmacniacza nie będzie regulowane, więc możesz ryzykować przeładowanie akumulatorów (a zatem przedwczesne zużycie), 3 rozwiązania:

a) umieść regulator 24 V przed gniazdem 24 V.
b) użyć dowolnego wyjścia przekaźnikowego z istniejącego regulatora
c) użyj regulatora do wyjścia przetwornika, jeśli przetwornik nie jest diodowy, tzn. czy możesz pobierać prąd z akumulatorów z tych 2 przewodów (sprawdź w instrukcji)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79460
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 05/05/15, 14:21

Ponownie przeczytałem twój pierwszy komunikat, że regulator jest czystym sinussem, dlatego rozwiązanie 1 nie jest możliwe, ponieważ oczywiście wytwarza bezpośrednio 3 V AC na wyjściu?

W przeciwnym razie, jaka jest moc twojego boostera i jak długo chcesz go używać dziennie?

Jeśli nie jest to zbyt ważne jako zastosowanie, wówczas regulator 24 V może nie być konieczny ...
0 x
Matrue
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 26
Rejestracja: 13/03/15, 14:04




przez Matrue » 05/05/15, 20:12

Czarno-biała przerywana linia odpowiada 2 nitkom oplecionym w tych kolorach, bardzo cienkim, trochę skręconym razem i chciałbym wiedzieć, do czego są używane!
Tak więc, niezależnie od tego, czy pomost jest w 1 czy 2, zużycie wzmacniacza nie będzie regulowane, czy to prawda?
Najwygodniej jest w 1.
Booster jest taki: http://www.solaris-store.com/953-surpresseur-equipe-avec-pompe-shurflo-5050-2301-g011.html i obsłuży mnie przy umywalce i pod prysznicem, średnio 30l / dzień.
Enttk, dzięki za pomoc! :)
0 x
Matrue
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 26
Rejestracja: 13/03/15, 14:04




przez Matrue » 06/05/15, 19:21

Naprawdę zaskakuje mnie możliwość manipulowania połączeniami bez przerywania obwodu, jesteś tego pewien?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Majestic-12 [Bot] i goście 87