Ładowarka słoneczna altanka ventillateur

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
ben25160
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 04/10/13, 11:20

Ładowarka słoneczna altanka ventillateur




przez ben25160 » 04/10/13, 11:23

Witam,

Mam szopę ogrodową, w której nie ma prądu i aby wyeliminować wilgoć z otoczenia, zamontowałem wyciąg solarny, ale niestety nie udało mi się go ustawić w najlepszy możliwy sposób względem słońca.
Ekstraktor (gotowy produkt) składa się z ogniwa fotowoltaicznego, które ładuje akumulator 1.5 V 1200 mA, który z kolei zasila mały wentylator.
Ekspozycja systemu nie jest optymalna, akumulator ładuje się tylko przy bardzo dobrej pogodzie, a chciałbym mieć ciągłą ekstrakcję (w dzień i w nocy).
Nie mam możliwości przeniesienia tego systemu, natomiast mogę umieścić jeden lub dwa dodatkowe panele słoneczne po drugiej stronie wiaty (nie ma możliwości na dachu), aby były lepiej wyeksponowane.
Znalazłem tanie panele na 1.5V 500mA.

Więc moje pytania są następujące:
- Czy mogę podłączyć panel słoneczny bezpośrednio do istniejącej baterii?
- Jeśli tak, to przypuszczam, że konieczne jest podłączenie odpowiednich zacisków + i -?
- Aby akumulator nie zasilał panelu w nocy, myślę, że należy dodać diodę między zaciskami +, ale jakiej wartości w moim przypadku?

- czy mogę podłączyć kilka paneli (różna ekspozycja paneli, aby zagwarantować ładowanie przez cały dzień) na tym samym akumulatorze?
- jeśli tak to jak (równolegle czy szeregowo), pojedyncza dioda przed zaciskiem + akumulatora czy jedna dioda na panel?
- czy istnieje ryzyko przegrzania lub nawet eksplozji akumulatora i jak mogę tego uniknąć?

Z góry dziękuję.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 04/10/13, 13:12

biorąc pod uwagę niskie moce, tak, możesz podłączyć mały panel 1.5 V 500 mA bezpośrednio do akumulatora.
w przypadku diody wystarczy każda dioda o natężeniu 0.5 A.
łączysz go szeregowo na przewodzie + pomiędzy panelem a akumulatorem z "paskiem" diody od strony akumulatora
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
ben25160
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 04/10/13, 11:20




przez ben25160 » 04/10/13, 13:56

Wielkie dzięki,

Masz pomysł na połączenie kilku paneli?
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 05/10/13, 09:30

jeśli chcesz umieścić kilka paneli 500mA + oryginalny, pojemność małej oryginalnej baterii może nie wystarczyć.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
BobFuck
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 04/10/12, 16:12
x 2




przez BobFuck » 05/10/13, 11:45

Silnik 1.5 V i bateria AA i wentylacja?

Wykonanie kilku otworów i poleganie na naturalnej wentylacji też nie jest złe...

Co bym zrobił:

- Akumulator kwasowo-ołowiowy 12V
- Wentylator PC (np. 120mm): pobór prądu od 100 do 200 mA (1-2W) więc mając darmowy akumulator regeneracyjny z którego możemy pobrać powiedzmy 5-10 Ah mamy 50 godzin autonomii
- TL431 jako zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem
- Panel słoneczny 12V 500mA do ładowania
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 09/10/13, 18:15

Dirk Pitt napisał:w przypadku diody wystarczy każda dioda o natężeniu 0.5 A.
łączysz go szeregowo na przewodzie + pomiędzy panelem a akumulatorem z "paskiem" diody od strony akumulatora
Przy panelu 1,5V myślę, że spadek napięcia na diodzie uniemożliwi ładowanie akumulatora. :?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 152