Inteligentne siatki

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Pierre-Yves
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 120
Rejestracja: 06/12/07, 17:13
Lokalizacja: Rennes-Quimper

Inteligentne siatki




przez Pierre-Yves » 02/12/13, 15:06

cześć
Istnieje wiele stron na temat inteligentnych sieci, ale zawsze są one bardzo ogólne.

Mój przyjaciel właśnie zadał mi konkretny problem:
Produkcja: 8 kW GE i ewentualnie baterie (mniej niż 5 kWh, jeszcze nie podłączone)
Zużycie przy 230 VAC:
- grzejniki 6x750 W = 4500 W (nikt nie jest doskonały...)
- Zmywarka = 5500 W
- Ładowarka serwisowa = 1920 W
- Ekspres do kawy = 1640 W
- Zamrażarka = 299 W
- Lodówka = 334 W
tj. 15 kW, wiedząc, że nie wszystko działa w tym samym czasie: mały algorytm typu „inteligentnej sieci” mógłby równie dobrze załatwić sprawę.

W rzeczywistości jest jasne, że grając na zrzucaniu obciążenia, możemy zadowolić wszystkich konsumentów bez wysadzania instalacji w powietrze!

Kto ma pomysł na algorytm do wykorzystania? To algo optymalizacyjne, ale jeszcze się nad tym nie zastanawiałem. Jeśli ten algorytm jest prosty, moglibyśmy, przynajmniej na papierze, wytykać języki EDF!!

PY
0 x
optymalizacji, oszczędność energii
http://www.avel-vor.fr
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Inteligentne siatki




przez Dirk Pitt » 02/12/13, 15:57

Pierre-Yves napisał: Jeśli ten algorytm jest prosty, moglibyśmy, przynajmniej na papierze, wytykać języki EDF!!

PY


kto naprawdę chce robić prąd za pomocą generatora w domu?
wyspiarstwo nie ma powodu do istnienia, chyba że znajdujesz się w odosobnionym miejscu.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Pierre-Yves
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 120
Rejestracja: 06/12/07, 17:13
Lokalizacja: Rennes-Quimper

Re: Inteligentne siatki




przez Pierre-Yves » 02/12/13, 16:52

Dirk Pitt napisał:kto naprawdę chce robić prąd za pomocą generatora w domu?
wyspiarstwo nie ma powodu do istnienia, chyba że znajdujesz się w odosobnionym miejscu.


Nie wiem co się dzieje, wydaje mi się, że już wysłałem odpowiedź. zaczynam od nowa!

Całkowicie zgadzam się z Dirkiem Pittem: GE śmierdzi, zanieczyszcza, hałasuje! Z jednej strony nie musisz znajdować się w odosobnionym miejscu, aby potrzebować „inteligentnych sieci”, az drugiej strony możesz zastąpić swoje GE turbiną wiatrową lub panelami fotowoltaicznymi.

Na moim przykładzie „widzimy” bardzo wyraźnie, że wystarczy modulować popyt, aby zaspokoić konsumpcję bez powodowania szczytu. Szczyty zużycia wymuszają jednak przewymiarowanie sieci, korzystanie z „niezbyt czystej” energii i ostatecznie przyczyniają się do nadmiernego zużycia.

Nie miałem zbyt wiele czasu, aby zająć się tym problemem, ale interesuje mnie on coraz bardziej. Myślę zresztą, że algorytmy optymalizacyjne nie są monstrualne...

Więc jeśli ktoś ma pomysł, zaczynając od mojego prostego przykładu, zamieniam się w słuch!!!

PY
0 x
optymalizacji, oszczędność energii

http://www.avel-vor.fr
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 03/12/13, 14:06

Trudność: na „wyspie” popyt jest losowy; „konsumenci” nie komunikują się ze sobą; to nie jest "o sąsiedzie, muszę zrobić sobie kawę, odkładasz pranie na później?"...

EFRR stale zarządza tym zapotrzebowaniem na podstawie statystycznej: pogoda + zwyczaje + aktywność gospodarcza...

Rzeczywiście, moglibyśmy zrobić znacznie lepiej, gdybyśmy mieli więcej zachęt:

- część szczytowego zużycia jest odroczona (nowoczesne zamrażarki mogą zadowolić się ładowaniem w środku nocy, w najniższym punkcie; inne są pralki i zmywarki; grzanie bezwładnościowe można na chwilę wyłączyć itp. ... )

- i moglibyśmy zachęcać do odraczania pewnych odroczonych konsumpcji w zależności od produkcji, gdy ta ostatnia nie jest (tamy wzdłuż wody, wiatr, fotowoltaika)

- podobnie moglibyśmy zachęcać do produkcji niektórych rodzajów energii zgodnie z zapotrzebowaniem (zapory zbiornikowe, kogeneracja i biogaz)...

- ale to byłaby polityka; EdF próbuje zarobić; brak oszczędności!!! [nawet jeśli ich reklamy mówią inaczej; ale to są właśnie reklamy!]

Że zaczynamy już pobierać opłaty za energię elektryczną w godzinach szczytu (w bardzo niskich temperaturach) według jej wartości godziwej i zaoszczędzilibyśmy dużo pieniędzy!
0 x
stefano
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 68
Rejestracja: 15/04/13, 10:34
x 1

Re: Inteligentne siatki




przez stefano » 03/12/13, 19:38

Pierre-Yves napisał:Zużycie przy 230 VAC:
- grzejniki 6x750 W = 4500 W (nikt nie jest doskonały...)
- Zmywarka = 5500 W
- Ładowarka serwisowa = 1920 W
- Ekspres do kawy = 1640 W
- Zamrażarka = 299 W
- Lodówka = 334 W

Witaj pi,

Tam, szczerze mówiąc, ryzykując, że zabrzmi to głupio, nie rozumiem tych danych… a raczej ich wartości i jednostek miary. Na lodówce, zamrażarce, zmywarce wygląda jak nie W, tylko Wh. Ale potem na ogrzewanie lub ekspres do kawy, a reszta ???
Ponadto uruchamianie GE lub PV, + magazynowanie (lub nawet EDF!!) w celu generowania ciepła… zbyt głupie!
W GE można odzyskiwać ciepło z obwodu chłodzenia (mniej więcej tyle ciepła wydzielanego przez obwód, ile faktycznie zużywa się moc mechaniczna).
0 x
moinsdewatt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5111
Rejestracja: 28/09/09, 17:35
Lokalizacja: Isere
x 554

Re: Inteligentne siatki




przez moinsdewatt » 03/12/13, 20:17

Stefan napisał:
Pierre-Yves napisał:Zużycie przy 230 VAC:
- grzejniki 6x750 W = 4500 W (nikt nie jest doskonały...)
- Zmywarka = 5500 W
- Ładowarka serwisowa = 1920 W
- Ekspres do kawy = 1640 W
- Zamrażarka = 299 W
- Lodówka = 334 W

Witaj pi,

Tam, szczerze mówiąc, ryzykując, że zabrzmi to głupio, nie rozumiem tych danych… a raczej ich wartości i jednostek miary. Na lodówce, zamrażarce, zmywarce wygląda jak nie W, tylko Wh. Ale potem na ogrzewanie lub ekspres do kawy, a reszta ???
).


Są to rzeczywiście potęgi i wyraża się je w W (watach). Wszystko jest normalnie.

W przypadku zmywarki i tak wydaje się to trochę wysokie. Naprawdę nie wiem, zmywam naczynia.....ręcznie. :D
0 x
Pierre-Yves
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 120
Rejestracja: 06/12/07, 17:13
Lokalizacja: Rennes-Quimper




przez Pierre-Yves » 03/12/13, 21:21

Potwierdzam to, co mówi lessdewatts. Rzeczywiście jest to moc w W. Zużycie to energia i jest wyrażona w Wh. Odpowiadając stefano, to nie jest nonsens, ale częsty błąd.

Zgódźmy się również, że wykorzystywanie energii elektrycznej, często wytwarzanej za pomocą ciepła, do wytwarzania ciepła jest absurdem z punktu widzenia wydajności (a także z punktu widzenia innych zasad, ale przejdźmy dalej...).

To powiedziawszy, istnieje prawdziwy problem, którego nie udało mi się jeszcze modelować: jak rozłożyć zmienną potrzebę, aby zadowolić wszystkich kandydatów, kiedy nie można zaspokoić wszystkich jednocześnie?

Intuicyjnie istnieje rozwiązanie. Z praktycznego punktu widzenia też mogę znaleźć rozwiązanie „od ręki”, ale na razie nie będzie to ani automatyczne, ani optymalne! To jest to, co próbuję znaleźć, nie mając jeszcze czasu, aby poświęcić temu dużo czasu!

Pierre-Yves
0 x
optymalizacji, oszczędność energii

http://www.avel-vor.fr
stefano
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 68
Rejestracja: 15/04/13, 10:34
x 1




przez stefano » 03/12/13, 21:30

Dzięki za odpowiedź, PY, ale to, co napisałem, nie mieści się w kategorii „powszechny błąd”. Wyjaśnię: jestem zaskoczony mocą lodówki i zamrażarki. W ten weekend ponownie odczyty wykonane na lodówce i zamrażarce dały mi odpowiednio 55 i 60 W mocy oraz około 800 Wh/d łącznego zużycia dla obu urządzeń. Zrozumiecie zatem moje zdumienie, a zwłaszcza fakt, że zastanawiałem się, czy nie chodziło raczej o zużycie energii (a więc w Wh) w ciągu 24 godzin, co wydawało się o wiele bardziej prawdopodobne jako wielkość…

Ale w takim razie… czym są te lodówki i zamrażarki? Chłodnie masarni?! Co do 5500 W dla zmywarki podłączanej do gniazdka 16 A… A może restauracja?
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 03/12/13, 21:37

Did67Piszesz:
Że zaczynamy już pobierać opłaty za energię elektryczną w godzinach szczytu (w bardzo niskich temperaturach) według jej wartości godziwej i zaoszczędzilibyśmy dużo pieniędzy!

Owszem nominalny koszt dodatkowej KW w tych okresach jest bardzo wysoki ale jak wiadomo wynika to z termodynamicznej absurdalności wyboru ogrzewania elektrycznego; dobrym planem byłoby raczej zmniejszenie znaczenia tych pików niż subsydiowanie ich przez użytkownika bez zmiany czegokolwiek.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Pierre-Yves
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 120
Rejestracja: 06/12/07, 17:13
Lokalizacja: Rennes-Quimper




przez Pierre-Yves » 03/12/13, 21:44

Stefan napisał:Dzięki za odpowiedź, PY, ale to, co napisałem, nie mieści się w kategorii „powszechny błąd”. Wyjaśnię: jestem zaskoczony mocą lodówki i zamrażarki. W ten weekend ponownie odczyty wykonane na lodówce i zamrażarce dały mi odpowiednio 55 i 60 W mocy oraz około 800 Wh/d łącznego zużycia dla obu urządzeń. Zrozumiecie zatem moje zdumienie, a zwłaszcza fakt, że zastanawiałem się, czy nie chodziło raczej o zużycie energii (a więc w Wh) w ciągu 24 godzin, co wydawało się o wiele bardziej prawdopodobne jako wielkość…

Przyznam, że kiedy otrzymałem ten przykład, ani przez chwilę nie próbowałem sprawdzić wiarygodności liczb!! Obliczyłem sumę chwilowych mocy (w W) i zobaczyłem, że problem jest niemożliwy, jeśli nie rozłożymy żądań w czasie, a zatem nie zdamy w Wh. 5000 W przez 5 minut, zużywa 416,7 Wh, jeśli wyłączymy ogrzewanie na 5 minut, nie zmieni to oblicza świata, ale możemy w tym czasie zrobić coś innego.
0 x
optymalizacji, oszczędność energii

http://www.avel-vor.fr

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot] i goście 216