Fourneau Bouilleur: twoje doświadczenie.

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Ali Berté
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 15/11/13, 18:39

Fourneau Bouilleur: twoje doświadczenie.




przez Ali Berté » 16/11/13, 14:55

Witam,

Właśnie zainstalowałem kocioł grzewczy w celu zastąpienia kotła na paliwo w moim domu, w północno-zachodniej Francji na wsi, bardzo starym domu, który służył jako domek letniskowy dla jego poprzednich właścicieli, którzy nie przywiązywali dużej wagi do obecnych problemów ekologicznych problemy. Dom, którego rozwój przez ostatnie pięćdziesiąt lat był raczej słabo zarządzany, powierzany różnym rzemieślnikom i przedsiębiorcom o nierównych umiejętnościach...
Trzy lata oszczędzania na wynagrodzeniach jako pracownicy tymczasowi umożliwiły mi i mojemu partnerowi realizację pierwszego projektu, jednocześnie poświęcając czas na życie, to znaczy na całkowite zaprzestanie pracy, co staramy się przedłużać tak długo, jak długo możliwy. Rzeczywiście nie możemy chcieć powrotu do prostego i spokojnego życia, jednocześnie karmiąc ten przewrotny system, który usypia masy.
Krótko mówiąc, w naszych głowach kiełkują kolejne projekty, być może ujrzą światło dzienne w nieco niejasnej przyszłości, przyznaję. Mimo to zamieszczam post dzisiaj, aby uzyskać poradę od tych, którzy mają doświadczenie z tą kompletną metodą ogrzewania bali:
- grzejniki/Ciepła woda/gotowanie.
Trzy tygodnie eksperymentów z kuchenką pokazały mi, że najmniej oczywistą rzeczą jest gotowanie w piekarniku... który niełatwo nagrzewa się do 180 stopni! Dla Twojej wiadomości, pieczę chleb w temperaturze 240.
Mam więc nadzieję znaleźć tutaj wymianę zdań, rady, a nawet zachętę.
:D

z góry dziękuję.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 17/11/13, 09:31

Ta metoda ogrzewania jest rzeczywiście bardzo interesująca, ponieważ zaspokaja wszystkie potrzeby grzewcze domu w szczególnie wydajny i ekonomiczny sposób.

Wadą jest trudność w zarządzaniu różnymi przepływami kalorii za pomocą jednego urządzenia... które w związku z tym działa w oparciu o nieuniknione kompromisy.

W każdym razie gratuluję odwagi i współczucia!
Zdecydowanie wolę to niż (na przykład) fanatyków „darmowej energii”, którzy niczego nie udowadniają poza (nieświadomą) chęcią wzmocnienia systemu.
Wiedzcie, że przyszłość jest nie mniej niepewna dla tych, którzy ograniczają się do nawykowego konformizmu.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Lapin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 823
Rejestracja: 22/07/05, 23:50
x 2




przez Lapin » 17/11/13, 12:39

Do upieczenia chleba wystarczy temperatura 180 stopni. 180°C prawdziwe 180°C, ponieważ
wskazania termometrów wbudowanych w piekarnik nie odpowiadają
nie zawsze w rzeczywistości.
240°cc jest przeznaczone na pizzę.

Aby kuchenka mogła się nagrzewać, musi tak być
wystarczająca ilość grzejników. Inaczej to nie zadziała. Drewno też musi być dobre
suchy. Najlepiej buk.
0 x
Ali Berté
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 15/11/13, 18:39




przez Ali Berté » 17/11/13, 15:17

Dziękuję Ahmedowi za wizytę w tym poście. Pozytywna pierwsza reakcja jest zawsze miła!

Dziękuję również Lapinowi! z drugiej strony Króliku, gdybyś mógł mi trochę bardziej szczegółowo wyjaśnić tę sprawę z grzejnikami, nie byłoby źle, bo na pierwszy rzut oka nie rozumiem.

W przypadku mojego chleba, który wyrabiam na naturalnym zakwasie, pieczenie w temperaturze 180 stopni jest niewystarczające, doświadczyłam tego, słabo wyrasta i nie ma pożądanej miękkości.

Oczywiście używam możliwie najsuchszego drewna, które oczywiście tnę krótko i cienko. W palenisku, które przyjmuje długość 420 mm, często wkładam 250 mm.Z drugiej strony wykorzystuję prawie wszystkie gatunki drewna, z wyjątkiem drewna iglastego: jasne jest, że nie uzyskuję za każdym razem tej samej wydajności, ale czerpię korzyści z pięknego zalesionego terenu, Priorytetem jest dla mnie pielęgnacja drzew. Mimo to nabyłem kilka metrów sześciennych bardzo suchego dębu od miejscowego rolnika za rozsądną cenę, aby zapewnić sobie środki na wypadek trudności.

Krótko mówiąc, oto gdzie obecnie zajmuję się zarządzaniem tą maszyną:
rano ponownie rozpalam ogień i ogrzewam zbiornik buforowy drewnem średniego przekroju, aby nie doszło do zagęszczenia węgli na ruszcie popielnika, następnie gdy ciepła woda i ogrzewanie działają prawidłowo, przełączam na tryb gotowania (dymnik) i używa znacznie drobniejszego drewna, aby uzyskać wzrost temperatury w piekarniku bez zatykania paleniska. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy chcę skorzystać z piekarnika, ponieważ płyta grzejna jest bardzo łatwa do nagrzania. Mimo to, piekarnik boleśnie nagrzewa się do 175 stopni zajmuje mi ponad godzinę i zauważam imponujący wzrost poziomu żaru w palenisku.
Instalator uprzedził mnie, że gotowanie w piekarniku na tego typu urządzeniach nie jest łatwe, że jest to kwestia przyzwyczajenia i liczy się tylko doświadczenie.
„Sam się przekonasz, podejmiesz próby, wiele testów, żeby zrozumieć jak to działa, bo przy ogrzewaniu drewnem nie ma normy, ale działa dobrze, jeśli dobrze się z tego korzysta”

Czekam na Twoją radę, wrócę później!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lapin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 823
Rejestracja: 22/07/05, 23:50
x 2




przez Lapin » 17/11/13, 15:39

W rzeczywistości, gdy woda w szybkowarze podnosi się do temperatury
klapa regulacji powietrza zamyka się. Aby móc się ogrzać
kuchenkę nastawić na wysoką temperaturę, wodę należy schłodzić z miejsca, w którym znajdują się grzejniki.
Miałem również ten problem z robieniem dżemów za pomocą my
kuchenka. Poprzednia płyta rozgrzała się super
ponieważ kuchenka była mniejsza i działała z pełną mocą.
Kiedy zmieniłem go na większy, byłem zawiedziony, ponieważ
kocioł pracuje na biegu jałowym, rzeczywiście jest za duży dla kotła
ilość grzejników jakie posiadam wynosi 20kW na 2x200 ld wody użytkowej
i 2 grzejniki. Pozostałych jeszcze nie zdążyłem zamontować.
0 x
Ali Berté
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 15/11/13, 18:39




przez Ali Berté » 17/11/13, 17:55

Ok, Króliku, widzę lepiej.

Ale nie jestem pewien, czy nasze urządzenia działają w ten sam sposób, w każdym razie nie widziałem w instrukcji wzmianki o tym automatycznym zamykaniu zaworu, a mój instalator mi o tym nie powiedział.

Mój piec działa na następującej zasadzie:

Spalanie:
- rejestr zapłonu (dwupozycyjny ciąg do bezpośredniego zapłonu)
-ręczna regulacja powietrza pierwotnego
-ręczna regulacja wtórna
-ręcznie regulowany termostat działający automatycznie na obwód pierwotny w celu kompensacji amplitud ciepła pomiędzy zapłonem/spaleniem/wygaśnięciem ognia

Hydraulika/gotowanie:
-regulacja wysokości rusztu paleniska
(najniższa pozycja sprzyja podgrzewaniu wody i piekarnika, najwyższa pozycja sprzyja podgrzewaniu talerza) przeznaczona do gotowania w lecie.
- Rejestr dymu:
regulacja ręczna, 2 pozycje: hydrauliczna lub kuchenna (płyta i piekarnik) wywołująca półbezpośredni ciąg dla hydrauliki oraz dłuższą drogę dymu w piecu do gotowania.

Piec ten jest wyposażony w zabezpieczenie DSA:
jeśli temperatura wody w obiegu przekracza 85 stopni, jeden zawór wyrzuca jej część, a drugi wtryskuje zimną wodę. Jeszcze się to nie zdarzyło, a ja używam tylko 3 z 5 grzejników dostępnych w moim obwodzie grzewczym.
Wydajność wody maszyny wynosi 15,1 kW.

Mamy nadzieję, że te dane pozwolą na wizualizację systemu!
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12309
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 18/11/13, 21:04

Ali Berté, mówisz o gatunku użytego drewna, nie wiem, czy ta informacja dotyczy Twojego konkretnego przypadku, ale wiedz, że piekarze, którzy ogrzewali drewnem, używali łupanej brzozy.
Drewno to ma ciekawe właściwości do pieców chlebowych; szybkie spalanie (a co za tym idzie znaczny wzrost temperatury) i znaczna objętość płomieni (a co za tym idzie lepsze rozprowadzanie ciepła) (do tego nie wytwarza zbyt dużej ilości żaru...8)).
Zawsze możesz spróbować i zobaczyć co się stanie...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Lapin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 823
Rejestracja: 22/07/05, 23:50
x 2




przez Lapin » 19/11/13, 00:33

Nie rozumiem w czym tkwi problem z żarami.
To wtedy, gdy mamy żar, temperatura
kuchenka zaczyna się podnosić. Zwłaszcza żar
grab bukowy i grab bukowy. Aby szybko się nagrzać
i przez krótki okres (na przykład latem) używam
brzoza i jodła sucha i łupana max średnica 8 cm.
Najlepszym sposobem na upieczenie chleba jest posiadanie piekarnika.
chleb. Używam blaszanego pieca chlebowego od prawie 35 lat i
Myślę, że to jest najlepsze rozwiązanie w tym przypadku. Pomijając fakt, że jeśli
to właśnie okrągły model uchronił mnie przed koniecznością przenoszenia bochenków z miejsca na miejsce
koniec gotowania.
0 x
Ali Berté
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 15/11/13, 18:39




przez Ali Berté » 19/11/13, 11:22

Tak Ahmed Myślę, że rodzaj drewna ma znaczenie w zależności od sposobu użytkowania pieca i jego rodzaju Lapin poleca. Zacznę sortować paliwa według odmian i sekcji.

Już po rozłupaniu drewna dębowego widzę wyraźną poprawę (szybkość) narastania temperatury pieca, więc zamierzam poeksperymentować z innymi gatunkami (oczar jesionowy, jawor, topola brzozowa)

Lapinżar faktycznie ma dużą moc grzewczą, ale głównie na poziomie układu hydraulicznego; część kuchenna (płyta grzewcza i piekarnik) tego pieca jest zaprojektowana tak, aby była aktywowana przez płomień i gazy, które krążą w tym trybie pod płytą kuchenną i wokół piekarnika. (Trochę jak w starych piecach garnkowych, a nawet w piecach do wypalania porcelany, bardzo długi odwrócony płomień, który krąży w części obwodu spalinowego.)

Niestety w tej chwili mam prawie tylko drewno liściaste do spalania. Będę musiał jeszcze trochę poczekać, zanim wykorzystam wycinkę z zeszłego roku, która właśnie kończy 10 miesięcy suszenia. Uważam nawet, że zalecany przez niektórych okres oczekiwania wynoszący jeden rok nie jest wystarczający, aby uzyskać drewno wysokiej jakości, niezależnie od jego miękkości.

Lapin, jeśli chodzi o drzewko, nie masz obaw, że się zabrudzi? Przyznaję, że jestem trochę ostrożny w stosowaniu drewna iglastego. Mam kilka sterów suszonej tui, bo tego drzewa iglastego jest bardzo mało (z drugiej strony jego opary byłyby toksyczne? i nie pali się ładnie). Z drugiej strony wiem, że do uprawy wykorzystuje się jodłę białą i modrzew. górach, w piecach, piecach i kotłach, ale generalnie nie jest zalecany przez producentów i palaczy. Dlatego każda obiektywna wymiana doświadczeń na ten temat jest dla mnie niezwykle interesująca!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lapin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 823
Rejestracja: 22/07/05, 23:50
x 2




przez Lapin » 19/11/13, 13:01

Jak dotąd nie mam problemu z miękkim drewnem.
Ale nadal należy podjąć pewne środki ostrożności.
Zawsze bardzo sucho.
Zawsze dziel, kłoda o średnicy 30 cm dzielona na 2 części nie daje tego efektu.
Nigdy nie wolno spalać. To musi palić.
Czyszczenie komina dwa razy w roku. Raz w okolicach grudnia i
następnym razem wiosną około marca-kwietnia.
Chodzi o to, że komin zatyka się w przypadku sporadycznych pożarów.
oraz w zwolnionym tempie w środku sezonu (jesień, wiosna). Zimą ogrzewam
non-stop, a latem występują silne, krótkotrwałe ogniska. w
dwa przypadki bardzo mało zatykające.
Zimą, gdy dach jest pokryty śniegiem i nie ma wiatru.
Rozpalam kominek na coroczne rozbiórki.

Jeśli chodzi o tuję, nie jestem świadomy toksyczności oparów
specyficzne dla tego drewna. Uważam jednak, że pachnie bardzo dobrze. To przypomina
kadzidło.
Z drugiej strony nie trzeba przytykać nosa do komina
niech się spali.

Topola i wierzba nie są warte ani centa za ogrzewanie. Nawet jeśli są oferowane, nie przyjmuję ich. Już próbowałem.
Leszczyna jest podobna do brzozy, ale cieplejsza. Bardzo dobrze, ale
to jest praca.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 138